Провадження №2-о/748/105/24
Єдиний унікальний № 748/3919/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2024 року м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі :
головуючого судді Олещенко В.І.,
присяжних Лазаревої Н.В., Морзєвої В.І.,
за участю секретаря судового засідання Проненко К.С.,
заявника ОСОБА_1 ,
заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи служби у справах дітей Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області Молибоги О.М.,
розглянувши у закритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Чернігові в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області, ОСОБА_2 , про усиновлення дитини,
В С Т А Н О В И В:
3 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить дозволити йому усиновити малолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , що складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції за № 965 від 30 квітня 2013 року, в якому записати усиновлювача батьком дитини, в графі "відомості про батька" вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.
Свої вимоги заявник мотивує тим, що він перебуває у шлюбі з матір`ю дитини з 30 серпня 2019 року, дитина проживає в його родині, дитина вважає його батьком. В родині гарні стосунки, умови проживання, житло повністю забезпечує потреби проживання дитини, для його розвитку створені всі необхідні умови. Заявник має задовільний стан здоров`я, є військовослужбовцем, до кримінальної відповідальності не притягувався.Рішення про усиновлення дитини є обдуманим і про наслідки усиновлення він обізнаний. Служба у справах дітей Чернігівської райдержадміністрації прийняла рішення про його можливість бути усиновлювачем.
Ухвалою суду від 4 вересня 2024 року прийнято заяву до розгляду, відкрито окреме провадження та призначено судове засідання.
У судовому засіданні заявник підтримав свої вимоги, посилаючись на обставини, викладені у заяві.
Заінтересована особа ОСОБА_2 просила заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи Служби у справах дітей Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області вважав за доцільне задовольнити заявлені вимоги.
Суд, вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 30 серпня 2019 року перебувають у шлюбі, який зареєстрований Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, актовий запис № 1415. (а.с.15)
У відповідності до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Чернігові. Його батьками зазначено: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .(а.с.18)
Батько дитини, ОСОБА_4 , записаний відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується Витягом із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. (а.с.23)
Мати дитини, ОСОБА_2 , надала письмову згоду, засвідчену нотаріально, на усиновлення її дитини ОСОБА_3 , її чоловіком ОСОБА_1 . ( а.с.19)
Відповідно до заяви ОСОБА_3 від 23 серпня 2024 року, яка написана в присутності головного спеціаліста Служби у справах дітей Чернігівської районної державної адміністрації, він не заперечує щодо усиновлення його ОСОБА_1 . (а.с.20)
Згідно висновку № 282 від 14.08.2024 року про стан здоров`я заявника, ОСОБА_1 здоровий, може бути усиновлювачем. (а.с.26)
У відповідності до Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має, в розшуку не перебуває. (а.с.32)
ОСОБА_1 є військовослужбовцем та відповідно до копії відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми, нарахованого податку та військового збору і сума доходів з січня по червень 2024 року складає 135 076 грн. (а.с.27, 30-31).
Заявник, його дружина ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживають у будинку, який перебуває у приватній власності батька заявника - ОСОБА_6 . ОСОБА_6 не заперечує щодо проживання свого сина з дружиною та дитиною в будинку. (а.с.33-34, 35, 36, 37-38)
Будинок складається з кухні, спальні, ванни та п`яти жилих кімнат. Санітарно-гігієнічні умови проживання задовільні. В помешканні чисто, затишно, тепло. Будинок опалюється газом, забезпечений меблями та всією необхідною побутовою технікою. В помешканні створені всі необхідні умови для проживання, виховання та розвитку дитини, згідно Акту обстеження умов проживання від 23 серпня 2024 року. (а.с.22)
Згідно висновку про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини від 21.08.2024 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має міонічний астигматизм (Н52.2). (а.с.25)
Відповідно до висновку Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про доцільність усиновлення ОСОБА_1 дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідність його інтересам дитини, Чернігівська районна державна адміністрація як орган опіки та піклування вважає доцільним усиновлення ОСОБА_3 ОСОБА_1 та таким, що відповідає інтересам дитини (а.с.16-17).
В Україні дитинство охороняється державою (частина третя статті 51 Конституції України). Пріоритетом у правовому регулюванні сімейних відносин є забезпечення кожної дитини сімейним вихованням, можливістю духовного та фізичного розвитку (ч.2 ст.1 СК України).
Відповідно положень ст.3 СК України сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Статтями 3, 4, 5, 7 СК України передбачено, що кожна особа має право на проживання в сім`ї. Сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Згідно ст. 211 СК України усиновлювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років. Різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може бути більшою ніж сорок п`ять років (ч.ч. 1, 2 ст. 211 СК України).
Згідно ст.217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на усиновлення потрібна згода їхніх батьків. Письмова згода матері на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року N 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3 ст. 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Згідно зі ст.8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до ст. 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.
Частиною 1 статті 229 СК України передбачено, що особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
Згідно ч.2, 3, 4 ст.231 СК України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім`я та по батькові можуть бути змінені у зв`язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.
Відповідно до ст. 234 CK України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.
З досліджених судом матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 дала свою згоду на усиновлення її дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її чоловіком ОСОБА_1 . Заявник та мати дитини перебувають у зареєстрованому шлюбі з 2019 року. Вік, стан здоров`я та матеріальне становище ОСОБА_1 відповідають вимогам законодавства та моральним засадам суспільства. Заявник має стійке бажання виховувати та утримувати ОСОБА_3 , який вважає його своїм батьком. Відтак, усиновлення дитини проводиться у їх найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов життя.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що дане усиновлення проводиться виключно в інтересах дитини і що заявник бажає його усиновити, підстав, передбачених у сімейному законодавстві, які б перешкоджали цьому усиновленню, судом не встановлено, а тому заява підлягає задоволенню.
Крім того, в судовому засіданні не встановлено будь-яких підстав, передбачених ст. 212 СК України, відповідно до яких усиновлення не проводиться.
Відповідно до ч.3 ст.314 ЦПК України за клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.
Заявником не заявлялося про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини.
Разом з тим, заявлено вимогу про запис усиновлювача батьком дитини і відповідно ч.3 ст. 314 ЦПК України, ст.229, 231 СК України, суд вважає за можливе задовольнити таку вимогу.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 247, 263-265, 293-294, 310-314 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованого проживаючих за адресою: АДРЕСА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області, код ЄДРПОУ 34258330, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Шевченка, 48, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про усиновлення дитини- задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця с.Іванівка Чернігівського району Чернігівської області, усиновлювачем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести зміни до актового запису про народження № 965, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції 30 квітня 2013 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- в графі «відомості про батька» записати « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України».
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.І. Олещенко
Присяжні Н.В. Лазарева
В.І. Морзєва
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122299008 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Олещенко В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні