Справа № 357/14433/24
1-кс/357/2342/24
У Х В А Л А
11 жовтня 2024 року Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42024112030000229 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів
У С Т А Н О В И В:
04.10.2024 до слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшло клопотання слідчого СВ Білоцерківського ВП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене начальником Ставищенського відділу Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів.
Слідчий просить надати слідчому відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення та копіювання, а саме: судової справи №376/1497/24 з наявними до неї додатками, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначає, що слідчим відділом Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024112030000229 від 21 червня 2024 року щодо можливого факту підроблення документів та їх подальшого використання у суді.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин ОСОБА_5 подав позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення з ОСОБА_6 боргу у сумі 80 000 гривень. До вказаної позовної заяви ОСОБА_5 долучив оригінал договору позики від 05.04.2023 та боргової розписки від 05.04.2023 на суму 80 000 гривень, які були укладені та підписані у м. Сквира Київської області.
Також до вказаного позову про стягнення з ОСОБА_6 боргу, ОСОБА_5 додав копії правовстановлюючого документу на майно ОСОБА_6 , а саме копію Витягу з Державного реєстру речових прав про право власності на земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 3221487100:02:001:0006.
Згідно із завіреною копією заочного рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 (справа №376/3274/23 провадження №2/376/1374/2023), яке надійшло до ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідь на запит в порядку ст. 93 КПК України, за ОСОБА_6 визнано право власності на земельну ділянку, площею 2,0000 га, яка розташована на території колишньої ІНФОРМАЦІЯ_3 (за межами населеного пункту) Васильківського району Київської області, кадастровий номер: 3221487100:02:001:0006, призначеня для ведення особистого селянського господарства.
Зазначена інформація має доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки документи, додані до позовної заяви, можуть бути використані для проведення судово-почеркознавчої експертизи та як доказ в кримінальному провадженні з метою встановлення фактичних обставин кримінального правопорушення, оскільки іншим шляхом встановити об`єктивні обставини кримінального правопорушення неможливо.
Аналіз вказаних документів надасть можливість визначити відповідальних осіб, з вини яких допущені вищевказані порушення, а також встановити їх статус та ступінь вини.
Необхідність в проведенні зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження обумовлена метою виконання основних його завдань та отримання відомостей, які підтвердять чи спростують вказану інформацію, а в подальшому сприятимуть у прийнятті кінцевого процесуального рішення.
Як на правове обгрунтування клопотання слідчий посилається на положення ст. ст. 9, 93, 131, 159 КПК України.
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду клопотання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд клопотання в його відсутності, клопотання підтримує, просить задовольнити.
Особа, у володінні якої знаходяться документи - представник ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з`явився.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, приходжу до висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним з заходів забезпечення кримінального провадження, а отже відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України його застосування не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
1)існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для вжиття заходів забезпечення кримінального провадження;
2)потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який йдеться у клопотанні слідчого або прокурора;
3)може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається з клопотанням.
Згідно з ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
У разі звернення слідчого за погодженням з прокурором із клопотанням про надання тимчасового доступу до матеріалів справи відповідної судової юрисдикції, слідчий суддя вправі надати тимчасовий доступ лише для ознайомлення з матеріалами справи, виготовлення їх копії, виписки. Вилучення матеріалів судових справ не допускається. При цьому у виняткових випадках для проведення судових експертиз із матеріалів судових справ можуть вилучатися лише оригінали документів, які існують в одному екземплярі, або, якщо отримати інший екземпляр неможливо, з одночасною заміною вилученого документа його копією (Рішення Ради Суддів України №12 від 04.02.2016р.)
Слідчим суддею встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 21.06.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024112030000229 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України.
Так, в порушення вимог п.1 ч.2 ст. 160 КПК України, клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів не містить обґрунтування вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, зокрема не викладено обставини вчинення правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання.
Також, в порушення вимог п.п. 3, 4, 5 ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні не конкретизовано, до яких саме оригіналів документів з матеріалів судової справи № №376/1497/24, необхідно надати доступ та не вказано значення речей та документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Так, орган досудового розслідування ставить питання про тимчасовий доступ до оригіналів документів судової справи з можливістю її вилучення, тоді як вилучення судових справ не допускається. Слідчий не навів переліку обставин, які на його думку, можливо встановити у кримінальному провадженні за допомогою названих документів, з урахуванням положень ст. 91 КПК України щодо обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Слідчий обмежився лише загальним формулюванням про те, що документи, до яких просить отримати тимчасовий доступ, можуть бути використані для проведення судово-почеркознавчої експертизи та як доказ у кримінальному провадженні, однак не зазначає, які саме обставини та на підтвердження яких фактів вони необхідні. Крім того, слідчим в клопотанні не зазначено підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 . Будь якого доказу на підтвердження даного факту слідчим не надано.
Наведене є невиконанням обов`язку слідчого, що передбачений п.п. 1, 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, а саме: сторона кримінального провадження в своєму клопотанні не довела наявність достатніх підстав вважати, що документи, тимчасовий доступ до яких просить надати, перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи та самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
За таких обставин, клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів є необгрунтованим та таким, що не відповідає вимогам КПК України, а тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 93, 131, 132, 159, 160,162 163, 164, 165, 309 КПК України,
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42024112030000229 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів, а саме: судової справи №376/1497/24 з наявними до неї додатками, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , - відмовити.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяОСОБА_7
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2024 |
Оприлюднено | 18.10.2024 |
Номер документу | 122321684 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян та злочини проти журналістів Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, а також збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів |
Кримінальне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Примаченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні