Ухвала
від 15.10.2024 по справі 139/741/24
МУРОВАНОКУРИЛОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 139/741/24

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

15 жовтня 2024 року с-ще Муровані Курилівці

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в особі судді Коломійцевої В.І., отримавши матеріали заяви керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Мурованокуриловецької селищної ради, заінтересована особа ОСОБА_1 про визнання спадщини відумерлою, -

ВСТАНОВИВ:

11.10.2024 до суду надійшла заява керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Мурованокуриловецької селищної ради, заінтересована особа ОСОБА_1 про визнання відумерлою спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що дана заява не відповідає вимогам ст.ст.175,177 ЦПК України.

Так, відповідно до ч.3ст.294 ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Частиною п`ятою статті 175 ЦПК України передбачено, що у разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

Разом з цим, суд звертає увагу, що прокурор у поданій заяві просить суд не лише визнати спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме земельну ділянку кадастровий номер 0522883000:07:001:0013 площею 2,3196 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Мурованокуриловецької селищної ради (колишньої Конищівської сільської ради Мурованокуриловецького району) відумерлою, але й передати її територіальній громаді Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району.

Вищенаведене свідчить про те, що подана заява містить вимоги, які підлягають розгляду за різними правилами цивільного судочинства, а саме: щодо визнання спадщини відумерлою (окреме провадження) та передачі спадщини територіальній громаді (позовне провадження).

Відповідно до ч.1 ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування» зазначає, що у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема, вимоги про передачу спадкового майна у власність територіальної громади. Суди повинні враховувати, що відповідно до ч.1 ст.1277 ЦК суд лише визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.

Отже, у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема, вимоги передачі спадкового майна територіальній громаді, томузаявнику необхідно визначитися зі змістом вимог.

Крім того, частиною 4статті 177 ЦПК Українипередбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Проте, до заяви не додано документу, що підтверджує оплату судового збору в повному обсязі у розмірі та у порядку, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

При цьому, посилання заявника в заяві на те, що прокуратура діє в інтересах держави в особі Мурованокуриловецької селищної ради, тому звільнена від сплати судового збору на підставі п. п. 15-1 п. 1 ст. 5 3акону України «Про судовий збір», не ґрунтується на законі.

Відповідно до вимог п. п. 15-1 п. 1 ст. 5 3акону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою.

Звертаючись до суду з позовом в інтересах держави в особі відповідного уповноваженого органу, прокурор не замінює цей орган у судовому процесі, однак і не виконує функцію його представництва, оскільки представляє державу та є окремим самостійним суб`єктом звернення.

Зазначене узгоджується з правовим висновком, викладеним в постанові Великої Палати Верховного Суду від 5 жовтня 2022 року у справі № 923/199/21, в якій Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що прокурор у даних правовідносинах є суб`єктом сплати судового збору. Аналогічні положення містяться в постанові Верховного Суду від 05 червня 2024 року у справі № 642/3048/23 (провадження № 61-1077св24).

Виходячи з вищевикладеного, підстав для звільнення прокурора від сплати судового збору не вбачається.

Відповідно до вимог п.4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання заяви у справах окремого провадження юридичною особою сплачується судовий збір в розмірі 0,5 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що складає на дату подачі заяви до суду 1514 грн. 00 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дану позовну заяву слід залишити без руху.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.177,185 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Мурованокуриловецької селищної ради, заінтересована особа ОСОБА_1 про визнання спадщини відумерлою - залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків тривалістюсім днівз дня отримання ухвали.

У випадку невиконання вказаних вимог суду, дана заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявнику.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя: Коломійцева В.І.

СудМурованокуриловецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено17.10.2024
Номер документу122295388
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —139/741/24

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні