Справа №701/1118/24
Номер провадження2/701/463/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2024 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого судді - В.Л. Маренюка
за участю секретаря - Н.В. Філіпчак
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до Буцької селищної ради треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування.
На підставу своїх вимог спирається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області.
13 липня 2023 року приватним нотаріусом Уманського нотаріального округу Черкаської області Завірюхою О.В., була відкрита спадкова справа №91/2023 за заявою позивача про прийняття спадщини та заявами про прийняття спадщини онуків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . 29 серпня 2024 року спадкоємцями було укладено договір про поділ спадщини, посвідчений приватним нотаріусом Уманського нотаріального округу Черкаської області Завірюхою О.В., зареєстрованого в реєстрі за №2698, за яким до ОСОБА_1 перейшли земельна ділянка, площею 0,2604 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 та земельна ділянка, площе 5,6718 га, яка розташована в адміністративних межах Русалівської сільської ради Уманського району Черкаської області; до ОСОБА_2 перейшла у власність земельна ділянка, площею 0,4968 га, яка розташована в адміністративних межах Русалівської сільської ради Уманського району Черкаської області; до ОСОБА_3 перейшла у власність земельна ділянка, площею 2,7212 га, яка розташована в адміністративних межах Русалівської селищної ради Уманського району Черкаської області. Між спадкоємцями було домовлено, що житловий будинок, в якому до смерті проживав ОСОБА_4 з надвірними будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 перейде у власність позивача. В березні 2024 року за заявою позивача ЧОО БТІ було виготовлено технічний паспорт житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами. 29 серпня 2024 року приватним нотаріусом Уманського нотаріального округу Черкаської області Завірюхо О.В., заявнику було видано свідоцтво про спадщину за законом на земельну ділянку, площею 5.6718 га , кадастровий номер 7123188000:02:002:0023, та свідоцтво про спадщину за законом на земельну ділянку на якій розташовуй будинок та господарські будівлі його покійного батька, площею 0.2604 га, кадастровий номер 7123188001:01:002:006631, розташовану за адресою АДРЕСА_1 . 31 серпня 2024 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Уманського нотаріального округу Черкаської області Завірюхи О.В., з заявою про видачі свідоцтва про спадщину за законом на житловий будинок з надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав батькові позивача ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Приватним нотаріусом Завірюхою О.В., було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, якою позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказаний житловий будинок з господарськими спорудами, оскільки документ, який посвідчує право власності померлого на зазначене майно відсутній.
Належність при житті ОСОБА_4 , житлового будинку з господарськими будівлями і володіння ними підтверджується випискою № 82, від 29.08.2024 року виданою Буцькою селищною радою з погосподарської книги № 3 особовий рахунок 010265-3 сторінка 63 по с. Русалівка.
Відповідно до звіту про технічне обстеження житлового будинку з господарськими спорудами встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації. Забудова земельної ділянки відповідає вимогам містобудівної документації та державним будівельним нормам.
Через відсутність правовстановлюючих документів позивач не має можливості оформити право власності на майно крім звернення з позовом до суду, що і змусило позивача звернутись з відповідним позовом до суду.
Позивач до суду не з`явився, але в своїй позовній заяві просить справу слухати в його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати у її відсутності.
Треті особи в підготовче засідання не з`явились, але згідно письмових заяв позовні вимоги позивача визнають та просять справу слухати у їх відсутності
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із того, що як дійсно встановлено в судовому засіданні, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області.
13 липня 2023 року приватним нотаріусом Уманського нотаріального округу Черкаської області Завірюхою О.В., була відкрита спадкова справа №91/2023 за заявою позивача про прийняття спадщини та заявами про прийняття спадщини онуків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . 29 серпня 2024 року спадкоємцями було укладено договір про поділ спадщини, посвідчений приватним нотаріусом Уманського нотаріального округу Черкаської області Завірюхою О.В., зареєстрованого в реєстрі за №2698, за яким до ОСОБА_1 перейшли земельна ділянка, площею 0,2604 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 та земельна ділянка, площе 5,6718 га, яка розташована в адміністративних межах Русалівської сільської ради Уманського району Черкаської області; до ОСОБА_2 перейшла у власність земельна ділянка, площею 0,4968 га, яка розташована в адміністративних межах Русалівської сільської ради Уманського району Черкаської області; до ОСОБА_3 перейшла у власність земельна ділянка, площею 2,7212 га, яка розташована в адміністративних межах Русалівської селищної ради Уманського району Черкаської області. Між спадкоємцями було домовлено, що житловий будинок, в якому до смерті проживав ОСОБА_4 з надвірними будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 перейде у власність ОСОБА_1 . В березні 2024 року за заявою позивача ЧОО БТІ було виготовлено технічний паспорт житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами. 29 серпня 2024 року приватним нотаріусом Уманського нотаріального округу черкаської області Завірюхо О.В., заявнику було видано свідоцтво про спадщину за законом на земельну ділянку, площею 5.6718 га , кадастровий номер 7123188000:02:002:0023, розташовану в адмінмежах Русалівської сільської ради Уманського району Черкаської області (цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) та свідоцтво про спадщину за законом на земельну ділянку на якій розташовуй будинок та господарські будівлі його покійного батька, площею 0.2604 га, кадастровий номер 7123188001:01:002:006631, розташовану за адресою АДРЕСА_1 (цільове призначення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства). 31 серпня 2024 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Уманського нотаріального округу Черкаської області Завірюхи О.В., з заявою про видачі свідоцтва про спадщину за законом на житловий будинок з надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав батькові позивача ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Приватним нотаріусом Завірюхою О.В., було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, якою позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказаний житловий будинок з господарськими спорудами, постільки згідно підпункту 4.12, пункту 4 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, свідоцтво про спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. Відповідно до підпункту 4.15 пункту 4 глави 10 розділу 2 вищевказаного Порядку видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на майно. Документ, який посвідчує право власності померлого на зазначене майно відсутній.
Належність при житті ОСОБА_4 , житлового будинку з господарськими будівлями і володіння ними підтверджується випискою № 82, від 29.08.2024 року виданою Буцькою селищною радою з погосподарської книги № 3 особовий рахунок 010265-3 сторінка 63 по с. Русалівка.
Відповідно до звіту про технічне обстеження житлового будинку з господарськими спорудами встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації. Забудова земельної ділянки відповідає вимогам містобудівної документації та державним будівельним нормам.
Через відсутність правовстановлюючих документів позивач не має можливості оформити право власності на майно крім звернення з позовом до суду.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права судом.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах не заборонених законом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов до суду про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), а відповідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Стаття 1218 ЦК України визнає,що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, а за ч.2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Стаття 1223 ЦК України визначає, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті а у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмова від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкуванням за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
Згідно ст.376 ЦК України право власності на самочинне збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
У відповідностідо ч.1ст.4ЦПК України,кожна особамає правов порядку,встановленому цимКодексом,звернутися досуду зазахистом своїхпорушених,невизнаних абооспорюваних прав,свобод чизаконних інтересів, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають до повного задоволення.
На підставівикладеного,керуючись ст.ст.12,77,78,81,141,200,263,265ЦПК України,ст.ст. 16, 319, 322, 328, 331, 375, 376 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , як спадкоємцем за законом - право власності на спадкове майно - житловий будинок АДРЕСА_1 , що залишився після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду впродовж тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Суддя В.Л. Маренюк
Суд | Маньківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122287538 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Маньківський районний суд Черкаської області
Маренюк В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні