Ухвала
від 05.05.2023 по справі 760/6613/23
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №760/6613/23

1-кс/760/3070/23

У Х В АЛ А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2023 року слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСТРА ЛІНК» на бездіяльність детектива ТУ БЕБ України у м.Києві та Київській області, що полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна в кримінальному провадженні №72022100500000001 від 11.11.2022, -

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК» звернулося до слідчого судді Солом`янського районного суду м.Києва зі скаргою на бездіяльність детектива ТУ БЕБ України у м.Києві та Київській області, що полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна в кримінальному провадженні №72022100500000001 від 11.11.2022, в якій просить зобов`язати детектива ТУ БЕП України у місті Києві та Київській області в кримінальному провадженні №72022100500000001 від 11.11.2022 повернути тимчасово вилучене під час обшуку 27.02.2023 у нежитловому приміщенні за адресою АДРЕСА_1 , а саме комп`ютерні системні блоки (3 штуки), монітори (3 штуки), моноблок (20 штук), комп`ютерні клавіатура (23 штуки), комп`ютерна мишка (22 штуки), генератор (1 штука), мобільний телефон (1 штука), термопринтер (1 штука), столи (28 штук), стільці (30 штук).

В обґрунтування в скарзі директор ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК» Федак Р. зазначає, що 29.01.2023 детективом ТУ БЕП України у місті Києві та Київської області було проведено за вищезазначеною адресою невідкладну слідчу дію - обшук, під час якої вилучено вищенаведене майно.

Директор продовжує, що по даній адресі товариство здійснює законну діяльність і перебуває на відповідній правовій підставі, а саме, на підставі договору суборенди нежитлового приміщення від 22.03.2022.

Вилучене майно є власністю ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК», що підтверджується, за переконанням директора, бухгалтерською довідкою.

Також директор звертає увагу слідчого судді, що ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК» невідомо станом на час звернення до слідчого судді із даною скаргою, чи зверталась сторона обвинувачення до слідчого судді із відповідним клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно як це передбачено нормами КПК України, оскільки товариство ніхто не повідомляв про судовий розгляд такого клопотання.

З цих підстав просить скаргу задовольнити.

Учасники в судове засідання не з`явились.

ТОВ «Екстра Лінк» явку свого представника в судове засідання не забезпечило, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлялось належним чином, причини неявки суду не відомі.

Орган досудового розслідування в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.

Вивчивши скаргу та дослідивши письмові докази, долучені до скарги, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені, зокрема, бездіяльність слідчого, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна, - володільцем тимчасово вилученого майна.

Так, згідно із ч.7 ст.236 КПК України вилучені речі і документи, які не входять до переліку , щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

Відповідно до ч.5 ст.171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.

У разі тимчасово вилученого майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбачених ст.235 КПК України, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.

Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених КПК України (ст.13 КПК України).

Позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому КПК України (ч.1 ст.16 КПК України).

На підставах та в порядку, передбачених КПК України, допускається тимчасове вилучення майна без судового рішення (ч.2 ст.16 КПК України).

Згідно із ч.1 ст.233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених ч.3 ст.233 КПК України.

Так, частиною 3 статті 233 КПК України передбачені виключні випадки, коли проникнення до приміщення може мати місце за відсутності ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук приміщення.

Слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися із клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами ст.234 КПК України, перевіряючи крім іншого чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому ст.255 КПК України (ч.3 ст.233 КПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 167 КПК України тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення, або його спеціальну конфіскацію в порядку, встановленому законом.

Частина 2 ст. 168 КПК України визначає, що тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду.

Положеннями частини 1 статті 169 КПК України встановлено, що тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: 1) за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним; 2) за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна; 3) у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 171, частиною шостою статті 173 цього Кодексу; 4) у разі скасування арешту; 5) за вироком суду в кримінальному провадженні щодо кримінального проступку.

Кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч.1 ст.8 КПК України).

Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ч.3 ст.306 КПК України неявка слідчого та/або прокурора в судове засідання з розгляду такої скарги, за умови належного повідомлення останніх про дату, час та місце розгляду скарги не є перешкодою для розгляду скарги (ч.3 ст.306 КПК України).

Згідно із ч.1 ст.22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими КПК України.

Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК України (ч.2 ст.22 КПК України).

Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків (ч.6 ст.22 КПК України).

Частиною 1 ст.26 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених КПК України. Тобто, проводячи аналогію, саме на особу, яка звертається до слідчого судді із відповідною скаргою в порядку ст.303 КПК України, покладається обов`язок довести свої вимоги.

Звертаючись до слідчого судді за скаргою на бездіяльність детективів щодо неповернення тимчасово вилученого майна, ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК» до даної скарги на підтвердження своїх вимог і в обґрунтування підстав скарги надає докази, серед них:

1) копія договору суборенди приміщення,

2) оригінал бухгалтерської довідки від 29.01.2023 про перебування вищенаведеного майна у власності ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК»,

3) оригінал звіряльної відомості результатів інвентаризації необоротних активів щодо вартості вилученого майна,

4) копія заяви про повернення тимчасово вилученого майна від 30.01.2023,

5) копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань щодо ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК»,

6) копія наказу №1 від 20.05.2020.

Як встановлено під час судового розгляду ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК» не довело належними і допустимими доказами не тільки факт не звернення до слідчого судді із відповідним клопотанням про арешт тимчасово вилученого майна слідчим/прокурором, факт та підстави проведення обшуку, а й не довело сам факт здійснення досудового розслідування детективами ТУ БЕБ України у м.Києві та Київській області кримінального провадження №72022100500000001 від 11.11.2022.

Як наведено слідчим суддею вище, товариство не долучило жодного доказу на підтвердження тих обставин, на які посилається як на підставу своїх вимог, і відповідно жодного доказу в обґрунтування своїх вимог.

Слідчий суддя ще раз наголошує на тому, що процесуальний закон передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими КПК України. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК України.

Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків, а не займається збором/витребуванням доказів з власної ініціативи «на підтримку» чи то сторони обвинувачення, чи то сторони захисту, в даному випадку сторони власника/володільця майна.

Так, всупереч принципу диспозитивності і обов`язку довести саме особі, яка ініціює перед слідчим суддею розгляд відповідної скарги чи клопотання, свої вимоги належними і допустимими доказами, ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК» не підтвердило. І не скористалось своїм правом з`явитись в засідання і заявити відповідне клопотання слідчому судді та/чи долучити додаткові докази.

Окрім того, слідчий суддя звертає увагу, що скарга на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора на досудовому провадженні має подаватися до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.2023 № 281 «Деякі питання територіальних органів Бюро економічної безпеки» визначити територіальне управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та територіальне управління Бюро економічної безпеки у Київській області правонаступниками територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київській області на відповідних територіях.

Територіальне управління БЕБ у м. Києві та Територіальне управління БЕБ у Київській області з 05.05.2023 виконують повноваження та функції окремо. До цього функціонувало Територіальне управління БЕБ у м. Києві та Київській області, яке було створено у листопаді 2022 року.

Адреса знаходження Територіального управління БЕБ у м. Києві: вул. Німецька, 1/32, м. Київ, 03150, що територіально не відноситься до Солом`янського районного суду міста Києва.

На підставі викладеного, слідчий суддя не знаходить підстав для задоволення даної скарги.

В той же час, слідчий суддя роз`яснює ТОВ «ЕКСТРА ЛІНК», що в разі усунення вищенаведених недоліків, воно не позбавлено можливості знову звернутися із такою скаргою до слідчого судді.

Керуючись ст.ст. 303-306 КПК України, слідчий суддя -

У Х В А Л И В:

У задоволенні скарги відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.05.2023
Оприлюднено17.10.2024
Номер документу122294540
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —760/6613/23

Ухвала від 05.05.2023

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Букіна О. М.

Ухвала від 04.04.2023

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Букіна О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні