печерський районний суд міста києва
Справа № 757/42460/24-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2024 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора: ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,
підозрюваного: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в режимі відеоконференції клопотання Старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене Прокурором у кримінальному провадженні - прокурором другого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, у кримінальному провадженні № 42021000000002619 від 16.12.2021 року, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , за погодженням прокурора другого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , звернувся до слідчого судді із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, у кримінальному провадженні № 42021000000002619 від 16.12.2021 року.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021000000002619 від 16.12.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 366 КК України.
Стороною обвинувачення встановлено, що ОСОБА_5 , відповідно до наказу Житомирської митниці ДФС від 21.04.2016 року №81-О «Про переведення», призначений 22.04.2016 року на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного посту «Житомир-центральний» Житомирської митниці Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).
Відповідно до Положення про Житомирську митницю ДФС затвердженого наказом Державної фіскальної служби України №55 від 20.08.2014 (із змінами та доповненнями), митниця у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, що належать до компетенції ДФС, наказами ДФС, дорученнями Голови ДФС, його першого заступника та заступників, іншими актами законодавства.
Повноваження ОСОБА_5 , що перебував у період вчинення кримінального правопорушення, на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС та, в подальшому, на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби визначались відповідними посадовими інструкціями, а саме:
- відповідно до посадової інструкції головного державного інспектора митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, № 122/04-11-2018, яка затверджена 12.10.2018, з якою ОСОБА_5 , 12.10.2018 ознайомився під підпис та отримав її копію, у своїй діяльності головний державний інспектор керується Конституцією України, законами України, актами Верховної Ради України, Президента України й Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства фінансів України, Міністерства доходів і зборів України, Державної фіскальної служби України та Житомирської митниці ДФС, Положеннями про митний пост «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, Положеннями про відділ митного оформлення № 1 митного посту «Житомир-Центральний» Житомирської митниці ДФС, цією посадовою інструкцією (пункт 1.4.), до основних завдань та обов`язків головного державного інспектора належить: виконання вимог законодавства України з питань митної та податкової справи, дотримання вимог Закону України «Про державну службу», антикорупційного законодавства, правил внутрішнього трудового розпорядку Житомирської митниці ДФС, інших нормативних актів, що регламентують порядок і умови проходження державної служби в органах ДФС (пункт 2.1.); здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо (пункт 2.4.11.); забезпечує безперебійне електронне декларування товарів, з урахуванням графіку роботи Митного посту (пункт 2.4.13.); здійснює митний контроль у формах та обсягах, достатніх для забезпечення додержання законодавства України з питань митної та податкової справи та міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку, контроль за додержанням яких покладено на Державну фіскальну службу (пункт 2.5); нараховує та стягує податки, збори й інші платежі (пункт 2.7); здійснює контроль правильності класифікації задекларованих оформлених товарів (пункт 2.8.1); проводить заходи щодо запобігання та протидії контрабанді, боротьби з порушенням митних правил (пункт 2.16); виявляє митні оформлення, що здійснюється з можливим порушенням законодавства України з питань державної митної справи (пункт 2.16.8); направляє запити щодо перетину державного кордону транспортними засобами в рамках інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система Аркан) (пункт 2.16.13.); визначення, за результатами застосування системи управління ризиками, форми та обсяги митного контролю у конкретних випадках переміщень товарів і транспортних засобів через митний кордон України (пункт 2.23.4.); реалізація заходів з управління ризиками шляхом виконання митних формальностей у визначних за результатами застосування системи управління ризиками, та внесення в установленому порядку інформації про результати їх виконання до автоматизованої системи митного оформлення товарів (пункт 2.23.5.); головний державний інспектор митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, має право: вимагати пояснення від осіб, що вчинили порушення митних правил (пункт 3.10.); вимагати від підприємств та організацій пред`явлення документів, необхідних для здійснення митного контролю (пункт 3.11.);
- відповідно до посадової інструкції головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС № 24/04-11-2019, яка затверджена 18.03.2019, з якою ОСОБА_5 18.03.2019 ознайомився під підпис та отримав її копію, у своїй діяльності головний державний інспектор керується Конституцією України, Податковим та Митним кодексами України, іншими законами України, актами і дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та розпорядженнями колегії Державної фіскальної служби України, наказами Міністерства фінансів України, Міністерства доходів і зборів України, Держмитслужби України з питань митної справи, дорученнями керівництва Житомирської митниці ДФС (визначеними наказами і розпорядженнями Житомирської митниці ДФС, протокольними дорученнями щотижневих апаратних нарад керівного складу, планами роботи, тощо), Положенням про митницю пост «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, положеннями про відділ митного оформлення № 1 митного посту «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, цією посадовою інструкцією (пункт 1.4.); до основних завдань та обов`язків головного державного інспектора належить: забезпечення правильного застосування, неухильного дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства України з питань державної митної справи (пункт 2.1.2.); здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо (пункт 2.1.5.); аналіз та управління ризиками з метою визначення форм та обсягів митного контролю (пункт 2.1.6.); забезпечення повноти та своєчасності виконання митних формальностей при митному оформленні товарів у відповідному режимі; здійснення митного контролю у формах та обсягах, достатніх для забезпечення додержання законодавства України з питань митної та податкової справи та міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку, контроль за додержанням яких покладено на Державну фіскальну службу (пункт 2.2.24.29.); забезпечення безперебійного електронного декларування товарів, з урахуванням графіку роботи Відділу (пункт 2.2.24.31.); ініціювання та складання протоколів про порушення митних правил (пункт 2.2.35.);
Відповідно до вищеперерахованих пунктів посадової інструкції головного державного інспектора митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, статей 264, 269, 270, 289 334, 335, 336, 337, 362, 363, 490, 491 МК України, пункту ПК України, Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 «Питання, пов`язані із застосуванням митних декларацій», наказів Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684 «Про затвердження Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю» та від 30.05.2012 № 631 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа», наказу Державної фіскальної служби України від 11.09.2015 № 689 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України» та інших нормативно-правових актів, ОСОБА_5 , будучи службовою особою та зобов`язаним здійснювати митний контроль та митні формальності в зоні діяльності відділу митного оформлення № 1 митного посту «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС щодо товарів та транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України; здійснювати контроль та забезпечувати своєчасність сплати митних платежів (інших обов`язкових платежів), виявляти й припиняти факти контрабанди та порушень митних правил, складати протоколи про порушення митних правил, виконувати інші завдання, передбачені законодавством України з питань державної митної справи, інформувати керівництво відділу та митного поста про можливі факти порушення платниками податків законодавства України з питань державної митної справи, які могли призвести до сплати митних платежів не в повному обсязі, виявлені після митного оформлення, забезпечувати у встановленому порядку внесення змін до митних декларацій та визнання суб`єктом ЗЕД митної вартості з метою виявлення і недопущення фактів ухилення від оподаткування при митному оформленні товарів тощо, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД» (ЄДРПОУ 42346886) (далі ПП «АМ ТРЕЙД)»), використав свої владні повноваження, своє службове становище всупереч інтересам служби, що завдало тяжкі наслідки державним інтересам, при наступних обставинах.
Так ОСОБА_5 , у період грудня 2018-жовтня 2019 року, перебуваючи на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці та, в подальшому, на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби, постійно виконуючи функції представника влади, являючись службовою особою і, відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про державний захист суддів, працівників апарату суду і працівників правоохоронних органів» будучи працівником правоохоронного органу, ОСОБА_5 , був зобов`язаний суворо дотримуватися вимог Конституції України та норм чинного законодавства.
В порушення вищевказаних вимог законодавства та своєї посадової інструкції ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, всупереч інтересам служби, в інтересах ПП «АМ ТРЕЙД», з корисливих мотивів, використав надані йому службові повноваження з метою ухилення від сплати до державного бюджету податків, зборів, обов`язкових платежів при випуску у вільний обіг товарів імпортованих ПП «АМ ТРЕЙД», що спричинило тяжкі наслідки при наступних обставинах.
Так, в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше грудня 2018 року, перебуваючи у приміщенні відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Садова, 4 , переслідуючи корисливий мотив, у ОСОБА_5 , виник умисел на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», шляхом ухилення від сплати до державного бюджету податків, зборів, обов`язкових платежів.
У подальшому з метою доведення свого злочинного умислу до кінця, який полягав в ухиленні від сплати митних платежів при випуску у вільний обіг товарів імпортованих ПП «АМ ТРЕЙД» ОСОБА_5 , вступивши в змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, розробив злочинний план, який полягав у систематичному умисному порушенні митних правил під час оформлення митних декларацій вказаних юридичних осіб, внесенні недостовірних даних до АСМО «Інспектор» щодо року випуску транспортного засобу, а також надання своїм діям вигляду законності, шляхом зловживання своїм службовими становищем.
Встановлено, що 11.12.2018 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2018/046779 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «Вантажний автомобіль: -марка-VOLKSWAGEN; модель-TRANSPORTER; -номер кузова- НОМЕР_1 ; -тип двигуна-дизельний;двигун-AVR217147; -робочий об`єм циліндрів-1968см.куб. -загальна кількість місць-3; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2; -маса в разі максимального завантаження-2.800 т.; -вантажопід`ємність-0.952 т.; -тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.». Відправник товару - «VC AUTOMOBILE», Im Frieden 6, 33104 , PADERBORN, Deutschland, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД UA101070/2018/046779 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: сертифікат відповідності № UA.008.45185-18 від 10.12.2018, контракт №0211/2018 від 02.11.2018, Висновок № 101218 від 10.12.2018, довідку № 2611.1 від 10.12.2018, іноземний реєстраційний документ на транспортний засіб НОМЕР_3 , міжнародну товарно-транспорту накладну, інвойс AM2611.1 від 26.11.2018.
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2018/046779 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2018/046779 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 108-3 - Витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УКТ ЗЕД. Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації. Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару: Автомобілі-фургони, (що були у використанні), пікапи, (що були у використанні та нові) можуть класифікуватися у товарній позиції 8703 зі сплатою акцизного податку. Визначальними показниками віднесення товару до товарної позиції 8703 УКТ ЗЕД є наявність вікон в двох бокових панелях задньої частини кузова, наявність в зоні задньої частини кузова ознак комфорту і внутрішнього оздоблення, наявність у внутрішньому просторі моторного транспортного засобу стаціонарно встановлених місць для сидіння пасажирів та пристосувань для кріплення чи встановлення сидінь, наявності пристроїв (ременів) безпеки та місць їх встановлення. Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації офіційного дилера VOLKSWAGEN - ТОВ "Автосоюз" (код ЄДРПОУ 30223848) установлено, що вантажний автомобіль VOLKSWAGEN, модель-TRANSPORTER, номер кузова- НОМЕР_1 : дата виробництва - 15.06.2013 року, дата передачі автомобіля клієнту/дата початку гарантії - 02.07.2013.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації ІМ40ДЕ UA101070/2018/046779 товару: «Вантажний автомобіль: -марка-VOLKSWAGEN; модель-TRANSPORTER; -номер кузова- НОМЕР_1 ; -тип двигуна-дизельний;двигун-AVR217147; -робочий об`єм циліндрів-1968см.куб. -загальна кількість місць-3; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2; -маса в разі максимального завантаження-2.800 т.; -вантажопід`ємність-0.952 т.; -тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки VOLKSWAGEN, модель-TRANSPORTER; -номер кузова- НОМЕР_1 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 58 457,41 грн, а саме: акцизний податок - 48 714,51 грн, податок на додану вартість - 9 742,9 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
В подальшому, продовжуючи діяти відповідно до розробленого раніше злочинного плану, вступивши у змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, з метою досягнення своєї злочинної мети у вигляді неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», будучи обізнаним про незаконність своїх дій, продовжив вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що 21.12.2018 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2018/049134 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1.Вантажний автомобіль: -марка-IVECO;модель-70C17;-номер шассі- НОМЕР_4 ;-тип двигуна-дизельний; двигун-FICE;-робочий об`єм циліндрів-2998см.куб.-загальна кількість місць-3;-призначення-для перевезення вантажівпо дорогах загального користування;-колісна формула-4x2;-маса в разі максимального завантаження-7.000 т.;-вантажопід`ємність-3.150 т.;-тип кузова-фургон;-такий, що був у використанні;-календарний рік виготовлення - 2014 р.;-модельний рік виготовлення - 2014 р.». Відправник товару - «Company MAYACAR», Trzebnica 166, Chocianow, Poland, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД UA101070/2018/049134 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: Довідка № 2018-19870 від 21 грудня 2018, Висновок № 351218 від 21.12.2018; довідка 1218.2-MYC/AMTR від 21.12.2018, іноземний реєстраційний документ на транспортний засіб 410.586.472, інфойс №181218.2-MYC/AMTR від 18.12.2018, міжнародну товарно-транспорту накладну.
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2018/049134 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2018/049134 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 101-1 - Витребування оригіналів документів, зазначених у митній декларації, або засвідчених в установленому порядку їх копій, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів. Товар(и) № 1: це перше митне оформлення імпортером цього товару з даною країною походження за останній рік Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності класифікації товару. Перевірити задекларовані документи, що підтверджують походження товарів.
Код 107-3 - Контроль правильностi класифiкацiї товарiв згідно з УКТ ЗЕД. Товар(и) № 1: це перше митне оформлення імпортером цього товару з даною країною походження за останній рік Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності класифікації товару. Перевірити задекларовані документи, що підтверджують походження товарів.
Код 103-1 - Перевірка поданих товаросупровідних та товаротранспортних документів (в тому числі наданих на вимогу митного органу) та/або відомостей про них на предмет розбіжностей у відомостях, що зазначені у цих документах, митній декларації чи документах, що її заміщують, їх електронних копіях, розміщених в ЄАІС Держмитслужби. Товар(и) № 1: це перше митне оформлення імпортером цього товару з даною країною походження за останній рік Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності класифікації товару. Перевірити задекларовані документи, що підтверджують походження товарів.
Код 105-2 - Контроль правильностi визначення митної вартостi товарiв. Товар(и) № 1: це перше митне оформлення імпортером цього товару з даною країною походження за останній рік Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності класифікації товару. Перевірити задекларовані документи, що підтверджують походження товарів.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації офіційного дилера IVECO - ТОВ "ІВЕКО УКРАЇНА" установлено, що вантажний автомобіль IVECO, VIN-код НОМЕР_4 : дата виготовлення - 16.09.2013 року, дата початку гарантії - 22.11.2013.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації ІМ40ДЕ № UA101070/2018/049134 товару: «1.Вантажний автомобіль: -марка-IVECO;модель-70C17;-номер шассі- НОМЕР_4 ;-тип двигуна-дизельний; двигун-FICE;-робочий об`єм циліндрів-2998см.куб.-загальна кількість місць-3;-призначення-для перевезення вантажівпо дорогах загального користування;-колісна формула-4x2;-маса в разі максимального завантаження-7.000 т.;-вантажопід`ємність-3.150 т.;-тип кузова-фургон;-такий, що був у використанні;-календарний рік виготовлення - 2014 р.;-модельний рік виготовлення - 2014 р.», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки марка-IVECO, номер шассі- НОМЕР_4 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 115 196,33 грн, а саме: акцизний податок - 95 996,94 грн, податок на додану вартість - 19 199,39 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
В подальшому, продовжуючи діяти відповідно до розробленого раніше злочинного плану, вступивши у змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, з метою досягнення своєї злочинної мети у вигляді неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», будучи обізнаним про незаконність своїх дій, продовжив вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що 27.12.2018 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2018/049885 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1.Вантажний автомобіль: -марка-VOLKSWAGEN;модель-CRAFTER; -номер кузова- НОМЕР_5 ; -тип двигуна-дизельний;двигун-CKT; -робочий об`єм циліндрів-1968 см.куб. -загальна кількість місць-3; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2; -маса в разі максимального завантаження-3.500 т.; -вантажопід`ємність-1.250 т.; -тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.;». Відправник товару - «Company MAYACAR», Trzebnica 166, Chocianow, Poland, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД UA101070/2018/049885 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: висновок № 491218 від 27.12.2018, довідка № 2018-21061 от 27.12.2018, довідку №1220.2-MYC/AMTR от 27.12.2018, іноземний реєстраційний документ на транспортний засіб № НОМЕР_6 , інвойс №181220.2-MYC/AMTR від 20.12.2018, міжнародну товарно-транспорту накладну.
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2018/049885 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2018/049885 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 106-2 - Витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів. Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості, звернувши увагу на вартість ідентичних або подібних товарів. Перевірити дані електронного інвойсу. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами третьою-четвертою ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених частиною шостою ст. 55 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості. Витребувати у декларанта заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів. Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
Код 108-3 - Витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УКТ ЗЕД. Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 210-1 - Проведення митного огляду транспортного засобу. Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 107-3 - Контроль правильностi класифiкацiї товарiв згідно з УКТ ЗЕД. Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 105-2 - Контроль правильностi визначення митної вартостi товарiв. Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості, звернувши увагу на вартість ідентичних або подібних товарів. Перевірити дані електронного інвойсу. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами третьою-четвертою ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених частиною шостою ст. 55 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості. Витребувати у декларанта заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів. Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації офіційного дилера VOLKSWAGEN - ТОВ "Автосоюз" (код ЄДРПОУ 30223848) установлено, що вантажний автомобіль VOLKSWAGEN. модель-CRAFTER, номер кузова- НОМЕР_5 : дата виробництва - 21.06.2013 року, дата передачі автомобіля клієнту/дата початку гарантії - 11.10.2013.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації ІМ40ДЕ № UA101070/2018/049885 товару: «1.Вантажний автомобіль: -марка-VOLKSWAGEN; модель-CRAFTER; -номер кузова- НОМЕР_5 ; -тип двигуна-дизельний; двигун-CKT; -робочий об`єм циліндрів-1968 см.куб. -загальна кількість місць-3; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2; -маса в разі максимального завантаження-3.500 т.; -вантажопід`ємність-1.250 т.; -тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.;», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки VOLKSWAGEN, номер кузова- НОМЕР_5 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 57 300,98 грн, а саме: акцизний податок - 47 750,82 грн, податок на додану вартість - 9 550,16 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
В подальшому, продовжуючи діяти відповідно до розробленого раніше злочинного плану, вступивши у змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, з метою досягнення своєї злочинної мети у вигляді неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», будучи обізнаним про незаконність своїх дій, продовжив вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що 29.12.2018 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2018/050458 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1.Вантажний автомобіль: -марка-MERCEDES-BENZ; модель-SPRINTER; -номер кузова- НОМЕР_7 ; -тип двигуна-дизельний; двигун-НОМЕР_28; -робочий об`єм циліндрів-2143 см.куб. -загальна кількість місць-3; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2; -маса в разі максимального завантаження-3.500 т.; -вантажопід`ємність-1.250 т.; -тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.». Відправник товару - «Company MAYACAR», Trzebnica 166, Chocianow, Poland, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД UA101070/2018/050458 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: довідку № 2018-21654 від 29.12.2018, висновок № 561218 від 29.12.2018, іноземний реєстраційний документ на транспортний засіб №UAT978288 довідку №181227.1-MYC/AMTR від 27.12.2018, інвойс № 181227.1-MYC/AMTR від 27.12.2018, міжнародну товарно-транспорту накладну.
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2018/050458 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2018/050458 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 106-2 - Витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів. Товари №№ (1). Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості, звернувши увагу на вартість ідентичних або подібних товарів. Перевірити дані електронного інвойсу. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами третьою-четвертою ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених частиною шостою ст. 55 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості. Витребувати у декларанта заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів. Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
Код 108-3 - Витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УКТ ЗЕД. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 911-1 - Забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 911-1 - Здійснення фото- та/або відеофіксації виконання митних формальностей. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 210-1 - Проведення митного огляду транспортного засобу. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 105-2 - Контроль правильностi визначення митної вартостi товарiв. Товари №№ (1). Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості, звернувши увагу на вартість ідентичних або подібних товарів. Перевірити дані електронного інвойсу. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами третьою-четвертою ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених частиною шостою ст. 55 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості. Витребувати у декларанта заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів. Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
Код 107-3 - Контроль правильностi класифiкацiї товарiв згідно з УКТ ЗЕД. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації дилера MERCEDES-BENZ - ПрАТ «Житомир-Авто» установлено, що вантажний автомобіль MERCEDES-BENZ, модель-SPRINTER, -номер кузова- НОМЕР_7 : дата виробництва - 2012 рік, дата першої реєстрації- 27.02.2013.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації ІМ40ДЕ № UA101070/2018/050458 товару: «1.Вантажний автомобіль: -марка-MERCEDES-BENZ; модель-SPRINTER; -номер кузова- НОМЕР_7 ; -тип двигуна-дизельний; двигун-НОМЕР_28; -робочий об`єм циліндрів-2143 см.куб. -загальна кількість місць-3; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2; -маса в разі максимального завантаження-3.500 т.; -вантажопід`ємність-1.250 т.; -тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки MERCEDES-BENZ, модель-SPRINTER, -номер кузова- НОМЕР_7 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 63 613,83 грн, а саме: акцизний податок - 53 011,53 грн, податок на додану вартість - 10 602,3 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
В подальшому, продовжуючи діяти відповідно до розробленого раніше злочинного плану, вступивши у змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, з метою досягнення своєї злочинної мети у вигляді неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», будучи обізнаним про незаконність своїх дій, продовжив вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що 12.03.2019 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2019/016186 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1.Вантажний автомобіль: -марка-MERCEDES-BENZ; модель-SPRINTER;-номер кузова- НОМЕР_8 ;-тип двигуна-дизельний;двигун-НОМЕР_1;-робочий об`єм циліндрів-2143 см.куб.-загальна кількість місць-3;-призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2;-маса в разі максимального завантаження-3.025 т.;-вантажопід`ємність-0.757 т.;-тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки);-такий, що був у використанні;-календарний рік виготовлення - 2014 р.;-модельний рік виготовлення - 2014 р.». Відправник товару - «FACTORPETROLEUM LIMITED», Aisopou Agias Aikaterinis ,2, 3100 Limassol, Cyprus, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД UA101070/2019/016186 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: довідка № 2019-11359 від 12.03.2019, висновок № 230319 від 12.03.2019, довідку №0307.1-FAT/AMTR від 12.03.2019, іноземний реєстраційний документ на транспортний засіб №11778170/11438038, інвойс № 190307.1 -FAT/AMTR від 07.03.2019, міжнародну товарно-транспорту накладну.
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2019/016186 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2019/016186 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 106-2 - Витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів. Товари №№ (1). Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості, звернувши увагу на вартість ідентичних або подібних товарів. Перевірити дані електронного інвойсу. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами третьою-четвертою ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених частиною шостою ст. 55 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості. Витребувати у декларанта заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів. Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
Код 108-3 - Витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УКТ ЗЕД. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації. Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару: 90% Автомобілі-фургони, (що були у використанні), пікапи, (що були у використанні та нові) можуть класифікуватися у товарній позиції 8703 зі сплатою акцизного податку. Визначальними показниками віднесення товару до товарної позиції 8703 УКТ ЗЕД є наявність вікон в двох бокових панелях задньої частини кузова, наявність в зоні задньої частини кузова ознак комфорту і внутрішнього оздоблення, наявність у внутрішньому просторі моторного транспортного засобу стаціонарно встановлених місць для сидіння пасажирів та пристосувань для кріплення чи встановлення сидінь, наявності пристроїв (ременів) безпеки та місць їх встановлення. Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 210-1 - Проведення митного огляду транспортного засобу. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 105-2 - Контроль правильностi визначення митної вартостi товарiв. Товари №№ (1). Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості, звернувши увагу на вартість ідентичних або подібних товарів. Перевірити дані електронного інвойсу. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами третьою-четвертою ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених частиною шостою ст. 55 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості. Витребувати у декларанта заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів. Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
Код 107-3 - Контроль правильностi класифiкацiї товарiв згідно з УКТ ЗЕД. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10%). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації дилера MERCEDES-BENZ - ПрАТ «Житомир-Авто» установлено, що вантажний автомобіль MERCEDES-BENZ, модель-SPRINTER, -номер кузова- НОМЕР_7 : дата виробництва - 2012 рік, дата першої реєстрації- 27.02.2013.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації ІМ40ДЕ UA101070/2019/016186, товару: «1.Вантажний автомобіль: -марка-MERCEDES-BENZ; модель-SPRINTER; -номер кузова- НОМЕР_8 ; -тип двигуна-дизельний;двигун-НОМЕР_1;-робочий об`єм циліндрів-2143 см.куб. -загальна кількість місць-3;-призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2;-маса в разі максимального завантаження-3.025 т.;-вантажопід`ємність-0.757 т.; -тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки);-такий, що був у використанні;-календарний рік виготовлення - 2014 р.;-модельний рік виготовлення - 2014 р.», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки MERCEDES-BENZ, модель-SPRINTER, -номер кузова- НОМЕР_8 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 59 343,34 грн, а саме: акцизний податок - 49 452,78 грн, податок на додану вартість - 9 890,56 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
В подальшому, продовжуючи діяти відповідно до розробленого раніше злочинного плану, вступивши у змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, з метою досягнення своєї злочинної мети у вигляді неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», будучи обізнаним про незаконність своїх дій, продовжив вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що 02.04.2019 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2019/020174 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1.Вантажний автомобіль: -марка-RENAULT; модель-MASTER; -номер кузова- НОМЕР_10 ; -тип двигуна-дизельний;двигун-M9T; -робочий об`єм циліндрів-2299 см.куб. -загальна кількість місць-3; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2;-маса в разі максимального завантаження-3.500 т.;-вантажопід`ємність-1.498 т.;-тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -такий, що був у використанні;-календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.». Відправник товару - «FACTORPETROLEUM LIMITED», Aisopou Agias Aikaterinis ,2, 3100 Limassol, Cyprus, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД UA101070/2019/020174 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: лист №190328.1-FAT/AMTR/1 від 28.03.2019, довідка Д-19-0402-10 від 02.04.2019, висновок № 70419 від 02.04.2019, довідку №0328.1-FAT/AMTR від 02.04.2019, іноземний реєстраційний документ на транспортний засіб №A033176AC14, інвойс № 190328.1-FAT/AMTR от 28.03.2019, міжнародну товарно-транспорту накладну.
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2019/020174 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2019/020174 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 201-1 - Проведення ідентифікаційного митного огляду - без розкриття пакувальних місць і без обстеження транспортного засобу. МКУ ст. 338 ч. 2, Лист Міністерства доходів і зборів 6983/7/99-99-24-02-03-17 від 26.03.2014.
Код 106-2 - Витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів. Товари №№. Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості, звернувши увагу на вартість ідентичних або подібних товарів. Перевірити дані електронного інвойсу. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами третьою-четвертою ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених частиною шостою ст. 55 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості. Витребувати у декларанта заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів. Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
Код 108-3 - Витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УКТ ЗЕД. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 105-2 - Контроль правильностi визначення митної вартостi товарiв. Товари №№ (1). Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості, звернувши увагу на вартість ідентичних або подібних товарів. Перевірити дані електронного інвойсу. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами третьою-четвертою ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених частиною шостою ст. 55 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості. Витребувати у декларанта заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів. Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
Код 107-3 - Контроль правильностi класифiкацiї товарiв згідно з УКТ ЗЕД. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації дилера RENAULT -АТ «РЕНО Україна» установлено, що вантажний автомобіль RENAULT, модель-MASTER, номер кузова- НОМЕР_10 : дата виготовлення - 04.03.2013 рік, дата продажу - 25.04.2013.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації ІМ40ДЕ UA101070/2019/020174, товару: «1.Вантажний автомобіль: -марка-RENAULT; модель-MASTER; -номер кузова- НОМЕР_10 ; -тип двигуна-дизельний; двигун-M9T; -робочий об`єм циліндрів-2299 см.куб. -загальна кількість місць-3; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; колісна формула-4x2;-маса в разі максимального завантаження-3.500 т.;-вантажопід`ємність-1.498 т.;-тип кузова-фургон(відсутні доступні місця для встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -такий, що був у використанні;-календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки RENAULT, модель-MASTER, -номер кузова- НОМЕР_10 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 65 743,24 грн, а саме: акцизний податок - 54 786,03 грн, податок на додану вартість - 10 957,21 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
В подальшому, продовжуючи діяти відповідно до розробленого раніше злочинного плану, вступивши у змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, з метою досягнення своєї злочинної мети у вигляді неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», будучи обізнаним про незаконність своїх дій, продовжив вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що 26.04.2019 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2019/025328 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1. Вантажний автомобіль: -марка - RENAULT; -модель - KANGOO; -номер кузова - НОМЕР_13; -загальна кількість місць, включаючи місце водія -2; -призначення - для використання по дорогах загального використання; -тип двигуна - дизель; -двигун - K9K; -робочий об`єм циліндрів двигуна - 1461см3; -вантажопід`ємність - 0.547т; -маса у разі макс. завантаження - 1.95т; -такий, що був в використанні; -тип кузова - фургон (у якому відсутні місця, отвори для можливого встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -колісна формула - 4х2; -календарний рік виготовлення - 2014; -модельний рік виготовлення - 2014.». Відправник товару - «FACTORPETROLEUM LIMITED», Aisopou Agias Aikaterinis ,2, 3100 Limassol, Cyprus, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД UA101070/2019/025328 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: довідка №Д-19-0425-82 від 26.04.2019, висновок №920419 від 26.04.2019, довідка № 190425.1-FAT/AMTR від 26.04.2019, іноземний реєстраційний документ на транспортний засіб № НОМЕР_11 , інвойс № НОМЕР_12 -FAT/AMTR від 26.04.2019, міжнародну товарно-транспорту накладну.
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2019/025328 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2019/025328 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 108-3 - Витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УКТ ЗЕД. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. РПР - Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10%). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації. Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару: 90% Автомобілі-фургони, (що були у використанні), пікапи, (що були у використанні та нові) можуть класифікуватися у товарній позиції 8703 зі сплатою акцизного податку. Визначальними показниками віднесення товару до товарної позиції 8703 УКТ ЗЕД є наявність вікон в двох бокових панелях задньої частини кузова, наявність в зоні задньої частини кузова ознак комфорту і внутрішнього оздоблення, наявність у внутрішньому просторі моторного транспортного засобу стаціонарно встановлених місць для сидіння пасажирів та пристосувань для кріплення чи встановлення сидінь, наявності пристроїв (ременів) безпеки та місць їх встановлення. Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 201-1 - Проведення ідентифікаційного митного огляду - без розкриття пакувальних місць і без обстеження транспортного засобу. спрацювання критерію 911-1.
Код 911-1 - Забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 911-1 - Здійснення фото- та/або відеофіксації виконання митних формальностей. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 103-1 - Перевірка поданих товаросупровідних та товаротранспортних документів (в тому числі наданих на вимогу митного органу) та/або відомостей про них на предмет розбіжностей у відомостях, що зазначені у цих документах, митній декларації чи документах, що її заміщують, їх електронних копіях, розміщених в ЄАІС Держмитслужби. Товари №№ (1). Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості, звернувши увагу на вартість ідентичних або подібних товарів. Перевірити дані електронного інвойсу. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами третьою-четвертою ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених частиною шостою ст. 55 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості. Перевірити заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів, на предмет розбіжностей із задекларованими відомостями.
Код 107-3 - Контроль правильностi класифiкацiї товарiв згідно з УКТ ЗЕД. 100% Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару. РПР - Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Якщо при ввезені автомобіля у пункті пропуску не проводився митний огляд, провести митний огляд зі складанням акту митного огляду. При виникненні складного випадку класифікації товарів (п.5 ст. 69 Митного кодексу України), митний огляд проводити із залученням посадової особи УАМП та МТР, уповноваженої на здійснення контролю за класифікацією товарів. У акті митного огляду обов`язково відображати інформацію про відсутність доступних місць, отворів, пристосувань під настилом (підлогою) для можливого встановлення сидінь та встановлення пристроїв безпеки. Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10 %). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації дилера RENAULT -АТ «РЕНО Україна» установлено, що вантажний автомобіль RENAULT, модель - KANGOO, номер кузова - НОМЕР_13 : дата виготовлення - 18.11.2013 року, дата продажу - 06.12.2013.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації ІМ40ДЕ UA101070/2019/025328, товару: «1. Вантажний автомобіль: -марка - RENAULT; -модель - KANGOO; -номер кузова - НОМЕР_13 ; -загальна кількість місць, включаючи місце водія -2; -призначення - для використання по дорогах загального використання; -тип двигуна - дизель; -двигун - K9K; -робочий об`єм циліндрів двигуна - 1461см3; -вантажопід`ємність - 0.547т; -маса у разі макс. завантаження - 1.95т; -такий, що був в використанні; -тип кузова - фургон (у якому відсутні місця, отвори для можливого встановлення сидінь та пристроїв безпеки); -колісна формула - 4х2; -календарний рік виготовлення - 2014; -модельний рік виготовлення - 2014», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки RENAULT, модель - KANGOO, номер кузова - НОМЕР_13 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 40 489,95 грн, а саме: акцизний податок - 33 741,63 грн, податок на додану вартість - 6 748,32 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
В подальшому, продовжуючи діяти відповідно до розробленого раніше злочинного плану, вступивши у змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, з метою досягнення своєї злочинної мети у вигляді неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», будучи обізнаним про незаконність своїх дій, продовжив вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що 18.07.2019 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2019/041653 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1.Вантажний автомобіль рефрижиратор: -марка-DAF; модель-FASCF75.310; -номер кузова- НОМЕР_14 ; -тип двигуна-дизельний;двигун-НОМЕР_29; -робочий об`єм циліндрів-9200 см.куб. -загальна кількість місць-2; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; -колісна формула-6x2; -маса в разі максимального завантаження-26.000 т.; -вантажопід`ємність-13.680 т.; -тип кузова-фургон рефрижиратор; -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.». Відправник товару - «FACTORPETROLEUM LIMITED», Aisopou Agias Aikaterinis ,2, 3100 Limassol, Cyprus, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД UA101070/2019/041653 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: довідка № Д-19-0718-39 від 18.07.2019, висновок № 800719 від 18.07.2019, довідка №0717.1-FAT/AMTR від 18.07.2019, іноземний реєстраційний документ на транспортний засіб № НОМЕР_15 , інвойс № 190717.1 -FAT/AMTR від 17.07.2019, міжнародну товарно-транспорту накладну.
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2019/041653 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2019/041653 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 108-3 - Витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УКТ ЗЕД. Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару: 90% Ця товарна підкатегорія є групою "прикриття" для товарів групи "ризику", які класифікуються в товарній позиції 8703 УКТ ЗЕД з вищим рівнем оподаткування. Необхідно здійснити контроль правильності класифікації товару відповідно до вимог УКТ ЗЕД, а також документального підтвердження інформації про визначальні технічні характеристики товару для його однозначної класифікації згідно з УКТ ЗЕД (тип та робочий об`єм двигуна, термін експлуатації, конструктивні особливості внутрішнього простору кузова, що підтверджують основне призначення ТЗ (перевезення людей або перевезення вантажів), зокрема, наявність перегородки між сидіннями та простором для перевезення вантажів, оздоблення салону, наявність сидінь, доступних місць для кріплення сидінь, пасків безпеки тощо). У разі відсутності у поданих разом з митною декларацією документах повної інформації про характеристики товару, визначальні для контролю правильності його класифікації згідно з УКТ ЗЕД, або виникнення сумнівів щодо достовірності задекларованих характеристик товару або інформації, яка міститься у поданих до митного контролю документах, провести митний огляд та фотофіксацію товару з відображенням в акті митного огляду товарів та на фотографіях інформації про встановлені візуально визначальні для цілей класифікації згідно з УКТ ЗЕД характеристики товару. Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
Код 101-1 - Витребування оригіналів документів, зазначених у митній декларації, або засвідчених в установленому порядку їх копій, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів. Використання непрямих контрактів за участі країн з пільговим оподаткуванням. Можливо заниження/завищення митної вартості товару, заявлення неправдивих вiдомостей та надання митному органу документiв з такими вiдомостями як пiдстави для звiльнення вiд сплати податкiв i зборiв або зменшення їх розмiру (зокрема, використання для трансакцій фіктивних або фальсифікованих контрактів, невідповідність вказаної в контракті вартості товарів або послуг реальній вартості). Слід здійснити ретельну перевірку документів з метою прийняття рішення про направлення запиту до спеціалізованого підрозділу митниці щодо направлення документів до компетентних органів іноземних держав. Перевірити документи (за потреби, запитати додаткові документи), що підтверджують митну вартість товарів. Суб`єкт ЗЕД -особа, відповідальна за фінансове регулювання, акредитована в митниці менше року тому. Наявність ознак створення фіктивної структури (див. додаткові пояснення). Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації офіційного дилера марки DAF в Україні ТОВ "ТРАК ЦЕНТР ЛТД" (код ЄДРПОУ 31414047) установлено, що вантажний автомобіль DAF, номер шассі- НОМЕР_14: дата виробництва - 41 неділя 2013 року, дата першої реєстрації, початок експлуатації, перша гарантія - 17.12.2013.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації ІМ40ДЕ UA101070/2019/041653, товару: «1.Вантажний автомобіль рефрижиратор: -марка-DAF; модель-FASCF75.310; -номер кузова- НОМЕР_14 ; -тип двигуна-дизельний;двигун-НОМЕР_29; -робочий об`єм циліндрів-9200 см.куб. -загальна кількість місць-2; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; -колісна формула-6x2; -маса в разі максимального завантаження-26.000 т.; -вантажопід`ємність-13.680 т.; -тип кузова-фургон рефрижиратор; -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки DAF, модель FASCF75.310, номер кузова- НОМЕР_14 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 412 107,23 грн, а саме: акцизний податок - 343 422,69 грн, податок на додану вартість - 68 684,54 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
В подальшому, продовжуючи діяти відповідно до розробленого раніше злочинного плану, вступивши у змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, з метою досягнення своєї злочинної мети у вигляді неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», будучи обізнаним про незаконність своїх дій, продовжив вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що 13.08.2019 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2019/047022 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1.Вантажний автомобіль рефрижератор : -марка-DAF; модель-L2EN3; -номер шасі- НОМЕР_17 ; -тип двигуна-дизельний; двигун-НОМЕР_30; -робочий об`єм циліндрів-4462 см.куб. -загальна кількість місць-2; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; -колісна формула-4x2; -маса в разі максимального завантаження-14.000 т.; -вантажопід`ємність-6.000 т.; -тип кузова-фургон рефрижератор; -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.;». Відправник товару - «FACTORPETROLEUM LIMITED», Aisopou Agias Aikaterinis ,2, 3100 Limassol, Cyprus, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД UA101070/2019/047022 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: довідка № Д-19-0812-54 від 13.08.2019, висновок № 380819 від 13.08.2019, довідка №0807.3-FAT/AMTR від 13.08.2019, реєстраційний документ на транспортний засіб № НОМЕР_18 , інвойс № 190807.3 -FAT/AMTR від 07.08.2019, міжнародну товарно-транспорту накладну.
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2019/047022 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2019/047022 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 106-2 - Витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів. Використання непрямих контрактів за участі країн з пільговим оподаткуванням. Можливо заниження/завищення митної вартості товару, заявлення неправдивих вiдомостей та надання митному органу документiв з такими вiдомостями як пiдстави для звiльнення вiд сплати податкiв i зборiв або зменшення їх розмiру (зокрема, використання для трансакцій фіктивних або фальсифікованих контрактів, невідповідність вказаної в контракті вартості товарів або послуг реальній вартості). Слід здійснити ретельну перевірку документів з метою прийняття рішення про направлення запиту до спеціалізованого підрозділу митниці щодо направлення документів до компетентних органів іноземних держав. Перевірити документи (за потреби, запитати додаткові документи), що підтверджують митну вартість товарів. Суб`єкт ЗЕД -особа, відповідальна за фінансове регулювання, акредитована в митниці менше року тому. Наявність ознак створення фіктивної структури (див. додаткові пояснення). Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації офіційного дилера марки DAF в Україні ТОВ "ТРАК ЦЕНТР ЛТД" (код ЄДРПОУ 31414047) установлено, що вантажний автомобіль DAF, номер шассі- НОМЕР_17: дата виробництва - 09 неділя 2013 року, дата першої реєстрації, початок експлуатації, перша гарантія - 16.05.2013.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації ІМ40ДЕ UA101070/2019/047022 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1.Вантажний автомобіль рефрижератор : -марка-DAF; модель-L2EN3; -номер шасі- НОМЕР_17 ; -тип двигуна-дизельний; двигун-НОМЕР_30; -робочий об`єм циліндрів-4462 см.куб. -загальна кількість місць-2; -призначення-для перевезення вантажів по дорогах загального користування; -колісна формула-4x2; -маса в разі максимального завантаження-14.000 т.; -вантажопід`ємність-6.000 т.; -тип кузова-фургон рефрижератор; -такий, що був у використанні; -календарний рік виготовлення - 2014 р.; -модельний рік виготовлення - 2014 р.», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки DAF, модель L2EN3, номер шасі- НОМЕР_17 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 152 904,02 грн, а саме: акцизний податок - 127 420,02 грн, податок на додану вартість - 25 484,00 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
В подальшому, продовжуючи діяти відповідно до розробленого раніше злочинного плану, вступивши у змову із невстановленими службовими особами Державної митної служби України та службовими особами суб`єктів господарювання, з метою досягнення своєї злочинної мети у вигляді неправомірної вигоди для ПП «АМ ТРЕЙД», будучи обізнаним про незаконність своїх дій, продовжив вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що 30.07.2019 декларантом ПП « АМ ТРЕЙД » до митного оформлення подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ UA101070/2019/043979 та заявлено у митний режим «Імпорт» товар: «1. Вантажний автомобіль: -марка - MERCEDES-BENZ; -модель - SPRINTER; -номер шасі - НОМЕР_20 ; -загальна кількість місць, включаючи місце водія - 3; -призначення - для використання по дорогах загального значення; -тип двигуна - дизель; -двигун - НОМЕР_21 ; -робочий об`єм циліндрів двигуна - 2987см3; -вантажопід`ємність - 1.41т; -маса у разі макс. завантаження - 3.5т; -такий, що був в використанні; -тип кузова - пластиковий фургон з гідробортом; -колісна формула - 4x2; -календарний рік виготовлення - 2014; -модельний рік виготовлення - 2014.». Відправник товару - «FACTORPETROLEUM LIMITED», Aisopou Agias Aikaterinis , 2, 3100 Limassol, Cyprus, одержувач (покупець) - ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886), вул. Небесної Сотні, буд. 60, м. Житомир .
До ЕМД № UA101070/2019/043979 декларантом ПП «АМ ТРЕЙД» приєднано наступні товаросупровідні документи, а саме: інвойс (invoice) № 190724.3-FAT/AMTR від 24.07.2019, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_25 від 18.09.2018, видане компетентними органами Швейцарської Конфедерації, контракт №3101/2019 від 31.01.2019, договір про надання послуг митного брокера № 26122018 від 26.12.2018.
Також у декларації вказано фактурну вартість товару - 4000 євро, митна вартість товару за вищезазначеною митною декларацією заявлена декларантом із застосуванням резервного методу на рівні 146639,16 грн., загальна сума сплачених митних платежів за вказаною митною декларацією становить 48937,42 грн., а саме: ввізне мито - 14663,92 грн., акциз на транспортні засоби - 1677,40 грн., податок на додану вартість - 32596,10 гривень..
Митне оформлення вказаної митної декларації здійснювалось головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_5 .
Під час оформлення за митною декларацією № UA101070/2019/043979 ОСОБА_5 відповідно до інформації АСМО «Інспектор», здійснено митні процедури.
За результатами опрацювання електронної митної декларації UA101070/2019/043979 автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, що визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 (обов`язкові для виконання наступні форми контролю):
Код 106-2 - Витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів. Використання непрямих контрактів за участі країн з пільговим оподаткуванням. Можливо заниження/завищення митної вартості товару, заявлення неправдивих вiдомостей та надання митному органу документiв з такими вiдомостями як пiдстави для звiльнення вiд сплати податкiв i зборiв або зменшення їх розмiру (зокрема, використання для трансакцій фіктивних або фальсифікованих контрактів, невідповідність вказаної в контракті вартості товарів або послуг реальній вартості). Слід здійснити ретельну перевірку документів з метою прийняття рішення про направлення запиту до спеціалізованого підрозділу митниці щодо направлення документів до компетентних органів іноземних держав. Перевірити документи (за потреби, запитати додаткові документи), що підтверджують митну вартість товарів. Суб`єкт ЗЕД -особа, відповідальна за фінансове регулювання, акредитована в митниці менше року тому. Наявність ознак створення фіктивної структури (див. додаткові пояснення). Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
Код 201-1 - Проведення ідентифікаційного митного огляду - без розкриття пакувальних місць і без обстеження транспортного засобу. Спрацювання критерію АСАУР 107-3.
Код 105-2 - Контроль правильностi визначення митної вартостi товарiв. Використання непрямих контрактів за участі країн з пільговим оподаткуванням. Можливо заниження/завищення митної вартості товару, заявлення неправдивих вiдомостей та надання митному органу документiв з такими вiдомостями як пiдстави для звiльнення вiд сплати податкiв i зборiв або зменшення їх розмiру (зокрема, використання для трансакцій фіктивних або фальсифікованих контрактів, невідповідність вказаної в контракті вартості товарів або послуг реальній вартості). Слід здійснити ретельну перевірку документів з метою прийняття рішення про направлення запиту до спеціалізованого підрозділу митниці щодо направлення документів до компетентних органів іноземних держав. Перевірити документи (за потреби, запитати додаткові документи), що підтверджують митну вартість товарів. Суб`єкт ЗЕД -особа, відповідальна за фінансове регулювання, акредитована в митниці менше року тому. Наявність ознак створення фіктивної структури (див. додаткові пояснення). Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.
Код 107-3 - Контроль правильностi класифiкацiї товарiв згідно з УКТ ЗЕД. Товар № 1. Можливо, неправильна класифікація товару: 90% Ця товарна підкатегорія є групою "прикриття" для товарів групи "ризику", які класифікуються в товарній позиції 8703 УКТ ЗЕД з вищим рівнем оподаткування. Необхідно здійснити контроль правильності класифікації товару відповідно до вимог УКТ ЗЕД, а також документального підтвердження інформації про визначальні технічні характеристики товару для його однозначної класифікації згідно з УКТ ЗЕД (тип та робочий об`єм двигуна, термін експлуатації, конструктивні особливості внутрішнього простору кузова, що підтверджують основне призначення ТЗ (перевезення людей або перевезення вантажів), зокрема, наявність перегородки між сидіннями та простором для перевезення вантажів, оздоблення салону, наявність сидінь, доступних місць для кріплення сидінь, пасків безпеки тощо). У разі відсутності у поданих разом з митною декларацією документах повної інформації про характеристики товару, визначальні для контролю правильності його класифікації згідно з УКТ ЗЕД, або виникнення сумнівів щодо достовірності задекларованих характеристик товару або інформації, яка міститься у поданих до митного контролю документах, провести митний огляд та фотофіксацію товару з відображенням в акті митного огляду товарів та на фотографіях інформації про встановлені візуально визначальні для цілей класифікації згідно з УКТ ЗЕД характеристики товару. Автомобілі-фургони, (що були у використанні), пікапи, (що були у використанні та нові) можуть класифікуватися у товарній позиції 8703 зі сплатою акцизного податку. Визначальними показниками віднесення товару до товарної позиції 8703 УКТ ЗЕД є наявність вікон в двох бокових панелях задньої частини кузова, наявність в зоні задньої частини кузова ознак комфорту і внутрішнього оздоблення, наявність у внутрішньому просторі моторного транспортного засобу стаціонарно встановлених місць для сидіння пасажирів та пристосувань для кріплення чи встановлення сидінь, наявності пристроїв (ременів) безпеки та місць їх встановлення. Вимагати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння (інструкція з експлуатації автомобіля, опис типів транспортних засобiв "Notice Descriptive des VeNicules Automobiles", сервісну книгу та іншу офіційну інформацію заводу-виробника). Можливе декларування транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703 (ставка мита ввізного мита 10%). Перевірити відповідність заявленого опису товару та наведеної вище інформації про можливі товари «прикриття»/«ризику». Якщо опис товару співпадає з вищенаведеним, то при випуску товарів у вільний обіг провести перевірку правильності класифікації.
За результатами опрацювання зазначених митних формальностей згенерованих автоматизованою системою аналізу та управління ризиками ОСОБА_5 , достовірно знаючи та будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, проігнорував ризики та форми контролю згенеровані автоматизованою системою аналізу та управління ризиками у графі «результат» зазначив - що митні формальності здійснено. Невідповідностей / порушень не виявлено.
Поряд з тим, не вказано які саме документи перевірено та не долучено ніяких додаткових документів, окрім тих що подані декларантом до митної декларації ще до початку її прийняття до митного оформлення.
Відповідно до інформації митних органів Федеративної Республіки Німеччина, встановлено, що вантажний автомобіль марки MERCEDES-BENZ SPRINTER, номер шасі НОМЕР_20 , вага нетто-2700 кг, умови поставки - EXW Kaufungen, сума рахунку-фактури - 10000 євро, статистичне значення в євро - 10500 , код товару - 87042199, придбано у експортера «Kostyantyn Ihelshtein Konstant Autohandel Leipziger Str. 31 34260 Kaufungen, DE» громадянином України ОСОБА_9 ( ОСОБА_10 ), згідно митної декларації MRN 19DE345409669780E2 від 09.07.2019 (рахунок № 2019-77).
09.07.2019 митницею в Kassel DE (номер офісу митниці - DE003454) Федеративної Республіки Німеччина було почато митну процедуру - експорт, яка оформлена митною декларацією MRN 19DE345409669780E2.
Відповідно до експортної декларації для вивезення транспортного засобу вказано код митного офісу на кордоні «Корчова» « KORCZOWA OC», (код - НОМЕР_23 ), Республіка Польща. Одержувачем товару у вказаній митній декларації заявлений ОСОБА_11 ( ОСОБА_10 ) на умовах поставки - EXW Kaufungen.
У відповідності із митною декларацією MRN 19DE345409669780E2, вартість товару: вантажного автомобіля марки MERCEDES-BENZ VITO, номер шасі НОМЕР_20 , становить 10000 євро, статистичне значення в євро - 10500 (що з урахуванням курсу НБУ на дату митного оформлення 30.07.2019 транспортного засобу, у національній валюті становить - 280783,46 та відповідно - 294822,63 гривні).
В той же час для пропуску товару на митну територію України надано наступні документи: рахунок-проформа № PROF/190724.1-FAT/AMTR від 24.07.2019, для декларування товару: «вантажний автомобіль: - марка-NERCEDES-BENZ SPRINTER-номер кузова- НОМЕР_20 -тип двигуна-дизельний;-робочий об`єм циліндрів- 2987 см.куб.-такий, що був у використанні;-календарний рік виготовлення - 2014р.» по митній декларації (декларації митної вартості) типу ІМ 40 ЕЕ UA101000/2019/908442 від 24.07.2019. На підставі митної декларації типу ІМ 40 ЕЕ UA101000/2019/908442 від 24.07.2019, рахунку-проформи № PROF/190724.1-FAT/AMTR від 24.07.2019, транспортний засіб відповідно до інвойсу № НОМЕР_24 від 24.07.2019 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_25 від 18.09.2018 слідував на адресу ПП «АМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42346886 ), за ціною 4000 євро.
У відповідності до інформації, наявної в АСМО «Інспектор», встановлено, що 25 липня 2019 року о 04:33:29 громадянка України ОСОБА_12 через пункт пропуску «Краківець-Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці ДФС, ввезла на митну територію України товар, а саме: «вантажний автомобіль MERCEDES-BENZ SPRINTER, номер шасі НОМЕР_20 , реєстраційний номерний знак НОМЕР_27 ».
На підставі відповіді від офіційного дистриб`ютора Mercedes-Benz Group AG і Daimler Truck AG в Україні, ПРАТ «АВТОКАПІТАЛ» установлено, що вантажний автомобіль MERCEDES-BENZ SPRINTER, номер шасі НОМЕР_20 , реєстраційний номерний знак НОМЕР_27 - рік виробництва - 2014, дата першої реєстрації-06.05.2014.
Тобто, під час митного оформлення ОСОБА_5 , митної декларації UA101070/2019/043979, товару: «1. Вантажний автомобіль: -марка - MERCEDES-BENZ; -модель - SPRINTER; -номер шасі - НОМЕР_20 ; -загальна кількість місць, включаючи місце водія - 3; -призначення - для використання по дорогах загального значення; -тип двигуна - дизель; -двигун - НОМЕР_21 ; -робочий об`єм циліндрів двигуна - 2987см3; -вантажопід`ємність - 1.41т; -маса у разі макс. завантаження - 3.5т; -такий, що був в використанні; -тип кузова - пластиковий фургон з гідробортом; -колісна формула - 4x2; -календарний рік виготовлення - 2014; -модельний рік виготовлення - 2014.», встановивши що відомості у митній декларації щодо транспортного засобу не відповідають дійсності, належним чином митні процедури не здійснив, передбачених законом заходів реагування не вжив.
Враховуючи вищевикладене, та суму митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме вантажного автомобіля марки MERCEDES-BENZ, -модель - SPRINTER, -номер шасі - НОМЕР_20 , з урахуванням інформації що містить неправдиві відомості щодо транспортного засобу, призвело до зменшення розміру митних платежів на загальну суму - 121698,06 грн, а саме: ввізного мита - 13 498,66, акцизний податок - 65 418,62 грн, податок на додану вартість - 42 780,78 грн., що спричинило втрати (збитки) на вказану суму охоронюваним законом державним інтересам.
Таким чином, вищезазначені протиправні дії головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного посту «Житомир-центральний» Житомирської митниці Державної фіскальної служби України ОСОБА_5 які полягали в зловживанні службовою особою своїм службовим становищем, завдали тяжкі наслідки державним інтересам в розмірі 1 146 854,39 гривень, які у двісті п`ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Вказані дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 364 КК України, тобто у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки.
Відповідно до ст. ст. 42, 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, яке складено слідчим за погодженням з прокурором.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування за допомогою технічних засобів.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.
Захисник в судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечував, просив відмовити в задоволенні клопотання, та застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав позицію захисника.
Вислухавши думку прокурора в обґрунтування заявленого клопотання, пояснення захисника, підозрюваного, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021000000002619 від 16.12.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 366 КК України.
Під час здійснення досудового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, яке складено слідчим за погодженням з прокурором.
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, підтверджуються зібраними під час досудового розслідування матеріалами, а саме:
- рапортом УСБУ в Житомирській області від 02.12.2022 № 57/3-8021, відповідно до якого виявлено факт вчинення кримінального правопорушення службовими особами митного поста «Житомир-Центральний» Житомирської митниці;
- Інформаціями офіційних представників - ПРАТ «АвтоКапітал», ТОВ «MAN Truck and Bus Ukraine», ТОВ «Трак Центр Лтд» та іншими дилерами, яким встановлено точні дату та час перетину виробництва вантажних транспортних засобів та початку їх експлуатації, які не відповідають датам вказаним у технічних паспортах;
- митними деклараціями та додатками до ним що подавались митним органам для здійснення митних формальностей та які містять недостовірні відомості щодо предмета декларування.
- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 19.04.2024 відповідно до якого на Житомирській митниці було вилучено копії електронних документів які стали підставою для імпорту, пропуску (переміщення, перебування) на митну територію України, здійснення митного оформлення (митних формальностей) транспортних засобів;
- роздруківками системи АСМО «Інспектор» відповідно до якого встановлено факти спрацювання та генерації автоматизованою системою аналізу та управління ризиками згенеровано наступні коди митних формальностей, обов`язкових для виконання форм контролю, що можуть бути визначені за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР), класифікатор яких затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011, та здійснені митні формальності;
- Висновком експертів за результатамии проведеної комісіїної судово-економічної експертизи №21569/21570/23-71 від 10.10.2023, відповідно до якої встановлено розмір спричинених державі збитків;
- протоколами за результатами проведення інших слідчих (розшукових) дій;
- іншими зібраними матеріалами досудового розслідування в їх сукупності.
Згідно ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або в певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Як визначено у ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу слідчий суддя враховує не тільки положення, передбачені в КПК України, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.
Поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві України, тому, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України та позиції Європейського суду з прав людини, відображеної у п. 175 рішення від 21.04.2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року), також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року).
Таким чином, слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення злочину вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.
Так, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Проте, слідчий суддя вважає, що клопотання органу досудового розслідування та додані до нього матеріали не містять достатніх даних, які б вказували на безумовну необхідність обрання підозрюваній такої міри запобіжного заходу як домашній арешт.
Прокурором належно не мотивовано, чому інший запобіжний захід не може забезпечити проведення слідчих, процесуальних дій та уникнення ризиків, визначених ст. 177 КПК України. Доводи клопотання, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, на наявність яких міститься посилання в клопотанні, не підтвердженні належними та об`єктивними даними і прокурором в судовому засіданні не доведені.
Також прокурором не обґрунтовано та не доведено, що слідчі та процесуальні дії, які вчиняються та необхідно вчинити в подальшому, не можливо вчинити без перебування підозрюваного під домашнім арештом, а сама по собі необхідність вчинення ряду слідчих дій та процесуальних дій не виправдовує застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Відтак, приймаючи до уваги наявні в наданих суду матеріалах дані про фактичні обставини провадження, враховуючи характер та обставини вчинення кримінального правопорушення, а також особу підозрюваного, міцність соціальних зв`язків, відсутність даних про наявність спроб підозрюваногоперешкоджати досудовому розслідуванню у кримінальному провадженні, а також, враховуючи, що сама по собі ступінь тяжкості злочину, що інкримінується особі, не може бути безумовною підставою для обрання йому запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, клопотання задоволенню не підлягає.
Разом з тим, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, слідчий суддя вважає за необхідне, застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання та покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні, як безпосередньо, так і через інших осіб;
- здати на зберігання Державній міграційній службі України свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Питання щодо доведеності вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень та правильності кваліфікації його дій, слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 107, 176, 177, 178, 179, 183, 184, 193, 194, 196, 202, 205, 309, 532, 534 Кримінального процесуального кодексу України, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання Старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене Прокурором у кримінальному провадженні - прокурором другого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, у кримінальному провадженні № 42021000000002619 від 16.12.2021 року - відмовити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Коростень, Коростенського району, Житомирської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України наступні обов`язки:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні, як безпосередньо, так і через інших осіб;
- здати на зберігання Державній міграційній службі України свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Термін дії обов`язків, покладених судом, визначити з часу застосування особистого зобов`язання та покладення вказаних обов`язків ухвалою слідчого судді в межах строку досудового розслідування до 25.10.2024 року включно.
У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Підозрюваного письмово під розпис повідомити покладені на нього обов`язки та роз`яснити, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням особистого зобов`язання покласти на слідчого, а якщо справа перебуватиме у провадженні суду - на прокурора.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена в частині відмови в застосуванні запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали буде оголошено о 09 год. 00 хв. 30.09.2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122288371 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів домашній арешт |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Хайнацький Є. С.