Справа № 712/10197/21
Провадження № 2о/712/287/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2024 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого/судді - Троян Т.Є.
присяжних - Волошина А.І., Хрєнова В.С.,
при секретарі - Кеденко Я.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,заінтересованаособа:Орган опікитапіклування Черкаськоїміськоїради, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 08.10.2024 року звернулася до суду із заявою про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, вказуючи, що рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 30.11.2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнана недієздатною, над останньою встановлено опіку та призначено опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із визначенням строку дії рішення суду 2 (два) роки. Вказала, що у ОСОБА_2 і надалі проявляється стійкий психічний розлад, що позбавляє її можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому існує необхідність в продовженні строку дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатною, у зв`язку з чим заявник вимушена звернутись до суду.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 09 жовтня 2024 року відкрито провадження по справі.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 повідомила, що ОСОБА_2 зареєстрована та проживає в Смілянському психоневрологічному інтернаті з грудня 2022 року.
Перевіривши матеріали заяви, суд вважає, що вказана справа має бути передана за підсудністю до іншого суду, з наступних підстав.
Однією із процесуальних особливостей розгляду справ окремого провадження є те, що законодавець для кожної категорії справ визначає підсудність.
Враховуючи, що предметом розгляду даної справи є опіка над недієздатною особою, її підсудність має визначатися за правилами розгляду справ про визнання фізичної особи недієздатною, тобто за ч.1ст.295 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 295 ЦПК України, заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
Інших норм, які б регламентували підсудність справ стосовно недієздатності особи та опікунства ЦПК України не містить.
У відповідності до вимогч. 6 ст. 187 ЦПК Українисудом в порядку ч. 8 ст. 187 ЦПК України 15.10.2024 року булоотримано витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо ОСОБА_2 .
Відповідно до наданих відповідей вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована в АДРЕСА_1 з 09.12.2022 року.
Таким чином, справа не підсудна Соснівському районному суду м. Черкаси, у зв`язку з чим підлягає передачі за підсудністю до належного суду.
Згідно з ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, сімейних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Як визначено ч. 1 ст. 23 ЦПК України, усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених ч.ч. 2,3 ст. 23 ЦПК України.
Відповідно до визначеного ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
Згідно із п.1 ч.1ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Передача справи на розгляд іншого суду за встановленоюЦПК Українипідсудністю з підстави, передбаченої п.1 ч.1ст.31 ЦПК України, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Відповідно до ст. 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 р. Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 р. № 3477-IV, інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Відповідно до усталеної прецедентної практики Суду термін «встановленим законом» у статті 6 Конвенції спрямований на гарантування того, «що судова гілка влади у демократичному суспільстві не залежить від органів виконавчої влади, але керується законом, що приймається парламентом» ( рішення у справі «Занд проти Австрії» (Zand v. Austria), заява № 7360/76, доповідь Комісії від 12 жовтня 1978 року). Суд повторює, що, як було раніше визначено, фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У рішенні у справі «Занд проти Австрії», що згадувалось раніше, Комісія висловила думку, що термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…).
Зазначена правова позиція дає можливість виділити дві умови відповідності критерію «суд, встановлений законом»: організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).
Виходячи з аналізу положень ЦПК України, Конвенції про захист прав і основоположних свобод, прецедентної практики ЄСПЛ, суд приходить до висновку про необхідність направлення означеної справи для розгляду по суті за підсудністю до суду, якому ця справа територіально підсудна, в силу вимог ст. 31 ЦПК України, оскільки Соснівський районний суд м. Черкаси не є судом, повноважним згідно закону на розгляд даної справи та розгляд справи призведе до порушення права сторін на справедливий судовий розгляд.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для передачі вказаної справи за підсудністю до належного суду, яким єСмілянський міськрайонний суд Черкаської області (20700, Черкаська область, м. Сміла, вулиця Пилипа Орлика, буд. 15/17).
Керуючись ст.ст.31,32,258,260,295ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересованаособа:Орган опікитапіклування Черкаськоїміськоїради, про продовженнястроку діїрішення провизнання фізичноїособи недієздатною- передати за підсудністю до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області (20700, Черкаська область, м. Сміла, вулиця Пилипа Орлика, буд. 15/17).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення (підписання) ч. 1, 2 ст. 261 ЦПК України.
Апеляційні скарги на ухвалу можуть бути подані протягом 15 днів з дня її складення до Черкаського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Інформацію стосовно справи можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua.
Головуючий Т.Є. Троян
Присяжні:
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122293417 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Троян Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні