ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2024 року ЛуцькСправа № 140/7210/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Роял Любарт» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Роял Любарт» (далі ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 27.06.2024 №221/03-20-04-02-02 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість юридичної особи ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт»; зобов`язання відповідача поновити дію реєстрації платника податку на додану вартість юридичної особи ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» за індивідуальним податковим номером 448717803186 з моменту її анулювання, зі збереженням податкових показників в системі електронного адміністрування податку на додану вартість юридичної особи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» зареєстроване як юридична особа 27.07.2022 із основним видом економічної діяльності 46.36 - оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами. Позивач зареєстрований платником ПДВ 01.09.2022.
27.06.2024 ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення №221/03-20-04-02-02 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт».
В обґрунтування прийняття рішення відповідачем зазначено, що позивач протягом 12 послідовних податкових місяців подає до податкового органу декларації, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійсненних з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту, а саме: за звітні періоди з 01.06.2023 по 31.05.2024, що згідно із підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України (далі ПК України) є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Датою анулювання реєстрації є 27.07.2024.
Позивач з прийнятим рішенням не погоджується та зазначає, що отримав лише сам текст рішення без вказаних документів та копій документів, на підставі яких контролюючий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації.
Вказує, що обов`язковою умовою для прийняття контролюючим органом рішення щодо анулювання реєстрації платника податків є не здійснення платником податків господарської діяльності щодо укладання правочинів, які оподатковуються ПДВ, що тягне за собою не подання відповідних декларацій або їх подання з нульовими відомостями.
Отже, склад наведеного правопорушення передбачає встановлення факту відсутності здійснення позивачем як суб`єктом господарювання господарської діяльності, а саме постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту.
Однак, позивач заперечує проти того, що ним не здійснювались жодні господарські операції та повідомляє, що в межах зазначеного звітного періоду отримано послуги оренди пакувального обладнання, оренди обладнання для виробництва кондитерської глазурі, оренди обладнання для виробництва цукерок, оренди виробничого обладнання (форми для відливання виробів), оренди виробничого приміщення, оренди приміщення, оренди складського приміщення, оплата роялті згідно ліцензійного договору ТОВ «АВГУСТІНО»; отримано послуги у сфері інформатизації: інформаційно-консультативні послуги з супроводження ПЗ «M.E.Doc»; послуги у сфері інформатизації: інформаційно-консультативні послуги з супроводження ПЗ «M.E.Doc-облік ПДВ» ТЕХНОЦЕНТР МАЯК ПРО; послуги у сфері доступу до онлайн-сервісів, оновлення програмної продукції ФОП ОСОБА_1 . За наслідками надання послуг складені первинні документи, а саме: акти надання послуг у кількості 110 штук за звітний період. Сплата за надані послуги підтверджується наявними в матеріалах справи документами. Відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за звітний період позивачем складено 108 податкових накладних на загальну суму 328 691,04 грн, які зареєстровані в ЄРПН.
Проте, вказана інформація не була внесена посадовими особами відповідача до оскарженого рішення, хоча законодавець при затвердженні форми рішення в Положенні про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 14.11.2014 №1130, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26222 передбачав таке відображення, а отже, і дослідження.
Позивач вважає, що декларування податкових зобов`язань шляхом реєстрації на нього податкових накладних свідчить про наявність постачання/придбання товарів/ послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту й відповідно спростовує твердження відповідача щодо протилежного.
Також просить суд при вирішенні спору зважати на введення в Україні воєнного стану, який не скасовано.
З урахуванням наведеного, зважаючи, шо протягом спірного періоду підприємство хоча й подає податковому органу декларації, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійсненних з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту, а саме: за звітні періоди з 01.06.2023 по 31.05.2024, однак провадило господарську діяльність та формувало відповідні податкові зобов`язання, а також беручи до уваги приписи 69.9 пункту 69 підрозділу 10 Перехідних положень ПК України, вважає, що оскаржене рішення прийнято відповідачем не з урахуванням усіх обставин та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, яке відповідно є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо питання про поновлення дії реєстрації платника податку на додану вартість з моменту її анулювання, зі збереженням податкових показників в системі електронного адміністрування податку на додану вартість юридичної особи позивач зазначає, що підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за самостійним рішенням контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, а відтак вказана вимога є належним способом правового захисту та підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (т.1, а.с.201).
У відзиві на позовну заяву (т.1, а.с.228-230) відповідач позовних вимог не визнав та в обгрунтування такої позиції вказав, що проведеним аналізом даних ІКС «Податковий блок» встановлено, що платник ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» протягом 12 послідовних податкових місяців подавав податкові декларації з податку на додану вартість з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту, а саме: за звітні (податкові) періоди з 01.06.2023 по 31.05.2024.
На підставі проведеного аналізу даних ІКС «Податковий блок» складено довідку №192/03-20-04-08 від 27.06.2024 про відповідність за даними ІКС «Податковий блок» ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» критеріям підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України та службову записку на розгляд комісії, створеної розпорядженням ГУ ДПС у Волинській області від 28.06.203 №136-р № 4859/03-20-04-08-04 від 27.06.2024.
Комісією з проведення анулювання реєстрації платників податку на додану вартість 27.06.2024 прийнято рішення №221/03-20-04-02-02 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» у зв`язку з тим, що позивач протягом 12 послідовних податкових місяців подає податковому органу декларації, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійсненних з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту, а саме: за звітні періоди з 01.06.2023 по 31.05.2024.
ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» підлягало виключенню з реєстру платників податку на додану вартість згідно із підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України та є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оскільки платник ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» подав до контролюючого органу податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з 01.06.2023 по 31.05.2024 з показниками, що свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійсненних з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподаткування 0 грн. Датою анулювання реєстрації є 27.06.2024.
Представник відповідача вказує, що норми чинного законодавства не передбачають обов`язку контролюючого органу надсилати документи чи копії документів платнику, оскільки у рішенні про анулювання реєстрації платника податків повному мірою викладено підстави прийняття такого рішення. Зауважує, що документи, відповідно до повинні бути додані саме до того примірника, який зберігається в контролюючому органі.
Також, на думку представника відповідача, обов`язковою умовою для прийняття контролюючим органом рішення щодо анулювання реєстрації платника податків є не здійснення платником податків господарської діяльності щодо укладання правочинів, які оподатковуються податком на додану вартість, що тягне за собою не подання відповідних декларацій або їх подання з нульовими відомостями.
Тобто, в даному випадку, на контролюючий орган не покладено обов`язку дослідження господарської діяльності платника податку, а лише встановлення вищенаведених фактів, які мали місце.
Зауважує, що в позові платником фактично визнано, що ним подавалися декларації які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, а отже рішення контролюючого органу було мотивованим та базувалось на даних, поданих самим позивачем.
Враховуючи вищезазначене, представник відповідача вважає, що ГУ ДПС у Волинській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а підстави для задоволення позовних вимог ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» відсутні. Просить в задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив позивач підтримав позовні вимоги з підстав, що є аналогічними доводам позовної заяви (т.2, а.с.1-3).
На адресу суду також надійшли заперечення, в яких відповідач просить відмови в задоволенні адміністративного позову, обґрунтовуючи таку позицію тими ж доводами, що і відзив на позовну заяву (т.2, а.с.7-8).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 відмовлено у задоволенні заяви ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» про забезпечення позову в даній адміністративній справі (т.1. а.с.223-224).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін (т.2, а.с.13).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» зареєстроване як юридична особа 28.07.2022, основним видом економічної діяльності якого є: 46.36 оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1, а.с.10-11).
Згідно із витягом №2403184500277 з реєстру платників податку на додану вартість 01.09.2022 позивач був зареєстрований платником податку на додану вартість (т.1, а.с.8).
Рішенням ГУ ДПС у Волинській області від 27.06.2024 №218/03-20-04 (у позові позивач зазначив номер рішення - №221/03-20-04-02-02) відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» було анулювано. Фактичною підставою слугувало подання протягом 12 послідовних податкових місяців до податкового органу декларації, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійсненних з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту, а саме за звітні періоди з 01.06.2023 по 31.05.2024 (т.1, а.с.22).
Вказане рішення позивач отримав 05.07.2024, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (т.1, а.с.231)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає ПК України.
Відповідно до підпунктів 49.2, 49.4 статті 49 ПК України платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Статтею 184 ПК України визначено порядок та підстави анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Так, відповідно до пункту 184.1. статті 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо:
а) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 цього Кодексу, за умови сплати суми податкових зобов`язань у випадках, визначених цим розділом;
б) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов`язань із податку у випадках, визначених цим розділом;
в) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість;
г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту;
ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник податку, визнані рішенням суду недійсними;
д) господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута;
е) платник податку ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб`єкта господарювання) або особу звільнено від сплати податку чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду;
є) фізична особа, зареєстрована як платник податку, померла, її оголошено померлою, визнано недієздатною або безвісно відсутньою, обмежено її цивільну дієздатність;
з) припинено дію договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції (для платників податку, зазначених у підпунктах 4, 5 і 8 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) або закінчився строк, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку.
Згідно із пунктом 184.2. статті 184 ПК України анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б»-«з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Анулювання реєстрації здійснюється на дату: подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації, зазначену в судовому рішенні; припинення дії договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції або закінчення строку, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку; що передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість; державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
При цьому датою анулювання реєстрації платника податку визначається дата, що настала раніше.
З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (пункт 184.5. статті 184 ПК України).
Відповідно до пункту 184.10. статті 184 ПК України контролюючий орган, який прийняв самостійне рішення про анулювання реєстрації платника податку, зобов`язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.
Аналогічні за змістом приписи закріплені у Положенні про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1130 від 14.11.2014 (далі також - Положення № 1130), яке розроблене відповідно до розділів I, II, V, XIV, XVIII ПК України та інших нормативно-правових актів, визначається порядок: реєстрації платників податку на додану вартість; анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр); присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість; ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість; формування і надання витягів та довідок з Реєстру.
Згідно з пунктом 5.5 Положення №1130 контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей).
Такими документами є, зокрема, довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку) (підпункт 3 абзацу 3 пункту 5.5 Положення № 1130).
Відповідно до пункту 5.6 Положення №1130 за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов`язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Контролюючий орган, який прийняв самостійне рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, зобов`язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.
Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу оформляється за формою № 6-РПДВ (додаток 5). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником (заступником керівника або уповноваженою особою) контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов`язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.
Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за формою № 6-РЖ (додаток 6). Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.
Отже, анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України можливе за таких обставин: неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту.
Такі обставини мають підтверджуватись як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту у таких деклараціях.
Такий правовий висновок викладений, зокрема у постановах Верховного Суду від 12.09.2024 у справі № 400/10114/23, від 30.04.2024 у справі № 160/12823/23.
Судом встановлено, що оскаржуване рішення від 27.06.2024 №218/03-20-04 було прийняте ГУ ДПС у Волинській області відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України (т.1, а.с.22).
Так, як вбачається із довідки ГУ ДПС у Волинській області від 27.06.2024 №192/03-20-04-08 про відповідність за даними ІКС «Податковий блок» критеріям підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України (т.1, а.с. 248), ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт протягом 12 послідовних податкових місяців подає до податкового органу декларації, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійсненних з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту, а саме: за звітні (податкові) періоди з 01.06.2023 по 31.05.2024.
Вказані обставини також підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями декларацій з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2023 року, січень, лютий, березень, квітень, травень 2024 року (т.1, а.с.232-237, 241-245, 249).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує, що в період з 01.06.2023 по 31.05.2024 ним здійснювалась господарська діяльність, в підтвердження чого надає первинні документи, а саме: акти надання послуг, договори, платіжні інструкції, податкові накладні (т.1, а.с.23-194).
Однак, вказані документи не беруться судом до уваги, оскільки при поданні декларації з податку на додану вартість за період 01.06.2023 по 31.05.2024 позивач відповідні господарські операції не відобразив, доказів подання уточнюючого розрахунку до обумовленої раніше поданої податкової звітності не надав. Об`єктивних перешкод у наданні такого уточнюючого розрахунку або неможливості відображення відповідних операцій у деклараціях з податку на додану вартість у вказаний період позивач не вказав.
Як уже зазначалося вище всі податкові декларації в період з 01.06.2023 по 31.05.2024 були подані з нульовими показниками, що відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
При цьому, суд зауважує, що позивачем не заперечується сам факт подання протягом 12 послідовних податкових місяців до податкового органу декларації, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійсненних з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту у вищезазначених періодах.
В поданій позовній заяві позивач також посилається на пункту 69.9. підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України, відповідно до якого тимчасово, до 01.08.2023, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Разом з тим, суд враховує, що відповідно до підпункту 69.1. пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-IX) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо, зокрема, подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24.02.2022 до 01.06.2022, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20.07.2022.
Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо дотримання термінів подання звітності.
Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225), який набрав чинності 06.09.2022, відповідно до пункту 1 розділу ІІ якого до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.
Згідно із пунктом 3 розділу ІІ вказаного Порядку у разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30.09.2022 заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022 затверджено також Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента.
Судом враховано, що платник податків, який у зв`язку із проведенням бойових дій втратив можливість здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або навіть втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності не може бути притягнутий до відповідальності у зв`язку із невиконанням ним податкових обов`язків. Разом з тим, для звільнення платника від виконання податкових обов`язків обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку повинні бути реальними та об`єктивними, а не формальними. Платник податків повинен надати вичерпний перелік документів, які підтверджуються виникнення щодо обставин, які унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов`язків.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.10.2023 у справі № 160/19575/22.
На думку суду, сам лише факт введення воєнного стану на території України, за відсутності відповідних обґрунтувань та доказів того, як саме військова агресія проти України, яка стала підставою для його введення, вплинула на спроможність суб`єкта господарювання своєчасно виконати податковий обов`язок, не може слугувати безумовною підставою для визнання неможливості платником податків виконувати податковий обов`язок. Неможливість своєчасно виконати податкові обов`язки має бути безпосередньо пов`язана із обставинами, спричиненими дією воєнного або надзвичайного стану та виключно у зв`язку з настанням підстав, визначених пунктом 1 розділу ІІ Порядку №225.
Однак матеріали справи не містять доказів про те, що позивачем подавав до контролюючого органу заяву про неможливість виконання податкового обов`язку в частині подання декларацій з ПДВ, зокрема за звітні періоди з 01.06.2023 по 31.05.2024.
При цьому, суд зауважує, що оскаржуване рішенням ГУ ДПС у Волинській області від 27.06.2024 №218/03-20-04 було прийняте не у зв`язку із бездіяльністю позивача у вигляді не подання контролюючому органу декларації з податку на додану вартість, а у зв`язку із фактом подання декларацій, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійсненних з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин та проведеного аналізу чинного законодавства суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнавання протиправним та скасування рішення від 27.06.2024 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість юридичної особи ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт» та задоволення похідної вимоги про зобов`язання відповідача поновити дію реєстрації платника податку на додану вартість юридичної особи ТОВ «Торговий дім «Роял Любарт», а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного суд,ового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Роял Любарт» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1-Т, ідентифікаційний код 44871782).
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 44106679).
Суддя О. О. Андрусенко
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122352970 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Андрусенко Оксана Орестівна
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Андрусенко Оксана Орестівна
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Андрусенко Оксана Орестівна