Рішення
від 08.10.2024 по справі 910/2168/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08.10.2024Справа № 910/2168/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Маринченка Я.В., за участі секретаря судового засідання Панасюк Ю.М. розглянувши матеріали справи

За позовом Вищого професійного училища №29

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг»

треті особи Акціонерне товариство оператор газорозподільної системи «Львівгаз», Товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України»

про зобов`язання здійснити перерахунок за постачання природнього газу

за участі представників:

від позивача - не з`явився;

від відповідача - Лі Д.Д. (уповноважений представник);

від третьої особи 1 - не з`явився;

від третьої особи 2 - не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2024 року Вище професійне училище №29 звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», треті особи - Акціонерне товариство оператор газорозподільної системи «Львівгаз» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» про зобов`язання здійснити перерахунок за постачання природнього газу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача не було повідомлено про дату реєстрацію на інформаційній платформі та про те, що постачання газу відповідачем почалось лише 05.12.2021. Також позивач вказав, що в акті прийому-передачі спожитого газу від 31.12.2021 зазначено, що відповідачем було поставлено позивачу 14,96197 тис.куб.м. природного газу, в той же час, показники лічильника станом на 05.12.2021 становили 154060 куб.м., а станом на 31.12.2021 - 165617 куб.м., різниця становить 11557 куб. м., що є об`ємом газу поставленого відповідачем до позивача в грудні 2021 року. Так, позивач зазначає, що відповідачем було поставлено природного газу позивачу в грудні 2021 року менше, ніж зазначено в акті прийому-передачі від 31.12.2021. На підставі викладеного, позивач просить суд зобов`язати відповідача здійснити перерахунок заборгованості за постачання природного газу до позивача за грудень 2021 року, виходячи з фактичних обсягів поставленого газу за період з 05.12.2021 по 31.12.2021.

Відповідач заперечив проти задоволення позову, вказавши, що у період з 02.12.2021 по 04.12.2021 позивач був закріплений за постачальником «останньої надії» - ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», тобто був включений в реєстр споживачів постачальника «останньої надії». Також вказав, що підписуючи Договір з відповідачем, позивач надав згоду на те, що постачання природного газу відбудеться після фактичної зміни постачальника на відповідача. Відповідач зазначив, що Оператором ГТС було підтверджено запит відповідача на інформаційні платформі щодо зміни постачальника та відповідно позивача було зареєстровано в реєстрі споживачів відповідача з датою початку постачання - 05.12.2021. Крім того, відповідач вказав, що фактичний об`єм (обсяг) розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача визначається на підставі даних, переданих Оператором ГРМ Оператору ГТС та зазначених в Інформаційній платформі Оператора ГТС. Також відповідач послав на п.3.5.4. укладеного між сторонами Договору. Відповідач зазначає, що спірний акт складено відповідно до умов Договору, Кодексу ГТС, Кодексу ГРМ та підписано позивачем, а відтак позивачем прийнято та погоджено обсяг природного газу - 14961,97 м3 за грудень 2021 року та в подальшому оплачено.

Третя особа 2 у своїх поясненнях зазначила, що використані позивачем обсяги природного газу за період з 01.12.2021 по 04.12.2021 становлять 1264,89 м3 та внесені в алокацію постачальника «останньої надії» - ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», а також зазначила, що відповідач був закріплений в Реєстрі споживачів постачальника ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» з 05.12.2021 по 31.12.2021, використані обсяги природного газу за вказаний період становлять 14961,97 м3 та внесені в алокацію відповідача.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

В судовому засіданні представник відповідача заперечив проти задоволення позову, просив суд відмовити.

Позивач та треті особи уповноважених представників у судове засідання не направили.

Розглянувши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496 затверджено Правила постачання природного газу (надалі - Правила), які розроблені на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС) (п. 1 Правил у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Дія цих Правил поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС (п. 2 Правил).

Згідно п. 3 розділу І Правил, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи. Постачальник не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника у розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Відповідно до п. 1 глави 5 Кодексу газотранспортної системи, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року №2496, та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника останньої надії, не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Як визначено частинами 1, 2 статті 193 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Пунктом 1 ч. 2 статті 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Судом встановлено, що 02.12.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (далі - Постачальник) та Вищим професійним училищем №29 (далі - Споживач) укладено Договір №12-1554/21-БО-Т постачання природного газу (далі - Договір) відповідно до умов якого Постачальник зобов`язується поставити Споживачеві природний газ, а Споживач зобов`язується прийняти його та оплатити на умовах цього Договору. (п.1.1. Договору)

Пунктом 1.4. Договору передбачено, що Споживач підтверджує та гарантує, що на момент підписання цього Договору у Споживача є в наявності укладений договір на розподіл природного газу між Споживачем та Оператором газорозподільної мережі (далі - Оператор ГРМ) та присвоєний Оператором ГРМ персональний ЕІС-код та/або укладений договір транспортування природного газу між Споживачем та Оператором газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) та присвоєний Оператором ГТС персональний ЕІС-код (якщо об`єкти споживача безпосередньо приєднані до газотранспортної системи).

У разі якщо об`єкти Споживача підключені до газорозподільних мереж, розподіл природного газу, який постачається за цим Договором, здійснюється оператором газорозподільних мереж, а саме: ГРМ Львівгаз, з яким Споживач уклав відповідний договір.

Згідно з п.3.1. Договору Постачальник передає Споживачу у загальному потоці природний газ у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи. Право власності на природний газ переходить від Постачальника до Споживача після підписання акті приймання-передачі. Після переходу права власності на природний газ Споживач несе всі ризики і бере на себе відповідальність пов`язану з правом власності на природний газ.

Відповідно до п.3.2. Договору постачання газу за цим Договором здійснюється Постачальником виключно за умови включення Споживача до Реєстру споживачів Постачальника, розміщеного на інформаційній платформі Оператора ГТС.

Постачання (включення Споживача до Реєстру споживачів Постачальника) та використання (відбір) природного газу за цим Договором здійснюється за умови виконання Споживачем вимог пункту 5.1. цього Договору щодо остаточного розрахунку за фактично переданий природний газ та відсутності реєстрації Споживача в реєстрі будь-якого іншого постачальника природного газу. (п.3.3. Договору)

Пунктом 3.5. Договору визначено, що приймання-передача газу, переданого Постачальником Споживачеві у відповідному розрахунковому періоду, оформлюється актом приймання-передачі газу.

Споживач зобов`язується надати Постачальнику не пізніше 5-го числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, завірену належним чином копію відповідного акту надання послуг розподілу/транспортування газу за такий період, що складений між Оператором(ами) ГРМ та/або Оператором ГТС та Споживачем, на підставі даних комерційного вузла обліку Споживача, відповідно до вимог Кодексу ГТС/Кодексу ГРМ. (п.3.5.1. Договору)

Згідно з п.3.5.2. Договору на підставі отриманих від Споживача даних та даних щодо остаточної алокації відборів Споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС Постачальник готує та надає Споживачу два примірники акту приймання-передачі за відповідний розрахунковий період, підписані уповноваженим представником Постачальника.

Споживач протягом 2-робочих днів з дати одержання акту зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від його підписання. (п.3.5.3. Договору)

Відповідно до п.3.5.4. Договору у випадку неповернення Споживачем підписаного оригіналу акту до 15-го числа місяця наступного за розрахунковим періодом, а також у випадку розбіжностей між даними, отриманими від Споживача відповідно до підпункту 3.5.1. цього пункту, та даних щодо остаточної алокації відборів Споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС, обсяг (об`єм) спожитого газу вважається встановленим (узгодженим) відповідно до даних Інформаційної платформи Оператора ГТС та переданим у власність Споживачу, а вартість поставленого протягом відповідного розрахункового періоду газу розраховується з урахуванням цін, визначених в розділі 4 цього Договору.

Пунктами 1, 2 глави 3 розділу IX Кодексу газорозподільних систем визначено, що визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ приймаються дані комерційного вузла обліку споживача.

Відповідно до п.4 глави 3 розділу IX Кодексу газорозподільних систем споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об`єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об`єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень.

Пунктом 5 глави 3 розділу IX Кодексу газорозподільних систем визначено, що на підставі звіту споживача (дистанційних даних) про спожиті об`єми природного газу, визначені комерційними вузлами обліку, або на підставі зміненого режиму нарахування по об`єкту споживача Оператор ГРМ забезпечує: визначення загального об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період з урахуванням передбачених цим Кодексом (договором розподілу природного газу) регламентних процедур щодо визначення об`ємів споживання (розподілу) природного газу; переведення визначеного загального об`єму споживання (розподілу) природного газу в одиниці енергії (обсяг) відповідно до розділу XV цього Кодексу; складення акта приймання-передачі природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий газовий місяць із зазначенням величини об`єму (м куб.) та обсягу (за трьома одиницями виміру - кВт·год, Гкал, МДж) споживання (розподілу) природного газу та передачі його споживачу; передачу даних Оператору ГТС про фактичний об`єм (м куб.) та обсяг (за трьома одиницями виміру - кВт·год, Гкал, МДж) розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача у порядку, визначеному Кодексом ГТС.

Згідно з п.6 глави 3 розділу IX Кодексу газорозподільних систем визначені Оператором ГРМ в акті приймання-передачі природного газу фактичні об`єм та обсяг розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за підсумками розрахункового періоду (календарного місяця) передаються Оператору ГТС у встановленому Кодексом ГТС порядку для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача і є підставою для їх використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником.

Згідно пункту 13 розділу ІІ Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496, встановлено, що за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати діючому постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та споживачем, відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи/Кодексу газорозподільних систем.

На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника.

Взаємовідносини між постачальником і Оператором ГТС щодо обміну інформацією про фактичні обсяги споживання природного газу споживачем регулюються Кодексом газотранспортної системи та окремим договором транспортування природного газу, укладеним між постачальником та Оператором ГТС.

Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу.

У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі природного газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до договору або в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, в ході розгляду справи №914/1169/23 було встановлено, що в період з 01.12.2021 по 04.12.2021 постачання природного газу позивачу здійснювалось постачальником «останньої надії» - ТОВ «Газопостачальна Компанія «Нафтогаз України».

Вказане також підтверджується Інформацією щодо закріплення споживача з ЕІС-кодом 56XS00002F5GW00E в Реєстрі споживачів постачальників.

З Інформації щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56XS00002F5GW00E вбачається, що позивачем у період з 01.12.2021 по 04.12.2021 від ТОВ «Газопостачальна Компанія «Нафтогаз України» було отримано природний газ в обсязі 1264,89 м3.

05.12.2021 позивача було закріплено (включено) в Реєстр споживачів постачальника - ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», що також підтверджується Інформацією щодо закріплення споживача з ЕІС-кодом 56XS00002F5GW00E в Реєстрі споживачів постачальників.

Як вбачається з Інформації щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56XS00002F5GW00E в період з 05.12.2021 по 31.12.2021 відповідачем було передано позивачу природний газ в обсязі 14961,97 м3.

Судом встановлено, що на виконання умов Договору сторонами було складено Акт приймання-передачі природного газу від 31.12.2021.

Згідно вказаного Акту від 31.12.2021, відповідачем у грудні 2021 року було поставлено, а позивачем прийнято природній газ в обсязі 14,96197 тис. куб. м. на суму 247680,38 грн.

Вказаний Акт підписано представниками позивача та відповідача без претензій та заперечень, а також містить печатки підприємства позивача та відповідача.

Доказів звернення позивача до відповідача із претензіями, запереченням та повідомленням щодо розбіжностей між даними (показів лічильників) у передбачені Договором та законодавством України строки, в тому числі на момент підписання спірного акту, матеріали справи не містять.

Крім того, як вбачається з пояснень відповідача та не заперечується позивачем, Вищим професійним училищем №29 було здійснено оплату газу за вказаний період, на підтвердження чого до матеріалів справи додано витяг з бухгалтерської програми SAP відповідача.

Таким чином, обсяг отриманого позивачем природного газу від відповідача у грудні 2021 року - 14961,97 м3 є погодженим та встановленим.

Враховуючи вищевстановлені обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок заборгованості за поставлений позивачу у 2021 році природний газ.

Разом з тим, суд зазначає, що у випадку наявності розбіжностей між даними, в тому числі щодо даних комерційного вузла обліку та даних щодо об`єму та обсягу розподілу та споживання природного газу, позивач не позбавлений права на звернення до Оператора газотранспортної системи із відповідною заявою щодо перегляду та коригування підтверджених обсягів природного газу.

Інші доводи сторін судом розглянуто та відхилено, оскільки вони не впливають на встановлені судом обставини та результат вирішення спору.

Згідно із ч.2-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

На підставі викладеного, враховуючи положення ст.129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 197 ст.ст.232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено: 14.10.2024

Суддя Я.В. Маринченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено17.10.2024
Номер документу122301336
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/2168/24

Рішення від 08.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Рішення від 08.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 12.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 15.08.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 01.07.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 22.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 30.04.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 25.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 15.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 04.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні