Ухвала
від 15.10.2024 по справі 991/11656/24
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

справа №991/11656/24

провадження №1-кс/991/11847/24

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

Іменем України

«15» жовтня 2024 року м. Київ

Суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , заявника ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_3 про відвід слідчої судді ОСОБА_4 від розгляду клопотання детектива НАБУ про арешт майна в межах судової справи №991/11656/24,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд судді Вищого антикорупційного суду надійшов відвід - журнал судового засідання від 10 жовтня 2024 року у справі №991/11656/24, у якому ОСОБА_3 був заявлений відвід слідчої судді ОСОБА_4 від розгляду клопотання детектива НАБУ про арешт майна у кримінальному провадженні №42024000000000403 від 15 березня 2024 року.

11 жовтня 2024 року ОСОБА_3 надіслав пояснення з приводу підстав заяви про відвід, відповідно до яких, ним 10 жовтня 2024 року в ході судового розгляду Вищим антикорупційним судом справи №991/11656/24 було заявлено слідчій судді ОСОБА_4 відвід на підставі п.4 ч.1 ст. 75 КПК України, оскільки умисне ігнорування суддею ОСОБА_4 . доводів представника власника майна та вимог КПК України з метою порушення засад гласності та відкритості викликає сумніви в неупередженості такої судді. Зазначає, що в ході підготовчої частини до розгляду судової справи №991/11656/24 слідчою суддею ОСОБА_4 було задоволено усне клопотання детектива НАБУ про розгляд його клопотання про арешт майна у закритому судовому засіданні, обґрунтовуючи це наявністю в матеріалах наданих до суду таємниці досудового розслідування, яка підлягає розголошенню виключно з дозволу слідчого. Проте, на переконання заявника, таке твердження не відповідає нормам визначеним у ст. 162 КПК України, а саме переліку відомостей, що належать до охоронюваної законом таємниці, про що він зазначив у судовому засіданні, заперечуючи проти здійснення судового розгляду у закритому судовому засіданні, а поведінка судді викликає сумніви в її неупередженості.

Заявник ОСОБА_3 в судовому засіданні заяву про відвід слідчої судді ОСОБА_4 підтримав з викладених вище підстав.

Слідча суддя ОСОБА_4 та інші учасники в судове засідання не з`явилися, правом подачі пояснень, в тому числі письмових, не скористались.

Враховуючи те, що, зі змісту ч. 3 ст. 81 КПК України, присутність осіб, які беруть участь у справі, при розгляді заяви про відвід не є обов`язковою, суддя приходить до висновку про можливість здійснення розгляду заяви про відвід за відсутності учасників, які не з`явились, що не є порушенням їх прав.

Як вбачається з письмових та наведених в судовому засіданні пояснень ОСОБА_3 , слідчою суддею ОСОБА_4 , за результатом розгляду клопотання детектива НАБУ про розгляд його клопотання про арешт майна у закритому судовому засіданні, таке клопотання було задоволено з мотивуванням про наявність в матеріалах таємниці досудового розслідування. Така поведінка слідчої судді ОСОБА_4 , на переконання заявника, викликає сумнів у її неупередженості, а тому є підставою для відводу від розгляду клопотання детектива НАБУ про арешт майна ОСОБА_5 в межах судової справи №991/11656/24.

Розглянувши заявлений відвід, вважаю за необхідне зазначити, що, відповідно до ч. 1 ст. 21 КПК України, кожному гарантується право на розгляд та вирішення справи незалежним і неупередженим судом.

Вичерпний перелік підстав, за наявності яких може бути заявлено відвід слідчого судді, передбачений ст. 75 КПК України. Зокрема, зі змісту п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України, слідчий суддя не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.

Можливість неупередженого та об`єктивного розгляду справи є однією із фундаментальних засад здійснення правосуддя.

З практики Європейського суду з прав людини, особиста безсторонність суду, що означає відсутність упередженості або прихильності, презюмується, поки не надано доказів протилежного. При ухваленні рішення про те, чи є законна підстава побоюватися, що конкретний суддя або склад суду проявили недостатню неупередженість, думка відповідної особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним є те, чи може це побоювання бути об`єктивно обґрунтованим (рішення у справах «Білуха проти України», «Веттштайн проти Швейцарії», «Мікалеф проти Мальти»).

Незалежність і об`єктивність судді в кожному кримінальному провадженні забезпечується, серед іншого, закріпленням чіткого переліку підстав для відводу від участі у цьому провадженні.

Разом з тим, відповідно до ч. 5 ст. 80 КПК України, відвід повинен бути вмотивованим, тобто має містити посилання на конкретні обставини, що об`єктивно можуть свідчити про упередженість судді та бути підтверджені відповідними доказами.

Розглядаючи заявлені доводи, суддя виходить із того, що при визначенні існування у даній справі законних підстав сумніватися в неупередженості слідчої судді ОСОБА_4 позиція учасника, який заявляє відвід, має важливе, але не вирішальне значення. Вирішальне значення при цьому має наявність фактів, що дають можливість вважати такі сумніви об`єктивно обґрунтованими.

Сумнів в неупередженості судді повинен бути розумним, інакше будь-який судовий процес можна було б перетворити у безкінечний ланцюг недовіри до суду та, відповідно, зміну його складу.

Заявник ОСОБА_3 , як на підстави відводу слідчої судді ОСОБА_4 , фактично посилається на ту обставину, що вона задовольнила клопотання детектива про здійснення закритого судового засідання під час розгляду клопотання детектива про арешт майна, з чим він не погоджується.

Оцінюючи зазначені доводи з точки зору наявності підстав для відводу слідчої судді ОСОБА_4 від розгляду клопотання детектива про арешт майна в межах судової справи №991/11656/24, слідчий суддя вважає за необхідне зазначити, що такі доводи фактично зводяться до незгоди з організацією ведення судового процесу та прийнятим слідчою суддею рішенням, будуються виключно на власних суб`єктивних міркуваннях про існування обставин, які викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності слідчого судді, не підтверджені жодними належними і допустимими доказами, а тому ці доводи не можуть бути підставами для відводу відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України.

Отже, оскільки в даному конкретному випадку не встановлено жодної обставини, яка б викликала розумний, об`єктивно обґрунтований сумнів в неупередженості слідчої судді ОСОБА_4 під час розгляду клопотання детектива про арешт майна у кримінальному провадженні, суддя приходить до висновку, що у задоволенні заяви про її відвід необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 75, 76, 80, 81, 372, 376 КПК України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_3 - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_6

СудВищий антикорупційний суд
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено18.10.2024
Номер документу122328216
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —991/11656/24

Ухвала від 17.10.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Федорак Л. М.

Ухвала від 17.10.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Федорак Л. М.

Ухвала від 15.10.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Шкодін Я. В.

Ухвала від 15.10.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Шкодін Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні