Справа № 545/1428/24
Провадження № 2/545/1241/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" жовтня 2024 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Стрюк Л.І.
з участю секретаря Синегуб Д.В.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове нерухоме майно, а саме земельна ділянка площею 2,520га (кадастровий номер 5324086900:00:002:0017) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Чорноглазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. У 2014 році Дебальцівською державною нотаріальною конторою було відкрито спадкову справу за його заявою, однак у зв`язку з початком антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей Дебальцівська державна нотаріальна контора припинила свою діяльність, архів документів залишився у м. Дебальцеве у зв`язку з чим отримати свідоцтво про право на спадщину неможливо. 17.03.2017 Полтавською районною державною нотаріальною конторою видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії з причин відкриття спадкової справи Дебальцівською державною нотаріальною конторою.
Просив визнати право власності на земельну ділянку площею 2,520 га (кадастровий номер 5324086900:00:002:0017)для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Чорноглазівської сільської ради (Полтавської міської ради) Полтавського району Полтавської області, у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Представник Полтавської міської ради надала відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечувала з огляду на те, що твердження позивача про відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_2 . Дебальцівською державною нотаріальною конторою не відповідають дійсності, оскільки в спадковому реєстрі відсутня інформація про те, на чиє ім`я видано свідоцтво про право на спадщину та на яке саме майно видано свідоцтво, а також про наявність інших спадкоємців. Крім того, у позивача відсутні докази наявності прав на спірну земельну ділянку та сам заповіт, тому просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач надав відповідь на відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що спадкова справа відкрита за останнім місцем проживання спадкодавця Дебальцівською державною нотаріальною конторою Донецької області, що підтверджується листом за №4-16-56 від 25.08.2026 Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, у якому повідомлено про те, що архів документів Дебальцівської державної нотаріальної контори залишився у м. Дебальцеве, яке віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень на підставі Розпорядження Кабінету Міністерства України від 07.11.2014 №1085-р, доступ до якого відсутній та рекомендовано звернутися до приватного чи державного нотаріуса для отримання постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії. За життя ОСОБА_2 заповіт не складав, після його смерті позивач є єдиним спадкоємцем першої черги за законом, на підтвердження чого надав копію запиту нотаріуса Дебальцівської нотаріальної контори від 20.01.2014 №72/02-14 до відділу Держкомзему Чорноглазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, у якому зазначено, що запитувані відомості необхідні для отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємцю ОСОБА_1 . Зазначена спадкова справа зберігається в архіві Дебальцівської державної нотаріальної контори на непідконтрольній Україні території, тому неможливо надати суду докази на підтвердження кола спадкоємців. Окрім того, з інформаційної довідки із спадкового реєстру вбачається, що після смерті ОСОБА_2 . Дебальцівською державною нотаріальною конторою відкрита спадкова справа №52790517 від 14.05.2012.
У судове засідання позивач та його представник не з`явилися, попередньо надавши заяву про розгляд справи без їхньої участі, обставини, що викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях, підтримали, просили позовні вимоги задовольнити.
Представник Полтавської міської ради у судове засідання не з`явилася, про причини неявки не повідомила, заяви про розгляд справи за її відсутності не надала.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Дебальцеве Донецької області (а.с.6).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 батьком ОСОБА_1 значиться ОСОБА_2 (а.с.7).
Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №023750, виданим на підставі розпорядження голови Полтавської районної державної адміністрації №556 від 22.08.2003 підтверджується, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, площею 2,520га, що розташована у Чорноглазівській с/р, для ведення особистого селянського господарства (а.с.8).
Постановою державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В. від 17.03.2017 ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку у зв`язку з тим, що спадкова справа заведена в Дебальцівській державній нотаріальній конторі(а.с.11).
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22.10.2015 за ОСОБА_2 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 2,520 га(кадастровий номер 5324086900:00:002:0017)для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Чорноглазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №023750 (а.с.12-14).
Відповідно до інформаційної довідки зі спадкового реєстру від 15.04.2024, виданої приватним нотаріусом Кривенко Н.В., після смерті ОСОБА_2 14.05.2012 Дебальцівською державною нотаріальною конторою відкрита спадкова справа №52790517 (а.с.26).
Дебальцівська державна нотаріальна контора звернулася до відділу Держкомзему Чорноглазівської с/ради Полтавського району Полтавської області з листом №72/02-14 від 20.01.2014 про надання витягу з поземельної книги, довідки про кількісні та якісні характеристики земельної ділянки та нормативно грошову оцінку земельної ділянки, що розташована у Чорноглазівській сільській раді належної померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , відомості, які необхідні для отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємцю ОСОБА_1 (а.с.65).
12 квітня2014року Радою національної безпеки і оборони Українибуло ухваленерішення про початок антитерористичної операціїбез введеннявоєнного стануіз залученнямЗбройних сил України, рішення було оголошено наступного дня, а сама операція почалася 14 квітня 2014 року. Зоною проведення антитерористичної операції було охопленоДонецькуіЛуганську області.Сама операція тривала з 28 квітня 2014 року до 30 квітня 2018, після АТО на сході України була введенаоперація Об`єднаних сил(ООС).
Відповідно до пункту 4.10 розділу IV Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22 грудня 2010 року №3253/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2010 року за №1318/18613, приватний нотаріус, нотаріальна діяльність якого припинена (у тому числі у зв`язку з анулюванням свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю), зобов`язаний протягом одного місяця з дня одержання копії наказу передати до нотаріального архіву усі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса. Однак, в умовах воєнних дій, які є різновидом непереборного стану найбільш критичного порядку, виконання вищезазначеної вимоги законодавства наразі не є можливим. Частиною 11 статті 67 Закону України «Про нотаріат» та підпунктом 4.10 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції країни 22 лютого2012року за № 282/20595, встановлено, що видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена. Частиною 5 статті 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що вчинення нотаріальних дій щодо спадкових справ, які були зареєстровані у Спадковому реєстрі до початку тимчасової окупації, але не закінчені, здійснюється будь-яким нотаріусом на підконтрольній Уряду України території за зверненням спадкоємця. Водночас, вищезазначений механізм ще недоопрацьований, оскільки перелік населених пунктів, що є тимчасово окупованими, не затверджений. Статтею 49 Закону України «Про нотаріат» визначений невичерпний перелік підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
Разом з тим, положенням п.п. 2.7 п. 2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5передбачено, що за заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину може бути здійснена передача спадкової справи до іншого приватного нотаріуса (державної нотаріальної контори) в межах одного нотаріального округу після закінчення встановленого законодавством строку для прийняття спадщини у разі припинення, зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, тимчасового блокування або анулювання доступу нотаріуса до Державного реєстру прав.
Відповідно до п.п 2.8 Порядку у разі передачі спадкової справи для ведення іншому приватному нотаріусу (державній нотаріальній конторі) нотаріус, який веде незакінчену спадкову справу або зберігає закінчену спадкову справу, та приватний нотаріус (державна нотаріальна контора), якому (якій) ця справа передається, складають акт приймання-передавання у двох примірниках з описом документів, наявних у спадковій справі (у випадку передачі спадкової справи комісією з ліквідації державної нотаріальної контори або комісією з приймання-передавання документів діловодства акт приймання-передавання підписується членами відповідної комісії). У книзі обліку і реєстрації спадкових справ та алфавітній книзі спадкових справ приватний нотаріус (державна нотаріальна контора), який (яка) передає спадкову справу (у разі ліквідації державної нотаріальної контори - голова комісії з ліквідації; у разі якщо приватний нотаріус не може особисто здійснити передачу спадкової справи, - голова відповідної комісії головного територіального управління юстиції), проставляє відповідні відмітки про передачу спадкової справи із зазначенням про акт приймання-передавання.
Згідно з п.п. 2.9. Порядку спадкова справа передається разом із супровідним листом, тобто передача спадкової справи між нотаріусами здійснюється фактично.
Відповідно до повідомлення Міністерства юстиції України №ПІ-М-1790/1/13 від 17.12.2014 за інформацією Головного управління юстиції у Донецькій області, нотаріальне обслуговування населення Дебальцівського району до жовтня 2014 року здійснювала Дебальцівська державна нотаріальна контора. У зв`язку зі звільненням державного нотаріуса Дебальцівської державної нотаріальної контори на теперішній час держнотконтора не функціонує, оскільки найбільш наближені до Дебальцівської державної нотаріальної контори перебувають на неконтрольованих територіях, виконання обов`язків щодо нотаріального обслуговування населення Дебальцівського району на іншу державну нотаріальну контору не покладалося; відповідно до повідомлення ГТУЮ у Донецькій області №4-16-56 від 25.08.2016 архів документів Дебальцівської державної нотаріальної контори залишився у м.Дебальцеве, що унеможливлює видачу свідоцтво про право на спадщину по спадковій справі, що була заведена Дебальцівською державною нотаріальною конторою (а.с.9-10).
Як вбачається з відповіді Міністерства юстиції на адвокатський запит, у 2012 році, так як і на теперішній час, спадкова справа заводилась у паперовому вигляді, при цьому вона підлягала обов`язковій реєстрації у Спадковому реєстрі, до якого вносилися відомості про заведену спадкову справу щодо спадкодавця, номер спадкової справи, дата і місце її заведення, місце зберігання, видачі свідоцтва про право на спадщину, визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним (вид, дата та номер документа, на підставі якого свідоцтво про право на спадщину визнане недійсним, найменування суду (видавець)), додаткових відомостей, реєстратора. Порядок отримання інформації зі Спадкового реєстру передбачений розділом ІІІ Положення про Спадковий реєстр, затвердженого Міністерством юстиції України від 07.07.2011 №1810/5 (а.с.60).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб спадкоємців.
Згідно з ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно дост. 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як встановлено під час судового розгляду справи позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті батька ОСОБА_2 .
Відомості щодо наявності інших спадкоємців першої черги за законом, які б фактично прийняли спадщину, або зверталися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, або з заявою про відмову від прийняття спадщини, відсутні.
Згідно зі статтею 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 1 ст.1296та ч. 1 ст.1297 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Пленум Верховного Суду України у пункті 23 своєї постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Оскільки відсутність можливості оформити за позивачем право власності на спадкове майно шляхом вчинення нотаріальних дій порушує його право на реалізацію правомочностей, що входять до складу права власності, тому відповідне право підлягає захисту в судовому порядку.
Відповідно дост. 328 ЦК України, особи вправі набути право власності на підставах, що не заборонені законом і згідно зіст. 392 ЦК України, можуть звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Враховуючи, що Дебальцівською державною нотаріальною конторою діяльність припинено, доступ до документів нотаріального діловодства та архіву даної нотаріальної контори відсутній, оскільки на цій території органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, позивач позбавлений можливості оформити право власності на спадкове майно шляхом вчинення нотаріальних дій іншим нотаріусом, суд дійшов висновку про визнання за ним у судовому порядку права власності в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спадкове майно, а саме: земельну ділянку площею 2,520 га(кадастровий номер 5324086900:00:002:0017)для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Чорноглазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Суд відхиляє твердження представника відповідача про недоведеність позовних вимог з наведених вище підстав. Також суд враховує і те, що представник відповідача не наводить конкретних відомостей, які б дозволялися сумніватися у існуванні законних прав позивача на спадкове майно.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 206, 258-260 ЦПК України, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 ), право власності на земельну ділянку площею 2,520 га (кадастровий номер 5324086900:00:002:0017)для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Чорноглазівської сільської ради (Полтавської міської ради) Полтавського району Полтавської області, у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення.
Суддя: Л. І. Стрюк
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122286509 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Стрюк Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні