КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2024 року Київ Справа №754/132/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Деснянського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
До Деснянського районного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Деснянського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправною відмову Деснянського РВ ДМС у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.
2. Зобов`язати Деснянського РВ ДМС оформити та видати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, заповненого згідно НАКАЗУ МВС № 456 від 06.06.2019 Про затвердження Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, II п.2 ; дотримуючись затвердженого Українського правопису.
3. 3обов?язати Деснянського РВ ДМС зробити запис у графі "Особливі відмітки" паспорта громадянина України у формі книжечки у такій редакції "Національність - Українка". Вказаний запис завірити підписом повноважної посадової особи і відповідною гербовою печаткою.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що після досягнення 45 річного віку, у зв`язку із непридатністю для подальшого використання паспорта громадянина України у формі книжечки, позивач звернулась до відповідача із заявою про видачу паспорта у зазначеній формі, оскільки через релігійні переконання не бажає оформляти паспорт у формі картки, яка містить безконтактний електронний носій з персональними даними. Відповідач протиправно відмовив у видачі паспорта у формі книжечки, чим порушив принцип поваги до приватного життя.
16 січня 2024 року ухвалою Деснянського районного суду міста Києва передано адміністративну справу № 754/132/24 на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
15 лютого 2024 року справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 лютого 2024 року справа розподілена судді Войтович І.І.
26 лютого 2024 року ухвалою суду вказана позовна заява була прийнята до провадження судді Войтович І.І. та залишена без руху з підстав невідповідності останньої вимогам ч. 3 ст. 161 КАС України (не сплачено судовий збір за подання позовної заяви до суду).
15 березня 2024 року позивачем надано до суду докази сплати судового збору у вигляді відповідної квитанції.
Таким чином, недоліки позовної заяви позивачем усунуто.
Ухвалою суду від 28 березня 2024 року, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем відзив на позовну заяву подано не було.
Оскільки відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, суд вирішує цей спір за наявними у справі матеріалами відповідно до ч.6. ст.162 КАС України.
Позивачем надано суду заперечення на відзив, в яких просить суд позов задовольнити і зазначає, що доводи відповідача у відзиві є хибними.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
23 січня 2001 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 Мінським РУ ГУ МВС України в місті Києві видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 .
27.08.2021 позивач звернулась до відповідача із заявою про видачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки з записом у графі "Особливі відмітки" "Національність - Українка" з причин релігійних переконань та непридатності для користування паспортом.
01.09.2021 відповідач листом за № С-6134/6/8012-21/8026/6207-21 повідомив позивача про те, що оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки можливе на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про зобов`язання управління державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки.
Вважаючи відмову відповідача видати паспорт громадянина України у формі книжечки протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 32 Конституції України закріплено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
За змістом частин першої, другої статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III, визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є зокрема паспорт громадянина України.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503-ХІІ).
Згідно з п.1, 3 Положення №2503-ХІІ, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пункт 5 Положення №2503-ХІІ містить опис паспортної книжечки, її форми та змісту, а також порядок заповнення.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон №5492-VI).
Відповідно до ч.2 ст.14 Закону № 5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.
Таким чином, законодавством передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону №5492-VI, оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Частиною 2 статті 21 Закону №5492-VI визначено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч.3 ст.13 Закону №5492-VI, паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" від 25.03.2015 №302 (далі - Постанова №302) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.
Згідно з п.2 Постанови №302 із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:
з 01 січня 2016 року - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII;
з 01 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 року припиняється (п.3 Постанови №302).
Згідно із п.16 Положення № 2503-XII, обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.
Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування (п.18 Положення №2503-ХІІ).
Пунктом 108 Постанови №302 визначено, що паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі, зокрема, непридатності паспорта для подальшого використання.
Пунктом 1 Розділу IV "Обмін паспорта" Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456 (далі - Тимчасовий порядок №456), встановлено, що обмін паспорта здійснюється в разі: непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості (та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім`я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних/найменуванні органу/штампах/печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа.
Пунктом 17 Положення №2503-ХІІ та п.2 Розділу IV "Обмін паспорта" Тимчасового порядку визначено перелік документів, які необхідно подати заявнику для обміну паспорта.
Таким чином, передумовою для обміну паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу із заявою встановленого зразка з долученням відповідного переліку документів.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про обмін паспорта у зв`язку із його непридатністю для користування та релігійними переконаннями.
Відповідно до п.1 розділу IX Тимчасового порядку №456, територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта; 6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Вказаний перелік відмови особі в оформленні або видачі паспорта є вичерпним.
У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п`яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови (п.2 розділу IX Тимчасового порядку №456).
Всупереч викладеному, підставою для відмови у обміні позивачу паспорта громадянина України відповідач зазначив відсутність відповідного рішення суду, що не передбачено пунктом 1 розділу ІХ Тимчасового порядку №456, а відтак, не може бути підставою для відмови в обміні.
Отже, відмова відповідача здійснити обмін паспорта громадянина України у формі книжечки серії НОМЕР_1 на паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року у зв`язку з непридатністю його для користування суперечить чинним приписам Положення №2503-ХІІ, Тимчасового порядку №456 та прийнята необґрунтовано.
Таким чином, суд дійшов висновку про порушення суб`єктом владних повноважень прав позивача, що полягають у відмові здійснити оформлення та видачу позивачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки у зв`язку з пошкодженням (непридатністю для користування) раніше виданого паспорта.
Відповідно, належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача є зобов`язання відповідача здійснити обмін паспорта громадянина України у зв`язку з непридатністю його для користування шляхом оформлення та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ та Тимчасового порядку №456.
Суд відмовляє в частині вимог позивача про зобов`язання Деснянського РВ ДМС зробити запис у графі "Особливі відмітки" паспорта громадянина України у формі книжечки у такій редакції "Національність - Українка", оскільки вказана вимога направлена на захист від порушень з боку відповідача, які можуть статись в майбутньому при реалізації своїх повноважень. Наразі такі порушення відсутні, паспорт громадянина України у формі книжечки позивачу не виданий, у листі від № С-6134/6/8012-21/8026/6207-21 від 01.09.2021 відповідач не відмовляв позивачу у вчинені відповідного запису, а тому дані вимоги є передчасними так як відсутнє порушення права чи інтересу з боку суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Тобто, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у виді сплаченого судового збору на суму 805,20 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Деснянського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Деснянського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області у здійсненні обміну в зв`язку з непридатністю для користування паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 23 січня 2001 року Мінським РУ ГУ МВС України в місті Києві ОСОБА_1 на паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994року.
Зобов`язати Деснянський відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області (місцезнаходження: вул. Драйзера, 22, м. Київ, код ЄДРПОУ: 37768863) здійснити обмін у зв`язку з непридатністю для користування паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 23 січня 2001 року Мінським РУ ГУ МВС України в місті Києві ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ та Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06червня 2019 року №456.
У задоволенні інших вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 805 (вісімсот п`ять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Деснянського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області (місцезнаходження: вул. Драйзера, 22, м. Київ; код ЄДРПОУ: 37768863).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Войтович І.І.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122278479 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Войтович І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні