Ухвала
від 17.10.2024 по справі 350/1592/24
РОЖНЯТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 350/1592/24

Номер провадження 2-о/350/180/2024

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2024 року селище Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

в складі :

головуючого судді Бейка А.М.,

секретаря судового засідання Маєвської С.П.,

присяжних Депутовича І.І.,

Бурак О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Рожнятів у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опікита піклуванняПерегінської селищноїради Калуського району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки,

з участю:

заявника ОСОБА_1

представника заявника адвоката Ошуста С.Є.,

заінтересованої особи ОСОБА_2 ,

представника ОСОБА_2 адвоката Родікова І.С.,

суд

в с т а н о в и в :

До Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області звернувся ОСОБА_1 , у якій просить суд постановити судове рішення, яким ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку с. Закерничне Калуського району Івано-Франківської області визнати недієздатною, встановити над нею опіку та призначити її опікуном ОСОБА_1 .

В обґрунтування заявлених вимог заявник зіслався на те, що ОСОБА_2 є його бабусею і на даний час вони проживають разом в АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 внаслідок свого похилого віку хворіє багатьма хронічними захворюваннями та з 2020 року має певні психічні розлади, у вигляді виражених когнітивних розладів, що підтверджується записами лікарів у її медичних документах. Він як онук здійснює за нею постійний сторонній фізичний догляд, оскільки інших близьких родичів у неї немає, а її єдина дочка його матір ОСОБА_3 є інвалідом і сама потребує стороннього догляду. Внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу його бабуся не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Стан її здоров`я з кожним роком погіршується, тому вона потребує догляду та встановлення над нею опіки. Всі ці обставини змушують його звернутись до суду з заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатною та встановлення над нею опіки з метою забезпечення її особистих немайнових та майнових інтересів, так як вона за станом здоров`я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов`язки.

Окрім цього, разом з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 подав до суду клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи із метою визначення психічного стану ОСОБА_2 та здатність усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_4 та його представник - адвокат Ошуст С.Є. підтримав заявлені вимоги, просив призначити судово-психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану здоров`я ОСОБА_2 .

Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Перегінської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області у судове засідання не прибула, направила на адресу суду заяву у якій просить справу розглянути у її відсутності.

У судовому засіданні заінтересована особа ОСОБА_2 та її представник - адвокат Родіков І.С. не заперечили проти призначення судово-психіатричної експертизи для визначення психічного стану здоров`я ОСОБА_2 .

Суд, ознайомившись із матеріалами справи, дослідивши клопотання та його підстави, заслухавши думку учасників судового розгляду, прийшов до такого висновку.

Відповідно до вимог ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно з вимогами ст. 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу», судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1972 № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Згідно з положеннями ст. 7 Закону України «Про судову експертизу», виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

Беручи до уваги те, що в матеріалах справи наявні достатні дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а вирішення питання про те, чи хворіє вона хронічним, стійким психічним розладом, чи може розуміти значення своїх дій та керувати ними потребує спеціальних знань в галузі психіатрії, суд приходить до переконання, що у цій справі слід призначити судово-психіатричну експертизу з метою встановлення психічного стану здоров`я ОСОБА_2 , а проведення вказаної експертизи слід доручити експертам Львівської філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії, Міністерства охорони здоров`я України» (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95 ).

Відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Згідно із п.9 ч.1 ст.255 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу - на час проведення експертизи.

Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний певний проміжок часу, тому на період її проведення провадження у справі слід зупинити. Не зупинення провадження у справі може призвести до порушення розумних строків її вирішення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.103, 105, 252, 258-261, п.12 ч.1 ст.353, ст.354 ЦПК України, суд-

п о с т а н о в и в :

Призначити у цивільній справі №350/1592/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опікита піклуванняПерегінської селищноїради Калуського району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки, судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:

- Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 хронічним, стійким психічним розладом та яким саме?

- Якщо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 хворіє хронічним, стійким психічним розладом, то чи здатна вона усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?

- Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за своїм станом здоров`я брати участь у судовому засіданні?

Проведення експертизи доручити експертам Львівської філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії, Міністерства охорони здоров`я України» (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95 ).

Попередити експертів, які будуть проводити експертизу про кримінальну відповідальність за статтею 384 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за статтею 385 цього Кодексу за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

Направити експертам для виконання копію цієї ухвали та матеріали цивільної справи №350/1592/24.

Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.

Зобов`язатизаявника ОСОБА_1 забезпечити явку (доставку) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Львівської філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії, Міністерства охорони здоров`я України» (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95 ) у визначений експертом день та час.

Копію ухвали направити для відома учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили негайно.

Учасники справи мають право подати апеляційну скаргу на ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Головуючий суддя А.М. Бейко

Присяжні І.І. Депутович

О.М. Бурак

СудРожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено18.10.2024
Номер документу122338435
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —350/1592/24

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні