Рішення
від 23.09.2024 по справі 650/3908/24
ВЕЛИКООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Справа № 650/3908/24

Провадження № 2-о/650/137/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2024 року смт. Велика Олександрівка

Великоолександрівський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого - судді Хомик І.І.

за участі секретаря судового засідання - Ткаченко І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Олександрівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Борозенська сільська рада Бериславського району Херсонської області про встановлення факту постійного проживання з померлим на момент смерті,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Великоолександрівського районного суду Херсонської області із заявою про встановлення факту постійного проживання з померлим на момент смерті, заінтересована особа: Борозенська сільська рада Бериславського району Херсонської області обґрунтовуючи її тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявника ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, а саме земельна ділянка та житловий будинок.

Заявник ОСОБА_1 , проживав разом з померлим з 15 серпня 2021 року до моменту смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 , так як здійснював догляд за батьком, який потребував сторонньої допомоги. Після вторгнення та окупації села Борозенське, заявник залишився в селі та продовжував доглядати за батьком. Поховання померлого здійснювалося за рахунок заявника.

За життя померлий заповів на ім`я заявника належну йому земельну ділянку, що підтверджується заповітом посвідченим Борозенською сільською радою 03 лютого 2005 року за реєстровим № 22.

З метою оформлення спадщини заявник звернувся до нотаріуса, та отримав роз`яснення, що факт прийняття спадщини останнім, як особою яка постійно та на момент смерті проживала з померлим можливо лише у судовому порядку, так як заявник офіційно зареєстрований в м. Херсон, в зв`язку з чим заявник змушений звернутися до суду з даною заявою.

Заявник у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, вимоги, викладені в заяві просить задовольнити.

Представник заінтересованої особи Борозенської сільської ради Бериславського району Херсонської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечує проти задоволення вимог заяви.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, надавши відповідну правову оцінку зібраним у матеріалах справи доказам, суд приходить до таких висновків.

За ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а за її ст. 13, - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 2ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з пунктами 3.21, 3.22 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, у редакції на момент відкриття спадщини, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.

Зі змісту наведених норм закону вбачається, що під постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем розуміється як факт безпосереднього проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент його смерті, так і факт наявності у спадкоємця, на момент смерті спадкодавця, зареєстрованого у передбаченому законом порядку права на постійне проживання з останнім за однією адресою.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . ОСОБА_2 є батьком заявника ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 .

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, а саме земельна ділянка та житловий будинок, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 088983 та свідоцтвом про право власності на житло за № НОМЕР_3 від 27.05.1994 року.

За життя ОСОБА_2 склав заповіт від 03.02.2005 року, посвідчений Борозенською сільською радою Народних депутатів Великоолександрівського району Херсонської області, яким заповідав належну йому земельну ділянку своєму сину ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 проживав разом з батьком з 15 серпня 2021 року до моменту смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Борозенської сільської ради № 1034 та довідкою № 1035 від 03.07.2024 року. Здійснював догляд за батьком, який потребував сторонньої допомоги. Поховання померлого здійснювалося за рахунок заявника.

Згідно з статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1,2 статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її' померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

На підставі ч.3 статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статті 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Підтвердження прийняття заявником спадщини має значення для встановлення факту його постійного проживання зі спадкодавцем на час її відкриття.

Чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем. При цьому, спір про встановлення цього факту відсутній.

Тому суд вважає доведеним факт постійного проживання заявника разом з померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 з 15 серпня 2021 року до моменту смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 .

За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9,10,12,13,258-259,264,265,268,315,352,354,355ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Борозенська сільська рада Бериславського району Херсонської області про встановлення факту постійного проживання з померлим на момент смерті- задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , разом з померлим спадкодавцем - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 з 15 серпня 2021 року до моменту смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 ., який є батьком ОСОБА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Херсонського апеляційного суду безпосередньо або через Великоолександрівський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ірина ХОМИК

СудВеликоолександрівський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено18.10.2024
Номер документу122336085
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —650/3908/24

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Хомик І. І.

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Хомик І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні