НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Слави, 26, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, 26100, тел.(255)2-19-38
е-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua, сайт: https://na.kr.court.gov.ua, Код згідно з ЄДРПОУ 02896957
16.10.2024 394/163/24
1-в/394/38/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоархангельськ подання начальника Голованівського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області стосовно
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Шляхове Новоархангельського району Кіровоградської області, українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , засудженого вироком Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 11.04.2024 року за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 5 (п`ять) років, звільненого від відбування призначеного покарання з випробуванням, згідно ст. 75 КК України з іспитовим строком 1 (один) рік,
В С Т А Н О В И В :
Начальник Голованівського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області звернувся до суду з поданням про приведення вироку відносно ОСОБА_3 у відповідність до Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів» від 18.07.2024 року № 3886-IX, посилаючись на те, що останній з 28.05.2024 року перебуває на обліку Голованівського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, а саме за скоєння крадіжки 16.01.2024 року на загальну суму 2393,00 грн.
09.08.2024 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів», яким встановлено, що дії щодо викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати у розмірі до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - є дрібною крадіжкою, за яку настає відповідальність за ст. 51 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Податкова соціальна пільга у 2024 році складає 1514 грн.На час вчинення засудженим інкримінованих йому дій, мінімальна сума вартості викраденого майна, як ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, повинна становити не менше 3028 гривень.
Згідно вироку Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 11.04.2024 року ОСОБА_3 спричинив потерпілому майнову шкоду на суму 2393,00 грн.
Просив привести вирок Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 11.04.2024 року стосовно засудженого у відповідність до вимог Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів» від 18 липня 2024 року № 3886-ІХ у частині звільнення від покарання караність за яке усунена.
Прокурор та представник пробації просили подання задовольнити та звільнити засудженого від призначеного покарання, у зв`язку з усуненням караності діяння.
Засуджений в судове засідання не з`явився, але надав суду заяву в якій просив розгляд подання проводити за його відсутності та задовольнити його.
З урахуванням думки прокурора, представника пробації та дослідженням матеріалів справи, суд приходить до таких наступних висновків.
Згідно із ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про звільнення від покарання і пом`якшення покарання у випадках, передбачених частинами 2 і 3 статті 74 Кримінального кодексу України.
П. 2 ч. 2 ст. 539 КПК України передбачено, що клопотання (подання) про вирішення питання, пов`язаного із виконанням вироку, подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого виконується вирок, у разі необхідності вирішення, зокрема, питань, передбачених пунктом 13 частини першої статті 537 КПК України.
З огляду на матеріали справи вбачається, що у Голованівського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області знаходиться на виконанні вирок Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 11.04.2024 року стосовно ОСОБА_3 , що надає Новоархангельському суду Кіровоградської області підстави розглянути дане подання.
З огляду на матеріали справи вбачається, що вироком Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 11.04.2024 року ОСОБА_3 засуджено за ч. 4 ст. 185 КК України за вчинення крадіжки 16.01.2024 року на загальну суму 2393,00 грн., до п`яти років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання на підставі ст. 75 КК України з іспитовим строком 1 (один) рік.
18.07.2024 року Верховна Рада України прийняла Закон № 3886-IX, який набув чинності 09 серпня 2024 року.
У відповідності до вказаного закону ст. 51 КУпАП викладено в такій редакції: «Дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин, або адміністративний арешт на строк до п`яти діб».
Кримінальна відповідальність за відповідною частиною ст. 185 КК України настає під час вчинення таємного викрадення чужого майна (крадіжка) у тому разі, якщо крадіжка майна не є дрібною.
Отже, діяння, вчинені як таємне викрадення чужого майна, якщо вартість цього майна не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на момент їх вчинення, є дрібною крадіжкою і не є кримінально караними, що виключає кримінальну відповідальність, передбачену ст. 185 КК України.
За ч. 2 ст. 4 КК України кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
На переконання суду, унесення згаданих вище змін до законодавства України про адміністративну відповідальність безпосередньо впливає на закон України про кримінальну відповідальність, адже ці зміни визначають розмежування між діями які необхідно кваліфікувати як дрібну крадіжку, наслідком чого є притягнення особи до адміністративної відповідальності, і таємне викрадення чужого майна (крадіжка), за що передбачена кримінальна відповідальність.
Беручи до уваги викладене, фактична декриміналізація викрадення майна, вартість якого не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, має зворотну дію в часі, оскільки поліпшує становище особи.
Відповідні правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 22.08.2024 по справі № 567/507/23.
Станом на 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 грн., а 50 відсотків від його розміру становить 1514 грн.
Водночас, як зазначалось вище, вартість майна, за крадіжку якого ОСОБА_3 визнано винним та засуджено вироком Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 11.04.2024 року становить 2393,00 грн., тобто менше двох розмірів неоподаткованого мінімуму доходів громадян, які встановлені на момент вчинення відповідного діяння.
Таким чином вказане діяння не може вважатись кримінально караним правопорушенням, оскільки вартість майна, за викрадення якого ОСОБА_3 засуджено вищезазначеним вироком, не перевищує граничної вартості майна (двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), за викрадення якого наразі передбачено адміністративну відповідальність.
Ч. 2 ст. 74 КК України визначено, що особа, засуджена за діяння, караність якого законом усунена, підлягає негайному звільненню від призначеного судом покарання.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що засуджений підлягає, на підставі ч. 2 ст. 74 КК України, негайному звільненню від призначеного судом покарання, оскільки за вчинене ним діяння караність усунена законом.
Керуючись ст. ст. 369, 370, 371, 372, 537, 539 КПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Подання начальника Голованівського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області про приведення вироку відносно ОСОБА_3 у відповідність до закону - задовольнити.
Вирок Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 11.04.2024 року привести у відповідність до Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів» № 3886-IX від 18 липня 2024 року.
На підставі ч. 2 ст. 74 КК України, звільнити засудженого ОСОБА_3 від призначеного вироком Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 11.04.2024 року за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України покарання у вигляді позбавлення волі строком на 5 (п`ять) років, з іспитовим строком 1 (один) рік - у зв`язку з усуненням законом караності діяння.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Копію ухвали надіслати учасникам провадження не пізніше наступного дня після ухвалення направити поштою.
Суддя:
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2024 |
Оприлюднено | 18.10.2024 |
Номер документу | 122322383 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про приведення вироку у відповідність до нового закону, який звільняє від покарання або пом’якшує його |
Кримінальне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Кримінальне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Кримінальне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Кримінальне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні