Ухвала
від 16.10.2024 по справі 909/960/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 909/960/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

16.10.2024 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л. М., розглянувши матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЛКОМ", вул. Дружби, буд.20, с.Нижній Вербіж, Коломийський район, Івано-Франківська область,78218,

до відповідача: TULPAR ORMAN URUNLERI INSAAT TEKSTIL GIDA AMBALAJ MEDIKAL ITHALAT IHRACAT SANAYI VE TIC. LTD. STI, GURPINAR MAHALLESI 7005/3 SOKAK NO:2A,BORNOVA/IZMIR TURKEY,

про стягнення боргу в сумі 11445 доларів США,

встановив: Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЛКОМ" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до TULPAR ORMAN URUNLERI INSAAT TEKSTIL GIDA AMBALAJ MEDIKAL ITHALAT IHRACAT SANAYI VE TIC. LTD. STI про стягнення боргу в сумі 11445 доларів США,

З матеріалів справи вбачається, що відповідач TULPAR ORMAN URUNLERI INSAAT TEKSTIL GIDA AMBALAJ MEDIKAL ITHALAT IHRACAT SANAYI VE TIC. LTD. STI є іноземною юридичною особою, місцезнаходження якої - GURPINAR MAHALLESI 7005/3 SOKAK NO:2A,BORNOVA/IZMIR TURKEY.

Зважаючи на те, що відповідачем є іноземна особа, судом враховується наступне. Положеннями ст. ст. 365, 366 ГПК України передбачено, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. У випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність справ за участю іноземних осіб може бути визначено за угодою сторін.

Згідно ч. 1 ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадках, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

Пунктом 10.1 контракту №3 від 08.05.2024, передбачено, що сторони приймають міри для того, щоб всі спори, котрі можуть виникнути по предмету даного договору врегульовувалися шляхом взаємних переговорів. В іншому випадку, вони підлягають розгляду згідно законодавства України.

Таким чином, справа підсудна Господарському суду Івано-Франківської області.

Судом встановлено, що позовна заява подана з урахуванням вимог ст. ст. 162, 164, 172 ГПК України.

Згідно з ст. 176 ГПК України слід прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Враховуючи приписи ст. ст. 12, 247 ГПК України, з огляду на склад учасників справи, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів, поданих разом з позовною заявою, предмет позову, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Згідно з ст. 367 ГПК України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Україна та Турецька Республіка є учасниками Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965) та Угоди між Україною та Турецькою Республікою про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах (Анкара, 23.11.2000).

Інструкція про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (затверджена Наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України №1092/5/54 від 27.06.2008, надалі - Інструкція) визначає порядок опрацювання доручень про вручення документів, отримання доказів, вчинення інших процесуальних дій, а також клопотань про визнання і виконання судових рішень на виконання чинних міжнародних договорів України з питань надання правової допомоги в цивільних справах; Інструкція використовується у разі наявності міжнародного договору з питань надання правової допомоги в цивільних справах, чинного у відносинах між Україною та іноземною державою.

Відповідно до п. 1.6. Інструкції реалізація міжнародних договорів України з питань міжнародної правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень здійснюється у межах компетенції Міністерством юстиції України безпосередньо та через міжрегіональні управління Міністерства юстиції України (далі - міжрегіональне управління), місцевими судами України (далі - суди України), а у відповідних випадках - іншими органами державної влади.

Згідно з п. 2.5. Інструкції суд України направляє доручення через міжрегіональне управління до Мін`юсту, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.

Умовами вказаного міжнародного договору інше не передбачено.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965) орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.

Прохання про здійснення правової допомоги та додатки до нього складаються мовою запитуючої Договірної Сторони, до них також додаються завірені копії перекладу на мову другої Договірної Сторони або на англійську мову (ст. 3 Угоди).

Доручення підписується суддею та скріплюється гербовою печаткою суду України, який складає доручення (п. 2.1.5 Інструкції).

Частинами 2-3 ст. 2 Угоди визначено, що Центральним органом з боку Республіки Туреччина є Міністерство юстиції Республіки Туреччина, з боку України - Міністерство юстиції України. Компетентні органи Договірних Сторін зносяться через їхні центральні органи з метою виконання цієї Угоди.

За таких обставин, відповідачеві по справі для належного повідомлення про розгляд справи необхідно вручити документи у належній формі, відповідно до вимог Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 1965).

Витрати, пов`язані з перекладом відповідних документів покладаються на позивача.

За таких обставин, для належного повідомлення відповідача TULPAR ORMAN URUNLERI INSAAT TEKSTIL GIDA AMBALAJ MEDIKAL ITHALAT IHRACAT SANAYI VE TIC. LTD. STI, GURPINAR MAHALLESI 7005/3 SOKAK NO:2A,BORNOVA/IZMIR TURKEY про дату, час та місце проведення підготовчого засідання у справі, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача здійснити в установленому порядку в трьох примірниках офіційний переклад турецькою мовою позовної заяви з додатками, з подальшим нотаріальним посвідченням перекладу (у відповідності до вимог Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965), нотаріально посвідчений переклад ухвали господарського суду від 16.10.2024, судового доручення про вручення документів, підтвердження про вручення документа, виклик (повідомлення) про день судового розгляду, для подальшого їх направлення господарським судом через міжрегіональне управління до Мін`юсту компетентному органу Турецької Республіки з метою вручення відповідачу. Для цього господарський суд направляє позивачу три примірника даної ухвали (належним чином завірених відповідно до вимог законодавства), а також три примірника доручення про вручення документів, підтвердження про вручення документа, виклик (повідомлення) про день судового розгляду.

Судом враховуються положення п. 4 ч. 1 ст. 228 ГПК України, якою визначено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

За таких обставин, враховуючи необхідність повідомлення відповідача, який є нерезидентом, шляхом звернення із судовим дорученням до компетентного органу іноземної держави, суд вважає за необхідне провадження у справі зупинити на період вручення документів відповідачу.

Керуючись Законом України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах", Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 (Гаага), Законом України "Про міжнародне приватне право", ст. 12, 162, 164, 176, 177, 228, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання призначити на 11.03.2025 о 14:00. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Грушевського, 32, м. Івано-Франківськ, 76018, зал судових засідань № 5.

4. Зобов`язати позивача у строк до 08.11.2024 подати суду нотаріально засвідчений переклад на турецьку мову (у трьох примірниках): позовної заяви з додатками, ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 16.10.2024 про відкриття провадження у справі №909/960/24, доручення про вручення документів, підтвердження про вручення документа, виклик (повідомлення) про день судового розгляду.

- надати відповідно до ст. 166 Господарського процесуального кодексу України відповідь на відзив та доказ направлення відповідачу.

5. Відповідачу:

- відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України надати суду документально-обґрунтований відзив на позов, всі письмові докази, що підтверджують заперечення проти позов у строк 20 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

- надати суду з врахуванням ст. 13 Закону України "Про міжнародне приватне право" документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо) за законодавством Туреччини.

6. При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі відповідно до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України документи, що підтверджують повноваження представників.

7. Роз`яснити відповідачу, що в разі ненадання у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

8. Звернутися до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для направлення до Міністерства юстиції Турецької Республіки судового доручення про вручення документів юридичній особі - TULPAR ORMAN URUNLERI INSAAT TEKSTIL GIDA AMBALAJ MEDIKAL ITHALAT IHRACAT SANAYI VE TIC. LTD. STI, GURPINAR MAHALLESI 7005/3 SOKAK NO:2A,BORNOVA/IZMIR TURKEY нотаріально засвідчених перекладів позовної заяви з додатками, ухвали про відкриття провадження у справі №909/960/24 від 16.10.2024, виклику (повідомлення) про день судового розгляду.

9. Зупинити провадження у справі № 909/960/24 до виконання судового доручення про вручення судових документів чи повідомлення про неможливість такого виконання.

10. Учасники справи можуть отримувати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою://court.gov.ua/fair/sud5010/ та на веб-сторінці Єдиного державного реєстру судових рішень за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua/.

11. Ухвала в частині відкриття провадження набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.

Ухвалу підписано 16.10.2024.

Суддя Неверовська Л.М.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення16.10.2024
Оприлюднено17.10.2024
Номер документу122318235
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —909/960/24

Ухвала від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Неверовська Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні