Рішення
від 14.10.2024 по справі 400/6649/24
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2024 р. № 400/6649/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15 липня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування позивачу до календарної вислуги років період навчання у Київському суворівському військовому училищі строком 01 рік 10 місяців 00 днів;

зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до календарної вислуги років період навчання у Київському суворівському училищі строком 01 рік 10 місяців 00 днів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходить у відповідача військову службу за призовом під час мобілізації. 20.03.2024 позивач подав рапорт щодо здійснення йому перерахунку вислуги років, за результатами розгляду якого відповідач відмовив у його задоволенні в частині зарахуванні до вислуги років періоду навчання у Київському суворівському училищі з 26.08.1985 по 26.06.1987. На переконання позивача, така бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки відповідно до пункту 4 Положення про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та їх сімей, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.1982 № 986 (далі Порядок № 986), яке було чинним в період його навчання у Київському суворівському військовому училищі, до вислуги років, що дає право на пенсію, зараховувалась дійсна військова служба в ІНФОРМАЦІЯ_2 , у військах Комітету державної безпеки СРСР і внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ СРСР тощо. Законом України «Про загальний військовий обов`язок та військову службу» навчання у військовому ліцеї, в які було реорганізовано суворовські училища, прирівняне до служби у Збройних Силах України. Таким чином, якщо особа навчалася у суворівському училищі до моменту набрання чинності Законом України «Про загальний військовий обов`язок та військову службу», то такий період підлягає зарахуванню до вислуги років.

У відзиві на позовну заяву від 29.07.2024 № 802/9105/юк відповідач заперечив проти позову і просив у його задоволені відмовити повністю. Відзив умотивовано тим, що на період навчання позивача у Київському суворівському військовому училищі чинним було Положення про суворівські, нахімовське, військово-морське, військово-музичне училище, затверджене наказом Міністра оборони СРСР від 09.07.1981 № 150, згідно з яким час навчання суворівців в строк військової служби не зараховувався. Статтею 24 Закону України «Про загальний військовий обов`язок та військову службу» у первинній редакції було передбачено, що початком перебування на військовій службі вважався, зокрема, день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею). Однак, цьому Закону законодавець не надав зворотної дії в часі. Після набуття чинності 21.07.1999 нової редакції Закону України «Про загальний військовий обов`язок і військову службу» стаття 24 вже не пов`язувала початок перебування на військовій службі з днем прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею). Відтак, на думку відповідача, він правомірно не зарахував до вислуги років позивача період його навчання у Київському суворівському військовому училищі.

У відповіді на відзив на позовну заяву від 19.08.2024 позивач підтримав свої позовні вимоги, закценутвавши увагу на тому, що не можна позбавляти особу набутого статусу. Оскільки він проходив навчання у Київському суворівському військовому училищі в період з 26.08.1985 по 26.06.1987, то до цих правовідносин слід застосовувати норми чинного на той час законодавства. Крім цього, постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.01.2010 у справі № 2а-3850/09/1470 було зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_3 та Управління Міністерства внутрішніх справ в Миколаївській області зарахувати до вислуги років позивача період навчання у Київському суворівському військовому училищі строком 01 рік 10 місяців 00 днів.

Відповідач правом на подання заперечень не скористався.

16.07.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

У позовній заяві позивач стверджує, а відповідач у відзиві на позовну заяву не заперечує, що у період з 26.08.1985 по 26.06.1987 позивач навчався у Київському суворівському військовому училищі.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.01.2010 у справі № 2а-3850/09/1470, яка набрала законної сили 10.02.2011, позов ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_4 та Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області задоволено, зокрема, зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_3 та Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області перерахувати вислугу років військової служби ОСОБА_2 з врахуванням строку навчання 1 рік 10 місяців у Київському суворовському військовому училищі.

Згідно з посвідченням офіцера позивача він з 22.02.2023 по теперішній час проходить військову службу у відповідача.

20.03.2024 позивач подав на ім`я начальника відповідача рапорт про перерахування його вислуги років.

Відповідно до наказа відповідача (з адміністративно-господарської діяльності) від 01.06.2024 № 198 «Про оголошення вислуги років для виплати щомісячної надбавки за вислугу років станом на 01 червня 2024 року» позивачу встановлено загальну вислугу для виплати з 01.06.2024 щомісячної надбавки за вислугу років у Збройних Силах України у розмірі 25 років 09 місяців 18 днів.

Водночас листом від 11.06.2024 № 802/7303/юк відповідач повідомив позивача, що до його вислуги років не зараховано період його навчання у Київському суворівському військовому училищі, встановленого постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.01.2010 у справі № 2а-3850/09/1470, оскільки у даному випадку спірні правовідносини розглядались судом між позивачем ОСОБА_1 та відповідачами ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування до вислуги років період його навчання у Київському суворівському військовому училищі, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно із абзацами другим-восьмим Закону України «Про загальний військовий обов`язок і військову службу» (у первинній редакції), який введено в дію з 12.05.1992, встановлюються такі види військової служби: строкова військова служба; військова служба за контрактом на посадах солдатів і матросів, сержантів і старшин; військова служба жінок за контрактом на посадах солдатів і матросів, сержантів і старшин, прапорщиків і мічманів та офіцерського складу; військова служба за контрактом прапорщиків і мічманів; військова служба за контрактом курсантів (слухачів) військово-навчальних закладів і студентів військових кафедр (факультетів військової підготовки, відділень військової підготовки) вищих цивільних навчальних закладів; військова служба за контрактом офіцерського складу.

Відповідно до частини шостої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у чинній редакції) видами військової служби є: базова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Абзацом четвертим частини першої статті 24 Закону України «Про загальний військовий обов`язок і військову службу» (у первинній редакції), який введено в дію з 12.05.1992, встановлено, що початком перебування на військовій службі вважається день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом, для допризовників, призовників і військовозобов`язаних.

У переліку військово-навчальних закладів (військових ліцеїв) постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.1992 № 490 «Про реформу системи військової освіти» відсутній Київський військовий ліцей.

Згідно з абзацами першим і другим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.1992 № 490 «Про реформу системи військової освіти» з метою якісної підготовки кандидатів для вступу до військових навчальних закладів, надання державної допомоги у вихованні дітей-сиріт, дітей з багатодітних сімей, а також дітей учасників бойових дій та учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи створено Київський військовий ліцей на базі Київського суворовського військового училища. Навчання розпочато з 1 вересня 1992 року.

Таким чином, ні Київське суворовське військове училище, ні Київський військовий ліцей (в подальшому перейменований в Київський військовий ліцей імені Івана Богуна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 червня 1998 року №764) не є військовими навчальними закладами в розумінні Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Тому строк навчання позивача не може бути зараховано у загальний строк військової служби, оскільки навчання в такому учбовому закладі не можна вважати проходженням військової служби згідно з переліком її видів, що закріплений у статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Аналогічний правовий висновок викладений в постановах Верховного Суду від 10.10.2018 у справі № 825/1086/17, від 19.12.2019 у справі № 540/902/19 і від 12.02.2020 у справі № 813/3997/17.

Відтак відповідач правомірно не врахував до вислуги років позивача період його навчання у Київському суворівському військовому училищі.

Водночас однією з підстав для зарахування вказаного періоду його навчання до вислуги років позивач зазначає постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.01.2010 у справі № 2а-3850/09/1470, яка набрала законної сили 10.02.2011, і яка, на його думку, має преюдиціальне значення при вирішенні цієї справи.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з частиною сьомою статті 78 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для суду.

Учасниками справи № 2а-3850/09/1470 були позивач ОСОБА_2 , відповідачі ІНФОРМАЦІЯ_3 та Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, третя особа Головне управління ПФУ в Миколаївській області.

ІНФОРМАЦІЯ_6 не був учасником у справі № 2а-3850/09/1470, а тому встановлені в ній обставини не мають преюдиціального значення при вирішенні цієї справи.

Крім цього, суд врахував, що предметом розгляду у справі № 2а-3850/09/1470 була вислуга років позивача на військовій службі, яка враховується при призначені та виплаті йому пенсії за вислугу років, а у справі № 400/6649/24 вислуга років на військовій службі, яка враховується при проходженні військової служби (для визначення розміру щомісячної надбавки за вислугу років тощо).

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Повний текс рішення складено 14 жовтня 2024 року

СудМиколаївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122357970
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них

Судовий реєстр по справі —400/6649/24

Ухвала від 03.12.2024

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Шляхтицький О.І.

Ухвала від 12.11.2024

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Шляхтицький О.І.

Рішення від 14.10.2024

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Ярощук В.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні