Ухвала
від 15.10.2024 по справі 639/4315/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа №639/4315/24

Провадження №2/639/1498/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15жовтня 2024року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Труханович В.В.,

за участю секретаря Яременко В.В.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Харкова цивільну справу №639/4315/24 за позовною заявою Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2024 року представник позивача Харківської міської ради звернувся до Жовтневого районного суду м. Харкова з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, згідно якої просили суд стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 462 551,74 грн. за використання земельної ділянки загальною прощею 0,0760 га по АДРЕСА_1 за період з 03.11.2020 по 31.12.2021.

14 жовтня 2024 року від представника відповідача ОСОБА_3 надійшла заява про закриття провадження у справі, у зв*язку з тим, що подана позовна заява Харківської міської ради не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

В обгрунтування заяви зазначено, що мотивами для звернення із відповідним позовом позивач виділяє те, що відповідачу на праві приватної власності належить нежитлова будівля літ. "Г-2" загальною площею 282, 6 кв. м. по АДРЕСА_1 з 03.11.2020 по теперішній час. Вищевказана нежитлова будівля розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 6310137900:02:017:0029. Зазначена земельна ділянка належить до земель житлової та громадської забудови. Вид використання - для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель, компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку. Крім того, згідно із Актом обстеження земельної ділянки за адресою по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6310137900:02:017:0029 позивачем визначено, що ОСОБА_2 згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань зареєстрована як фізична-особа підприємець з 01.07.1996.

Таким чином,відповідач констатує,що останняє фізичною-особоюпідприємцем івикористовує направі власностінежитлову будівлюліт."Г-2"загальною площею282,6кв.м.по АДРЕСА_1 івикористовує їїу комерційнихцілях зметою отриманняприбутку.Вказана будівлявикористовується якшвейний цехдля пошиттяодягу,і відповідновикористовує спірнуземельну ділянкуз метоюотримання прибуткувід веденняпідприємницької діяльності,що відповідаєцільовому призначеннюземельної ділянки.За такихобставин,відповідач наголошує,що спірніправовідносини виниклиміж Харківськоюміською радоюта ОСОБА_2 ,як фізичноюособою-підприємцем. Таким чином, даний спір не підлягає розгляду в цивільних судах України, у зв`язку з чим провадження у справі підлягає закриттю.Даний спір має бути розглянутий в порядку господарського судочинства України.

Представник позивача в підготовчому судовому засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання про закриття провадження у справі. Відповідач та представник відповідача в підготовче судове засідання не з*явились, надали заяву про розгляд справи у їх відсутності, просили клопотання задовольнити.

У відповідності до вимог ст. 198, ч. 1 ст. 223 ЦПК України суд вважає можливим провести підготовче судове засідання у відсутності нез*явившихся сторін.

Суд, вислухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що представник позивача Харківської міської ради звернувся до Жовтневого районного суду м. Харкова з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, згідно якої просили суд стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 462 551,74 грн. за використання земельної ділянки загальною прощею 0,0760 га по АДРЕСА_1 за період з 03.11.2020 по 31.12.2021.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 02 серпня 2024 року відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі за позовною заявою Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати. Призначено підготовче судове засідання.

14 жовтня 2024 року від представника відповідача ОСОБА_3 надійшла заява про закриття провадження у справі, у зв?язку з тим, що подана позовна заява Харківської міської ради не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Так, статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Частиною 1 статті 19ЦПК Українипередбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до частин 1, 2статті 4Господарського процесуального кодексу Україниправо на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно пунктом 1 частиною 1статті 20 ГПК Українигосподарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною 2 цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.

Положеннястатті 20 ГПК Українипередбачають визначення юрисдикції господарських судів у справі як за суб`єктним, так і за предметним критерієм.

Ознаками господарського спору, підвідомчого господарському суду, є, зокрема, участь у спорі суб`єкта господарювання, наявність між сторонами господарських відносин, врегульованихЦивільним кодексом України,Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства і спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Відповідно достатті 42 ГК Українипідприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відтак, підприємець - це юридичний статус фізичної особи, який засвідчує право цієї особи на заняття самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Аналіз змісту та підстав вищевказаного позову свідчить про те, що спір між сторонами виник у зв`язку з несплатою за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 .

Як вбачається з інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_2 на праві приватної власності належить нежитлова будівля літ. "Г-2" загальною площею 282, 6 кв. м. по АДРЕСА_1 з 03.11.2020 (а.с.15).

Згідно із Актом обстеження земельної ділянки за адресою по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6310137900:02:017:0029 позивачем визначено, що ОСОБА_2 згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань зареєстрована як фізична-особа підприємець з 01.07.1996 (а.с. 10).

Як зазначає представник відповідача, вказана будівля використовується як швейний цех для пошиття одягу, і відповідно використовує спірну земельну ділянку з метою отримання прибутку від ведення підприємницької діяльності, що відповідає цільовому призначенню земельної ділянки

Отже, спір між сторонами виник у зв`язку із здійсненням ФОП ОСОБА_2 господарської діяльності.

Відповідно до ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.

Згідно із ч. 1 ст. 128 ГК України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або відмовитися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку, є господарським зобов`язанням.

За положеннями ст. 51 ЦК України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Відповідно до ст. 52 ЦК України ФОП відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

За змістом ст.ст. 51, 52, 598-609 ЦК України, ст.ст. 202-208 ГК України, ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» навіть у випадку припинення підприємницької діяльності ФОП (із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію такого припинення) її зобов`язання (господарські зобов`язання) за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

Вказане відповідає правовим висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеним 13.02.2019 року у процесуальному рішенні за результатом розгляду справи № 910/8729/18, провадження № 12-294гс18.

Між тим, якщо боржник фізична особа-підприємець ліквідований, то з позовом про стягнення заборгованості потрібно звертатися не до цивільного суду, а до господарського.

Відповідне положення міститься упостанові Великої Палати від 09.10.2019 у справі №127/23144/18.

Відповідно до п. 2 ч.2 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового засідання суд постановлює ухвалу, зокрема про закриття провадження у справі.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 255ЦПК Українисуд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Зважаючи на вищевикладені положення процесуального закону, враховуючи суб`єктний склад учасників та зміст правовідносин сторін, як таких, що виникли з господарською діяльністю, підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, відтак даний позов не підсудний Жовтневому районному суду м. Харкова та належить до юрисдикції господарського суду.

Керуючись ст. ст. 10, 19, 200, 255 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі задовольнити.

Провадження у справі за позовом Харківської міськоїради до ОСОБА_2 про стягненнябезпідставно збереженихкоштів урозмірі орендноїплати закрити.

Роз`яснити Харківській міській раді, що розгляд справи віднесено до юрисдикції господарського суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 15.10.2024

Суддя В.В. Труханович

СудЖовтневий районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено16.10.2024
Номер документу122286896
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —639/4315/24

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Труханович В. В.

Ухвала від 02.08.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Труханович В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні