ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"14" жовтня 2024 р.м. Одеса № 916/4439/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Сулімовської М.Б., розглянувши матеріали заяви
за позовом: Інженерно-технологічного інституту "БІОТЕХНІКА" Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00495929, 67667, Одеська обл., Одеський р-н, селище міського типу Хлібодарське, вул. Маяцька Дорога, буд. 26)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕРЕГ СТРОЙ СЕРВІС 2017" (код ЄДРПОУ 00495929, 65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 19)
про стягнення 390234,91 грн.
в с т а н о в и в:
Позивач Інженерно-технологічний інститут "БІОТЕХНІКА" Національної академії аграрних наук України звернувся до Господарського суду Одеської області із позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕРЕГ СТРОЙ СЕРВІС 2017" про стягнення 390234,91 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №15 від 30.12.2009.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про залишення її без руху з огляду на наступне.
Згідно п.2 ч.1 ст.164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України, що має беззаперечно виконуватись сторонами в разі необхідності реалізації цього права.
Відповідно до приписів частини 2 статті 123 ГПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Законом України "Про судовий збір" врегульовано умови і порядок сплати судового збору.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За приписами ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік", з 1 січня 2024 року для працездатних осіб встановлено прожитковий мінімум на рівні 3028,00 грн.
У поданій позовній заяві Інженерно-технологічний інститут "БІОТЕХНІКА" Національної академії аграрних наук України просить стягнути з відповідача 390234,91 грн. заборгованості.
При цьому, означена позовна заява подана через підсистему Електронний суд, у зв`язку з чим при розрахунку судового збору застосовано понижуючий коефіцієнт 0,8. З урахуванням вказаного, сума судового збору, що підлягає сплаті за подання позовної заяви, становить 4682,82 грн. (5853,52 х 0,8).
Разом з цим, позивачем доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі до суду не подано.
Для усунення означеного недоліку позивачу слід надати докази сплати судового збору у розмірі 4682,82 грн.
Згідно п.3 ч.3 ст.162 ГПК України, позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Наведений в позовній заяві розрахунок пені, збитків від інфляції та 3% річних не містить періодів розрахунку а також сум, на які було здійснено відповідні нарахування.
Для усунення вказаного недоліку позивачу слід надати належний розрахунок пені, 3% річних і збитків від інфляції з визначенням періодів нарахування (з - по) та сум, на які було здійснено відповідні нарахування.
Також, позивачем визначено ціну позову - 396088,43 грн.
При цьому, з урахуванням заявлених до стягнення вимог в розмірі 355583,67 грн. основної заборгованості, 2748,67 грн. 3% річних, 7664,80 грн. збитків від інфляції 24237,77 грн. пені ціна позову, за розрахунком суду, складає 390234,91 грн.
Отже, позивачем визначено невірну ціну позову.
Для усунення означеного недоліку позивачу слід зазначити ціну позову з урахуванням заявлених до стягнення вимог.
Суд зазначає, що позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.
Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою позову - факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб`єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
При цьому, суд також звертає увагу, що предмет позову, тобто певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення, повинен бути чітко визначений позивачем у прохальній частині позовної заяви, оскільки резолютивна частина рішення суду, по суті, відображає позовні вимоги, викладені у прохальній частині позовної заяви, яка повинна викладатися чітко й безумовно, з метою його належного виконання.
Відповідно до п.2 прохальної частини позову позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 396088,43 грн., з яких основний борг 388447,51 грн., інфляційні витрати 7664,80 грн., 3 % річних 2748,67 грн., пеня 24237,77 грн., що не відповідає описовій частині позову та розрахунку.
Позивачу слід усунути вказаний недолік шляхом належного викладення прохальної частини позову.
За приписами ст.50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Так позивачем в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, визначено Національну академію аграрних наук України. При цьому, позовна заява не містить відповідного клопотання про її залучення до участі у справі.
За наведеного, позивачу слід надати обґрунтоване клопотання про залучення до участі у справі третьої особи та зазначити на стороні кого (позивача або відповідача) слід залучити останню.
Частиною 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
При цьому, залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.
За таких обставин, оскільки позивачем не дотримано вищезазначених вимог, встановлених Господарським процесуальним кодексом України, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення допущених недоліків позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
у х в а л и в:
1. Позовну заяву Інженерно-технологічного інституту "БІОТЕХНІКА" Національної академії аграрних наук України залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали шляхом подання доказів і пояснень, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
3. Заяву про усунення недоліків позовної заяви та додані до неї докази направити сторонам, докази направлення надати до суду.
4. Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із такою заявою.
5. Копію ухвали направити позивачу.
Суддя М.Б. Сулімовська
Ухвала суду набрала законної сили 14.10.2024, оскарженню не підлягає.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122301842 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про державну власність щодо оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Сулімовська М.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні