Справа № 301/3125/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" жовтня 2024 р. м. Іршава
Іршавський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого судді Бобик О.І.,
за участю секретаря судового засідання Бабинець В.Ю.,
прокурора ОСОБА_1
відповідачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Іршава позовну заяву керівника Хустської окружної прокуратури Закарпатської області, в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_2 , де третя яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунальне некомерційне підприємство «Обласна дитяча лікарня» Закарпатської обласної ради про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням,
в с т а н о в и в:
Керівник Хустської окружної прокуратури Закарпатської області Зовдун С. в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , де третя яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунальне некомерційне підприємство «Обласна дитяча лікарня» Закарпатської обласної ради про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 17.05.2024 ОСОБА_2 на підставі ст. 47 КК України звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 287 КК України, у зв`язку з передачею її на поруки.
Згідно листа КНП «Обласна дитяча лікарня» потерпілий ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на стаціонарному лікуванні з 02.10.2023 по 13.10.2023. Вартість лікування становить 5350,71 гривень.
Оскільки НСЗУ витратила кошти державного бюджету при наданні медичних послуг, а саме лікування потерпілого ОСОБА_3 , який перебував на стаціонарному лікуванні у вищевказаному закладі охорони здоров`я з вини ОСОБА_2 , ці кошти необхідно стягнути із останньої та зарахувати до Державного бюджету України.
Цивільний позов про відшкодування витрат на лікування потерпілого прокурором або іншим суб`єктом владних повноважень в межах кримінального провадження не заявлявся.
За наведених обставин позивач просить суд стягнути з відповідачки ОСОБА_2 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти, витрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_3 в сумі 5350,71 грн, які перерахувати в дохід Державного бюджету України.
Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 12.09.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду.
Прокурор Іршавського відділу Хустської окружної прокуратури Фанта А.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з мотивів, викладених в позовній заяві, просив такі задовольнити.
Представник Національної служби здоров`я України для участі в розгляді справи не з`явився, подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання з`явилася, позовні вимоги визнала, не заперечувала проти задоволення таких.
Представник третьої особи КНП «Обласна дитяча лікарня» ЗОР для участі в розгляді справи не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши прокурора ОСОБА_1 , відповідачку ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 17.05.2024 (справа № 301/1454/24), ОСОБА_2 на підставі ст. 47 КК України звільнено від кримінальної відповідальності, передбаченої ст. 287 Кримінального кодексу України, у зв`язку з передачею її на поруки, та закрито кримінальне провадження. Ухвала суду набрала законної сили 25.05.2024 (а.с. 29-31).
Відповідно до ч.6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином, обставини щодо факту вини ОСОБА_2 у спричиненні потерпілому ОСОБА_3 тілесних ушкоджень встановлені ухвалою суду та є такими, що не підлягають доказуванню у даній справі на підставі ч.6 ст.82 ЦПК України.
Згідно листа КНП «Обласна дитяча лікарня» потерпілий ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на стаціонарному лікуванні з 14.03.2024 по 28.03.2024. Вартість лікування становить 5350,71 гривень (а.с.17).
Відповідно до інформації Національної служби здоров`я України, послуги КНП «Обласна дитяча лікарня» ЗОР, пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України (№1703-Е123-Р000 від 06.02.2023). Згідно Положення про Національну службу здоров`я України, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2017 №1101, НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від злочину ( а.с. 25-28).
Відповідно до пункту 3 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і у визначеному законом порядку.
Згідно ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 127 КПК України підозрюваний, обвинувачений, а також за його згодою будь-яка інша фізична чи юридична особа має право на будь-якій стадії кримінального провадження відшкодувати шкоду, завдану потерпілому, територіальній громаді, державі внаслідок кримінального правопорушення. Шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Цивільний позов в інтересах держави, відповідно до ч. 3 ст. 128 КПК України, пред`являється прокурором.
Відповідно до ч. 7 ст. 128 КПК України особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.
Частиною 2 ст. 1191 ЦК України передбачено, що держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 1206 ЦК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.95 року №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України N 545 від 16 липня 1993 року. Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.
Постановою Кабінету міністрів України від 16 липня 1993 року №545 затверджено Порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання ( далі Порядок).
У відповідності до п. 2 Порядку сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дати госпіталізації та виписки хворого зі стаціонара лікувального закладу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення.
Згідно з частиною 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до вимог частини 1 статті 142 ЦПК України та положень частини 3 статті 7 Закону України «Про судовий збір» у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи те, що позивач в силу вимог Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору за подання позовної заяви, яка визнана відповідачкою до початку розгляду справи по суті та задоволена судом, з відповідачки по справі на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1514,00 грн. Судовий збір в іншій частині - 1514,00 грн. - компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 82, 141, 258, 259, 263-265, 273, 354, 355, ЦПК України, 1191, 1206 ЦК України, суд,
у х в а л и в:
Позов керівника Хустської окружної прокуратури Закарпатської області, в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_2 , де третя яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунальне некомерційне підприємство «Обласна дитяча лікарня» Закарпатської обласної ради про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави в особі Національної служби здоров`я України (просп. Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073, код ЄДРПОУ 42032422) кошти, витрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_3 в сумі 5350 (п`ять тисяч триста п`ятдесят) гривень 71 копійку, які перерахувати в дохід Державного бюджету України (одержувач ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/24060300, код одержувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), розрахунковий рахунок UA 978999980313080115000026011).
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 50% судового збору у сумі 1514,00 грн..
Судовий збір в іншій частині - 1514,00 грн. - компенсувати за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 14.10.2024.
Суддя Іршавського
районного суду: О. І. Бобик
Суд | Іршавський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122295992 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення |
Цивільне
Іршавський районний суд Закарпатської області
Бобик О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні