Ухвала
від 17.10.2024 по справі 645/6108/24
ФРУНЗЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 645/6108/24

Провадження № 2-о/645/175/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2024 року м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі судді Алтухової О.Ю., розглянувши заяву ОСОБА_1 про усиновлення дитини одним з подружжя, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, у якому просить суд визнати його, громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усиновлювачем малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; змінити малолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » та змінити по батькові з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 »; зобов`язати Третій Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », по батькові з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », в графі батько - замість « ОСОБА_8 » записати « ОСОБА_1 »; ім`я, число, місяць та рік народження дитини залишити без змін. Видати нове свідоцтво про народження з урахуванням вищевказаних змін.

Заява не може бути прийнята до розгляду Фрунзенським районним судом м. Харкова та підлягає направленню за підсудністю за наступних підстав.

Згідно з пунктом 1 частини 2статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи зокрема про усиновлення.

Статтею 310 ЦПК Українипередбачено, що заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.

Відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуютьсяКонституцією Україниі закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлення випадків їх обмеження регулюютьсяЗаконом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів визначаються Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування) затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265.

Відповідно до ст.3ЗаконуУкраїни«Про свободупересуваннятавільний вибірмісцяпроживанняв Україні» місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об`єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.

Так,відповідно доп.4Порядку декларуваннята реєстраціїмісця проживання(перебування)затвердженого постановоюКабінету МіністрівУкраїни від7лютого 2022р.№ 265особа можезадекларувати/зареєструватисвоє місцепроживання (перебування)лише заоднією адресою.У разіколи особапроживає удвох ібільше місцях,вона здійснюєдекларування/реєстраціюмісця проживання(перебування)за однієюз такихадрес завласним вибором.За адресоюзадекларованого/зареєстрованогомісця проживання(перебування)з особоюведеться офіційнелистування тавручення офіційноїкореспонденції.Відомостей проадресу задекларованого/зареєстрованогомісцяпроживання(перебування),внесених додокументів,щопосвідчуютьособу тапідтверджуютьгромадянство України;або відомостей про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), внесених до відомчої інформаційної системи ДМС.

Відповідно до п.п. 1, 9 ст. 5 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов`язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його. Іноземець чи особа без громадянства, які отримали довідку про звернення за захистом в Україні, можуть зареєструвати місце свого перебування в Україні. У разі якщо особа, місце проживання (перебування) якої було задекларовано або зареєстровано, задекларувала або зареєструвала своє нове місце проживання (перебування), внесення змін до реєстру територіальної громади за попереднім місцем проживання (перебування) здійснюється без подання заяви такою особою на підставі повідомлення органу реєстрації, в якому особа задекларувала або зареєструвала своє нове місце проживання (перебування).

Таким чином, реєстрації підлягає, як місце проживання так і місце перебування.

Виходячи з приписів Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання особи, яке на день набрання чинності цим Законом підтверджувалося пропискою або було відповідно зареєстроване, вважається зареєстрованим. Таким чином, закон пов`язує місце проживання особи насамперед із зареєстрованим місцем проживання.

Аналогічна позиція узгоджується з висновком Верховного Суду у справі№ 300/2557/20.

Також, Верховний Суд в постанові від 24.06.2024 рокуу справі№554/7669/21 прийшов до висновку, зокрема, що в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання фізичної особи, а фактичне місце проживання не має правового значення.

Згідно з ч.ч. 6, 8 ст. 187 ЦПК України у разі, якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб`єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстрованемісце проживання (перебування) такої фізичної особи. Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до Інформаційної довідки з Реєстру територіальної громади міста Харкова, дитина, на усиновлення якої поданого заяву ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що територіально розташовано в Київському районі м. Харкова.

Інших достатніх та допустимих доказів, у тому числі про реєстрацію дитини на території Немишлянського районного суду м. Харкова, матеріали справи не містять.

Відповідно до ч.9 ст. 187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.

Пунктом першим ч. 1 ст.31ЦПКУкраїни передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до ст. 32 ЦПК Україниспори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Таким чином, вищезазначена справа не підсудна Фрунзенському районному суду м. Харкова і підлягає направленню для розгляду за підсудністю до Київського районного суду м. Харкова.

Керуючись ст.ст. 32, 187, 258, 260, 310, 353, 354 ЦПК України, суд,

п о с т а н о в и в:

Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про усиновлення дитини одним з подружжя, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - передати на розгляд Київському районному суду м.Харкова (вул. Валентинівська, 7Б, Харків, 61168).

Передача справи на розгляд іншого суду за підсудністю здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя О.Ю. Алтухова

СудФрунзенський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122347716
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —645/6108/24

Ухвала від 10.01.2025

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Дяченко О. М.

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Дяченко О. М.

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Дяченко О. М.

Ухвала від 29.11.2024

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Дяченко О. М.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Алтухова О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні