Рішення
від 14.10.2024 по справі 705/4772/24
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/4772/24

2/705/2258/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2024 року м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Гудзенко Валентина Леонідівна розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за позовом заступника керівникаУманської окружноїпрокуратури,що поданийв інтересахдержави вособі Національноїслужби здоров`яУкраїни до ОСОБА_1 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог напредмет спору-Комунальне некомерційнепідприємство «Уманськацентральна міськалікарня» Уманськоїміської радипро відшкодуваннявитрат налікування особи,яка потерпілавід злочину,

в с т а н о в и в :

Заступник керівника Уманської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Комунальне некомерційне підприємство «Уманська центральна міська лікарня» Уманської міської ради про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від злочину.

Позовні вимоги позивач мотивують тим, що слідчим відділом Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_1 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023250320001917 від 01.12.2023. У ході досудового розслідування встановлено, що водій автомобіля «Mazda 6», реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1 порушив правила безпеки дорожнього руху, а саме вимог: п.п. 10.1., 10.4 ПДР, що знаходиться в причинному зв`язку з виникненням дорожньо-транспортної пригоди та настанням наслідків у вигляді заподіяння потерпілому ОСОБА_2 тілесних ушкоджень середнього ступеню тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я. Ухвалою Уманського міськрайонного суду від 06.03.2024 у справі №705/6833/23, закрито кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 у зв`язку з примиренням потерпілого та обвинуваченого. Внаслідок протиправних дій відповідача ОСОБА_3 , потерпілий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 отримав тілесні ушкодження та перебував на лікуванні в КНП «Уманська центральна міська лікарня» Уманської міської ради Черкаської області з 10.11.2023 по 22.11.2023 у відділенні хірургії дитячого віку КНП «Уманська центральна міська лікарня», вартість якого становить 21 210, 48 грн. При цьому, із указаної суми 15 004,80 грн. становлять витрати, що покриваються програмою медичних гарантій з медичного обслуговування (НСЗУ) та 6205,58 грн. становлять витрати на лікування із коштів місцевого бюджету. На даний час відповідачем спричинена шкода у добровільному порядку не відшкодована. Беручи до уваги вищевикладене, просять стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти на відшкодування витрат на лікування потерпілого ОСОБА_2 в сумі 15004, 80 грн.

Відповідно до ч.5 ст.279ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Ухвала про відкриття провадження у справі та позовна заява з додатками направлені на адресу відповідача за останнім відомим місцем проживання (місцем реєстрації) вказаним в позовній заяві, відповідно до роздруківки трекінгу рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, лист вручено особисто.

Станом на 14 жовтня 2024 року відповідач не скористався процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву, а також доказів на підтвердження своїх заперечень, та за відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини восьмої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України.

У відповідності до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, розглянувши подані документи, всебічно, повно та об`єктивно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, що мають істотне значення для правильного вирішення справи по суті та на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази на предмет належності, достовірності та допустимості в їх сукупності, дійшов такого висновку.

06.03.2024 ухвалою Уманського міськрайонного суду Черкаської області звільнено ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України, на підставі ст.. 46 КК України у кримінальному провадженні №12023250320001917 від 01.12.2023.

В ухвалі вказано, що згідно з обвинувальним актом ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він 10 листопада 2023 року в темний час доби, приблизно о 18 годині 35 хвилин, здійснював керування технічно справним автомобілем «Mazda 6», реєстраційний номер НОМЕР_1 , на сухому асфальтобетонному покритті вулиці Високої в с. Городецьке Уманського району Черкаської області. Наближаючись до магазину «Лавка на Високій», що за адресою АДРЕСА_1 , зменшив швидкість, надаючи перевагу в русі іншим учасникам руху, маючи намір здійснити маневр повороту ліворуч в напрямку прилеглої території магазину «Лавка на Високій». В цей же час, у зустрічному йому напрямку рухався технічно справний мотоцикл «Spark», реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Далі, водій ОСОБА_1 , не врахувавши дорожню обстановку, не впевнившись в безпеці руху, розпочав виконувати маневр повороту ліворуч в напрямку прилеглої території магазину «Лавка на Високій», в напрямку можливої траєкторії руху мотоцикла «Spark», реєстраційний номер НОМЕР_2 , чим порушив вимоги п.п. 10.1., 10.4. Правил дорожнього руху України.

Внаслідок порушення зазначених правил безпеки дорожнього руху, виконання яких було необхідною умовою для запобігання дорожньо-транспортної події, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «Mazda 6», реєстраційний номер НОМЕР_1 , допустив зіткнення із мотоциклом «Spark», реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , внаслідок чого ОСОБА_4 отримав тілесні ушкодження у вигляді закритої травми правого яєчка: розрив нижнього полюса правого яєчка з розчавленням тіла, хвоста, правого придатка з його відривом, гематому порожнини калитки праворуч, компресійний перелом 12-го грудного хребця І ст. Компресійний перелом 12-го грудного хребця І ст відноситься до категорії ушкоджень середнього ступеня тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я.

Порушення правил безпеки дорожнього руху водієм «Mazda 6», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , а саме вимог: п.п. 10.1., 10.4 Правил дорожнього руху України, знаходиться в причинному зв`язку з виникненням дорожньо-транспортної пригоди та настанням наслідків у вигляді заподіяння потерпілому ОСОБА_2 тілесних ушкоджень середнього ступеню тяжкості.

Внаслідок отриманих тілесних ушкоджень потерпілий ОСОБА_2 перебував на лікуванні в КНП «Уманська центральна міська лікарня» Уманської міської ради Черкаської області з 10.11.2023 по 22.11.2023 у відділенні хірургії дитячого віку КНП «Уманська центральна міська лікарня», що вказано у відповіді КНП «Уманська центральна міська лікарня» Уманської міської ради. Загальні витрати за лікування склали 21210 грн. 48 коп. При цьому, витрати, що покриваються програмою медичних гарантій з медичного обслуговування (НСЗУ) складають 15004 грн. 80 коп.; витрати, що покриваються місцевим бюджетом складають 6205 грн. 58 коп.

Відповідно до відповіді Уманської міської ради від 12.08.2024, Уманською міською радою проводяться підготовчі дії щодо звернення до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення витрат понесених на лікування потерпілого ОСОБА_2 , який перебував на лікуванні з 10.11.2023 по 22.11.2023 у відділенні хірургії дитячого віку КНП «Уманська центральна міська лікарня» в сумі 6205,53 грн.

У листі Національної служби здоров`я України від 06.08.2024 вказано, що вони не заперечують щодо звернення органів прокуратури до суду стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілого.

Судом встановлено, що медичні послуги надано КНП «Уманська центральна міська лікарня» Уманської міської ради на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеного з НЗСУ. (Договір № 2025-Е123-Р000 укладений у 2023 рік).

На даний час відповідачем вказана грошова сума завданої шкоди в добровільному порядку не відшкодована. Під час судового розгляду кримінального провадження цивільний позов про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням не подавався.

Згідно з ч. ч. 3, 7 ст. 128 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором. Особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України „Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

За змістом ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно зі ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину.

Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, або у власності територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.

Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного суду України № 11 від 07.07.1995 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» питання відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 (545-93-п) від 16.07.1993 (надалі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день.

Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.

Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.

Крім того, п. 4 Порядку передбачено, що стягнуті в установленому порядку кошти, залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.

Пунктом 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 № 11 "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат" постановлено звернути увагу судів на те, що відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину можливе лише тоді, коли є причинний зв`язок між злочинними діями чи бездіяльністю винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікування.

У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та стягнення з ОСОБА_1 на користь Національної служби здоров`я України витрат, понесених на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.

Судовий збір підлягає стягненню на користь держави.

На підставі викладеного, згідно ст. ст. 1166, 1206 ЦК України, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 247, 263-265 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Уманської окружної прокуратури, що поданий в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Комунальне некомерційне підприємство «Уманська центральна міська лікарня» Уманської міської ради про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від злочину задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , проживаючого по АДРЕСА_2 , на користь держави в особі Національної служби здоров`я України ( ЄДРПОУ 42032422, просп..Степана Бандери, 19, м.Київ, 04073) кошти на відшкодування витрат на лікування потерпілого ОСОБА_2 , який потерпів від злочину у розмірі 15004,80 грн. ( п`ятнадцять тисяч чотири гривні вісімдесят копійок), які перерахувати до Державного бюджету України (код класифікації доходів 24060300, р/р № UA 97899998031308011500002611, отримувач ГУК у м.Києві/Шевченківський район/24060300, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37993783).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , проживаючого по АДРЕСА_2 , на користь держави судовий збір в розмірі 3028 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.Л. Гудзенко

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення14.10.2024
Оприлюднено16.10.2024
Номер документу122287704
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

Судовий реєстр по справі —705/4772/24

Рішення від 14.10.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Гудзенко В. Л.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Гудзенко В. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні