Ухвала
від 15.10.2024 по справі 487/9045/24
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

Справа № 487/9045/24

Провадження № 1-кс/487/5794/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.10.2024 року м. Миколаїв

Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , розглянувши скаргу адвоката ОСОБА_2 , який дії в інтересах Національного природного парку «Білобережжя Святослава» на бездіяльність слідчого Територіального Управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР

ВСТАНОВИВ:

15.10.2024 до Заводського районного суду м. Миколаєва надійшла вказана вище скарга, в якій адвокат ОСОБА_2 в інтересах Національного природного парку «Білобережжя Святослава» просить зобов`язати слідчих ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві внести відомості до ЄРДР про вчинення громадянином ОСОБА_3 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України та розпочати досудове розслідування.

Перевіривши матеріали скарги, слідчий суддя доходить до такого висновку.

Частиною 1 ст. 24КПК Українивизначено, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченого цим Кодексом.

Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений ч. 1 ст. 303КПК України. Зокрема у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 303КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Відповідно до ч. 1ст.304КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першоюстатті 303 цього кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Із урахуванням положень ч. 1 ст. 214КПК Українислідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відтак з системного аналізу положень норм ч. 1 ст. 214, ч. 1ст.304КПК України вбачається, що бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР є предметом оскарження в порядкуст.303КПК України та полягає у невнесенні відповідних відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Відповідно до п. 5 роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ викладених у листі № 1640/0/4-12 від 09.11.2012 «Про деякі питання оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування» (далі Лист) при оскарженні бездіяльності обчислення строку оскарження починається із дня, що настає після останнього дня, який відведеноКПКдля вчинення слідчим або прокурором відповідної дії.

Таким чином, виходячи з правил обчислення процесуальних строків, передбачених ч. 2ст. 115 КПК України, бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у нездійсненні ними процесуальних дій, які вони зобов`язані вчинити у строк, визначений годинами, є вчиненою з моменту спливу даного процесуального строку, в даному випадку з моменту закінчення останньої хвилини останньої години 24-годинного строку після отримання відповідної заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Як вбачається з матеріалів скарги 20.09.2024 адвокат ОСОБА_2 в інтересах Національного природного парку «Білобережжя Святослава» звернувся до ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві із заявою про вчинення ОСОБА_3 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.

У копії листа старшого слідчого в ОВС Першого СВ (з дислокацією у м. Миколаєві) ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_4 від 09.10.2024 № 16-04-44636-24 зазначено, що заява адвоката ОСОБА_2 в інтересах Національного природного парку «Білобережжя Святослава» про вчинення кримінального правопорушення розглянута в межах компетенції та встановлено, що на даний час достатні підстави для внесення відомостей до ЄРДР відсутні.

До слідчого судді зі скаргою на бездіяльність слідчого ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальні правопорушення до ЄРДР адвокат ОСОБА_2 звернувся через засоби поштового зв`язку лише 12.10.2024, тобто після спливу строку, встановленого ч. 1 ст. 304 КПК України, клопотання про поновлення строку звернення зі скаргою адвокат ОСОБА_2 не заявляв та будь-яких доказів на підтвердження того, що строк звернення до слідчого судді пропущено з поважних причин не надав.

У пункті5Листа зазначено,що у випадку пропуску строку, встановленого для подання скарги, скарга повертається особі, якщо при її поданні особа не порушила питання про поновлення цього строку. Слідчий суддя, за наявності відповідної заяви, може поновити строк, якщо його було порушено з поважних причин (хвороба, відрядження, стихійне лихо, хвороба близьких родичів тощо). Підставою для поновлення строків також може бути визнано й об`єктивні причини, внаслідок яких особа не змогла вчасно реалізувати своє право на подання скарги.

Процесуальні дії мають виконуватися у встановлені цим Кодексом строки (ст. 116 КПК України).

Відповідно до положень ч. 1, 2ст. 117 КПК Українивстановлено, що пропущений із поважних причин строк повинен бути поновлений за клопотанням заінтересованої особи ухвалою слідчого судді, суду.

Поряд із цим як вбачається з аналізу рішень Європейського суду, який у своїх рішеннях неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене уст.6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод (далі Конвенція), не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання.

Заборона зловживання правом знайшла своє закріплення у ст. 17 Конвенції.

У рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 зазначено « від судів вимагається вказувати підстави для поновлення права на оскарження судового рішення, однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі, проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки вказується на те, щосторони в розумні інтервали часу мають вживати заходи, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження».

За таких обставин слідчий суддя доходить до висновку, що скаржником порушено строк звернення зі скаргою, передбачений ч. 1ст.304КПК України та не надано доказів, які б свідчили про дотримання процесуальних строків та (або) не порушено клопотання про їх поновлення, тому відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 304 КПК Українискаргу необхідно повернути адвокату ОСОБА_2 .

Керуючись ст. 7, 22, 26, 116, 303-307 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу адвоката ОСОБА_2 , який дії в інтересах Національного природного парку «Білобережжя Святослава» на бездіяльність слідчого Територіального Управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР повернути скаржнику.

Роз`яснити скаржнику, що повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченомуКПК України.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня отримання її копії.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудЗаводський районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено18.10.2024
Номер документу122328540
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —487/9045/24

Ухвала від 15.10.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Боброва І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні