Рішення
від 16.10.2024 по справі 398/658/24
НОВОУКРАЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 398/658/24

Провадження № 2/396/422/24

РІШЕННЯ

Іменем України

16.10.2024 року м. Новоукраїнка

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді - Русіної А.А.,

за участю секретаря судового засідання Новікової Я.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Новоукраїнка в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 398/658/24 за позовом Виконавчого комітету Олександрійської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: благодійна організація «Благодійний фонд «Центр соціальної допомоги та реабілітації «Джерело життя» для дітей, які залишились без батьківської опіки» про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Олександрійської міської ради як орган опіки та піклування звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є матір`ю малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В актовому записі про народження дитини батько записаний на підставі ч.1 ст. 135 СК України. Під час проведення інспектування було виявлено неналежне виконання матір`ю ОСОБА_1 своїх батьківських обов`язків та існувала загроза життю та здоров`ю дитини. Дана родина проживала в будинку з пічним опаленням і під час користування плитою, продукти згорання потрапляли в будинок, що могло призвести отруєння мешканців будинку чадним газом. На момент відвідування родина не була забезпечена продуктами харчування, паливом на опалювальний сезон, в будинку не дотримується температурний режим. Дитина мала за недбалий вигляд, умови проживання не відповідали санітарним нормам. Єдиним доходом в родині були тимчасові заробітки матері ОСОБА_1 , а також кошти, які вона отримувала на земельний пай. Враховуючи таку ситуацію дитина була вилучена з родини та госпіталізована до міської лікарні. Після лікування дитина була направлена до Благодійної організації «Благодійний фонд «Центр соціальної допомоги та реабілітації «Джерело життя» для дітей, які залишилися без батьківської опіки, де перебуває і на даний час. Мати декілька раз відвідувала доньку та обіцяла сплачувати кошти за дитячий садок, однак жодного разу не сплатила. Дитина утримується за кошти центру, мати самоусунулась від виконання своїх обов`язків і більше як півроку не відвідує дитину, не цікавиться її розвитком та здоров`ям, не надає матеріальної допомоги, у зв`язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.

Представник позивача в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали заяву про розгляд справи без їх участі, зазначили, що на позовних вимогах наполягають та просять їх задовольнити. Проти прийняття заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Про причини неявки відповідач суд не повідомила, відзив не подала.

Представник Благодійна організація «Благодійний фонд «Центр соціальної допомоги та реабілітації «Джерело життя» для дітей, які залишились без батьківської опіки» в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надали заяву про розгляд справи без їх участі зазначили, що позовні вимоги підтримують.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.7).

Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст.135 СК України - відомості про батька записані відповідно до ч.1 ст. 135 СК України (а.с.8).

Згідно актів обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 , яка проживає разом з донькою ОСОБА_2 тимчасово на квартирі по АДРЕСА_1 . Продукти харчування та засоби особистої гігієни відсутні. В приміщенні чисто, ознаки насильства у дитини відсутні. Умов для належного проживання дитини немає. Доходи в сім`ї відсутні (а.с.22).

Згідно довідки директора ЗДО №8 ОСОБА_7 відвідує заклад дошкільної освіти №8 з з грудня 2022 року, за час відвідування батьки дитини в закладі не з`являлись жодного разу, здоров`ям, життям та вихованням не цікавляться (а.с.9).

Згідно характеристики директора гімназії імені Д.І. Чижевського ОСОБА_7 навчається перший рік на підставі рекомендації ІРЦ за програмою інтенсивної педагогічної корекції для дітей із затримкою психічного розвитку. Дитина знаходиться під опікою у БСТ «Джерело життя» (а.с.10).

Згідно довідки КП «Дитяча міська лікарня» Олександрійської міської ради ОСОБА_7 перебувала на стаціонарному лікування з 27.07.2023 по 04.08.2023, з 09.08.2023 по 21.08.2023, з 26.08.2023 по 04.09.2023 та з 28.11.2023 по 06.12.2023. Під час перебування на лікування станом дитини ніхто не цікавився, мати не відвідувала (а.с.11).

Відповідно висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини від 25.04.2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має порушення психологічного розвитку, потребує занять з вчителем ЛФК, логопедом, психологом, дефектологом (а.с.23-25).

Як вбачається з листа Олександрійської міської ради № 171/01-13 від 13.09.2023 року над родиною ОСОБА_1 рішенням Олександрійського міського центру соціальних служб від 01.09.2023 року № 33 завершено надання послуги соціального супроводу у зв`язку з невиконанням умов договору (а.с.12).

Згідно листа Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській обалсті правоохоронними органами відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за невиконання батьківських обов`язків щодо своєї неповнолітньої дитини. Мати веде аморальний спосіб життя, зловживає алкогольними напоями, постійного заробітку не має, грошові кошти на облаштування будинку відсутні, створити належні умови для проживання та розвитку дитини не може, намірів повернення дитини не висловлювала (а.с.19, 20).

Згідно листів директора Благодійної організації «Благодійний фонд «Центр соціальної допомоги та реабілітації «Джерело життя» для дітей, які залишились без батьківської ОСОБА_6 знаходиться в центрі з 19.12.2022 року, мати ОСОБА_1 жодного разу не відвідувала дитину, життя доньки в центрі її не турбує, здоров`ям не цікавиться, матеріальної допомоги не надає (а.с.14,15,16,17,18).

Згідно клопотання адміністрації БФ Центр «Джерело життя» колектив вихователів закладу просять службу у справах дітей Олександрійської міської ради позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , так як вони ухиляються від виконання своїх обов`язків (а.с.13).

Висновком органу опіки та піклування виконавчого комітету Олександрійської міської ради визнано доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_1 відносно своєї малолітньої дитини ОСОБА_7 та стягнути аліменти на її утримання на користь закладу де буде перебувати дитина (а.с.5).

Вирішуючи питання про позбавлення відповідача батьківських прав, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, зокрема ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Згідно з пунктами 15, 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Судом встановлено, що відповідач матеріальної допомоги не надає, життям та здоров`ям дитини не цікавиться, їхнім вихованням не займається. Вирішуючи даний спір, суд враховує рішення Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України», яким встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.

Таким чином, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності приходить до висновку що відповідач без поважних причин свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, передбаченими ст. 150 СК України.

З наведених вище обставин, суд вважає, що наявні підстави, передбачені п. 2 ч.1 ст.164 СК України для позбавлення відповідача батьківських прав щодо її малолітньої доньки ОСОБА_8 , що сприятиме захисту інтересів дитини.

Проте, відповідно до ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. При ухиленні їх від виконання даного зобов`язання кошти на утримання дитини стягуються в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 182 СК України передбачено, що суд, визначаючи розмір аліментів, враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Частиною 2 статті 182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

За приписами ч.1 ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 аліменти на утримання доньки ОСОБА_2 в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з 13.02.2024 року.

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 2422,40 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 141, 264, 265, 273, 280-282, 352, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , аліменти на користь Благодійної організації «Благодійний фонд «Центр соціальної допомоги та реабілітації «Джерело життя» для дітей, які залишилися без батьківської опіки», на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячно, у розмірі 1/4 частини від усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 13.02.2024 року й до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в дохід держави судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 16.10.2024 року.

Суддя: А. А. Русіна

СудНовоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.10.2024
Оприлюднено18.10.2024
Номер документу122332849
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —398/658/24

Рішення від 16.10.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Русіна А. А.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Русіна А. А.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Русіна А. А.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Русіна А. А.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні