Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/7700/24
Номер провадження 1-кс/711/2013/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2024 року м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу представника скаржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» - ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
В С Т А Н О В И В:
01.10.2024 до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси надійшла скарга від представника скаржника - арбітражного керуючого ОСОБА_3 , який діє в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» на бездіяльність уповноважених осіб ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою від 21.09.2024 №02-21/1600.
Скаргу мотивує тим, що 21 вересня 2024 року арбітражним керуючим, ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» на адресу Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області направлено заяву про вчинення кримінального правопорушення №02-21/1600.
Вказує, що шляхом пошуку за штрихкодовим ідентифікатором № НОМЕР_1 на офіційному сайті АТ «Укрпошта» вбачається, що заява була вручена 26.09.2024 року за довіреністю. Відповідно до ст.304 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК України) скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Бездіяльність Слідчого управління ГУНП у Черкаській області була допущена фактично з 28.09.2024 року, після спливу 24-годинного строку на виконання вимог ст.214 КПК України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (оскільки строк на внесення був встановлений з 26.09.2024 року по 27.09.2024 року). Станом на сьогоднішній день, від Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Черкаській області не надійшло жодної письмової інформації щодо повідомлення про внесення на підставі заяви ліквідатора відомостей до ЄРДР, зокрема і витяг з ЄРДР.
Враховуючи це, строк на оскарження бездіяльності щодо невнесення відомостей до ЄРДР складає період з 28.09.2024 року по 08.10.2024 року. Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, зокрема як бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Вважає, що є всі підстави вважати, що бездіяльність щодо невнесення повідомлення про скоєння злочину до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» арбітражного керуючого ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення є неправомірною з наступних підстав та мотивів.
Так, частиною 1 ст.214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Також згідно з ч.4 зазначеної статті слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Виходячи з наведених положень статті вбачається, що будь-яка заява чи повідомлення щодо вчинення злочину, які надійшли до правоохоронних органів підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань, після чого по вказаним у них фактам слідчий зобов`язаний провести досудове розслідування.
Доцільно звернути увагу на те, що в даному випадку правильною є практика слідчих суддів, які визнають протиправною бездіяльність слідчих та прокурорів із невнесення відомостей до ЄРДР, якщо заява на думку особи, що її подала, містила відомості про кримінальне правопорушення, однак була розглянута в порядку закону «Про звернення громадян». Узагальненим в даному випадку є правовий висновок, згідно якого слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, яке вона надає для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
Така позиція закріплена в узагальненні Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 12.01.2017 року № 9-49/о/4-17. Згідно п. 2.6. Розділу I Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (далі - Положення) реєстраторами Реєстру (далі Реєстратор) є: прокурори, уповноважені на здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням; керівники органів прокуратури, які діють у межах повноважень, визначених КПК України; керівники органів досудового розслідування та органів дізнання, уповноважені на здійснення організації досудового розслідування та дізнання; службові особи органу Національної поліції, органу безпеки, органу Державного бюро розслідувань, органу Бюро економічної безпеки України, Головного підрозділу детективів, підрозділу детективів, відділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України (далі - Національне бюро), уповноважені в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень (далі - слідчий); службові особи підрозділу дізнання органу Національної поліції, органу безпеки, органу Бюро економічної безпеки України, органу Державного бюро розслідувань, Національного бюро у випадках, установлених цим Кодексом, уповноважена особа іншого підрозділу зазначених органів, які уповноважені в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків (далі - дізнавач).
Пунктом 2.1. Розділу ІI Положення унесення відомостей до Реєстру здійснюється Документ сформований в системі «Електронний суд» 05.03.2024 4 Реєстратором з дотриманням строків, визначених КПК України та цим Положенням, а саме про: заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначений частиною першою статті 214 КПК України.
Таким чином, відомості про вчинення кримінального правопорушення повинні були бути внесеними за заявою ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» протягом 24 годин починаючи з дати надходження такої заяви до Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Черкаській області.
Статтею 283 КПК України передбачено, що прокурор зобов`язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: 1) закрити кримінальне провадження; 2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. Відомості про закінчення досудового розслідування вносяться прокурором до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Відповідно до ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо, зокрема встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення або встановлена відсутність події кримінального правопорушення.
Таким чином, висновки щодо наявності чи відсутності події кримінального правопорушення та/або складу кримінального правопорушення у діянні не можуть слугувати підставами для відмови у невнесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а такі висновки можуть виникнути виключно лише в ході проведення досудового розслідування та стати підставою для закриття кримінального провадження.
Заява про вчинення кримінального правопорушення була направлена до Слідчого управління ГУ НП у Черкаської області місцезнаходження якого: м. Черкаси, вул. Смілянська, 57.
На підставі викладеного, просить зобов`язати уповноважених осіб Головного управління Національної поліції у Черкаській області внести до ЄРДР відомості по заяві ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 21.09.2024 року №02-21/1600 про вчинення кримінального правопорушення.
В судове засідання заявник ОСОБА_3 не з`явився, проте, до початку судового засідання через канцелярію суду, подав заяву про розгляд скарги без участі представника, скаргу підтримав повністю та просить задовольнити.
Представник ГУНП в Черкаській області не з`явився, причину неявки не повідомив, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Клопотання про відкладення судового засідання не подавав.
Обов`язкової участі сторін не встановлено.
Положеннями ч.4 ст.107 КПК України визначено, що у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
За вказаних обставин, слідчий суддя вважає за можливе розгляд клопотання проводити у відсутність учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.
Дослідивши письмові матеріали додані до скарги, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
У відповідності до вимог ч.ч.1, 2 ст.304 КПК скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Відповідно до ст.307 КПК України, за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого чи прокурора; зобов`язання припинити дію; зобов`язання вчинити певну дію; відмову в задоволенні скарги.
Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України, - слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ч.2 ст.214 КПК).
Слідчий, прокурор або інша службова особа уповноважена на прийняття й реєстрацію заяви чи повідомлень про кримінальне правопорушення, зобов`язані прийняти й зареєструвати таку заяву або повідомлення. Відмова у прийняття та реєстрації заяви або повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається (ч.4 ст.214 КПК).
Відповідно до Узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12 січня 2017 року №9-49/0/4-17, - під час розгляду скарг на бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, слідчим суддям необхідно враховувати, що КПК дійсно передбачає внесення до ЄРДР відомостей на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень. Разом з тим слід враховувати, що на цьому етапі розвитку правових відносин щодо ймовірного вчинення діяння, відповідальність за яке встановлена КК, не достатньо об`єктивних даних навіть для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину. Якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.
Також, наявна правова позиція ВП ВС у справі щодо юрисдикції спору, де Палата також прийшла до висновку, якщо із звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначенихКПК України, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно достатті 284 КПК України.
Постанова ВП ВС від 23 січня 2019 року у справі номер 456/544/18- https://reyestr.court.gov.ua/Review/79472794.
Тобто, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення може бути оскаржена відповідно допункту 1 частини першої статті 303 КПК, що і оскаржується заявником.
В судовому засіданні встановлено, що 21.09.2024 на адресу СУ ГУНП в Черкаській області поштовою кореспонденцією була направлена заява від № 02-21/1600 ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» - арбітражного керуючого ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення.
Як вбачається з відстеження трек-номеру, поштове відправлення вручено за довіреністю 26.09.2024.
За таких обставин уповноважений орган повинен був внести відомості про кримінальні правопорушення до ЄРДР, розпочати розслідування, а у випадку відсутності складу злочину закрити кримінальне провадження відповідно до ст.284 КПК України.
На момент розгляду скарги слідчим суддею не було отримано відомостей про те, що кримінальне правопорушення за заявою від 21.09.2024 № 02-21/1600 ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» - арбітражного керуючого ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення.
Оскільки при розгляді вказаної заяви про кримінальне правопорушення не було дотримано вимог ст.214 КПК України, а інших обставин не встановлено, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення скарги.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.214, 303-310, 372, 376 КПК,-
П О С Т А Н О В И В:
Скаргу представника скаржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» - ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити.
Зобов`язати уповноважених осіб ГУНП в Черкаській області, у відповідності до вимог ст.214 КПК України, внести відомості, які містяться у заяві від 21.09.2024 за №02-21/1600 ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Квінтер Сім» - арбітражного керуючого ОСОБА_3 , до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122373034 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Піковський В. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні