Рішення
від 01.11.2007 по справі 14091-2007
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

14091-2007

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101

РІШЕННЯ

Іменем України

01.11.2007Справа №2-7/14091-2007

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговийдім «Сонячна долина» (65023, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 16, ідентифікаційний код 32067506)

До відповідача  Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Альянс-Україна» (95010, м. Сімферополь, вул. Ковильна, 74, кв. 2; 95026, м. Сімферополь, вул. Набережна, 83-А, ідентифікаційний код 34459206)

Про стягнення 8482,40 грн.

Суддя Дворний І. І.

                                        представники:

Від позивача – Антохіна О. С., предст., дов. №477 від 07.09.2007 р.

Від відповідача  - не з'явився.

         Суть справи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім «Сонячна долина» звернулось до Господарського суду АР Крим з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Альянс-Україна» про стягнення 8482,40 грн.

Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем своїх зобов'язань по повній та своєчасній оплаті вартості переданого за договором купівлі-продажу №23/03 від 23.03.2007 р. товару, через що заборгованість ТОВ «Бізнес Альянс-Україна» перед ТОВ «Одеський торговий дім «Сонячна долина» складає 8101,15 грн. та до часу подачі позову до суду в добровільному порядку не погашена. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 321,46 грн. та 3% річних у сумі 59,79 грн.

Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце слухання справи був проінформований належним чином рекомендованою кореспонденцією.

Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін – це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо неявка цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.

Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами у порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

        Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд

                                                         ВСТАНОВИВ :

23.03.2007 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім «Сонячна долина» (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Бізнес Альянс-Україна» (Покупець) був укладений договір купівлі-продажу №23/03, згідно з п. 1.1 якого (з урахуванням підписаного сторонами протоколу розбіжностей) Продавець зобов'язується на умовах, передбачених цим Договором, передавати у власність Покупця за його попередніми заявками, а Покупець зобов'язується приймати та оплачувати масложирову продукцію виробництва ВАТ «Одеський масложиркомбінат», що найменується в подальшому Товар. Повне найменування Товару, кількість, асортимент, ціна одиниці Товару, вартість, умови поставки та оплати міститься в попередньо узгоджених сторонами специфікаціях, які в порядку, передбаченому п. 4.1 цього Договору, узгоджуються сторонами не пізніше, ніж за 5 днів до дати поставки товару, оформлюються на кожну партію товару та є невід'ємною частиною цього Договору.

Відповідно до п. 2.3 Договору (в редакції протоколу розбіжностей) Покупець оплачує товар, який поставляється, за цінами, погодженими сторонами в момент поставки першої партії товару, з умовою відстрочки платежу за договором 30 календарних днів з дати поставки товару Продавцем. Погоджена ціна вказується сторонами в накладній по поставку першої партії товару та в порівнянні з ціною відвантаження першої партії товару може бути змінена Продавцем в сторону збільшення тільки за попередній письмовим погодженням з Покупцем не пізніше, ніж за 15 робочих днів до моменту такої зміни. У випадку зміни ціни на товар сторони укладають додаткову угоду до цього Договору, підписану уповноваженими представниками сторін та скріплену печатями. У випадку, якщо супровідні документи на товар, складені Продавцем, або рахунки Продавця без погодження з Покупцем містять ціну товару, яка вище за ціну, погоджену сторонам при першій поставці, то діє ціна поставки першої партії товару згідно цього договору. Підставою для оплати суми за товар є передача Покупцю оформлених згідно чинного законодавства України товарної накладної, податкової накладної та рахунку-фактури. При відсутності одного із вказаних документів або неналежному їх оформленні оплата за поставлений товар не здійснюється Покупцем до моменту усунення таких порушень. У цьому випадку Покупець не відповідає за прострочення платежу.

П. 4.2 Договору передбачено, що поставка здійснюється на умовах поставки Товару транспортом Продавця на склад Покупця. Датою передачі Товару є дата, вказана в накладній. Продавець може здійснювати передачу Товару окремими партіями в кількості, додатково узгодженій сторонами.

Приймання та передача Товару оформлюється шляхом підписання уповноваженими представниками Продавця та Покупця витратних накладних на партію товару, що поставляється (п. 4.4 Договору).

Згідно з п. 4.5 Договору Подавець вважається таким, що виконав свої обов'язки по передачі Товару, коли Товар та відповідна документація передані Покупцю на складі Продавця.

Товар вважається переданим Продавцем та прийнятим Покупцем згідно з кількістю, вказаній в накладній (п. 4.6 Договору).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем належно виконувалися умови укладеного між сторонами договору та поставлялася Покупцю масложирова продукція. Так, зокрема, по товарно-транспортній накладній №0 (3350) від 26.04.2007 р. відповідачу був переданий у власність товар на загальну суму 11531,23 грн., що підтверджується підписом уповноваженого представника ТОВ «Бізнес Альянс-Україна» в накладній та печать підприємства. Повноваження представника відповідача підтверджуються наявною в матеріалах справи довіреністю на одержання товарно-матеріальних цінностей серії ЯНХ №486019 від 26.04.2007 р.

Проте, оплата вартості отриманого товару здійснена відповідачем не в повному обсязі, через що на час розгляду справи заборгованість ТОВ «Бізнес Альянс-Україна» перед ТОВ «Одеський торговий дім «Сонячна долина» складає 8101,15 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов  договору  та  вимог  цього  Кодексу,  інших актів цивільного законодавства,  а за відсутності таких умов та вимог -  відповідно до   звичаїв   ділового  обороту  або  інших  вимог,  що  звичайно ставляться. Аналогічне положення міститься в ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання — відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Ст. 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння  відмова  від  зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не   встановлено договором або законом.

Відповідач не представив суду доказів оплати заборгованості перед позивачем у розмірі 8101,15 грн., у той час як відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення такого роду фактів. За таких обставин, матеріалами справи підтверджується невиконання відповідачем прийнятих на себе обов'язків за договором купівлі-продажу №23/03 від 23.03.2007 р. з повної та своєчасної оплати вартості придбаного товару, через що вимоги позивача в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Альянс-Україна» заборгованості у розмірі 8101,15 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ч. 1 ст. 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Згідно з ч. 1 ст. 548 ЦК України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Під неустойкою, відповідно до ст. 549 ЦК України розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Отже, види забезпечення виконання зобов'язань є спеціальними мірами майнового характеру, які стимулюють належне виконання зобов'язання боржником шляхом встановлення додаткових гарантій задоволення вимог кредитора, а тому забезпечення виконання зобов'язань будь-яким з видів, передбачених ст. 546 Цивільного кодексу України, також створює зобов'язувальні правовідносини між кредитором та боржником.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Причому, згідно з ч. 6 ст. 231 ГК України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

В п. 6.1 Договору сторони передбачили, що у випадку порушення строків оплати, Покупець зобов'язується сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від загальної суми вартості партії товару, за кожен день прострочення.

Судом встановлено, що сума пені у розмірі 321,46 грн., згідно з доданим до позовної заяви розрахунком, обчислена позивачем правомірно, не перевищує подвійної облікової ставки НБУ, через що підлягає стягненню з ТОВ «Бізнес Альянс-Україна» на користь ТОВ «Одеський торговий дім «Сонячна долина».

Ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Положення ч. 2 ст. 625 ЦК України щодо встановлення обов'язку боржника по сплаті на користь кредитора 3% річних від простроченої суми суд вважає таким, що кореспондується зі ст. 536 ЦК України, яка встановлює, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти.

Матеріалами спави підтверджується правомірність обчислення позивачем сум річних розмірі 59,79 грн., через що вимоги ТОВ «Одеський торговий дім «Сонячна долина» в цій частині також підлягають задоволенню.

Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

          З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Альянс-Україна» (95010, м. Сімферополь, вул. Ковильна, 74, кв. 2; 95026, м. Сімферополь, вул. Набережна, 83-А, ідентифікаційний код 34459206) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім «Сонячна долина» (65023, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 16, ідентифікаційний код 32067506) суму заборгованості у розмірі 8101,15 грн., пеню у сумі 321,46 грн., 3% річних у розмірі 59,79., 102,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3.          Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Дворний І.І.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення01.11.2007
Оприлюднено25.12.2007
Номер документу1223173
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14091-2007

Рішення від 01.11.2007

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дворний І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні