Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.10.2024 Справа №607/11838/24 Провадження №2/607/2670/2024
м. Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Вийванка О. М.
за участю секретаря судового засідання Кузьменкової О. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Садівницьке товариство «Діброва», Перша Тернопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Садівницьке товариство «Діброва», Перша Тернопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позовних вимог позивачем викладено обставини, що він є спадкоємцем за законом після його померлого батька ОСОБА_2 та прийняв спадщину, однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа.
У зв`язку із не досягненням згоди щодо досудового врегулювання спору, з підстав викладених у позові, позивач просить позов задовольнити та визнати за ним право власності на садовий будинок з надвірними будівлями в Садівницькому товаристві «Діброва», який знаходиться на АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судове засідання позивач та його представник не з`явилася, однак представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, однак подав до суду клопотання про розгляд справи без участі їх представника за наявними у ній матеріалами та при вирішенні спору покладаються на думку суду.
Представники третіх осіб у судове засідання не з`явилися, не повідомивши суду про причини своєї неявки, будучи повідомлені про дату, час та місце судового засідання та не подали заяву про розгляд справи без їх участі.
При розгляді справи судом, учасниками справи подано заяви, клопотання та судом було вчинено інші процесуальні дії.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду залучено третю особу та витребувано докази.
Перевіривши, дослідивши об`єктивно та оцінивши зібранні у справі докази, суд дійшов наступного висновку, виходячи з фактичних обставин справи, мотивів та застосованих норм права.
Судом встановлено фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Суд, встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 13 лютого 2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції, актовий запис № 225.
16 вересня 2009 року Першою Тернопільською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 701/2007 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Відповідно до матеріалів спадкової справи спадкоємцями належного ОСОБА_2 є син спадкодавця ОСОБА_1 та дружина спадкодавця ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 23.05.2009). Інших дітей у спадкодавця не було.
Згідно із реєстраційного посвідчення, видане 08 лютого 1993 року Тернопільським обласним об`єднаним бюро технічної інвентаризації, та записано в реєстрову книгу за № 5, вбачається, що цілий садовий будинок з надвірними побудовами АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_2 на праві особистої власності на підставі довідки садівничого товариства «Діброва» від 25.04.1992 та рішення виконкому Тернопільської районної Ради від 17.03.1992 № 62.
Відповідно до інформаційної довідки Тернопільського районного госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації № 367 від 16.04.2024 вбачається, що станом на 01.01.2013 садовий будинок літ. «А» з цокольним поверхом загальною площею 55,0 кв. м, господарська будівля літ. «Б», вбиральня літ. «В» по АДРЕСА_3 зареєстровано за ОСОБА_2 на підставі довідки садівницького товариства «Діброва» від 25.04.1992 та рішення виконкому Тернопільської районної Ради від 17.03.1992 № 62 та записано 08.02.1993 в реєстровій книзі № 1 за реєстровим № 5.
Із довідки Садівницького товариства «Діброва» № 11 від 17.04.2024 вбачається, що позивач ОСОБА_1 є членом садівницького товариства і йому належить земельна ділянка № НОМЕР_3 (кадастровий номер 6125282500:01:003:0105 площею 0,0625 га). На земельній ділянці знаходиться садовий будинок. Заборгованість в ОСОБА_1 по платежах перед СТ «Діброва» відсутня.
Судом з`ясовано, що позивачу ОСОБА_1 належить на праві власності 1/2 частка земельної ділянки площею 0,0625 га, кадастровий номер 6125282500:01:003:0105, на підставі свідоцтва про право на спадщину від 27.03.2024, яке зареєстровано в реєстрі за № 2-705, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав № 371693844 від 27.03.2024, а іншу 1/2 частки даної земельної ділянки, яка підлягає державній реєстрації, позивач успадкував після смерті його матері ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про право на спадщину від 27.03.2024, яке зареєстровано в реєстрі за № 2-707.
15.04.2024 Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації на ім`я позивача ОСОБА_1 було виготовлено технічний паспорт на садовий (дачний) будинок з надвірними будівлями в Садівницькому товаристві «Діброва», який знаходиться на АДРЕСА_1 .
Постановою державного нотаріуса Першої Тернопільської державної нотаріальної контори Височан Ю.В. за № 674/02-31 від 09 квітня 2024 року, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на садовий будинок, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 2статті 15 Цивільного кодексу Українипередбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно із ч. 1ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Позивач як на підставі заявлених вимог посилається на те, що слід визнати за ним право власності на садовий будинок з надвірними будівлями в Садівницькому товаристві «Діброва», який знаходиться на АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , аргументуючи тим, що він є єдиним спадкоємцем за законом після смерті свого батька та прийняв спадщину, однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів.
Суд погоджується з такими аргументами позивача, виходячи з наступних норм права, які підлягають застосуванню та мотиви їх застосування.
Статтею 41Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної та творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. ст. 1216,1220, ч. 5 ст. 1268ЦК України,спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців); спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до статей 1217 та 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з положеннями ст. 1218, частин 1, 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Як встановлено ч. 1, 2, 5 статті 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 1297ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно із вимог чинного законодавства на час розгляду справи, порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом (ч. 4 ст. 182 ЦК України).
Відносини, пов`язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 1 липня 2004 року N 1952-IV, із змінами і доповненнями.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 15 названого Закону, перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703.
За п. 26 Порядку для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, необхідними документами є ті, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є укладений в установленому законом порядку договір, свідоцтво про право власності на спадщину, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, державний акт на право власності на земельну ділянку, рішення суду, що набрало законної сили щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також інші документи, визначені пунктом 27 Порядку.
У частині 1 ст.2Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» від1липня 2004року №1952-IV вказано, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяженьофіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У ч. 1 ст. 3 вказаногоЗакону передбачено обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Частинами 2, 3ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»регламентовано, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації, а речові права на нерухоме майно та їх обтяження, які виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
З урахуванням положень ч. 1 ст. 15,ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. За змістом наведених норм права потреба в такому способі захисту виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами (документами), підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється.
Право власності на збудоване до набрання чинності Законом України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення, (постанова Верховного Суду України від 13 червня 2012 р. № 6-54 цс 12).
Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, зважаючи на те, що позивач не має можливості реалізувати свої спадкові права в нотаріальному порядку, оскільки спадкодавець не отримав за життя правовстановлюючих документів на належне майно, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, так як в даному випадку мають місце порушення прав позивача, які підлягають захисту, шляхом визнання за ним права власності на садовий будинок з надвірними будівлями в Садівницькому товаристві «Діброва», який знаходиться на АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 328, 392, 1216, 1217, 1264, 1268Цивільного кодексуУкраїни, суд,
УХВАЛИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Садівницьке товариство «Діброва», Перша Тернопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на садовий будинок з надвірними будівлями в Садівницькому товаристві «Діброва», який знаходиться на АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання АДРЕСА_4 ;
відповідач Підгороднянська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області, унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 14029197, місцезнаходження вул. Бережанська, буд. 70, с. Підгородне, Тернопільський район, Тернопільська область;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Садівницьке товариство «Діброва», унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 22605657, місцезнаходження с. Підгородне, Тернопільський район, Тернопільська область;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Перша Тернопільська державна нотаріальна контора, унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 02900587, місце знаходження вул. М. Коперника, буд. 1, м. Тернопіль.
Рішення суду складено та підписано 07 жовтня 2024 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122311609 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Вийванко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні