Ухвала
від 17.10.2024 по справі 501/4306/24
ІЛЛІЧІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 17.10.2024

Справа № 501/4306/24

2/501/1773/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2024 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі головуючого судді Петрюченко М.І.,

за участю секретаря судового засідання Тейбаш Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Чорноморську Одеського району Одеської області цивільну справу за

позовом представника ОСОБА_1

до

відповідача: Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Іллічівського міського управління юстиції Одеської області

заінтересована особа: Міністерство оборони України

предмет тапідстави заяви: про визнання батьківства,

ВСТАНОВИВ:

Представник ОСОБА_1 11.10.2024 звернувся до суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Іллічівського міського управління юстиції Одеської області (заінтересована особа: Міністерство оборони України ) про визнання батьківства.

Перевіривши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд вважає її такою, що підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.

Статтями 175, 177ЦПК України визначено вимоги до змісту та форми позовної заяви, документів, що додаються до позовної заяви, обов`язок дотримання яких покладається на позивача.

Згідно зі ст.128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Статтею 130СК України передбачено встановлення факту батьківства за рішенням суду. Так, у вказаній статті зазначено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.

В абз.2 п.15 Постанови Пленуму ВСУ №5від 31березня 1995року «Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення» вказано, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

Наведені норми кореспондуються з приписами п.4, п.5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів».

Таким чином, справи за заявами про встановлення фактів батьківства, враховуючи зміст нормст.130СК України розглядаються за правилами окремого провадження, а відповідно до ст.128СК України справи про визнання батьківства - за правилами позовного провадження.

У першому випадку передумовою звернення до суду за заявою про встановлення факту батьківства є смерть того, батьківство кого встановлюється, а у другому - особа, батьківство якої встановлюється в судовому порядку, є відповідачем або позивачем у справі.

Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 17 лютого 2021 року у справі №373/2257/18 (провадження № 61-15136св20), №361/2653/15-ц (провадження № 61-2239св21) від 15 квітня 2021 року.

Таким чином, оскільки позивач бажає встановити батьківство померлого чоловіка щодо їх спільної дитини, то їй слід звернутися до суду з цією вимогою у порядку окремого провадження, та з посиланням на відповідні норми, що регулюють порядок встановлення батьківства.

Крім того, у відповідності ч.1 ст.175ЦПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Таким чином, відповідно до норм чинного ЦПК України, у позовній заяві почергово повинно бути викладено по кожній позовній вимозі: зміст позовної вимоги, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує цю позовну вимогу та зазначення доказів, що її підтверджує, наявність підстав для звільнення від доказування.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану, відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України від 01 липня 2010 року № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану". Згідно з пунктом 2 частини 1статті 4 Закону №2398-VI, органами державної реєстрації актів цивільного стану є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).

Частиною 1 статті 6 Закону №2398-VI визначено, що компетенція органів державної реєстрації актів цивільного стану, відповідно до якої відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Разом з тим, зі змісту позовної заяви вбачається, що між відділом державної реєстрації актів цивільного стану Іллічівського міського управління юстиції Одеської області, якому надано процесуального статусу відповідача фактично спору між позивачем немає.

У зв`язку з цим, позивач в порушення вимог п.5 ч.3 ст.175ЦПК України не обґрунтував та не додав висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про відмову у внесенні змін до актових записів про народження дітей, який передбачений вищезгаданим Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Також, відповідно до ч.1 ст.42ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

Позивачем у позові вказано заінтересовану особу: Міністерство оборони України, що не узгоджується з ч.1 ст.42 ЦПК України.

Таким чином, позивачу необхідно привести подану позовну заяву у відповідність до приписів ЦПК України, а саме конкретизувати, у порядку якого провадження вона звертається до суду позовного чи окремого, підстави звернення до суду у порядку обраного позивачем провадження, та привести заяву у відповідність до вимог, які ставляться до позовної заяви чи заяви, яка подається у порядку окремого провадження, із зазначенням процесуального статусу учасників справи відповідно до виду судового провадження, у порядку якого позивач звертається до суду.

Відповідач - це особа, яка має безпосередній зв`язок зі спірними матеріальними правовідносинами, та, на думку позивача, порушила, не визнала або оспорила його права, свободи чи інтереси і тому притягується до участі у цивільній справі для відповіді за пред`явленими вимогами.

У поданому позові не наведено та не обґрунтовано які права та яким чином відповідачем порушено, не визнано або оспорено права та інтереси позивача.

У разі звернення до суду у порядку окремого провадження, позивачу слід прийняти до уваги, що поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежене за змістом. Заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов`язки.

Визначаючи заінтересованих осіб у заяві необхідно зазначити, у чому полягає юридичний інтерес таких осіб у результатах розгляду даної справи.

Крім того, у відповідності до ч.4 ст.177ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.133ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Відповідно до п.п.2 п.1 ч.2 ст.4ЗУ «Просудовий збір»від 08.07.2011№ 3674-VIзі змінами та доповненнями ставка судового збору за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру, становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1211 грн. 20 коп.

Позивачем при подачі позовної заяви вказано три вимоги про немайнового характеру, при цьому в порушення ч.4 ст.177ЦПК України не сплачено судовий збір і не надано суду документи, що підтверджують сплату судового збору, або документи, що підтверджують звільнення від сплати судового збору відповідно до закону відносно позовної вимоги щодо визнання батьківства.

Відповідно до частини 1 статті 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження заяви до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, слід залишити позов без руху для усунення недоліків.

Роз`яснити, що у випадку невиконання вимог суду у встановлений строк, заява вважається неподаною та буде повернута.

Керуючись ст.ст.175,177,185ЦПК України,суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Залишити без руху позовну заяву представника ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Іллічівського міського управління юстиції Одеської області (заінтересована особа: Міністерство оборони України) про визнання батьківства для усунення вказаних недоліків.

Позивачу надати 10-ти денний строк з дня отримання копії даної ухвали суду для усунення недоліків.

В разі не усунення недоліків в призначений строк позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Іллічівського міського суду

Одеської області М.І.Петрюченко

СудІллічівський міський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено18.10.2024
Номер документу122341898
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —501/4306/24

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Іллічівський міський суд Одеської області

Петрюченко М. І.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Іллічівський міський суд Одеської області

Петрюченко М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні