Справа № 626/3625/24
Провадження № 2/626/780/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2024 року м. Берестин
Суддя Красноградськогорайонного судуХарківської областіРибальченко І.Г.розглянувши позовнузаяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім`ї Берестинської міської ради, Служба у справах дітей та сім`ї Голосіївської районної в м.Києві державної адміністрації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визначення місця проживання дитини з батьком та стягнення аліментів,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 10.10.2024 р. звернувся до Красноградського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 про визначення проживання неповнолітньої ОСОБА_3 з батьком та стягнення аліментів на її утримання в розмірі 1/4 частини доходу відповідачки.
Вивчивши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно норм ЦПК України існує загальна підсудність справ за місцезнаходженням відповідача (ст. 27 ЦПК України), альтернативна підсудність за вибором позивача (ст.28 ЦПК України) та виключна підсудність (ст. 30 ЦПК).
Згідно із ч. 1 ст.28 ЦПК Українипозови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Як вбачається з позовної заяви та документів доданих до неї, позивач ОСОБА_1 зареєстрований в АДРЕСА_1 .
Кабінетом Міністрів України 07.02.2022 прийнято постанову № 265 "Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад", яка набрала чинності 14.03.2022 року, якою, у тому числі було затверджено "Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування)" (далі Порядок).
Згідно з вимогами вказаного Порядку особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції (пункт 4).
Відповідно до постанови Верховного Суду від 24.06.2024 у справі № 554/7669/21 (провадження № 61-5805сво23) особа може мати декілька місць проживання/ перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання / перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором, в тому числі й на підставі договору оренди житлового приміщення. Реєстрація (декларування) місця проживання / перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.
Положення ч. 1 ст. 27, ч. 1 ст. 28 ЦПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи сторони у справі, якщо інше не передбачено законом.
Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.
Отже, в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення. Використання для встановлення конкретного суду за визначеною територіальною підсудністю фактичної адреси проживання матиме наслідком невизначеність при вчиненні окремих процесуальних дій, адже фактичне місце проживання може змінюватись чи не щодня. Крім того, особа може мати більше ніж одне фактичне місце проживання, але зареєстроване може бути лише одне місце проживання.
Статус ВПО підтверджує перебування відповідача на території Красноградського району та не є визначенням його адреси місця проживання відповідно до вимог Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні".
Таким чином цивільна справа територіально не підсудна Красноградському районному суду Харківської області, оскільки зазначена адреса реєстрації позивача належить до територіальної юрисдикції Орджонікідзевського районного суду м.Харкова.
Пунктом 1 ч.1 ст. 31 ЦПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.3 ст.31 ЦПК України, передача справина розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Згідно зі ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 378 ЦПК України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Судом враховано, що забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (ст. 8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Зважаючи на те, що справа територіально не підсудна Красноградському районному суду Харківської області, суд вважає, що справу слід передати на розгляд до Орджонікідзевського районного суду м.Харкова, тому саме до цього суду слід направити цивільну справи для подальшого розгляду по суті.
Керуючись ст. 30, 31 ЦПК України, суддя,
УХВАЛИВ :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа-Служба усправах дітейта сім`їБерестинської міськоїради,Служба усправах дітейта сім`їГолосіївської районноїв м.Києвідержавної адміністрації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , провизначення місцяпроживання дитиниз батьком тастягнення аліментів передати на розгляд Орджонікідзевського районного суду м.Харкова, у зв`язку з непідсудністю позову Красноградському районному суду Харківської області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя І.Г.Рибальченко
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122277973 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Рибальченко І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні