Справа № 587/2304/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2024 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Супрун Дмитро Володимирович, до ОСОБА_3 , третя особа: Сумський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини
В С Т А Н О В И В:
Позивачі в особі представника ОСОБА_4 звернулися до суду з даним позовом та просять встановити батьківство ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зобов`язати Сумський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису №186 від 14.09.2022 року про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключити відомості про батька ОСОБА_3 та вказати батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, змінити прізвище дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_2 та відповідач ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбі з 04.03.2014 по 27.12.2023 року. Фактично їх сім`я розпалася у 2020 році та з вересня 2020 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 почали проживати разом однією сім`єю. У позивачів ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася спільна дитина - донька ОСОБА_8 , проте при реєстрації народження батьком був записаний відповідач ОСОБА_3 , з яким ОСОБА_2 на той час перебувала в зареєстрованому шлюбі. ОСОБА_1 визнає своє батьківство щодо цієї дитини, постійно проживає разом з нею і виховує її як батько.
У судове засідання сторони не з`явилися, від представника позивачів надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити.
Від відповідача ОСОБА_9 надійшла заява про визнання позову, просить справу розглянути за його відсутності.
Представник третьої особи - Сумського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду повідомлявся.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебували в зареєстрованому шлюбі з 04.03.2014 року, який рішенням Сумського районного суду Сумської області від 27.11.2023 року розірваний, рішення набрало законної сили 27 грудня 2023 року (а.с. 12,14).
ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Суми народилася ОСОБА_5 , про що 14 вересня 2022 року Сумським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено актовий запис №186, батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 14.09.2022 (а.с. 13).
Згідно із висновком молекулярно-генетичного експертного дослідження №44285 від 10.09.2024 року медико-генетичного центру «Мама папа» ймовірність того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є біологічним батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в рамках проведеного дослідження, складає 99,999999 % (а.с. 32-47).
Права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу (ст. 121 СК України).
Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду (п. 3 ч. 2 ст. 125 СК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За відсутності заяви, право на подання якої встановлено ст. 126 цього Кодексу батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Підставою для визнання батьківства є будь -які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини (ст. 128 СК України).
Відповідно до ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Положеннями статей 1, 2, 18, 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану, в тому числі про народження дитини, проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Частинами 1, 2, 3 ст. 9 вищезгаданого Закону передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України (ч. 5 ст. 9 Закону).
Зокрема, згідно п. 1.1 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року за № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Підпунктом 2.13.1 Правил передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п. 2.16.4. Розділу II Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Пунктом 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року N 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" роз`яснено, що особа, котра вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до останнього, якщо того записано батьком, позов про визнання свого батьківства.
Згідно зі ст. 129 СК України зазначена особа може звернутися з такими вимогами у межах строку позовної давності (один рік), перебіг якого починається з дня, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство. У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини. Предметом доказування в таких справах є наявність кровного споріднення між особою, що встановлює батьківство і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу, яку записано батьком дитини з актового запису про народження дитини.
Таким чином, оскільки висновком молекулярно-генетичної експертизи №44285 від 10.09.2024 року встановлено біологічне батьківство ОСОБА_1 відносно дитини ОСОБА_5 , суд вважає необхідним задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 121, 122, 125, 126, 128, 129, 134 СК України, ст.ст. 4, 13, 58, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - задовольнити.
Встановити батьківство ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Внести зміни до актового запису №186, складеного 14 вересня 2022 року Сумським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про народження ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Суми, виключити відомості про батька - ОСОБА_3 , зазначити батьком - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, змінити прізвище дитини на « ОСОБА_7 ».
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Л.М. Гончаренко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2024 |
Оприлюднено | 22.10.2024 |
Номер документу | 122377032 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Гончаренко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні