Рішення
від 15.10.2024 по справі 674/956/24
ДУНАЄВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 674/956/24

Провадження № 2/674/484/24

РІШЕННЯ

іменем України

11 жовтня 2024 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючий - суддя Сосна О.М., за участю секретаря судового засідання Мудрицької Л.В., позивача ОСОБА_1 розглянувши впорядку загальногопозовного провадженняу відкритомусудовому засіданніцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської ради про визнання прав засновника на статутний капітал в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Дунаєвецької міської ради про визнання прав засновника на статутний капітал в порядку спадкування, посилаючись на те, що 05.10.2000 ОСОБА_2 заснував Фермерське господарство «Віта». 04.07.2022 засновник фермерського господарства Вітровчак А.Д. помер. 19.09.2022 приватним нотаріусом Кам`янець-Подільського району Хмельницької області Бугерко Н.А. було відкрито спадкову справу. Спадкоємці просили включити до спадкової маси по спадковій справі майнові права на Фермерське господарство «Віта». ОСОБА_1 є сином померлого та бажає отримати у спадок майно, що належало батьку, в тому числі ФГ «Віта», код ЄДРПОУ 31162179. 25.04.2024 Кам`янець-Подільського району Хмельницької області ОСОБА_3 винесено постанову про відмову у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом на частку в статутному капіталі Фермерського господарства «Віта», код ЄДРПОУ 31162179, оскільки відсутня повна достовірна інформація в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відсутні частки засновника в статутному капіталі Фермерського господарства «Віта» та відсутні дані про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи. Єдиний засновник (власник) згідно статуту є ОСОБА_2 , отже іншого бенефіціарного власника відповідно до чинного законодавства бути не може. Діяльність ФГ «Віта» припинена не була, землі не відчужувались, право користування не припинялось, позивач єдиний хто претендує на спадок, наявний нотаріальний договір про поділ спадкового майна. У зв`язку із чим, звертається з даним позовом до суду.

Ухвалою від 02.07.2024 відкрито провадження по справі, призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження. 10.09.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача Дунаєвецької міської ради в судове засідання не з`явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи, направив заяву про розгляд справи у відсутності представника. Направив до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечує, оскільки Дунаєвецька міська рада є неналежним відповідачем по справі, відповідно до Договору про поділ спадкового майна від 25.04.2024 спадкоємцями після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , у зв`язку із чим, після смерті ОСОБА_2 наявні спадкоємці, які прийняли спадщину.

Від позивача ОСОБА_1 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає, що на Фермерське господарство «Віта» жоден із спадкоємців, окрім нього не претендує, що погоджено Договором про поділ спадкового майна. Окрім цього, інші спадкоємці своє майно в спадок отримали, однак на те, яке претендує позивач нотаріусом видане свідоцтво про право на спадщину, що стало причиною звернення до суду.

Від представника відповідача Дунаєвецької міської ради надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначає, що Дунаєвецька міська рада є неналежним відповідачем по справі з аналогічних підстав, які наведені у відзиві на позовну заяву. Також представник відповідача направив додаткові пояснення, в яких зазначає, що оскільки статутний капітал у ФГ «Віта» не сформований, інформація про статутний капітал у статуті відсутня, то неможливо успадкувати частку у статутному капіталі. Складений капітал ширше поняття, ніж статутний капітал, який включає в себе все майно ФГ, однак позивач просить визнати саме право на частку в статутному капіталі, а не у складеному.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 , що підтверджується копією Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , актовий запис про смерть за №382.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, приватним нотаріусом заведена спадкова справа №426/2022, що підтверджується копією Витягу з реєстру спадкових справ №70068476 та до складу спадкового майна ввійшло селянське (фермерське) господарство «Віта» код ЄДРПОУ 31162179.

Засновником фермерського господарства був ОСОБА_2 , що зазначено у п.1 Статуту Фермерського господарства «Віта».

На підставі Договору про поділ спадкового майна від 25.04.2024 укладеного між ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , які є спадкоємцями після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 на праві приватної власності перейшло право постійного користування земельною ділянкою, площею 31,24 га з цільовим призначенням для ведення селянського (фермерського) господарства та частку в статутному капіталі Фермерського господарства «Віта» в розмірі 100% статутного капіталу, що належала спадкодавцю відповідно до Витягу з Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Постановою приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області №267/02-31 від 25.04.2024 відмовлено ОСОБА_1 у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на частку в статутному капіталі Фермерського господарства «Віта» код ЄДРПОУ 31162179, у зв`язку з відсутністю повної і достовірної інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме відсутні частки засновника в статутному капіталі Фермерського господарства «Віта» та відсутні дані про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_2 є керівником Фермерського господарства «Віта». Ідентифікаційний код юридичної особи: 31162179, дата державної реєстрації: 05.10.2000 року, реєстраційний номер: 16571760000001198, місцезнаходження юридичної особи: 32465, Хмельницька область, Дунаєвецький район, село Сивороги.

Статтею 15 ЦК Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 1216ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст.1222ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно зі ст.1223ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу, тобто згідно визначеної законом черговості спадкоємців.

Відповідно до ст.1261ЦК України у першу чергу права на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той із подружжя, який його пережив, та батьки.

Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги після смерті батька ОСОБА_2 ,який за життя був єдиним засновником ФГ «Віта», для створення якого отримав у 2000 році право постійного користування земельною ділянкою площею 31,24 га. На підставі Договору про поділ спадкового майна від 25.04.2024 ОСОБА_1 перейшла частка в статутному капіталі Фермерського господарства «Віта» в розмірі 100% статутного капіталу, що належала спадкодавцю ОСОБА_2 .

Частинами 1, 4 ст.4 Закону України «Про фермерське господарство» (далі Закон) визначено, що головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства може письмово доручати виконання своїх обов`язків одному з членів господарства або особі, яка працює за контрактом.

Згідно ст.20 Закону майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін. У власності фермерського господарства може перебувати будь-яке майно, в тому числі земельні ділянки, житлові будинки, господарські будівлі і споруди, засоби виробництва тощо, яке необхідне для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і набуття якого у власність не заборонено законом. Фермерське господарство має право здійснювати відчуження та набуття майна на підставі цивільно-правових угод. Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом. Член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві. Розмір частки та порядок її отримання визначаються Статутом фермерського господарства.

Частиною 1 ст.22Закону передбачено, що фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.

Згідно ч. 1 ст. 23 Закону успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

У постанові від 21.01.2020 у справі №908/2606/18 Верховний Суд зазначив про можливість застосування до правовідносин, які виникають у зв`язку з діяльністю фермерських господарств, приписів законодавства, що регулюють діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, у випадку, якщо спірні правовідносини не врегульовані статутом або Законом.

Відповідно до ст.55Закон України«Про господарськітовариства» при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв`язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства. При відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника.

Статтею 178ЦК України визначено, що об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

Як вбачається зі змісту Статуту фермерського господарства «Віта» статутний капітал господарства не сформований. Тобто, спадкодавцем за життя належні йому майнові права у ФГ «Віта» у вигляді оборотоздатного об`єкту цивільних прав, внеску до статутного (складеного) капіталу не було оформлено. Майно фермерського господарства формується із майна, майнових прав у складеному капіталі господарства. Отже і об`єктом спадкування господарства є майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства. Складений капітал фермерського господарства за нормамиЗакону України «Про фермерське господарство»розглядається, як цілісний майновий комплекс.

Спадкування фермерського господарства, як цілісного майнового комплексу (у т.ч. і права постійного користування земельною ділянкою), або його частини, полягає у спадкуванні корпоративних прав засновника та/або учасника, зокрема права на частку у сформованому статутному (складеному) капіталі. Зазначене узгоджується із правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №532/1013/22.

Згідно зі ст.36 Закону рішення про припинення діяльності фермерського господарства приймається виключно у разі, якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства у порядку, встановленому законом.

Таким чином права засновника ФГ «Віта» є майновими правами, що встановлено приписами ст.ст.177, 178 ЦК України, то вони входять до складу спадщини. Будь - яких особливостей спадкування майна чи майнових прав засновника фермерського господарстваЦивільний кодекс Українине містить.

Оскільки ОСОБА_2 був засновником та керівником СФГ «Віта», за статутом господарства підстави припинення такого господарства у зв`язку із смертю єдиного його учасника не значиться, позивач прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_2 , на підставі Договору про поділ спадкового майна йому перейшла частка в статутному капіталі ФГ «Віта» та для оформлення спадкових прав він повинен отримати у порядку спадкування майнові права засновника.

Відповідно до п.9 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №20від 22.12.1995року «Про судову практику у справах про захист права приватної власності» успадкування майна селянського фермерського господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

Відповідно до ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Суд вважає необґрунтованими доводи представника відповідача Дунаєвецької міської ради про те, що він є неналежним відповідачем. Між спадкоємцями померлого 04.07.2022 укладено Договір про поділ спадкового майна, згідно якого до ОСОБА_1 перейшла частка в статутному капіталі ФГ «Віта». Як вбачається з цього договору та й підтверджує позивач спору між спадкоємцями про спадкування ОСОБА_1 прав на ФГ «Віта» немає.

Відповідно доч.3ст.12,ч.1ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При визначенні змісту позовних вимог суд враховує правову позицію, наведену в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2023 у справі № 233/4365/18, що у кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень тощо суд має встановити, якого саме результату хоче досягнути позивач унаслідок вирішення спору. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом (пункт 4 частини п`ятоїстатті 12 ЦПК України). Виконання такого обов`язку пов`язане, зокрема, з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх лише буквально.

Враховуючи вищенаведене, у зв`язку з тим, що позивачне має можливості отримати Свідоцтво про право на спадщину за законом та позбавлений можливості інакше, ніж у судовому порядку оформити свої спадкові права, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 84, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право засновника Селянського (фермерського) господарства «Віта» у визначеному Статутом господарства обсязі, державну реєстрацію якого проведено 05.10.2000, номер запису 16571760000001198, ідентифікаційний код юридичної особи 31162179, місцезнаходження юридичної особи: 32465, Хмельницька область, Дунаєвецький район, село Сивороги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );

Відповідач: Дунаєвецька міська рада Хмельницької області (місцезнаходження - Хмельницька область, м. Дунаївці, вул. Шевченка, 50, код ЄДРПОУ 04060714).

Повне судове рішення складено 15 жовтня 2024 року.

Суддя О.М.Сосна

СудДунаєвецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено17.10.2024
Номер документу122298439
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —674/956/24

Рішення від 15.10.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Рішення від 11.10.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Ухвала від 02.07.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні