Єдиний унікальний номер 341/1241/24
Номер провадження 2-о/341/126/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2024 року місто Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Мергеля М. Р., за участю:
секретаря судового засідання Матейко О. С.,
заявниці ОСОБА_1 ,
розглянув у порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Галицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення.
установив
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
В обґрунтування заяви зазначила, що вона є найближчою родичкою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Берліні за обставин, які їй не відомі. Для отримання свідоцтва про смерть заявниця звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, але їй було відмовлено, оскільки для підтвердження факту смерті вона не надала документ встановленої форми про смерть та не є членом родини першого ступеня споріднення. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся в м. Берліні, де неможливо отримати медичний документ. Встановлення факту смерті необхідне заявниці для реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.
З оглядуна викладене, заявниця проситьсуд встановитифакт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 о 10:09 год у м. Берліні.
Ухвалою суду від 04 липня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження та призначено судове засідання на 23 липня 2024 року, яке відкладено у зв`язку з клопотанням заявниці на 23 вересня 2024 року.
У чергове судове засідання 08 жовтня 2024 року з`явилась заявниця, представник заінтересовані особи не з`явився, хоча повідомлені про розгляд справи належним чином відповідно до норм статті 128 ЦПК України.
22 липня 2024 року представник заінтересованої особи Галицького відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану вІвано-Франківськомурайоні Івано-Франківськоїобласті Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції подала до суду заяву, у якій просить розгляд справи здійснювати без участі відповідного представника (а. с. 25).
Положеннями частини першої статті 223 ЦПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки ( пункт 1 частини третьої статті 223 ЦПК України).
Оскільки представник заінтересованої особи повідомлений про розгляд справи належним чином, заяв чи клопотань про відкладення судового засідання не подавав, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, суд вважає за можливе провести судове засідання за відсутності відповідного представника.
У судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 заявлені вимогипідтримала зпідстав, викладених у заяві про встановлення факту, та просила такі задовольнити. Зазначила, що встановлення факту смерті їй необхідно для оформлення права на спадщину, оскільки вона є найближчою родичкою покійного двоюрідною сестрою.
Заслухавши заявницю, свідків, надавши належну правову оцінку наявним у справі письмовим доказам, суд установив наступні фактичні обставини справи.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України підтверджується, що батьком ОСОБА_2 був ОСОБА_3 , а матір`ю ОСОБА_4 (а. с. 6).
Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України підтверджується, що батьком ОСОБА_5 був ОСОБА_6 (а. с. 7).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища підтверджується, що після реєстрації шлюбу заявниця змінила прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ».
Згідно зі змістом копії свідоцтва про народження заявниці підтверджується, що її матір`ю була ОСОБА_9 .
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища підтверджується, що після реєстрації шлюбу матір заявниці змінила прізвище з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_7 ».
Згідно зі змістом копії свідоцтва про народження ОСОБА_11 підтверджується, що її батьком був ОСОБА_6 .
Таким чином, суд встановив, що заявниця ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є родичами двоюрідними братом та сестрою.
Згідно з копією свідоцтва про смерть, яке перекладено з німецької мови на українську, установлено, що ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 о 10:09 год у м. Берліні (а. с. 10-12).
На виконання ухвали суду від 23 липня 2024 року про витребування доказів Бурштинська міська рада Івано-Франківської області зазначила, що за даними Реєстру територіальної громади Бурштинської міської ради ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований в АДРЕСА_1 . За вказаною адресою зареєстрованих інших осіб немає. У виконавчому комітеті Бурштинської міської ради від імені ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заповіт на майно не посвідчувався (а. с. 30).
Заявниця звернулась до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав, що підтверджується витягом про реєстрацію у Спадковому реєстрі спадкової справи, номер у спадковому реєстрі 71105709 (а. с. 32).
Відповідно до інформації, наданої 25 вересня 2024 року головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України установлено, що ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 27 січня 2020 року о 18:28 год перетнув державний кордон України, пункт пропуску Ужгород (на виїзд) (а. с. 38). Дані про повернення особи в Україну відсутні.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_13 пояснила, що жила в одному будинку з ОСОБА_2 . Бачила, як заявниця приходила до нього. Зазначила, що близько 3-4 років тому ОСОБА_14 забрали у психіатричну лікарню. Він мав проблеми з психікою. Син заявниці забирав ОСОБА_14 з лікарні. Дітей та дружини у ОСОБА_14 не було, його батьки померли. Через два тижні після лікарні ОСОБА_15 зник. Сусіди казали, що бачили як він з речами стояв на зупинці.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_16 зазначила, що жила в одному будинку з ОСОБА_2 . Він ні з ким не спілкувався, всі його боялись, бо мав проблеми з психікою, був агресивний. ОСОБА_15 жив один. Батьки його померли. Пояснила, що заявниця є сестрою ОСОБА_2 . Про інших родичів їй нічого не відомо. Де зараз ОСОБА_2 , свідок не знає.
Надаючи правову оцінку установленим обставинам у цій справі та вимогам заяви, суд виходить з такого.
Приписами частини першої статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до статті 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. ґ ч. 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженихНаказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Згідно зіст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Статтею 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану»установлено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
У частині статті 17 цього Закону визначено, що державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з п. 10постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»суд відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК Українирозглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обгрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Суд установив, що встановлення факту смерті необхідно заявниці для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть, надалі реалізації права на спадщину, тобто встановлення цього факту породжує юридичні наслідки для останньої.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що матеріалами справи, показаннями свідків підтверджено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Берліні та родинні стосунки між заявницею і ОСОБА_2 .
Доказів, які б спростовували юридичний факт, який просить установити заявниця, суду не надано і такі не встановлено.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, вивчивши надані суду докази на обґрунтування заявлених вимог, повно та всебічно дослідивши надані заявницею документи і матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги, заявлені заявницею ОСОБА_1 , оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту смерті є обґрунтованою і підтверджена належними та допустимими доказами, а тому підлягає задоволенню.
На підставі приписів статей 259, 268 ЦПК України суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення. Складання повного тексту рішення суду відкладено на строк не більш як десять днів.
Керуючись статтями 4, 13, 263, 265, 268, 273, 293, 294, 315, 352, 355 ЦПК України,суд
ухвалив
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Галицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.
Установити факт, що має юридичне значення, а саме: установити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 о 10:09 год у м. Берліні (Федеративна Республіка Німеччини).
Апеляційна скарга подається учасниками справи до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 16 жовтня 2024 року.
Учасники справи:
заявниця ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 ;
заінтересована особа Галицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: м. Галич, вул. Шевченка, 10, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, ЄДРПОУ: 20556917.
СуддяМикола МЕРГЕЛЬ
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2024 |
Оприлюднено | 18.10.2024 |
Номер документу | 122321450 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них: |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
МЕРГЕЛЬ М. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні