Справа № 697/613/24
Провадження № 2-о/697/53/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2024 року м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Скирди Б.К.,
за участю секретаря судового засідання - Васянович Ю.В.,
заявника - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Каневі, Черкаської області цивільну справу, яка подана в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Територіальна громада Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, Канівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , заявник) звернулася до Канівського міськрайонного суду Черкаської області з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення в якій просила постановити ухвалу, якою витребувати у Канівського відділу ДРАЦС у Черкаському районі Черкаської області ЦМУ МЮ (м. Київ) свідоцтво про смерть ОСОБА_2 або будь-який інший документ чи висновок про неможливість надання такого документу; у разі ненадання відповіді з Канівського відділу ДРАЦС у Черкаському районі Черкаської області ЦМУ МЮ (м. Київ) про неможливість надання свідоцтва про смерть або будь-яких інших висновків чи документів щодо смерті ОСОБА_2 , встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з дати зазначеної у довідці за № 142 від 19.03.2024, виданою Степанецькою сільською радою об`єднаної територіальної громади Черкаської області, а саме: 05.09.2005.
В обґрунтування заяви зазначила, що вона, ОСОБА_1 , проживала з ОСОБА_2 . Офіційно в шлюбі вони не перебували, проживали разом у с. Поташня, Степанецької об`єднаної територіальної громади Черкаської області та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 .
Дана інформація підтверджується довідкою за № 142 від 19.03.2024, виданою старостою Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області.
Будинок в якому вони проживали належав бабі ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та який він прийняв у спадщину шляхом заволодіння та управління, але спадкових прав не оформляв.
Дана інформація підтверджується довідкою № 573 від 22.11.2022 виданою старостою Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та похований на кладовищі в с. Поташня Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області. Дана інформація також підтверджується довідкою № 142 від 19.03.2024.
13.06.2001 ОСОБА_2 склав заповіт, яким все майно де б воно не було з чого б не складалося заповів їй - ОСОБА_1 .
На даний час вона хоче та має можливість оформити документи на житловий будинок де вони разом проживали, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , однак не має можливості, оскільки відсутній документ про смерть ОСОБА_2
Звернувшись до Канівського відділу ДРАЦС у Черкаському районі Черкаської області ЦМУ МЮ (м. Київ) їй в усній формі пояснили, що не можуть надати їй таку інформацію, оскільки вона відсутня в реєстрі, тобто взагалі відсутня інформація про смерть ОСОБА_2 і взагалі невідомо чи був висновок медичної установи щодо його смерті.
В зв`язку з наведеним вона звертається до суду з заявою про встановлення юридичного факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 19.04.2024 заяву ОСОБА_1 залишено без руху на надано заявнику строк терміном десять днів для усунення недоліків (а.с.18-19).
30.04.2024 заявник ОСОБА_1 надіслала до суду клопотання про уточнення заявлених вимог в якому просила встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дати зазначеної у довідці за № 142 від 19.03.2024 виданою Степанецькою сільською радою об`єднаної територіальної громади Черкаської області, а саме: 05 вересня 2005 року (а.с.28).
Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21.06.2024 продовжено заявнику ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви, встановлений ухвалою судді Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 19.04.2024 на п`ять днів в зв`язку з ненаданням відмови органу ДРАЦС у реєстрації смерті ОСОБА_2 та доказів його смерті (а.с.34-35).
09.07.2024 заявником ОСОБА_1 надано до суду клопотання про усунення недоліків заяви та надала копію відмови у проведенні державної реєстрації смерті (а.с.38-39).
Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 15.07.2024 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.41).
Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні 25.09.2024 заяву підтримала та просила задовольнити. Пояснила, що вона приїхала додому до покійного ввечері, а вранці ОСОБА_2 помер. Після його смерті заявник поїхала до сільської ради, а потім в лікарню, проте всі їй відмовили. ОСОБА_2 зловживав алкогольними напоями, часто випивав і помер від цирозу печінки. Дата його смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 . В довідці сільської ради допущена помилка, вони вказали невірну дату його смерті. Коли видавали довідку в сільській раді заявника запитали про дату смерті ОСОБА_2 і на підставі її слів видали довідку. Доказів, що ОСОБА_2 хворів чи перебував десь на лікуванні в заявника немає. Жодного підтвердження місця поховання та чи виділялося місце для поховання ОСОБА_2 заявник не надала. Клопотань про виклик свідків заявник заявляти не буде, оскільки бабусі, які були присутні при похованні ОСОБА_2 поважного віку за 80 років. Як ОСОБА_2 помер заявник поліцію не викликала, жодних довідок, які б підтверджували ненасильницьку його смерть у заявника відсутні. У судовому засіданні 11.10.2024 заявник вказала, що доповнень ніяких у неї немає. Лише вона помилилась на минулому засіданні в даті смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , а поховали його 04.09.2005.
Представник заінтересованої особи Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву з проханням розглянути справу без участі їх представника, за наявними в матеріалах справи документами, не заперечують проти задоволення заяви ОСОБА_1 (а.с.53).
Представник заінтересованої особи Канівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області в судове засідання не з`явилася, надала до суду клопотання з проханням проводити розгляд справи без участі їх представника, щодо вирішення заяви покладаються на розсуд суду (а.с.47).
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази у справі, заслухавши в судовому засіданні пояснення заявника, дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі статтею 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною 2 ст. 78 ЦПК України встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Судом встановлено, що відповідно до довідки старости Таганчанського старостинського округу Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області № 573 від 22.11.2022, в АДРЕСА_1 проживала гр. ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . В будинку на день смерті дійсно проживав її внук ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і вів спільне господарство. Спадщину прийняв шляхом заволодіння та управління майном покійної, але спадкових прав не оформляв (а.с.9).
Відповідно до Довідки № 142 від 19.03.2024 Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_1 проживав громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та похований на кладовищі в с. Поташня (а.с.10).
З копії дублікату заповіту від 13.06.2001, зареєстрованого в реєстрі під № 25, посвідченим секретарем Таганчанської сільської ради Гребіник Н.В. вбачається, що ОСОБА_2 все своє майно де б воно не було з чого б воно не складалось і взагалі все те, що буде належать йому на день смерті заповів ОСОБА_1 (а.с.11).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 16.05.1994, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Поташня, Канівського району, Черкаської області (а.с.12).
Відповідно до постанови приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Черкаської області Стеблини С.В. № 55/02-31 від 24.04.2024, відмовлено гр. ОСОБА_1 у відкритті спадкової справи після померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в зв`язку відсутністю актового запису цивільного стану про смерть (а.с.29).
З повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану № 00044692349 від 24.04.2024 вбачається, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян інформація щодо актового запису про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відсутня (а.с.30).
Відповідно до відмови у проведенні державної реєстрації смерті № 286/32.13-05-05-04 від 27.06.2023, Канівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) розглянувши документи, подані для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Поташня, Черкаського району, Черкаської області, а саме: довідка видана виконавчим комітетом Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області про місце поховання ОСОБА_2 відмовив у проведенні реєстрації смерті на підставі пред`явлених документів оскільки зазначена довідка не являється підставою для державної реєстрації смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану (а.с.39).
Статтею 293 ЦПК України, передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження також справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження чи відсутності неоспорювальних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суди розглядають справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Факт смерті особи в певний час при відмові органів запису актів цивільного стану зареєструвати факт смерті встановлюється за умови подання заявником документів про відмову органів РАЦСу в реєстрації факту смерті, яка обумовлюється несвоєчасним зверненням у ці органи або відсутністю документів, які підтверджують подію смерті.
При зверненні до суду заявник зобов`язаний обгрунтувати свою заяву посиланням на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. Доказами, цього можуть бути: медичне свідоцтво, акт органів поліції, акт органів пожежного і водного нагляду та інші докази.
Згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
В п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», роз`яснено, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті і полягає у з`ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану та від оголошення особи померлою, яке провадиться за іншими правилами ЦПК.
На відміну від факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. Згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Згідно з ст. 17 Закону України "Про реєстрацію актів цивільного стану", підставою для проведення державної реєстрації смерті є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я або судово-медичною установою документ встановленої форми, що підтверджує факт смерті. За відсутності такого документа, що підтверджує факт смерті, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту смерті.
Згідно розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (далі - Правила):
- заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті чи виявлення трупа, а в разі неможливості одержання лікарського свідоцтва про смерть, фельдшерської довідки про смерть - не пізніше п`яти днів (пункт 2 Правил);
- державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені пунктом 2 цієї глави, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання (пункт 3 Правил);
- державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб (пункт 7 Правил);
- якщо заява про державну реєстрацію смерті надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті, то державна реєстрація проводиться за наявності лікарського свідоцтва або фельдшерської довідки про смерть установленої форми на загальних підставах за заявою будь-якої особи, зазначеної у пункті 7 цієї глави, без складання висновку, але після перевірки наявності державної реєстрації смерті за місцем настання смерті, за місцем останнього проживання померлого, за місцем поховання чи виявлення трупа або за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян (пункт 8 Правил).
Отже, особи, які виявили ознаки смерті іншої людини, мали повідомити заклад охорони здоров`я, а заява про реєстрацію смерті в разі неможливості одержання лікарського свідоцтва про смерть або фельдшерської довідки про смерть встановленої форми, має бути зроблена не пізніше п`яти діб з дня смерті.
Як вбачається зі змісту заяви та доказів, доданих до заяви, ніхто з працівників закладів охорони здоров`я чи працівників правоохоронних органів про смерть ОСОБА_2 не повідомляв, із заявою про реєстрацію смерті у встановлений термін не звертався.
Разом з тим, надана заявником довідка Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області № 142 від 19.03.2024 видана через 18 років 6 місяців після зазначеної в ній дати смерті особи, в цій довідці відсутня інформація щодо первинних документів, на підставі яких орган місцевого самоврядування підтверджує факт смерті ОСОБА_2 та факт його поховання. З пояснень, наданих заявником в судовому засіданні встановлено, що дана довідка видана зі слів самої заявниці.
Вказана довідка не відповідає вимогам статей 77, 78, 79, 80 ЦПК України щодо належності, допустимості, достовірності та достатності доказів.
Таким чином, суд не може вважати надані заявницею документи належними та достовірними доказами.
Заявницею не зазначено та не надано суду переконливих доказів, що достовірно підтверджують обставини смерті ОСОБА_2 у певний час, у певному місці і за певних обставин (довідка про захоронення, дозвіл на поховання, витяг з книги реєстрації поховання померлих, документи слідчих органів, медичних установ, сільської ради, документи на підтвердження понесених витрат по похованню з відповідних ритуальних служб тощо), не зазначено при яких обставинах настала смерть останнього і чому факт смерті не було зареєстровано.
Крім того, заявником на підтвердження факту смерті її співмешканця не зазначено в заяві свідків, які б могли підтвердити вказаний факт. В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомила, що клопотати про виклик свідків не буде.
Звертаючись до суду із заявою, ОСОБА_1 не надала суду належних доказів на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими могли б бути копія медичного свідоцтва про смерть або ж копія довідки про причини смерті, або ж інші докази, які б давали змогу встановити відповідний факт.
Відповідно до частини першої статті 294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.
В судовому засіданні ОСОБА_1 було роз`яснено її права, запропоновано викликати свідків чи надати (витребувати) докази, що підтверджують смерть ОСОБА_2 , проте заявник відмовилась заявляти клопотання про виклик свідків та повідомила, що більше жодних доказів смерті ОСОБА_2 в неї немає.
Крім того, під час надання пояснень в судових засіданнях, ОСОБА_1 вказувала різні дати смерті ОСОБА_2 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_4, потім ІНФОРМАЦІЯ_5 . В довідці, яка видана виконкомом Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області № 142 від 19.03.2024 вказано дата смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Тобто, ні з наявних доказів у справі, ні з пояснень самої заявниці неможливо встановити вірогідної дати смерті ОСОБА_2 .
Суд вважає, що долучені заявником довідка Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області № 142 від 19.03.2024, копія повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану за № 00044692349 від 24.04.2024 та відмова Канівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у проведенні державної реєстрації смерті за № 286/32.13-05-05-04 від 27.06.2023, не є належними доказами на підтвердження юридичного факту та не можуть однозначно підтверджувати факт смерті ОСОБА_2 .
Крім того, встановлення факту народження або смерті особи має важливе значення як для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, так і для вирішення питань правонаступництва померлої особи, а тому рішення суду в такій категорії справ повинне ґрунтуватися на дотриманні вимог процесуального закону щодо повного та всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у їх сукупності та взаємозв`язку.
Також, судом при розгляді заяви про встановлення факту смерті не встановлено факту родинних зв`язків між заявником ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 , а в матеріалах справи лише міститься посилання в довідці Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області про проживання за однією адресою.
За таких обставин, суд позбавлений можливості встановити факт смерті ОСОБА_2 , а тому вважає, що у задоволенні заяви ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 18, 81, 259, 263-265, 268, 315, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Територіальна громада Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, Канівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту, що має юридичне значення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено 16.10.2024.
Головуючий Б . К . Скирда
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122314158 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Скирда Б. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні