Рішення
від 16.10.2024 по справі 697/1373/24
КАНІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 697/1373/24

Провадження № 2/697/603/2024

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2024 року м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

у складі головуючого судді Колісник Л.О.,

за участю секретаря судового засідання Румини М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Канів в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Канівської міської ради Черкаської області, Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунальне некомерційне підприємство «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, -

В С Т А Н О В И В :

Заступник керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Канівської міської ради Черкаської області, Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунальне некомерційне підприємство «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.

Позов обґрунтовано тим, що відповідно до вироку Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 24.11.2023, який набрав законної сили 26.12.2023, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 125 КК України та призначено йому покарання у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.

За вироком суду ОСОБА_1 23.09.2023, близько 22:00 години, перебуваючи біля магазину «Містечко», що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння щодо настання суспільно небезпечних наслідків, на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин, з метою нанесення тілесних ушкоджень, під час сварки з раніше знайомим неповнолітнім ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наніс останньому один удар кулаком правої руки в область обличчя, від якого потерпілий ОСОБА_2 впав на землю, після чого наніс ОСОБА_2 декілька ударів (не менше чотирьох) правою ногою в область обличчя потерпілого. Продовжуючи свій протиправний умисел на нанесення тілесних ушкоджень ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , після того, як потерпілому допомогли сісти на лаву біля магазину «Містечко», підійшов до потерпілого, який в цей час знаходився у положенні сидячи на лавці, та наніс йому ще два удари правою ногою в область обличчя. Внаслідок вказаних протиправних дій ОСОБА_1 заподіяв неповнолітньому ОСОБА_2 тілесні ушкодження у вигляді рани обличчя, крововиливу обличчя, що згідно з висновком експерта № 02-01/940 від 08.11.2023 відноситься до категорії легких тілесних ушкоджень.

Потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні в неврологічному та дитячому відділеннях КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» 12 ліжко-днів, з 24.09.2023 по 06.10.2023. Витрати на його лікування склали 27529,92 грн., з яких 662,46 кошти з державного бюджету, 26867,46 грн кошти НСЗУ. Оскільки органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, Канівською міською радою Черкаської області позов про відшкодування цих витрат не подавався, захист інтересів держави в поверненні бюджетних коштів, здійснюється прокурором.

Звертаючись до суду, прокурор просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Канівської міської ради Черкаської області витрачені кошти на лікування потерпілого від кримінального правопорушення в сумі 662,46 грн. та в особі Національної служби здоров`я України в сумі 26867,46 грн.

В судове засідання учасники, не з`явилися, повідомлялися про день, час та місце розгляду справи належним чином.

Від прокурора надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

Від представника Канівської міської ради Черкаської області та КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримують, просять їх задовольнити.

Від відповідача ОСОБА_1 на адресу суду відзив на позовну заяву не надходив, натомість відповідач звернувся до суду із заявою 11.09.2024, у якій позовні вимоги визнав у повному обсязі, заперечень не мав та просив розглядати справу без його участі.

Оскільки, особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі, тому відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає можливим проведення розгляду справи без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому може бути прийняте судом.

Дослідивши надані позивачем письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).

Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За правилами ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч.1-5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Вироком Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 24.11.2023, який набрав законної сили 26.12.2023, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 125 КК України та призначено йому покарання у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.

Вироком суду встановлено, що ОСОБА_1 23.09.2023, близько 22:00 години, перебуваючи біля магазину «Містечко», що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння щодо настання суспільно небезпечних наслідків, на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин, з метою нанесення тілесних ушкоджень, під час сварки з раніше знайомим неповнолітнім ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наніс останньому один удар кулаком правої руки в область обличчя, від якого потерпілий ОСОБА_2 впав на землю, після чого наніс ОСОБА_2 декілька ударів (не менше чотирьох) правою ногою в область обличчя потерпілого. Продовжуючи свій протиправний умисел на нанесення тілесних ушкоджень ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , після того, як потерпілому допомогли сісти на лаву біля магазину «Містечко», підійшов до потерпілого, який в цей час знаходився у положенні сидячи на лавці, та наніс йому ще два удари правою ногою в область обличчя. Внаслідок вказаних протиправних дій ОСОБА_1 заподіяв неповнолітньому ОСОБА_2 тілесні ушкодження у вигляді рани обличчя, крововиливу обличчя, що згідно з висновком експерта № 02-01/940 від 08.11.2023 відноситься до категорії легких тілесних ушкоджень.

Згідно із листа КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області № 1275/01-03 від 18.10.2023. ОСОБА_2 знаходився на стаціонарному лікуванні у неврологічному та дитячому відділеннях КНП «Канівська БЛ» з 24.09.2023 по 06.10.2023, а саме 12 ліжко-днів, вартість лікування всього на суму 27529,92 грн. Витрати на лікування складаються з витрат державного ( кошти НСЗУ) та місцевого бюджетів, а саме: кошти НСЗУ в сумі 26867,46 грн., кошти місцевого бюджету в сумі 662,46 грн. Як вбачається з листа КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області лікарня не була учасником кримінального провадження і не наділена повноваженнями ознайомлюватися з матеріалами, які у ньому міститься, тому з позовом про відшкодування витрат на лікування потерпілого не зверталася, просить прокурора звернутися до суду за захистом інтересів держави.

Відповідно до листа Канівської міської ради № 01-01-35/1149 від 29.05.2024 Канівська міська рада не зверталася до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих КНП «Канівська БЛ» на лікування потерпілого, оскільки не наділена правом ознайомлюватися з матеріалами кримінального провадження, просять прокурора звернутися до суду з позовом про відшкодування збитків державі.

Відповідно до листа Національної служби здоров`я України № 17830/2-16-24 від 28.05.2024 потерпілий від кримінального правопорушення ОСОБА_2 перебував на лікуванні у КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області у період з 24.09.2023 по 06.10.2023. Вартість лікування потерпілого за рахунок коштів НЗСУ становить 26867,46 грн. Послуги КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачуються НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України. НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від злочину. НСЗУ не заперечує щодо звернення до суду в інтересах держави органами прокуратури стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення та готова до співпраці в межах повноважень. У НСЗУ відсутня інформація про відшкодування до Державного бюджету України витрат, понесених на лікування потерпілого.

Згідно з ч. 1 ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.

Згідно з ч. 3 ст. 1206 ЦК України якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року №11 "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат" питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 № 545.

Сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування.

Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від кримінального правопорушення на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.

Пунктом 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 № 11 "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат" постановлено звернути увагу судів на те, що відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину можливе лише тоді, коли є причинний зв`язок між злочинними діями чи бездіяльністю винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікування.

Згідно положень п. 1-3 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 № 545, кошти, витрачені закладом охорони здоров`я на стаціонарне лікування особи потерпілої від злочину, за винятком випадку завдання такої шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або в стані сильного душевного хвилювання, що раптово виникло внаслідок протизаконного насильства чи тяжкої образи з боку потерпілого, підлягають відшкодуванню особою, яка вчинила злочин, у розмірі фактичних витрат. Сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання. Визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора. У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.

З наданого КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області листа № 1275/01-03 від 18.10.2023, до якого включені довідки-калькуляції відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення підтверджується, що сума витрачених коштів за рахунок НСЗУ склала 26867,46 грн., за рахунок коштів місцевого бюджету 662,46 грн. Вказані кошти відповідачем не відшкодовані.

Оцінивши кожний доказ з точки зору їх належності та допустимості, а сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку, враховуючи, що обов`язок відшкодувати витрати на лікування покладений на відповідача, визнання позову відповідачем, що є самостійною підставою для задоволення позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно вимог ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Аналогічне положення щодо повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, також передбачено ч. 3 ст. 7 Закону України про судовий збір.

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення витрат на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення, тому звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».

Оскільки відповідачем ОСОБА_1 позов визнано до початку розгляду справи по суті, з відповідача необхідно стягнути до державного бюджету 50% судового збору, що становить 1514,00 грн., від сплати якого був звільнений позивач при подачі позовної заяви, інша частина судового збору в сумі 1514,00 грн. компенсується за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 142, 206, 259, 263-265, 282, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Канівської міської ради Черкаської області, Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунальне некомерційне підприємство «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України, понесені закладом охорони здоров`я на лікування потерпілого від кримінального правопорушення витрати в сумі 26 867,46 грн., які перерахувати в дохід Державного бюджету (р/р UA 978999980313080115000026011, ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/24060300, код отримувача ЄДРПОУ 37993783, Казначейство України).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Канівської міської ради Черкаської області, понесені закладом охорони здоров`я на лікування потерпілого від кримінального правопорушення витрати в сумі 662,46 грн., які перерахувати в дохід місцевого бюджету (р/р UA 168999980314070544000023717, ГУК у Черкаській області / тг м. Канів/24060300, код отримувача ЄДРПОУ 37930566, Казначейство України).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 1514,00 грн.

Судовий збір у сумі 1514,00 грн компенсувати за рахунок держави.

Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Сторони по справі:

Позивач: держава в особі :

Національної служби здоров`я України, код ЄДРПОУ 42032422, адреса: просп. Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073.

Канівської міської ради Черкаської області, код ЄДРПОУ 33362991, адреса: вул. Захисників України, 3, м. Канів, Черкаський район, Черкаська область, 19003.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунальне некомерційне підприємство «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області, код ЄДРПОУ 02005326, адреса: вул. Успенська, 15-А, м. Канів, Черкаський район, Черкаська область, 19003

Головуючий Л . О . Колісник

СудКанівський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення16.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122348004
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —697/1373/24

Рішення від 16.10.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Колісник Л. О.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Колісник Л. О.

Ухвала від 08.08.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Колісник Л. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні