ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2024 року справа №380/15626/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Тварковської Я. А.,
з участю представників: позивача Яцишин У.М.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» (далі позивач, ТзОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР»), в інтересах якого діє адвокат Яцишин Уляна Михайлівна, звернулося до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі відповідач, ЗМУ ДПС ВПП), в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ЗМУ ДПС ВПП від 09.07.2024 №6543300040201 в частині застосування штрафу в розмірі 1 866 118 грн 13 к.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що за результатами проведеної контролюючим органом камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних складено акт №199/33-00-04-02-01/37693620 від 29.03.2024, на підставі висновків якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким до Товариства застосовано штрафну санкцію, передбачену пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України. Звертає увагу на те, що на практиці штраф за прострочення реєстрації розрахунків коригування (далі РК) на зменшення суми компенсації під час камеральної перевірки застосувати неможливо, оскільки механізм фіксації дати отримання покупцем зменшуючого РК програмним забезпеченням наразі не встановлений і в ЄРПН таку дату не видно. Дата отримання РК від контрагента відображається лише в електронному кабінеті платника - отримувача РК. Крім того, строк реєстрації зменшуючого розрахунку коригування, складеного на покупця-платника ПДВ, прив`язаний до дати його отримання покупцем. Тому до настання події фізичного отримання заявником складеного постачальником розрахунку коригування до податкової накладної заявник не мав фізичної змоги виконати обов`язок з приводу реєстрації цього розрахунку коригування в Реєстрі. Вказує, що з протоколів подій (руху документа) до розрахунків коригувань кількісних вартісних показників до податкових накладних, доданих до позовної заяви, терміни реєстрації таких ТзОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» не порушені, оскільки з дати отримання коригування від контрагента і до дати реєстрації коригування позивачем не минуло 15 днів (із датою складання не пізніше 15 січня 2023 року)/18 днів (із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року). Оскільки в ДПС не бачить дату отримання розрахунку коригування, то й порахувати кількість днів прострочення, а відповідно і застосувати цей штраф при камеральній перевірці не вбачається можливим. Просить скасувати спірне податкове-повідомлення рішення.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Зазначає, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абз.9 пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та пункт 4 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Тобто, єдиним належним та допустимим доказом своєчасності надання ПН/РК на реєстрацію є квитанція, в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Вказує, що дата та час відправлення, що фіксується КП «М.Е.DOC», залежить від системних налаштувань дати і часу на комп`ютері, з якого проводиться відправлення документу, та зазначається у вкладці «Очікується доставка». Тому дата та час, зазначені наданих позивачем у витягах, можуть відрізнятися від фактичних, оскільки такі залежать від системних налаштувань комп`ютерної системи позивача, у зв`язку з чим такі не є належними та допустимими доказами виконання позивачем обов`язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних. Окрім цього, будь-які витяги (протоколи руху документа) з того чи іншого програмного забезпечення на підтвердження своєчасності направлення та реєстрації ПН/РК законодавство не визначає. Єдиним належним та допустимим доказом своєчасності надання ПН/РК на реєстрацію є квитанція, в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Несвоєчасне отримання від постачальників розрахунків коригування не може бути самостійною підставою для скасування оскаржуваного ППР та не може бути обставиною, яка спростовує встановлені контро контролюючим органом порушення. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 31.07.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Позивачем 31.07.2024 (вх.№58450) подано заяву про зміну предмету позову, відповідно до якої предметом оскарження стало податкове повідомлення-рішення ЗМУ ДПС ВПП від 09.07.2024 за №6543300040201 в частині застосування штрафу в розмірі 1 866 118,13 грн, яку ухвалою суду від 05.08.2024 прийнято до розгляду.
Відповідачем 12.08.2024 подано відзив та клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін (вх. №61582).
Ухвалою від 16.08.2024 замінено засідання для розгляду справи №380/15626/24 по суті підготовчим засіданням, яке призначено на 03.09.2024.
Відповідачем 03.09.2024 (вх. №66169) подано клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку з чим підготовче засідання, призначене на 03.09.2024, відкладено до 17.09.2024.
Позивачем 17.09.2024 (вх. №69418) подано письмові пояснення по справі.
Ухвалою суду від 18.09.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 01.10.2024.
Суд, заслухавши сторін та з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» зареєстровано в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з присвоєнням коду ЄДРПОУ 376936202.
ЗМУ ДПС ВПП проведено камеральну перевірку ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за листопад, грудень 2019 року, січень, лютий 2020 року, лютий, вересень, жовтень, грудень 2021 року, травень, червень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, лютий - грудень 2023 року, січень 2024 року, за результатами якої складено акт перевірки №199/33-00-04-02-01/37693620 від 29.03.2024.
Як слідує з акту, проведеною перевіркою встановлено порушення терміну реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п.201.10 ст.201 та п.89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, за період виписки листопад-грудень 2019, січень-лютий 2020, лютий, вересень-жовтень, грудень 2021, травень-червень, вересень-грудень 2022, лютий-грудень 2023, січень 2024, у тому числі:
1) граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно:
- порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів - на загальну суму податку на додану вартість 3 735 661,29 грн;
- порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 389 664,39 грн;
- порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 1 191 919,97 грн;
- порушення терміну реєстрації від 61 до 365 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість775 114,86 грн;
- порушення терміну реєстрації на 366 і більше календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 1 313 249,62 грн;
2. граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року:
- порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів - на загальну суму податку на додану вартість 7 582 158,06 грн;
- порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 48,83 грн; - порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 17 603,24 грн;
- порушення терміну реєстрації від 61 до 365 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 10 714,28 грн;
На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.04.2024 №43933000402, яким за порушення граничних строків реєстрації ПН/РК, застосовано суму штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 1 930 792,19 грн.
ТзОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» 07.05.2024 оскаржило податкове повідомлення-рішення від 24.04.2024 №43933000402 до ДПС України.
ДПС України за результатами розгляду скарги ТзОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» рішенням від 04.07.2024 №20345/6/99-00-06-03-01-06 скасувала податкове повідомлення-рішення від 24.04.2024 №43933000402 в частині застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування до податкової накладної №9634//586 від 11.02.2020 в ЄРПН у сумі 462,16 грн, а в іншій частині зазначене ППР залишила без змін.
З урахуванням рішення ДПС України від 04.07.2024 №20345/6/99-00-06-03-01-06, ЗМУ ДПС ВПП винесено податкове повідомлення рішення від 09.07.2024 №6543300040201 (форма «Н»), яким за порушення граничних строків реєстрації ПН/РК, визначених ст.201 та п.89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та згідно з п.120.1 ст.120 розділу II Податкового кодексу України та пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України застосовано суму штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 1 930 330,03 грн.
Податкове повідомлення-рішення від 09.07.2024 №6543300040201 є предметом оскарження у справі в частині застосування штрафу в розмірі 1 866 118 грн 13 к..
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - Податковий кодекс).
Згідно із підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу , єдиний реєстр податкових накладних (далі - ЄРПН) є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу, платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За приписами підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини 1 та пункту 10 частини 2 статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
Згідно із пунктом 76.1 статті 76 Податкового кодексу, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
За приписами пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Статтею 120-1 Податкового кодексу визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної.
Так, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а - г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення законодавчо визначених строків реєстрації податкових накладних.
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
При цьому, відповідно до абзацу 4 цього ж пункту податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Разом з тим, 08.02.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 № 2876-IX (далі Закон №2876-ІХ), яким підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу доповнено підпунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), встановлених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, встановлені пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу.
Так, Законом №2876-IX передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
Водночас для зменшуючих РК з датою складання починаючи з 16 січня 2023 року і до кінця воєнного стану, а також протягом 6 місяців після його припинення пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу встановлено продовжений воєнний 18-денний строк реєстрації коригувань до податкових накладних.
Саме ці спеціальні строки, установлені пунктом 201.10 і пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу, підлягають з`ясуванню для застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію зменшуючих РК.
Суд зауважує, що визначальним для застосування штрафних санкцій є встановлення дотримання чи не дотримання отримувачем (покупцем) строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, які складені його постачальниками (продавцями) та які стосувалися зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг.
При цьому, відповідно до змісту абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу відлік указаних строків починається з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем/покупцем.
Отже, позивач у цій справі зобов`язаний виконати свій обов`язок щодо реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних протягом 15 календарних днів з дня отримання від постачальника цих розрахунків коригування до податкових накладних.
Тому вирішальним для даного спору є встановлення дати отримання позивачем від постачальників спірного розрахунку коригування до податкової накладної, який був предметом камеральної перевірки.
Як встановлено судом, з акту №199/33-00-04-02-01/37693620 від 29.03.2024, висновки контролюючого органу про порушення ТзОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» терміну реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п.201.10 ст.201 та п.89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, за період виписки листопад-грудень 2019, січень-лютий 2020, лютий, вересень-жовтень, грудень 2021, травень-червень, вересень-грудень 2022, лютий-грудень 2023, січень 2024 ґрунтуються на хронологічному аналізі дати складання розрахунків коригувань контрагентами позивача і дати реєстрації таких в ЄРПН позивачем.
Відповідно до протоколів подій (руху документа) до розрахунків коригувань кількісних вартісних показників до податкових накладних, доданих до позовної заяви встановлено, що по 38 розрахунках коригування, які визначені у додатку до податкового повідомлення-рішення від 09.07.2024 №6543300040201 реєстрація розрахунків коригування до податкових накладних ТзОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» відбулася у встановлені податковим законодавством строки, оскільки з дати отримання коригування від контрагента і до дати реєстрації коригування позивачем не минуло 15 днів щодо дати складання не пізніше 15 січня 2023 року) (33 РК) та 18 днів щодо дати складання, починаючи з 16 січня 2023 року (5 РК).
Суд зауважує, що акт камеральної перевірки не містить жодних відомостей про дату отримання позивачем від постачальника 38 розрахунків коригування до податкової накладної, за порушення реєстрації яких відповідач застосував штрафні санкції.
Податковий орган, визначаючи граничні строки реєстрації та кількість днів затримки, виходив з дати складання розрахунку коригування до податкової накладної.
Однак такий підхід відповідача є помилковим та безпідставним, оскільки суперечить приписам абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу.
Вказане дає підстави стверджувати про те, що висновки відповідача про порушення позивачем строків, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу є необґрунтованими, оскільки контролюючий орган під час перевірки не визначив дату, з якою закон пов`язує початок перебігу строку для реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної.
Крім того, відповідачем як суб`єктом владних повноважень на підставі належних, достовірних та достатніх доказів не спростовано доводів позивача щодо дати отримання спірних розрахунків коригування та, відповідно, не доведено обґрунтованості висновків камеральної перевірки про порушення позивачем граничних строків реєстрації таких розрахунків коригування.
Тому суд висновує, що висновки контролюючого органу в цій частині, що викладено в акті камеральної перевірки та які стали підставою для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації зазначеного розрахунку коригування до податкової накладної, є протиправними.
Доводи відповідача щодо неналежності та недопустимості наданих позивачем доказів для підтвердження вчасності подання податкової накладної та розрахунку коригування до реєстрації є помилковими, оскільки податковий закон не встановлює лише одного способу подання податкових накладних і відповідно доказу, який це може підтвердити. За такого правового регулювання спірного питання належним та допустимим доказом щодо вчасного надіслання податкової накладної для державної реєстрації може бути буд-який доказ, який підтверджує факт подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі контролюючому органу з використанням електронного цифрового підпису.
Викладене узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 28.04.2020 у справі №810/198/16, від 28.10.2020 у справі №620/817/19, від 24.11.2021 у справі №200/12604/19-а.
Подання електронного доказу в паперовій копії саме по собі не робить такий доказ недопустимим. Суд може не взяти до уваги копію (паперову копію) електронного доказу, у випадку якщо оригінал електронного доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу.
Наведений висновок є усталеним у судовій практиці (наприклад, такий міститься у постановах Верховного Суду від 29.01.2021 у справі № 922/51/20, від 15.07.2022 у справі № 914/1003/21), і Велика Палата Верховного Суду не вбачала підстав для його зміни.
Відповідно до висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 у справі №916/3027/21, не можна вважати юридично умотивованим та документально доведеним судження суб`єкта владних повноважень про невиконання позивачем обов`язку з приводу реєстрації в Реєстрі складених постачальниками розрахунків коригувань до податкових накладних, позаяк суб`єктом владних повноважень не здобуто, не відображено в акті камеральної перевірки, не надано до суду жодного доказу фізичного отримання заявником названих документів за датою їх складення.
Таким чином, враховуючи дати отримання розрахунків коригування до податкових накладних від постачальників зазначених в «Протоколах руху документа/звіта та пов`язаних з ним повідомлень/квитанцій» доданих до позовної заяви та наявних в матеріалах справи - ТзОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» дотримано строки реєстрації РК в ЄРПН, визначені нормами статті 201 Податкового кодексу та підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу.
Відповідно до вимог частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не подано належних доказів правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 09.07.2024 №6543300040201.
Доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 09.07.2024 №6543300040201, суд дійшов переконання, що таке прийняте відповідачем з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів та без урахування вимог Податкового кодексу, тому його слід визнати протиправним та скасувати, задовольнивши позов в цілому.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Львівській понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 27 991 грн. 77 к, сплаченого згідно з квитанції №0000325072 від 19.07.2024.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» (вул. Франка Івана, буд. 14А, м. Славське, Львівська область, 82660, код ЄДРПОУ 376936202) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79028, код ЄДРПОУ ВП 44045187) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 09.07.2024 №6543300040201 в частині застосування штрафу в розмірі 1 866 118 ( один мільйон вісімсот шістдесят шість тисяч сто вісімнадцять) грн 13 к.
Стягнути з Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79028, код ЄДРПОУ ВП 44045187) за рахунок бюджетних асигнувань в користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» (вул. Франка Івана, буд. 14А, м. Славське, Львівська область, 82660, код ЄДРПОУ 376936202) 27 991 (двадцять сім тисяч дев`ятсот дев`яносто одна) грн 77 к. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 11 жовтня 2024 року.
Суддя О. П. Хома
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122357659 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Хома Олена Петрівна