Рішення
від 07.10.2024 по справі 925/1512/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/1512/23

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва",

до відповідача - Чигиринської міської ради,

про визнання недійсним та скасування рішення, визнання додаткової угоди укладеною,

та за зустрічним позовом Чигиринської міської ради

до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва",

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за зустрічним позовом - Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області,

про стягнення 397 529,26 грн,

за участю представників сторін:

від позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним позовом - Яковенко О.В., адвокат, довіреність від 02.06.2022 (в режимі відеоконференцзв`язку);

від відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом - Постригань С.Г., в порядку самопредставництва;

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за зустрічним позовом - участі не брав.

06.11.2023 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" до Чигиринської міської ради з вимогами: визнати протиправним та скасування рішення тридцять другої сесії восьмого скликання Чигиринської міської ради Черкаської області від 15.11.2022 "Про відмову в продовженні строку договору оренди землі від 26.11.2007, укладеного із СТОВ "Говтва"; визнати укладеною між Чигиринською міською радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Говтва" Додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 26.11.2007, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 за № 040779801172 (земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,5449 га (кадастровий номер 7125486500:01:000:1760), 175,8976 га (кадастровий номер 7125486500:01:000:1554), 18,5817 га (кадастровий номер 7125486500:01:000:1555), які знаходяться за межами населених пунктів на території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області) у викладеній редакції.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем процедури реалізації переважного права позивача на поновлення договору оренди відповідно до вимог ст. 33 Закону України "Про оренду землі".

Ухвалою від 13.11.2023 господарський суд відкрив провадження у справі №925/1512/23 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 11.12.2023 об. 11:00. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

28.11.2023 Чигиринська міська рада подала відзив на позовну заяву.

Заперечуючи проти позову Чигиринська міська рада зазначила, що:

1) СТОВ "Говтва" не є добросовісним користувачем за договором оренди землі від 26.11.2007, оскільки ухилялось від підписання додаткової угоди до спірного договору та від сплати орендної плати;

2) Чигиринською міською радою листом від 02.10.2023 надано відповідь СТОВ "Говтва" в якій повідомлено про відсутність намірів продовжити дію договору оренди землі від 26.11.2007 та повторно направлено копію рішення Чигиринської міської ради від 15.11.2022. Чигиринська міська рада повідомляє, що питання продовження дії договору Орендодавцем може розглядатись лише в межах строку дії такого договору. А так як договір оренди від 26.11.2007 закінчив свою дію 01.11.2022, то з 02.11.2022 (з моменту коли з Державного реєстру вилучився запис про право оренди позивача) Чигиринська міська рада зобов`язана передавати ці земельні ділянки в порядку проведення аукціонів. Отже, відмова Чигиринської міської ради щодо продовження терміну дії договору оренди землі від 26.11.2007 є правомірною, яка була доведена орендарю завчасно та у встановленому порядку.

3) Щодо переважного права на поновлення договору на новий строк, Чигиринська міська рада звертає увагу на те, що СТОВ "Говтва" не враховує того факту, що право поновлення за договорами оренди комунальних земель передбачатися не може, що узгоджується з ч. 1 ст. 126-1 Земельного кодексу України. Додатковою угодою від 21.02.2022 Чигиринська міська рада та СТОВ "Говтва" привела у відповідність до закону п. 6 спірного Договору оренди землі за яким п. 6 Договору викладено так: "6. Договір укладено на 15 років до 01 листопада 2022 року". Право поновлення договору передбачатися не може, переважне право на укладення договору на новий строк не передбачалось. Кінцева дата дії договору визначена чітко 01.11.2022. СТОВ "Говтва" в повному обсязі скористалося своїми правами, передбаченими законом, зокрема надіслало пропозицію до міської ради щодо продовження дії договору на новий строк, однак вона не була схвалена депутатами Чигиринської міської ради, про що було повідомлено позивача у встановленому порядку та строки.

4) Щодо нав`язування позивачем умов за договором та змушування Чигиринської міської ради до укладення завідомо невигідних договорів оренди землі, Чигиринська міська рада звертає увагу на положення ст. 140 Конституції України, яка визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Повноваження щодо вирішення земельних питань на місцевому рівні згідно чинного законодавства належать до власних повноважень органів місцевого самоврядування, а тому втручання в здійснення даних повноважень з боку інших органів влади є неприпустимим і суперечить вимогам Конституції України. Фактично СТОВ "Говтва" в позовній заяві просить суд підмінити Чигиринську міську раду та ігноруючи інтереси Чигиринської міської ради продовжити строк дії договору з ним ще на 15 років.

5) Щодо позовних вимог в цілому, Чигиринська міська рада зазначає, що всі обов`язкові вимоги для чинності правочинів Чигиринською міською радою при прийнятті рішення від 15.11.2022 № 1131-32/VIII "Про відмову в продовженні строку договору оренди землі від 26.11.2007, укладеного із СТОВ "Говтва" дотримані, а тому позов є безпідставним та надуманим. Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Чигиринської міської ради від 15.11.2022 "Про відмову в продовженні строку договору оренди землі від 26.11.2007, укладеного із СТОВ "Говтва", Чигиринська міська рада зазначає, що позивач не навів жодного доказу незаконності дій Чигиринської міської ради та виходячи лише з власних корисливих інтересів нав`язує Чигиринській міській раді умови щодо продовження користування істотною частиною комунальних земель на вигідних лише СТОВ "Говтва" умовах.

30.11.2023 від Чигиринської міської ради надійшов зустрічний позов з вимогою стягнути з СТОВ "Говтва" кошти в сумі 340 211,52 грн.

В обґрунтування зустрічної позовної заяви позивач за зустрічним позовом зазначає, що СТОВ "Говтва" неналежним чином виконано умови договору оренди землі від 26.11.2007 в частині оплати орендної плати, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість.

Ухвалою від 04.12.2023 господарський суд прийняв зустрічну позовну заяву Чигиринської міської ради до спільного розгляду з первісним позовом, об`єднавши вимоги за зустрічним позовом в одне провадження з первісним позовом. Залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за зустрічним позовом - Головне управління Державної податкової служби у Черкаській області. Витребував у Головного управління ДПС у Черкаській області належним чином завірені копії декларацій, поданих сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Говтва" (ідентифікаційний код 13952156), приватним підприємством "Колос Чигиринщини" (ідентифікаційний код 32482851), Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Кам`янка" (ідентифікаційний код 32860479) за 2018-2023 роки, а також інформацію щодо сум сплачених коштів за період з 2018 по 2019 роки в рахунок сплати орендної плати за земельні ділянки по Чигиринській міській територіальній громаді (колишній Тіньківській сільській раді).

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 11.12.2023 господарський суд на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України відклав розгляд справи в підготовчому засіданні до 08.01.2024 о 10:30.

11.12.2023 СТОВ "Говтва" подало відповідь на відзив на позовну заяву про визнання протиправним та скасування рішення, визнання укладеною додаткової угоди.

Заперечуючи проти доводів Чигиринської міської ради, викладених у відзиві, СТОВ "Говтва" вказує, що:

1) СТОВ "Говтва" з моменту набуття прав орендаря на земельні ділянки, а саме з 04.09.2019 та протягом строку дії договору належним чином використовувало земельну ділянку за її цільовим призначенням та у повному обсязі сплачувало орендну плату.

2) Щодо строку дії Договору оренди землі від 26.11.2007 та його продовження, СТОВ "Говтва" наполягає на тому, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" передбачалась автоматична пролонгація на 1 рік договорів оренди землі строк яких закінчився після введення воєнного стану щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Таким чином, на думку СТОВ "Говтва", незалежно від волі сторін і трактування норм законів Чигиринською міською радою, строк дії договору оренди землі від 26.11.2007 був саме до 01.11.2023.

3) Щодо наявності у СТОВ "Говтва" підстав для переважного права на поновлення договору на новий строк та обґрунтованості позовних вимог, останнє наполягає на тому, що приймаючи спірне рішення про відмову в поновленні договору оренди землі у 2022 році та не розглянувши взагалі клопотання у 2023 році (з направленням попереднього рішення від 15.11.2022), Чигиринська міська рада діяла протиправно, оскільки орендарем виконуються та запропоновано до подальшого виконання умови, що цілком відповідають вимогам у визначених законодавством межах. Приймаючи оскаржуване рішення тридцять другої сесії восьмого скликання Чигиринської міської ради Черкаської області від 15.11.2022 "Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із СТОВ "Говтва", відповідач діяв протиправно, всупереч приписам ч. 5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" щодо обов`язку узгодження істотних умов договору, у зв`язку з чим, на думку СТОВ "Говтва", дії відповідача під час процедури поновлення з позивачем договору оренди землі від 26.11.2007 року не можна визнати добросовісними.

12.12.2023 на виконання вимог ухвали суду від 04.12.2023 Чигиринська міська рада надала докази надсилання копії зустрічного позову з додатками третій особі.

15.12.2023 за допомогою системи "Електронний суд" Чигиринська міська рада подала заперечення на відповідь на відзив, в яких наполягала на аргументах, викладених у відзиві на первісний позов.

21.12.2023 СТОВ "Говтва" подало відзив на зустрічну позовну заяву, в якій не погоджується з розрахунком нарахувань та сплати орендної плати, наведеним у зустрічній позовній заяві Чигиринської міської ради та наводить свій розрахунок. Окремо СТОВ "Говтва" уточнює щодо сум, які нараховані та сплачені у період з 2019 по 2023 роки та зазначає, що дійсно відповідно до Додаткової угоди від 19.08.2017 до договору оренди внесено зміни в частині нормативно грошової оцінки та відсоток орендної плати за користування земельними ділянками. Так, нормативно грошова оцінка була встановлена в розмірі 8 002 974, 43 грн, розмір орендної плати - 8 (вісім) відсотків від НГО. Таким чином річний розмір орендної плати встановлювався в сумі 8 002 974,43 х 8% = 640 237,95 грн, відповідно, розмір місячного нарахування - 640 237,95 грн / 12 місяців 53 353,16 грн.

Разом з тим, СТОВ "Говтва" зауважує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 105 впродовж 2018 року проводилась роботи по проведенню загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, яка була затверджена наказом Мінагрополітики України від 16.11.2018 № 552 та набула чинності з 1 січня 2019 року. Відповідно до витягів із технічної документації щодо трьох земельних ділянок, які в тому числі були надані СТОВ "Говтва" Чигиринською міською радою додатком до листа № 1169-02-33/1 від 27.10.2021, з 01.01.2019 розмір нормативно грошової оцінки орендованих земельних ділянок було встановлено у такому розмірі:

Земельної ділянки з кадастровим номером 7125486500:01:000:1760 - 169 583,28 грн.

Земельної ділянки з кадастровим номером 7125486500:01:000:1554-3 573 534.41 грн.

Земельної ділянки з кадастровим номером 7125486500:01:000:1555 - 366 831,10 грн.

Таким чином, нормативна грошова оцінка трьох земельних ділянок, що були передані в користування СТОВ "Говтва" на підставі договору оренди землі від 26.11.2007 складала 169 583,28 грн + 3 573 534,41 грн + 366 831,10 грн = 4 109 948,79 грн.

СТОВ "Говтва" повідомляє, що з метою правильного нарахування та сплати орендної плати зверталося за індивідуальною консультацією до Інформаційно-довідкового департаменту Державної податкової служби України, зі змісту відповіді якого випливає, що якщо органи місцевого самоврядування приймають рішення про нову нормативну грошову оцінку землі з урахуванням вимог щодо строку його прийняття та оприлюднення, розмір орендної плати обчислюється із застосуванням такої нормативної грошової оцінки (в т. ч. у разі не внесення відповідних змін до договору оренди землі).

Зважаючи на це, нарахування орендної плати протягом 2020 року відбувалося наступним чином: 4 109 948,79 грн. (оновлена та доведена Чигиринською міською радою НГО) х 8% = 328 795,90 грн, що в місячному розмірі становило 328 795,90 грн/12 = 27 399,66 грн. Таким чином, на думку СТОВ "Говтва" нарахування плати за землю протягом 2020 року відбувалося з урахуванням норм Податкового кодексу України та роз`яснень Державної податкової служби України. Разом з тим, починаючи з 01.01.2021 СТОВ "Говтва" повернулося до виплати орендної плати Чигиринській міській раді у більшому розмірі - 53 353,16 грн щомісяця до підписання додаткової угоди від 21.02.2022. При цьому, протягом всього строку дії спірного договору від 26.11.2007 Чигиринська міська рада, як орендодавець і розпорядник спірної земельної ділянки, жодного разу не пред`являла будь-яких претензій чи вимог щодо недоплати, чи неповної сплати СТОВ "Говтва" орендної плати на підставі договору оренди землі від 26.11.2007.

Також СТОВ "Говтва" повідомляє, що відповідно до довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи від 13.12.2023 № 619/6/34-00-13, що видана Південним МУ ДПС по роботі з ВПП, станом на 13.12.2023 СТОВ "Говтва" не має податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстроченої, відстроченої, реструкторизованої), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

СТОВ "Говтва" наголошує, що відповідно до Додаткової угоди від 21.02.2022 п. 9 Договору оренди землі від 26.11.2007 року викладено в наступній редакції: "Орендна плата за користування об`єктом оренди сплачується Орендарем на розрахунковий рахунок Чигиринської міської ради Черкаської району Черкаської області в порядку, передбаченому п. 286.2 та 287.3 Податкового кодексу України". Відповідно до п. 287.3 Податкового кодексу України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

28.12.2023 за допомогою системи "Електронний суд" Чигиринська міська рада подала відповідь на відзив на зустрічну позовну заяву, в якій зазначає, що СТОВ "Говтва" порушило умови Договору згідно чого не доплачували кошти за користування земельними ділянками: кадастровий номер 7125486500:01:000:1760 площею 6,5449 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1554 площею 175,8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1555 площею 18,5817 га, який виник в період дії договору оренди землі від 26.11.2007.

Чигиринська міська рада покликається на п. 7 та 8 Договору, відповідно до яких, Орендар (СТОВ "Говтва") розраховує річну оренду плату самостійно виходячи зі ставки 8,0 (вісім) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. (Умови договору застосовуються з 15.09.2017 про що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинені відповідні записи). Орендна плата вноситься у такі строки щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33216812700548, банк одержувача МФО 854018 УДК в Черкаські області, код платежу 13050200 не пізніше 10 числа наступного за звітним місяця. В разі зміни банківських реквізитів орендодавець зобов`язується попередити орендаря завчасно.

Додатковою угодою про внесення змін до договору оренди від 26.11.2007, внесено зміни до п. 4 Договору згідно з яким НГО земельних ділянок становить 8 002 974,43 грн. Також, Додатковою угодою внесено зміни до відсоткової ставки за користування землею, яку збільшено до 8,0 % від НГО в рік. Тобто, на думку Чигиринської міської ради, Орендар повинен з 15.09.2017 сплачувати річну орендну плату в розмірі 8 002 974,43 грн * 8,0% = 640 237,95 грн. Відповідно за один місяць Орендар повинен сплатити 53 353,16 грн. В той час Орендар фактично сплатив орендну плату в неповному об`ємі, що підтверджує у своєму відзиві поданому відповідачем.

Також Чигиринська міська рада звертає увагу на таке:

1) згідно умов Договору, НГО земельних ділянок за Договором з 15.09.2017 до 21.02.2022 була не змінна та дорівнювала - 8 002 974,43 грн, згідно якої місячна орендна плата становила - 53 353,16 грн;

2) відповідач наголошує, що орендну плату за 2020 рік сплачував з НГО яка надавалася органами Держгеокадастру без внесення відповідних змін до Договору. Чигиринська міська рада вважає, що фактично відповідач, з метою ухилення від сплати орендної плати за Договором, незаконно декларував та сплачував орендну плату в заниженому розмірі;

3) відповідач не надав доказів сплати орендної плати в січні 2019 року, січні 2021 року, також не спростував фактів неправильного нарахування орендної плати за інші місяці. Посилання відповідача на роз`яснення Державної податкової служби не підтверджують правильності нарахування орендної плати, оскільки спірні земельні ділянки знаходяться за межами населеного пункту, НГО спірних земельних ділянок була встановлена згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення" від 7 лютого 2018 р. № 105. Рішень органами місцевого самоврядування про переоцінку спірних земельних ділянок не проводилось, інша, ніж встановлена КМУ, НГО земельних ділянок не визначалась.

03.01.2024 за допомогою системи "Електронний суд" СТОВ "Говтва" подало клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.

04.01.2024 СТОВ "Говтва" подало заперечення на відповідь на відзив на зустрічну позовну заяву, в якій зазначило щодо розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок та суми нарахованої і виплаченої орендної плати таке. Чигиринською міською радою з їх ініціативи доведено до відома СТОВ "Говтва" листом № 1169-02-33/1 від 27.10.2021, що відповідно до витягів із технічної документації щодо трьох земельних ділянок, з 01.01.2019 року розмір нормативно грошової оцінки орендованих земельних ділянок встановлено у такому розмірі:

Земельної ділянки з кадастровим номером 7125486500:01:000:1760 - 169 583,28 грн.

Земельної ділянки з кадастровим номером 7125486500:01:000:1554 - 3 573 534,41 грн.

Земельної ділянки з кадастровим номером 7125486500:01:000:1555 - 366 831,10 грн.

Таким чином, нормативна грошова оцінка трьох земельних ділянок, що були передані в користування СТОВ "Говтва" на підставі договору оренди землі від 26.11.2007 складала 169 583,28 грн + 3 573 534,41 грн + 366 831,10 грн = 4 109 948,79 грн. Дійсно, роз`яснення, надані Державною податковою службою України не є нормативно-правовим актом, проте, вони роз`яснюють вірне застосування останніх. При цьому, нарахування та виплата орендної плати проводилася не тільки з урахуванням договору оренди землі, але і чинних норм податкового законодавства.

Так як зазначено Державною податковою службою України у своїх роз`ясненнях, відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПКУ). Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який відповідно до ст. 23 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-ІV "Про оцінку земель" із змінами та доповненнями видається відповідним територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Саме такі витяги про нормативно грошову оцінку земельних ділянок направлені Чигиринською міською радою до СТОВ "Говтва" листом № 1169-02-33/1 від 27.10.2021.

Пунктом 5 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 зі змінами та доповненнями, передбачено відображення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору. Розмір орендної плати переглядається, зокрема у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності (п. 13 Типового договору).

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування є обов`язковим для виконання.

Отже, СТОВ "Говтва" вважає, що якщо органи місцевого самоврядування приймають рішення про нову нормативну грошову оцінку землі з урахуванням вимог щодо строку його прийняття та оприлюднення, розмір орендної плати обчислюється із застосуванням такої нормативної грошової оцінки (в т. ч. у разі не внесення відповідних змін до договору оренди землі). При цьому, у відповіді на відзив Чигиринська міська рада підтверджує факт затвердження нової нормативної грошової оцінки, що набрала чинності з 01.01.2019. Таким чином, нарахування плати за землю протягом 2020 року відбувалося з урахуванням норм Податкового кодексу України та роз`яснень Державної податкової служби України.

Щодо припущення позивача за зустрічним позовом у відповіді на відзив про, нібито, не надання СТОВ "Говтва" доказів сплати орендної плати в січні 2019 року та січні 2021 року, то СТОВ "Говтва" зазначає, що дане твердження є безпідставним та спростовується наданими із відзивом доказами. Так, сплата орендної плати за січень 2019 року в сумі 53 353,16 грн підтверджується належним чином засвідченою копією платіжного доручення № 549 від 21.02.2019. Сплата орендної плати за січень 2021 року в сумі 53 353,16 грн підтверджується належним чином засвідченою копією платіжного доручення № 2108 від 22.02.2011.

У судовому засіданні 08.01.2024 представник Чигиринської міської ради оголосив усне клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв`язку із ненадходженням витребуваних судом документів.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 08.01.2024 господарський суд на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів, задовольнив клопотання сторін про відкладення підготовчого засідання та на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України відклав підготовче засідання до 01.02.2024 об 11:00.

09.01.2024 від СТОВ "Говтва" надійшла заява про відкладення розгляду справи, яка за змістом є ідентичною клопотанням поданим позивачем за первісним позовом поданим за допомогою системи "Електронний суд" 03.01.2024.

09.01.2024 від Головного управління ДПС у Черкаській області надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи витребуваних судом документів.

15.01.2024 від СТОВ "Говтва" надійшла заява про забезпечення позову.

Ухвалою від 17.01.2024 господарський суд заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" про забезпечення позову задовольнив. Заборонив Чигиринській міській раді вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо укладення договорів купівлі-продажу та/або оренди чи емфітевзису щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1760, площею 6,5449 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1554, площею 175,8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1555, площею 18,5817 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області до набрання чинності рішенням у справі №925/1512/23. Заборонив органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, нотаріусам проводити будь-які реєстраційні дії у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації, припинення, зміни права, іншого речового права щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1760, площею 6,5449 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1554, площею 175,8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1555, площею 18,5817 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області до набрання чинності рішенням у справі № 925/1512/23.

29.01.2024 за допомогою системи "Електронний суд" СТОВ "Говтва" подало клопотання про продовження строку підготовчого провадження.

29.01.2024 СТОВ "Говтва" подало заяву про зміну предмету позову з вимогою розглядати позов СТОВ "Говтва" до Чигиринської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання додаткової угоди укладеною з урахуванням наведених змін у наступній редакції предмету позову:

1) Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять другої сесії восьмого скликання Чигиринської міської ради Черкаської області від 15.11.2022 року "Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із СТОВ "Говтва"".

2) Визнати укладеною між Чигиринською міською радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Говтва" Додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 26 листопада 2007 року, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року за № 040779801172 (земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,5449 га (кадастровий номер 7125486500:01:000:1760), 175,8976 га (кадастровий номер 7125486500:01:000:1554, що в подальшому була поділена на наступні земельні ділянки: кадастровий номер 7125486500:01:000:1912, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1913, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1914, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1915, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1916, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1917, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1918, площею 15.8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1919, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1920, площею 20 га), 18,5817 га (кадастровий номер 7125486500:01:000:1555), які знаходяться за межами населених пунктів на території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області) в редакції:

"ДОДАТКОВА УГОДА

про внесення змін до договору оренди землі від 26 листопада 2007 року,

зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК"

07.12.2007 року за № 040779801172 (земельні ділянки

сільськогосподарського призначення для ведення товарного

сільськогосподарського виробництва, площею 6,5449 га (кадастровий номер

7125486500:01:000:1760), 175,8976 га (кадастровий номер

7125486500:01:000:1554, що в подальшому була поділена на наступні

земельні ділянки: кадастровий номер 7125486500:01:000:1912, площею 20

га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1913, площею 20 га; кадастровий

номер 7125486500:01:000:1914, площею 20 га; кадастровий номер

7125486500:01:000:1915, площею 20 га; кадастровий номер

7125486500:01:000:1916, площею 20 га; кадастровий номер

7125486500:01:000:1917, площею 20 га; кадастровий номер

7125486500:01:000:1918, площею 15.8976 га; кадастровий номер

7125486500:01:000:1919, площею 20 га; кадастровий номер

7125486500:01:000:1920, площею 20 га), 18,5817 га (кадастровий номер

7125486500:01:000:1555), які знаходяться за межами населених пунктів на

території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої

Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області)

м. Чигирин ___


2023 року

Орендодавець: Чигиринська міська рада, в особі міського голови Харченка Віктора Анатолійовича, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з однієї сторони, з однієї сторони та,

Орендар: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "ГОВТВА", в особі директора Докторова Ігоря Михайловича, який діє на підставі Статуту, з іншої сторони,

відповідно до положень ст. 33 Закону України "Про оренду землі" Сторони підписали цю додаткову угоду до договору оренди землі від 26 листопада 2007 року, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року за № 040779801172 (із змінами), про наступне:

1. Керуючись п. 6 "Договору" та ст. 33 Закону України "Про оренду землі", сторони прийшли до згоди продовжити строк дії договору оренди землі від 26 листопада 2007 року, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року за № 040779801172, на 15 (п`ятнадцять) років, визначивши строк дії договору 30 (тридцять) років, до 07.12.2037 року.

2. Ця додаткова угода є невід`ємною частиною договору оренди землі від 26 листопада 2007 року, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року за № 040779801172.

3. Ця Угода вважається укладеною з моменту її підписання Сторонами, і згідно якої право оренди підлягає державній реєстрації у встановленому законом порядку.

4. Дану угоду складено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, одна з яких заходиться у Орендаря, друга у Орендодавця.

5. Витрати пов`язані зі складанням та реєстрацією цієї угоди бере на себе Орендар.

Орендодавець

Чигиринська міська рада

20901, Черкаська область,

м.Чигирин,

вул. Б.Хмельницького, 26

ЄДРПОУ: 40411015

Тел. (04730) 2-59-77

Орендар

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "ГОВТВА"

Україна, 38400, Полтавська область,

Полтавський район, місто Решетилівка,

вулиця Полтавська, будинок 96

ЄДРПОУ: 13952156

ІПН: 139521516254

№ свід.: 200065187

IBAN: UA17 3808 0500 0000 0026 0056 6540 4

Платник єдиного податку 4 групи

Тел. (05363) 2-39-66

ПІДПИСИ СТОРІН

Від Орендодавця

В.А. Харченко

Від Орендаря

І.М. Докторов"

Ухвалою від 30.01.2024 суд задовольнив заяву СТОВ "Говтва" про зміну предмету позову. Постановив здійснювати розгляд первісних позовних вимог з її урахуванням.

31.01.2024 СТОВ "Говтва" подало клопотання про заміну одного заходу забезпечення позову іншим з вимогою замінити заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Черкаської області по справі № 925/1512/23 від 17.01.2024 року на інші.

Ухвалою від 31.01.2024 господарський суд прийняв до розгляду клопотання СТОВ "Говтва" про заміну одного заходу забезпечення позову іншим у справі № 925/1512/23. Розгляд заяви призначив на 01.02.2024 об 11:00 год.

Ухвалою від 01.02.2024 господарський суд клопотання СТОВ "Говтва" про заміну одного заходу забезпечення позову іншим у справі № 925/1512/23 задовольнив. Замінив заходи забезпечення позову, визначені ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17.01.2024 у справі № 925/1512/23, на інші, а саме:

- заборонив Чигиринській міській раді вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо укладення договорів купівлі-продажу та/або оренди чи емфітевзису щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1760, площею 6,5449 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1554, площею 175,8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1555, площею 18,5817 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області, земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1912, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1913, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1914, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1915, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1916, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1917, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1918, площею 15.8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1919, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1920, площею 20 га, які знаходяться на території Чигиринської міської ради Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту с. Тіньки до набрання чинності рішенням у справі №925/1512/23;

- заборонив органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, нотаріусам проводити будь-які реєстраційні дії у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації, припинення, зміни права, іншого речового права земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1760, площею 6,5449 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1554, площею 175,8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1555, площею 18,5817 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області, земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1912, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1913, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1914, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1915, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1916, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1917, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1918, площею 15.8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1919, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1920, площею 20 га, які знаходяться на території Чигиринської міської ради Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту с. Тіньки до набрання чинності рішенням у справі №925/1512/23.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 01.02.2024 суд задовольнив усні клопотання представників обох сторін та на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України, відклав підготовче засідання до 08.02.2024 о 15:30.

06.02.2024 СТОВ "Говтва" подало клопотання про зупинення провадження у справі.

08.02.2024 Чигиринська міська рада подала за допомогою системи "Електронний суд" заяву про уточнення позовних вимог за зустрічним позовом про стягнення заборгованості.

Ухвалою від 08.02.2024 господарський суд прийняв до розгляду заяву Чигиринської міської ради про збільшення позовних вимог за зустрічним позовом про стягнення заборгованості та постановив подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням таких зустрічних позовних вимог: "Стягнути з СТОВ "Говтва" на користь Чигиринської міської ради кошти в сумі 397 529,26 грн." Задовольнив клопотання СТОВ "Говтва" про зупинення розгляду справи та зупинив провадження у справі № 925/1512/23 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 925/154/24 СТОВ "Говтва" до Чигиринської міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дії. Зобов`язав сторін повідомити суд про результати розгляду справи № 925/154/24 та надати докази набрання законної сили рішенням по цій справі.

Постановою від 01.05.2024 Північний апеляційний господарський суд апеляційну скаргу Чигиринської міської ради на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 08.02.2024 у справі № 925/1512/23 залишив без задоволення, ухвалу Господарського суду Черкаської області від 08.02.2024 у справі № 925/1512/23 залишив без змін.

21.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Чигиринська міська рада та 28.08.2024 СТОВ "Говтва подали клопотання про поновлення провадження у справі.

Ухвалою від 30.08.2024 господарський суд поновив провадження у справі № 925/1512/23, підготовче засідання призначив на 05.09.2024 об 11:30.

02.09.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Чигиринська міська рада подала заяву про забезпечення позову з вимогою заборонити Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Говтва" вчиняти будь-які дії щодо спірних земельних ділянок, в тому числі проводити сільськогосподарський обробіток та посів сільськогосподарських чи інших культур на спірних земельних ділянках:

кадастровий номер 7125486500:01:000:1760, площею 6,5449 га;

кадастровий номер 7125486500:01:000:1555, площею 18,5817 га,

кадастровий номер 7125486500:01:000:1912, площею 20 га;

кадастровий номер 7125486500:01:000:1913, площею 20 га;

кадастровий номер 7125486500:01:000:1914, площею 20 га;

кадастровий номер 7125486500:01:000:1915, площею 20 га;

кадастровий номер 7125486500:01:000:1916, площею 20 га;

кадастровий номер 7125486500:01:000:1917, площею 20 га;

кадастровий номер 7125486500:01:000:1918, площею 15,8976 га;

кадастровий номер 7125486500:01:000:1919, площею 20 га;

кадастровий номер 7125486500:01:000:1920, площею 20 га, які знаходяться на території Чигиринської міської ради, Черкаського району, Черкаської області за межами населеного пункту села Тіньки до моменту набрання чинності рішенням у справі №925/1512/23.

Ухвалою від 04.09.2024 господарський суд у задоволенні заяви Чигиринської міської ради про забезпечення позову відмовив.

03.09.2024 Головне управління ДПС у Черкаській області подало заяву про розгляд справи без участі його представника.

04.09.2024 СТОВ "Говтва" подало додаткові пояснення у справі щодо позовних вимог з урахуванням рішення Господарського суду Черкаської області від 25.07.2024 у справі № 925/154/24 та додаткові пояснення у справі щодо зустрічних позовних вимог з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 05.09.2024 господарський суд на підставі ч. 5 ст. 161 ГПК України суд дозволив Чигиринській міській раді подати додаткові пояснення щодо питань, які викладені в додаткових поясненнях СТОВ "Говтва" щодо зустрічних позовних вимог з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог. Строк для подання таких пояснень суд встановив до 09.09.2024.

Ухвалою від 05.09.2024 господарський суд закрив підготовче провадження по справі № 925/1512/23 та призначив справу до судового розгляду по суті на 09.09.2024 о 16:00. Визначив наступну дату судового засідання 19.09.2024 о 14:00.

09.09.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Чигиринська міська рада подала додаткові пояснення у справі, в яких зазначила:

1) Твердження відповідача про те, що відповідно до індивідуальної консультації Інформаційно-довідкового департаменту Державної податкової служби України та роз`яснень, які містяться на офіційному сайті одного з територіальних управлінь Державної податкової служби України, якщо органи місцевого самоврядування приймають рішення про нову нормативну грошову оцінку землі з урахуванням вимог щодо строку його прийняття та оприлюднення, розмір орендної плати обчислюється із застосуванням такої нормативної грошової оцінки (в т. ч. у разі не внесення відповідних змін до договору оренди землі), не відповідає обставинам нашої справи оскільки: по перше, листи та роз`яснення Державної податкової служби не є нормативно-правовими актами та не можуть бути підтвердженням правильності (не правильності) дій відповідача, а по-друге, у нашому випадку Чигиринська міська рада ніякої нормативної грошової оцінки не затверджувала, а затвердження відбувалося поза волею Чигиринської міської ради Наказом Мінагрополітики від 16 листопада 2018 року № 552 "Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення", а тому твердження не може бути застосоване.

2) Посилання відповідача на те, що у нього немає заборгованості відповідно до листів ДПС також не може бути достатньою підставою для тверджень про відсутність заборгованості з орендної сплати оскільки платники самостійно декларують та сплачують орендну плату відповідно до поданої декларації, а відповідно без спеціальної документальної перевірки органи ДПС не можуть сказати були порушення чи ні. У нашому випадку перевірка не проводилася (хоча і неодноразово ініціювалась Чигиринською міською радою), а тому листи ДПС про відсутність заборгованості у СТОВ "Говтва" не можуть бути достатнім підтвердженням, що заборгованості дійсно немає.

3) відповідач наголошує, що відповідно до Додаткової угоди від 21.02.2022 строки орендної плати встановлені в порядку передбаченому Податковим кодексом України, проти чого Чигиринська міська рада не заперечує, але зауважує, що дана періодичність може застосовуватись лише після 21.02.2022. А до 21.02.2022 має застосовуватись вимоги пункту 9 Договору в попередній редакції. Тобто, згідно доданих платіжних доручень до позовної заяви СТОВ "Говтва" підтверджується факт прострочення внесення платежів, за січень 2021 лютий 2021, березень 2021, квітень 2021, травень 2021, червень 2021, липень 2021, жовтень 2021, листопад 2021, січень 2022 та лютий 2022, що безпосередньо вказує на недобросовісність орендаря та на невиконання зобов`язань передбачених спірним Договором, а відповідно виключає законність вимоги (законність як такої) щодо визнання укладеною угоди на продовження користування відповідача спірними земельними ділянками відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", яка декларує, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

4) Щодо заперечення СТОВ "Говтва" щодо розгляду як доказу довідки Відділу фінансів Чигиринської міської ради поданого Чигиринською міською радою разом з заявою про уточнення позовних вимог, Чигиринська міська рада пояснює таке. Заява про уточнення позовних вимог подана 08.02.2024. Довідка Відділу фінансів Чигиринської міської ради виготовлена відділом 05.02.2024, тобто за два дні до подачі заяви про уточнення позовних вимог, а тому вбачається об`єктивна неможливість подати зазначений доказ раніше.

У судовому засіданні 09.09.2024 господарський суд заслухав вступні слова сторін та перейшов до стадії дослідження письмових доказів, які містяться в матеріалах справи.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 09.09.2024 суд оголосив перерву в судовому засіданні до заздалегідь визначеної дати - 19.09.2024 о 15:00.

У судовому засіданні 19.09.2024 суд закінчив з`ясування обставин справи та перевірку їх доказами.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 19.09.2024 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 07.10.2024.

У судовому засіданні 07.10.2024 під час виступу в судових дебатах представник СТОВ "Говтва" підтримав первісні позовні вимоги та заперечував проти задоволення зустрічного позову. Присутній представник Чигиринської міської ради підтримав зустрічні позовні вимоги та заперечував проти задоволення первісного позову.

Представник третьої особи у судовому засіданні участі не брав. Про дату та час розгляду справи належно повідомлений, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (копії ухвали суду від 19.09.2024) до її електронного кабінету.

07.10.2024 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.

26.11.2007 орендодавець - Чигиринська районна державна адміністрація та орендар - Приватне підприємство "Колос Чигиринщини" підписали Договір оренди землі. (далі - Договір)

Відповідно до п. 1 Договору, Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки із земель державної власності - землі резервного фонду, які знаходяться на території Тіньківської сільської ради за межами населеного пункту.

В оренду передається три земельні ділянки загальною площею 250,72 га, у тому числі: ріллі - 250,72 га. (п. 2 Договору)

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 01.01.07р. становить 2494257,00 грн. (Два мільйони чотириста дев`яносто чотири тисячі п`ятдесят сім гривень). (п. 4 Договору)

Договір укладено на 15 (п`ятнадцять) років до 01 листопада 2022 року. Після закінчення строку, на який було укладено даний договір, орендар, якщо він належно виконував обов`язки відповідно до договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення договору на новий строк. У разі якщо орендар продовжує користуватися землею після закінчення строку договору, то за відсутністю письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням. (п. 6 Договору)

Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі у розмірі двох відсотків від нормативної грошової оцінки, що складає 49848,00 (Сорок дев`ять тисяч вісімсот сорок вісім) гривень в рік. (п. 7 Договору)

Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції. (п. 8 Договору)

Орендна плата вноситься у такі строки щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33216812700548, банк одержувача МФО 854018 УДК в Черкаській області, код платежу 13050200 не пізніше 10 числа наступного за звітним місяця. В разі зміни банківських реквізитів орендодавець зобов`язується попередити орендаря завчасно. (п. 9 Договору)

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом. (п. 10 Договору)

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку. (п. 32 Договору)

Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельних ділянок у власність;

- викупу земельних ділянок для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря;

- Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом. (п. 33 Договору)

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. (п. 39 Договору)

07.12.2007 сторони Договору підписали Акт прийому-передачі земельної ділянки, а саме - трьох земельних ділянок із земель резервного фонду Тіньківської сільської ради площею 250,72 га, у тому числі ріллі - 250,72 га.

16.06.2011 орендодавець - Чигиринська районна державна адміністрація та орендар - Приватне підприємство "Колос Чигиринщини" підписали Додаткову угоду до договору оренди землі від 26 листопада 2007 року, реєстраційний номер 040779801172 від 07 грудня 2007 року, за умовами якої, виклали п. 7 Договору в новій редакції: "71 Орендна плата вноситься у формі та розмірі: у грошовій формі у розмірі 5 (п`яти) відсотків від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що складає 156396 (сто п`ятдесят тисяч триста дев`яносто шість) гривень в рік."

07.09.2016 згідно із заявою ПП "Колос Чигиринщини" від 07.09.2016, останнє надає згоду на виділення земельної ділянки площею 50 (п`ятдесят) га з резервного фонду державної власності, кадастровий номер 7125486500:01:1553, розташованої в адміністративних межах Тіньківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області, орендарем якої на даний період являється Приватне підприємство "Колос Чигиринщини", для виділення у власність громадянам (учасникам АТО).

19.08.2017 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області та Приватне підприємство "Колос Чигиринщини" підписали Додаткову угоду про внесення змін до договору оренди від 26.11.2007, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.12.2007 за № 040779801172, відповідно до п. 1 якої, вирішили внести, за згодою сторін, зміни до договору оренди землі від 26.11.2007, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.12.2007 за № 040779801172, виклавши пункти цього договору в наступній редакції:

"2. В оренду передаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності загальною площею 201,0242 га, а саме:

- площею 6,5449 га, кадастровий номер земельної ділянки 7125486500:01:000:1760;

- площею 175,8976 га, кадастровий номер земельної ділянки 7125486500:01:000:1554;

- площею 18,5817 га, кадастровий номер земельної ділянки 7125486500:01:000:1555, розташовані за межами населеного пункту, в адміністративних межах Тіньківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області."

"4. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок підлягає проведенню на замовлення та за рахунок орендаря протягом шести місяців з моменту державної реєстрації права оренди земельних ділянок із поданням орендарем у встановленому законом порядку впродовж цього ж строку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на розгляд та затвердження відповідному органу місцевого самоврядування та укладанням угоди про внесення змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки.

До моменту набрання чинності угоди про внесення змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки та орендної плати, визначення суми орендної плати, що вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що для цієї земельної ділянки становить 8 002 974,43 грн. (вісім мільйонів дві тисячі дев`ятсот сімдесят чотири гривні 43 коп.) з розрахунку за 1 га площі ріллі - 39 811 грн., з урахуванням коефіцієнта індексації - 4,796 станом на 01.01.2017.

Сторони дійшли згоди, що у разі, якщо розмір орендної плати, визначений за даними затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, буде більшим за розмір орендної плати, визначений згідно цього пункту договору оренди та сплачений орендарем, то сума різниці між вказаними розмірами підлягає сплаті орендарем до відповідного бюджету у місячний строк з дня набрання чинності угоди про внесення змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки земельних ділянок."

"7. Річна орендна плата розраховується орендарем самостійно, виходячи зі ставки 8,0 (вісім) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.".

Також відповідно до умов зазначеної Додаткової угоди, сторони виклали в новій редакції п. 19 Договору.

Згідно з витягами з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності станом на 15.09.2017 на праві державної власності за Чигиринською районною державною адміністрацією зареєстровані земельні ділянки:

- площею 6,5449 га з кадастровим номером 7125486500:01:000:1760, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована за адресою: Черкаська обл., Чигиринський р., с/рада Тіньківська;

- площею 175,8976 га з кадастровим номером 7125486500:01:000:1554, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована за адресою: Черкаська обл., Чигиринський р., с/рада Тіньківська;

- площею 18,5817 га з кадастровим номером 7125486500:01:000:1555, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована за адресою: Черкаська обл., Чигиринський р., с/рада Тіньківська.

Згідно з витягами з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права станом на 15.09.2017 на підставі договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 26.11.2007, видавник: посвідчено сторонами: Додаткова угода до Договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 19.08.2017, видавник: посвідчено сторонами; Наказ про внесення змін до Договору оренди землі, серія та номер: 23-7060/14-17-СГ, виданий 19.08.2017, видавник: Управління землеустрою та охорони земель, зареєстровано право оренди строком дії: 15 років, з правом пролонгації земельних ділянок:

- площею 6,5449 га з кадастровим номером 7125486500:01:000:1760, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована за адресою: Черкаська обл., Чигиринський р., с/рада Тіньківська;

- площею 175,8976 га з кадастровим номером 7125486500:01:000:1554, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована за адресою: Черкаська обл., Чигиринський р., с/рада Тіньківська;

- площею 18,5817 га з кадастровим номером 7125486500:01:000:1555., з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована за адресою: Черкаська обл., Чигиринський р., с/рада Тіньківська.

09.01.2019 Чигиринська міська рада ухвалила рішення № 16-1/VII Про початок реорганізації Тіньківської сільської ради, шляхом приєднання до Чигиринської міської ради, відповідно до п. 2 якого, Чигиринська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Тіньківської сільської ради.

02.10.2020 заступник міського голови Чигиринської міської ради надіслав орендарям землі (згідно списку), надіслав лист № 737-02-331/1, в тому числі стороні за договором - приватному підприємству "Колос Чигиринщини", в якому зазначив, що в укладених договорах оренди землі, розмір орендної плати не досягає 12 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок в рік та просив розглянути можливість та звернутися до Чигиринської міської ради з листом про внесення змін до укладених договорів оренди землі для приведення орендної плати до економічно обґрунтованого рівня та розвитку територіальної громади в результаті наповнюваності міського бюджету.

25.03.2021 міський голова Чигиринської міської ради надіслав орендарям землі аналогічний лист № 368-02-33/1 від 25.03.2021, в тому числі приватному підприємству "Колос Чигиринщини".

Відповідно до листа Головного управління ДПС у Черкаській області від 15.07.2021 № 5946/5/23-00-040810, надісланого Чигиринській міській раді, 05.02.2019 припинено державну реєстрацію юридичної особи ПП "Колос Чигиринщини" згідно рішення щодо реорганізації, правонаступник - ТОВ "Агрофірма Кам`янка" (код ЄДРПОУ 32860479), яке в свою чергу, 04.09.2019 року припинено шляхом приєднання до СТОВ "Говтва" (код ЄДРПОУ 13952156). СТОВ "Говтва" перебуває як платник податків за неосновним місцем обліку в Чигиринській ДПІ Головного управління ДПС у Черкаській області та є платником орендної плати. Станом на 15.07.2021 року податковий борг по СТОВ "Говтва" відсутній.

27.10.2021 Чигиринська міська рада звернулась з листом № 1169-02-33/1 до СТОВ "Говтва" Щодо внесення змін до договору оренди землі, в якому зазначила, що виконавчий комітет Чигиринської міської ради звертається до позивача як до правонаступника ПП "Колос Чигиринщини" та ТОВ "Агрофірма Кам`янка" з вимогою внести зміни до договору оренди землі від 26.11.2007 року щодо користування земельними ділянками кадастровий номер 7125486500:01:000:1760, кадастровий номер 7125486500:01:000:1554, кадастровий номер 7125486500:01:000:1555.

Також у вказаному листі Чигиринська міська рада зазначила таке: "...По-перше, Вам необхідно звернутися до Чигиринської міської ради з листом в якому клопотати про зміну сторони та реквізитів по договору оренди землі від 26.11.2017 року.

По-друге, Вам необхідно привести у відповідність орендну плату по договору, відповідно до рішення Чигиринської міської ради від 21.06.2019 року № 147-8/VIII "Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки", ставка орендної плати для земель з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з угіддями - рілля, код КВЦПЗ - 01.01 становить - 12 (дванадцять) відсотків".

По-третє, Вам необхідно звернутися до Чигиринської міської ради з листом в якому клопотати про оновлення нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок, яка станом на день написання цього листа становить:

кадастровий номер 7125486500:01:000:1760 - 169 583 (сто шістдесят дев`ять тисяч п`ятсот вісімдесят три) гривні 28 копійок,

кадастровий номер 7125486500:01:000:1554 - 3 573 534 (три мільйони п`ятсот сімдесят три тисячі п`ятсот тридцять чотири) гривні 41 копійка,

кадастровий номер 7125486500:01:000:1555 - 366 831 (триста шістдесят шість тисяч вісімсот тридцять одна) гривня 10 копійок.

Виконавчий комітет Чигиринської міської ради вимагає привести у відповідність до затверджених Чигиринською міською радою ставок орендної плати за користування земельними ділянками..."

17.11.2021 СТОВ "Говтва" звернулось з клопотанням № 739 до Чигиринської міської ради на виконання вимог листа від 27.10.2021 № 1169-02-33/1 Щодо внесення змін до договору оренди землі, про внесення змін до договору оренди землі від 26.11.2007 щодо зміни сторін договору, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, строку дії та розміру орендної плати по договору оренди землі, виклавши преамбулу, пункти 1, 4, 6, 7, 9, реквізити договору в новій редакції.

21.02.2022 Чигиринська міська рада ухвалила рішення № 1005-24/VIII Про внесення змін до договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із ПП "Колос Чигиринщини", відповідно до п. 1 якого, вирішила внести зміни до преамбули та пунктів 1, 4, 7, 9 розділу "Реквізити сторін" Договору оренди землі від 26.11.2007 року, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року під № 040779801172, зі змінами від 19.08.2017, укладеного між Чигиринською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Колос Чигиринщини", виклавши, зокрема, преамбулу в такій редакції:

"Чигиринська міська рада, (код згідно ЄДРПОУ - 04061560), в особі міського голови - Харченко Віктора Анатолійовича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", іменований далі - "Орендодавець" з однієї сторони, та Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Говтва" (код згідно ЄДРПОУ - 13952156), в особі директора - Докторова Ігоря Михайловича, який діє на підставі Статуту, в подальшому іменується - "Орендар", з іншої сторони, надалі разом іменуються Сторони, окремо Сторона, уклали цей договір про нижченаведене."

Відповідно до п. 2 рішення Чигиринської міської ради від 21.02.2022 № 1005-24/VIII, вирішено міському голові В. Харченку укласти додаткову угоду до договору оренди землі від 26.11.2007 року на умовах визначених цим рішенням, інші умови договору залишити без змін.

Чигиринська міська рада (Орендодавець) та СТОВ "Говтва" (Орендар) підписали Додаткову угоду від 21.02.2022 про внесення змін до Договору оренди землі від 26.11.2007 року, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року № 040779801172. (далі - Додаткова угода)

Відповідно до п. 1 Додаткової угоди, сторони за взаємною згодою домовилися внести зміни до преамбули, пунктів 1, 4, 6, 7, 9 розділу "Реквізити сторін" Договору оренди землі від 26.11.2007 року, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року під № 040779801172, (зі змінами) укладеного між Чигиринською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Колос Чигиринщини", виклавши їх в новій редакції.

Зокрема, викладено в новій редакції відповідні пункти Договору:

"4. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить: 4 109 948 (чотири мільйони сто дев`ять тисяч дев`ятсот сорок вісім) гривень 79 копійок, з них:

- з кадастровим номером 7125486500:01:000:1760 - 169583,28 грн.;

- з кадастровим номером 7125486500:01:000:1554 - 3573534,41 грн.;

- з кадастровим номером 7125486500:01:000:1555 - 366831,10 грн.

6. Договір оренди укладено на 15 років до 01 листопада 2022 року.

7. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, на рахунок Чигиринської міської ради, у розмірі 493 193 (чотириста дев`яносто три тисячі сто дев`яносто три) гривні 85 копійок, що становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок в рік".

З супровідним листом від 11.03.2022 № 157-02-22/1 Чигиринська міська рада на виконання рішення від 21.02.2022 № 1005-24/VIII надіслала СТОВ "Говтва" для підписання два оригінальні екземпляри додаткової угоди до Договору оренди землі від 26.11.2007 року, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року під № 040779801172.

17.03.2022 СТОВ "Говтва" надіслало Чигиринській міській раді лист № 174 щодо призупинення виконання зобов`язань в зв`язку із дією обставин непереборної сили (форс-мажор), в якому повідомило, що підприємство здійснює свою господарську діяльність, в т.ч. на території Полтавської, Кіровоградської, Черкаської областей, де безпосередньо ведуться бойові дії агресора (зокрема, ракетно-бомбові удари по об`єктах інфраструктури), і на даний час робота підприємства переведена на режим роботи в умовах воєнного стану.

Господарська діяльність підприємства фактично зупинена і лише в окремих напрямках та місцевостях продовжує здійснюватися в незначній частці (зокрема і через припинення виконання своїх обов`язків щодо СТОВ "Говтва" його постачальниками товарів та послуг та покупцями), що в свою чергу призвело до вимивання існуючих обігових коштів, а джерела їх поповнення на сьогодні відсутні.

Так СТОВ "Говтва" зазначило, що за таких умов вимушене було прийняти рішення про призупинення оплати рахунків та здійснення платежів та підтверджує в повному обсязі свої зобов`язання, виконання яких було призупинено та гарантує їх належне та повне виконання після припинення дії воєнного стану та/або наявності у СТОВ "Говтва" відповідної можливості.

У відповідь, 15.04.2022 Чигиринська міська рада надіслала СТОВ "Говтва" лист № 391-02-33/2, в якому переконливо радила вживати всіх можливих заходів для сплати обов`язкових платежів до бюджету Чигиринської міської територіальної громади, оскільки це прямо впливає, зокрема, на забезпечення переселених постраждалих осіб від збройної агресії російської федерації та повідомила, що в іншому випадку буде змушена звертатись до судів України за захистом своїх інтересів.

30.06.2022 Чигиринська міська рада надіслала СТОВ "Говтва" лист № 315-02-33/1, з яким надала додаткову угоду про внесення змін до Договору оренди землі від 26.11.2007 року, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року під № 040779801172, від 21 лютого 2022 року.

СТОВ "Говтва" звернулось з клопотанням № 639/1 від 29.09.2022 до Чигиринської міської ради, в якому повідомило, що: "На території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Говтва" є орендарем земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,5449 га (кадастровий номер 7125486500:01:000:1760), 175,8976 га (кадастровий номер 7125486500:01:000:1554), 18,5817 га (кадастровий номер 7125486500:01:000:1555).

Земельні ділянки використовуються згідно договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного на 15 років між Чигиринською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Колос Чигиринщини", і зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року за № 040779801172; додаткової угоди від 19.08.2017 року, укладеної між Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області та Приватним підприємством "Колос Чигиринщини", право оренди зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.09.2017 за №№ 22355989, 22356262, 22356537; додаткової угоди від 21.02.2022 року, укладеної між Чигиринською міською радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Говтва".

Також повідомляємо Вам, що Приватне підприємство "Колос Чигиринщини" було реорганізовано шляхом його приєднання, в зв`язку з цим до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" (код ЄДРПОУ 13952156) перейшли всі права та обов`язки орендаря, передбачені вищевказаним договором оренди землі."

Також у цьому листі СТОВ "Говтва" зазначило, що на підставі п. 6 Договору та ст. 33 Закону України "Про оренду землі" має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У зв`язку з цим, позивач просив розглянути питання щодо поновлення терміну дії договору оренди землі від 26.11.2007 року, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року за № 040779801172, на новий строк.

Зі свого боку, СТОВ "Говтва" гарантує своєчасну та у повному обсязі сплату орендної плати згідно умов договору оренди землі.

На виконання вимог ст. 33 Закону України "Про оренду землі" надаємо проект додаткової угоди.

Додатками до зазначеного листа СТОВ "Говтва" є:

1. Копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 1 (одному) аркуші;

2. Копія договору оренди землі та додаткових угод;

3. Підписана директором Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" додаткова угода про внесення змін до договору оренди землі від 26 листопада 2007 року, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року за № 040779801172 на 1 (одному) аркуші в 2 (двох) примірниках.

15.11.2022 Чигиринська міська рада ухвалила рішення № 1131-32/VIII Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із СТОВ "Говтва", відповідно до п. 1 якого, вирішила відмовити в продовженні Договору оренди землі від 26.11.2007 року, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року під № 040779801172 (із змінами), в порядку переважного права на укладення договору оренди землі на новий строк відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі".

21.11.2022 Чигиринська міська рада надіслала СТОВ "Говтва" лист № 595-02-33/1, з яким надіслала копію рішення Чигиринської міської ради від 15.11.2022 "Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007, укладеного із СТОВ "Говтва".

У січні 2023 року СТОВ "Говтва" звернулось з листом № 28 до Чигиринської міської ради, в якому повідомило про те, що Законом України "Щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" № 7178 доповнено розділ Х Перехідних положень Земельного кодексу України п. 27 та п. 28, з урахуванням змін, визначених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель."

Зокрема, п. 27 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, до набрання чинності Законом України № 2698-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель", щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органам місцевого самоврядування.

Тобто вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди зокрема на земельні ділянки, строк користування якими закінчився з 24.02.2022 року по 19.11.2022 року (дату набрання чинності Законом 2698-ІХ).

У подальшому СТОВ "Говтва" звернулось з клопотанням № 1142 від 08.09.2023 до Чигиринської міської ради, яке за своїм змістом є точною копією клопотання № 639/1 від 29.09.2022, в якому також міститься вимога розглянути питання, щодо поновлення терміну дії договору оренди землі від 26.11.2007, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 за № 040779801172, на новий строк.

Додатками до зазначеного клопотання СТОВ "Говтва" є:

1. Копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 1 (одному) аркуші;

2. Копія договору оренди землі та додаткових угод;

3. Підписана директором Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" додаткова угода про внесення змін до договору оренди землі від 26 листопада 2007 року, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року за № 040779801172 на 1 (одному) аркуші в 2 (двох) примірниках.

Чигиринська міська рада надіслала СТОВ "Говтва" лист від 02.10.2023 № 2135/-02-33/2 "Щодо поновлення терміну дії договору оренди землі від 26.11.2007, зареєстрованого 07.12.2007 № 040779801172 на новий строк", в якому зазначила:

"Виконавчий комітет Чигиринської міської ради розглянув Ваше клопотання від 08.09.2023 № 1142, щодо поновлення терміну дії договору оренди землі від 26.11.2007, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007р. за №040779801172 (із змінами) на новий строк та повідомляємо наступне.

Відповідно до рішення сесії Чигиринської міської ради від 15.11.2022 № 1131-32/VIII "Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із СТОВ "Говтва" Чигиринська міська рада не має намірів продовжувати термін дії договору оренди землі від 26.11.2007, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", 07.12.2007 за № 040779801172 (із змінами), шляхом укладання додаткової угоди.

Повторно направляємо копію рішення сесії Чигиринської міської ради від 15.11.2022 року № 1131-32/VIII "Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із СТОВ "Говтва", що додається."

27.11.2023 відділ фінансів Чигиринської міської ради надіслав виконавчому комітету Чигиринської міської ради лист № 126-01-15 Про сплату орендної плати за землю, з яким надав інформацію про сплату СТОВ "Говтва" орендної плати за землю з юридичних осіб за період з 01.01.2019 по 26.11.2023. Додатком до цього листа є інформація, з якої випливає, що у 2019 році СТОВ "Говтва" сплатило 393 034,95 грн орендної плати, у 2020 році - 354 749,40 грн, у 2021 році - 586 884,76 грн, у 2022 році - 526 453,80 грн та у 2023 році - 452 094,57 грн.

На підтвердження здійснення орендних платежів за спірним Договором на рахунок, відкритий у Головному управлінні Казначейства у Черкаській області СТОВ "Говтва" надало копії платіжних доручень:

- від 21.02.2019 № 549 за січень 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 26.03.2019 № 949 за лютий 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 09.04.2019 № 1216 за березень 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 09.04.2019 № 1222 за 1-19 квітня 2019 року на суму 33 790,33 грн;

- від 11.05.2019 № 35087 за квітень 2019 року на суму 19 562,83 грн;

- від 11.06.2019 № 37388 за травень 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 04.07.2019 № 39363 за червень 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 08.08.2019 № 42392 за липень 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 17.09.2019 № 45229 за серпень 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 15.10.2019 № 47475 за вересень 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 14.11.2019 № 49604 за жовтень 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 05.12.2019 № 50931 за листопад 2019 року на суму 53 353,16 грн;

- від 16.01.2020 № 317 за грудень 2019 року на суму 53 353,19 грн;

- від 13.02.2020 № 2107 за січень 2020 року на суму 27 399,66 грн;

- від 10.03.2020 № 3758 за лютий 2020 року на суму 27 399,66 грн;

- від 19.05.2020 № 6208 за квітень 2020 року на суму 27 399,66 грн;

- від 15.06.2020 № 7381 за травень 2020 року на суму 27 399,66 грн;

- від 07.07.2020 № 8254 за червень 2020 року на суму 27 399,66 грн;

- від 11.08.2020 № 5851 за липень 2020 року на суму 27 399,66 грн;

- від 04.09.2020 № 7517 за серпень 2020 року на суму 27 399,66 грн;

- від 15.10.2020 № 11028 за вересень 2020 року на суму 27 399,66 грн;

- від 17.11.2020 № 13624 за жовтень 2020 року на суму 27 399,66 грн;

- від 07.12.2020 № 10023 за листопад 2020 року на суду 27 399,66 грн;

- від 24.12.2020 № 15757 за грудень 2020 року на суму 27 399,61 грн;

- від 22.02.2021 № 2108 за січень 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 18.03.2021 № 4260 за лютий 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 13.04.2021 № 7050 за березень 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 18.05.2021 № 10225 за квітень 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 11.06.2021 № 13256 за травень 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 20.07.2021 № 16585 за червень 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 12.08.2021 № 1046 за липень 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 09.09.2021 № 20163 за серпень 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 08.10.2021 № 23091 за вересень 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 18.11.2021 № 26370 за жовтень 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 16.12.2021 № 28494 за листопад 2021 року на суму 53 353,16 грн;

- від 10.01.2022 № 40 за грудень 2021 року на суму 53 353,19 грн;

- від 22.02.2023 № 185 за лютий 2022 року на суму 53 353,17 грн;

- від 16.03.2022 № 4140 за березень 2022 року на суму 53 353.17 грн;

- від 25.04.2022 № 5307 за березень 2022 року на суму 53 353,17 грн;

- від 19.05.2022 № 6228 за квітень 2022 року на суму 53 353,17 грн;

- від 28.06.2022 № 8208 за травень 2022 року на суму 53 353,17 грн;

- від 22.07.2022 № 9564 за червень 2022 року на суму 837,36 грн;

- від 25.08.2022 № 11224 за липень 2022 року на суму 41 099,48 грн;

- від 22.09.2022 № 12974 за серпень 2022 року на суму 41 099,48 грн;

- від 18.10.2022 № 14685 за вересень 2022 року на суму 41 099,48 грн;

- від 15.11.2022 № 17821 за жовтень 2022 року на суму 41 099,48 грн;

- від 13.12.2022 № 20797 за листопад 2022 року на суму 41 099,48 грн;

- від 17.01.2023 № 439 за грудень 2022 року на суму 41 099,57 грн;

- від 16.02.2023 № 1967 за січень 2023 року на суму 41 099,48 грн;

- від 16.03.2023 № 3885 за лютий 2023 року на суму 41 099,48 грн;

- від 19.04.2023 № 6367 за березень 2023 року на суму 41 099,48 грн;

- від 16.05.2023 № 8028 за квітень 2023 року на суму 41 099,48 грн;

- від 15.06.2023 № 10201 за травень 2023 року на суму 41 099,48 грн;

- від 20.07.2023 № 12643 за червень 2023 року на суму 41 099,48 грн;

- від 17.08.2023 № 15191 за липень 2023 року на суму 41 099,48 грн;

- від 21.09.2023 № 18564 за серпень 2023 року на суму 41 099,48 грн.

Також до справи СТОВ "Говтва" додало податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 - 2023 роки та довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи від 13.12.2023 № 619/6/34-00-13, видану Південним МУ ДПС по роботі з ВПП, відповідно до якої, у СТОВ "Говтва" станом на 13.12.2023 немає податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстроченої, відстроченої, реструктуризованої), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

СТОВ "Говтва" вважає, що Чигиринська міська рада порушила процедуру реалізації переважного права СТОВ "Говтва" на поновлення Договору відповідно до вимог ст. 33 Закону України "Про оренду землі", тому наявні підстави для визнання недійсним рішення тридцять другої сесії восьмого скликання Чигиринської міської ради Черкаської області від 15.11.2022 "Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із СТОВ "Говтва" та визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 26.11.2007 року у поданій редакції, що стало підставою для звернення до суду з первісним позовом. У свою чергу Чигиринська міська рада зазначає, що у СТОВ "Говтва" наявна заборгованість зі сплати орендних платежів за Договором, що стало підставою для звернення до суду із зустрічним позовом.

Розглядаючи спір господарський суд застосовує такі положення чинного законодавства.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів. (ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі")

Відповідно до п. 1-3 ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. (ч. 1 ст. 124 ЗК України)

Згідно зі ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Ч. 1, 2 ст. 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Відповідно до п. в) ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. (ст. 125 ЗК України)

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про оренду землі" об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно з п. 9 Договору орендна плата вноситься у такі строки щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33216812700548, банк одержувача МФО 854018 УДК в Черкаській області, код платежу 13050200 не пізніше 10 числа наступного за звітним місяця. В разі зміни банківських реквізитів орендодавець зобов`язується попередити орендаря завчасно.

Відповідно до п. 4 Договору в редакції Додаткової угоди про внесення змін до договору оренди від 26.11.2007, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.12.2007 за № 040779801172 від 19.08.2017, до моменту набрання чинності угоди про внесення змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки та орендної плати, визначення суми орендної плати, що вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що для цієї земельної ділянки становить 8 002 974,43 грн. (вісім мільйонів дві тисячі дев`ятсот сімдесят чотири гривні 43 коп.) з розрахунку за 1 га площі ріллі - 39 811 грн., з урахуванням коефіцієнта індексації - 4,796 станом на 01.01.2017.

За п. 7 Договору в редакції Додаткової угоди про внесення змін до договору оренди від 26.11.2007, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.12.2007 за № 040779801172 від 19.08.2017, річна орендна плата розраховується орендарем самостійно, виходячи зі ставки 8,0 (вісім) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Отже, з 19.08.2017 орендар за Договором за розрахунком Чигиринської міської ради мав сплачувати орендну плату у розмірі 53 353,16 грн щомісяця (8 002 974,43 х 8 % : 12). Суд погоджується із правильністю визначення орендної плати з такої дати.

Так Чигиринська міська рада нараховує СТОВ "Говтва" заборгованість за 2018 рік в розмірі 112 040,88 грн, за 2019 рік - переплату 0,03 грн, за 2020 рік - заборгованість в розмірі 285 488,55 грн, за 2021 рік - переплату 0,03 грн, за 2022 рік - переплату 0,01 грн та за 2023 рік переплату 0,10 грн. Отже, загальна сума заборгованості - 397 529,26 грн.

Із розрахунку Чигиринської міської ради випливає, що протягом 2018 року орендар (на той час приватне підприємство "Колос Чигиринщини", правонаступником всіх прав та обов`язків якого є ТОВ "Агрофірма Кам`янка", правонаступником якого, у свою чергу всіх прав та обов`язків є СТОВ "Говтва", що визнається останнім у заявах по суті та не підлягає доказуванню відповідно до ч. 1 ст. 75 ГПК України), хоч і з пропущенням строку, але сплачував щомісяця по 44 016,42 грн, тоді як уже встановлено вище, мав сплачувати по 53 353,16 грн.

Вказане підтверджується відповідною податковою декларацією за 2018 рік (а.с. 223, зворотній бік, том 2), згідно з якою ТОВ "Агрофірма "Кам`янка" самостійно задекларувало річну суму орендної плати за оренду земельних ділянок кадастрові номери 7125486500:01:000:1760, 7125486500:01:000:1554, 7125486500:01:000:1555, загальною площею 201,0242 га, в розмірі 528197,04 грн, зазначивши, що це 8% від нормативної грошової оцінки.

Відтак нормативна грошова оцінка, за такою декларацією, трьох земельних ділянок становить 6 602 463 грн (528197,04 / 8% * 100%), тоді як додатковою угодою від 05.09.2017 сторони (Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області та приватне підприємство "Колос Чигиринщини") встановили, що нормативна грошова оцінка трьох земельних ділянок, загальною площею 210,0242 га застосовується на рівні 8 002 974,43 грн; річна орендна плата розраховується орендарем самостійно, виходячи зі ставки 8,0 (вісім) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Отже у 2018 році неправильно задекларовано і відповідно було сплачено орендну плату, замість 640 237,95 грн (8% від 8 002 974,43 грн) сплачено лише 528197,04 грн.

Такі сплати, до того ж відбувались із порушенням строків, так орендні платежі у січні та лютому не надходили, 02.03.2018, 28.03.2018, 25.04.2018, 24.05.2018, 21.06.2018, 25.07.2018, 21.08.2018, 27.09.2018, 25.10.2018, 23.11.2018, 13.12.2018, 13.12.2018 сплачено по 44 016,42 грн. Вказане підтверджується інформацією, наданою на вимогу господарського суду Головним управлінням ДПС у Черкаській області.

Тобто, заборгованість за 2018 СТОВ "Говтва", як правонаступника всіх прав та обов`язків попередніх орендарів за Договором становить 112 040,91 грн, позивач за зустрічним позовом зазначає у своєму розрахунку 112 040,88 грн.

Далі, відповідно до розрахунку Чигиринської міської ради та наданих СТОВ "Говтва" платіжних інструкцій, останнє протягом 2019 року сплачувало з пропущенням строку, проте в повному обсязі орендну плату по 53 353,16 грн, відтак за розрахунками Чигиринської міської ради, у СТОВ "Говтва" за 2019 рік виникла навіть переплата 0,03 грн.

У 2020 році СТОВ "Говтва" з пропущенням строку, сплачувало орендну плату щомісяця в розмірі 27 399,66 грн.

В обґрунтування сплати орендної плати в такому розмірі СТОВ "Говтва" зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 105 впродовж 2018 року проводились роботи по проведенню загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, яка була затверджена наказом Мінагрополітики України від 16.11.2018 № 552 та набула чинності з 1 січня 2019 року.

Відповідно до витягів із технічної документації щодо спірних земельних ділянок розмір нормативної грошової оцінки встановлений у такому розмірі:

з кадастровим номером 7125486500:01:000:1760 - 169 583,28 грн;

з кадастровим номером 7125486500:01:000:1554 - 3 573 534,41 грн;

з кадастровим номером 7125486500:01:000:1555 - 366 831,10 грн.

Отже, орендна плата за три спірні земельні ділянки, які є предметом Договору оренди мала становити 27 399,66 грн: 169 583,28 + 3 573 534,41 + 366 831,10 х 8%.

Чигиринська міська рада проти такого розрахунку заперечує та зазначає, що згідно з умовами Договору, нормативна грошова оцінка земельних ділянок з 15.09.2017 (момент реєстрації Додаткової угоди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) до 21.02.2022 (момент реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Додаткової угоди від 21.02.2022) була незмінна та дорівнювала 8 002 974,43 грн, згідно з якою місячна орендна плата становила - 53 353,16 грн.

Господарський суд враховує, що особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються. Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.

Згідно з частиною 3ст. 201 ЗК України(в редакції до 19.10.2022) нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Відповідно до ст. 1 Закону України"Про оцінку землі"нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. (ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку землі" в редакції до 19.10.2022)

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Відповідно до ст. 26 Закону України"Про землеустрій"замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ст. 20 Закону України "Про оцінку землі").

Відповідно до пункту 288.7. статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

У пункті 286.2. статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Суд встановив, що поряд із нормами Закону України "Про оцінку земель", який визначає правові засади проведення оцінки земель в цілому, правові засади проведення оцінки земель сільськогосподарського призначення унормовано також постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 105 "Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", ухваленою відповідно до пункту 11 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", а також наказом Міністерства аграрної політики та продовольства від 23.05.2017 № 262, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.05.2017 за № 679/30547 "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення" (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства №605 від 18.12.2018), ухваленим відповідно до статті 12 Закону України "Про оцінку земель", пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Постановою Кабінету Міністрів України"Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення"від 07.02.2018 № 105 затверджено Порядок проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та визначено у 2018 році проведення загальнонаціональну (всеукраїнську) нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення (далі - Порядок).

У порядку вказані такі положення у зазначених пунктах:

1. Цей Порядок визначає процедуру проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

2. У цьому Порядку під загальнонаціональною (всеукраїнською) нормативною грошовою оцінкою земель сільськогосподарського призначення (далі - оцінка) слід розуміти нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення, яка проводиться одночасно на всій території України.

3. Оцінка проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. № 831 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 93, ст. 3040).

4. Оцінку проводить уповноважений Держгеокадастром на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою Проведення земельної реформи, суб`єкт господарювання, якому надаються бюджетні кошти на безповоротній основі в межах відповідних бюджетних асигнувань та який є суб`єктом оціночної діяльності відповідно до статті 6 та з урахуванням вимог частини третьої статті 18 Закону України Про оцінку земель (далі - виконавець).

5. Об`єктом оцінки є землі сільськогосподарського призначення незалежно від форми власності в межах території природно-сільськогосподарських районів (у тому числі гірських природно-сільськогосподарських районів) Автономної Республіки Крим, областей, крім земель сільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, оцінка яких проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. № 213 (ЗП України, 1995 р., № 6, ст. 151; Офіційний вісник України, 2004 р., № 27, ст. 1782; 2016 р., № 93, ст. 3040).

Згідно з п. 22 Порядку дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації за формою згідно з додатком 3 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Мінагрополітики від 23 травня 2017 р. № 262.

Відомості про нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення за результатами загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення оприлюднюються на офіційному веб-сайті Держгеокадастру. (п. 195 Порядку ведення Державного земельного кадастру, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051).

Згідно з підп. 8 п. 22 Порядку ведення Державного земельного кадастру (в редакції, яка діяла з 07.02.2018 по 05.01.2021) після проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення відповідно до Порядку проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 105, підставою для надання відомостей із Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельної ділянки сільськогосподарського призначення (крім земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів) є виключно дані загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, які внесені до Державного земельного кадастру та не підлягають оновленню протягом строку, визначеного Законом України Про оцінку земель.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018 № 552"Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення"затверджено технічну документацію із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. Наказ набрав чинності 01.01.2019.

Наказом Міністерства юстиції від 20.11.2018 р. № 3635/5 визначено, що відповідно до підпунктівд,епункту 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, яке затвердженеПостановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 р. № 731(із змінами), Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018 р. № 552"Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення"визнано таким, що не підлягає державній реєстрації.

Із вказаного суд доходить висновку, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, які є об`єктом Договору становить той розмір, що зазначений у витягах із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та наведений вище.

У ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Відповідно до абз. 1, 3 п. 24 Порядку, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка розроблена і затверджена рішенням органу місцевого самоврядування та відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру до затвердження технічної документації, діє протягом строку, визначеного частиною другою статті 18 Закону України "Про оцінку земель".

У разі коли технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення розроблена, але не затверджена рішенням органу місцевого самоврядування, та/або відомості про таку оцінку не внесені до Державного земельного кадастру до затвердження технічної документації, до Державного земельного кадастру підлягають внесенню та використовуються відомості про оцінку.

Суд встановив, що при укладенні Договору у 2007 році сторони визначали нормативну грошову оцінку земельних ділянок з урахуванням індексації станом на 01.01.2007 в розмірі 2494257 грн (загальна площа орендованих земельних ділянок становила 250,72 га). У подальшому в додатковій угоді від 05.09.2017 сторони узгодили, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок підлягає проведенню на замовлення та за рахунок орендаря протягом шести місяців з моменту державної реєстрації права оренди земельних ділянок із поданням орендарем у встановленому законом порядку впродовж цього ж строку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на розгляд та затвердження відповідному органу місцевого самоврядування та укладання угоди про внесення змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки. До моменту набрання чинності угоди про внесення змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки та орендної плати, визначення суми орендної плати, що вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що для цієї земельної ділянки становить 8 002 974,43 грн з розрахунку за 1 га площі ріллі - 39 811 грн, з урахуванням коефіцієнта індексації - 4,796 станом на 01.01.2017.

Доказів виконання орендарем (як самим приватним підприємством "Колос Чигиринщини" так і його правонаступниками, зокрема, СТОВ "Говтва") умов Договору щодо замовленню та проведенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок суду не подано.

Відтак матеріали справи не містять і доказів прийняття Чигиринською міською радою рішення про проведення оцінки земель та затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок, у строки, визначені ч. 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", тобто не рідше, ніж один раз на 5-7 років.

Враховуючи дату укладення Договору (26.11.2007) оцінка орендованих земельних ділянок мала бути проведена не менше трьох разів.

Суд встановив, що витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (дата формування 26.10.2021) (а.с. 86-88, том 2) за формою відповідають додатку 3 до Порядку.

Обидві сторони визнають, що встановлена відповідно до Порядку нормативно грошова оцінка земельних ділянок діяла у 2020 році. Чигиринська міська рада заперечує необхідність її застосування для визначення орендної плати у зв`язку із неприйняттям відповідного рішення міською радою та у зв`язку з невнесенням відповідних змін до Договору.

Щодо неприйняття рішення міською радою про затвердження такої нормативної грошової оцінки, то суд вище детально обґрунтував особливість визначення нормативної грошової оцінки на виконання Порядку, що надає такій нормативній грошовій оцінці легітимності без прийняття рішення органом місцевого самоврядування. Також суд зазначає, що саме Чигиринська міська рада подала такі витяги, як підставу для внесення змін до Договору щодо нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок. Вказаними діями сама Чигиринська міська рада визнала відсутність необхідності затвердження такої нормативної грошової оцінки рішенням органу місцевого самоврядування.

Щодо можливості застосування нормативної грошової оцінки без внесення змін до Договору оренди землі, то суд враховує таке.

За загальним правилом, відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. (ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель")

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України. (ч. 4 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель")

Відповідно до п. 271.2. ст. 271 Податкового кодексу України (далі - ПК України), рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. (п. 289.1. ст. 289 ПК України)

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 виснувала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов`язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов`язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22, від 16.09.2024 у справі № 911/1583/23.

При розгляді справи № 925/1512/23 суд враховує вищенаведені висновки mutatis mutandis і доходить висновку, що з початку застосування зміненої нормативної грошової оцінки, яка затверджена відповідно до Порядку, автоматично змінюються права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов`язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов`язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

На підставі викладеного, господарський суд погоджується з доводами СТОВ "Говтва" про те, що орендна плата розраховується за новою нормативною грошовою оцінкою і становила 328 795,90 грн на рік, що становило 27 399,66 грн щомісяця.

У подальшому у 2021-2022 роках СТОВ "Говтва" за власною ініціативою визначало свої податкові зобов`язання у розмірі, визначеному у Договорі та, відповідно сплачувало орендну плату у розмірі 53 353,16 грн за місяць. Такі проплати СТОВ "Говтва" здійснювало із незначним простроченням.

Суд дійшов висновку, що СТОВ "Говтва" достатньо задекларувало і, відповідно, сплатило оренду плату, щоб визнати покритою заборгованість, яка виникла внаслідок неправильного декларування і сплати ТОВ "Агрофірма Кам`янка" у 2018 році.

21.02.2022 сторони підписали Додаткову угоду, відповідно до якої, п. 7 Договору виклали в новій редакції: Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, на рахунок Чигиринської міської ради, у розмірі 493 193 (чотириста дев`яносто три тисячі сто дев`яносто три) гривні 85 копійок, що становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок в рік.

На виконання додаткової угоди СТОВ "Говтва" з березня 2022 року сплачувало орендну плату по 41 099,49 грн щомісяця.

Підсумовуючи вищевикладене, господарський суд дійшов висновку, що у СТОВ "Говтва" відсутній борг за договором перед Чигиринською міською радою, тому суд відмовляє у задоволенні зустрічного позову Чигиринської міської ради про стягнення з СТОВ "Говтва" заборгованості зі сплати орендної плати.

Щодо вимоги СТОВ "Говтва" про визнання протиправним та скасування рішення тридцять другої сесії восьмого скликання Чигиринської міської ради Черкаської області від 15.11.2022 року "Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із СТОВ "Говтва" та визнання укладеною додаткової угоди, господарський суд зазначає таке.

Умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі визначає Закон України "Про оренду землі".

Суд враховує, що 16.01.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" (а відповідні положення пункту 8, з урахуванням прикінцевих та перехідних положень - з 16.07.2020), яким стаття 33 Закону України "Про оренду землі", яка регламентувала порядок поновлення договорів оренди, викладена у новій редакції.

Розділ IX "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" доповнений абзацами третім і четвертим такого змісту:

"Договори оренди земельних ділянок приватної власності, а також земельних ділянок державної або комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, що перебувають у власності орендаря, укладені до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", у разі їх продовження (укладення на новий строк) мають містити умови, передбачені статтею 33 цього Закону та статтею 126-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

Правила, визначені статтею 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення".

Стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Відповідно за змістом статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (статті 1, 2 Закону України "Про оренду землі").

Земельний кодекс України (далі - ЗК України) визначає основні засади регулювання земельних відносин, зокрема, порядок передачі земельних ділянок в оренду (стаття 124). Проте саме Законом України "Про оренду землі" врегульовано відносини, що виникають між власником земельної ділянки та іншими особами у зв`язку з передачею її в користування та володіння, у тому числі конкретизовано та деталізовано особливості та порядок укладення договору оренди землі, його істотні умови, основні права та обов`язки його сторін, порядок зміни, припинення та поновлення такого договору.

Стаття 33 Закону України "Про оренду землі" у редакції, чинній до 16.07.2020, мала назву "Поновлення договору оренди землі" та передбачала, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша цієї статті).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга статті 33 зазначеного Закону).

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя статті 33 цього Закону).

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта статті 33 вказаного Закону).

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п`ята статті 33 Закону України "Про оренду землі").

Частина шоста статті 33 Закону України "Про оренду землі" встановлювала, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

За приписами частини восьмої цієї статті у попередній редакції додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку, а положення частини одинадцятої цієї статті зазначали, що відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У пункті 38 постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.08.2021 року зазначено таке: "Частини п`ята та шоста статті 33 Закону про оренду землі встановлюють загальне та спеціальне правила продовження орендних правовідносин:

38.1. За загальним правилом, викладеним у частині п`ятій статті 33 Закону про оренду землі, орендодавець у місячний строк із дня отримання листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі з проєктом відповідної додаткової угоди їх розглядає, за потреби узгоджує з орендарем істотні умови договору, може повідомити орендаря про наявність обґрунтованих заперечень проти поновлення договору оренди землі, а за відсутності таких заперечень - вирішує поновити договір оренди землі (таке рішення потрібне лише щодо земель державної та комунальної власності) й укладає з орендарем відповідну додаткову угоду.

38.2. Спеціальне правило, викладене у частині шостій Закону про оренду землі, розраховане на випадки, коли орендодавець, який отримав від орендаря, наприклад, в останній день строку договору оренди землі лист-повідомлення про поновлення цього договору з проєктом відповідної додаткової угоди, протягом одного місяця після закінчення строку договору оренди землі не надіслав орендареві заперечень щодо такого поновлення, а орендар продовжив добросовісно користуватися земельною ділянкою. У такому разі орендодавець позбавлений можливості узгоджувати з орендарем нові істотні умови договору оренди землі, що вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були, без прийняття орендодавцем земель державної та комунальної власності окремого рішення про таке поновлення."

Пункти 41 та 43 цієї ж постанови містять висновок про те, що без укладення додаткової угоди до договору оренди землі завершення процедури поновлення такого договору було неможливим, а єдиний механізм оформлення продовження орендних відносин, саме шляхом укладення згаданої у частинах третій, п`ятій - восьмій, одинадцятій статті 33 Закону про оренду землі додаткової угоди підтверджує змістовну єдність усіх приписів цієї статті.

Тож статтею 33 Закону України "Про оренду землі" було визначено загальну процедуру дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі, за якої завершення процедури поновлення договору полягало в укладенні додаткової угоди (за згодою сторін чи за судовим рішенням).

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" істотно змінив редакцію статті 33 Закону України "Про оренду землі", яка тепер стосується лише переважного права орендаря (частини перша-п`ята статті 33 Закону України "Про оренду землі"). Поновлення ж договору (частина шоста попередньої редакції статті 33) тепер регулюється статтею 126-1 ЗК.

При цьому відповідно до абзацу 4 Розділу Перехідні положення Закону України "Про оренду землі" правила, визначені статтею 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.

Згідно з частиною другою статті 126-1 ЗК України, якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.

Також відповідно до частини першої статті 126-1 ЗК України умова щодо поновлення договору не може встановлюватися в договорі оренди землі, договорі про встановлення земельного сервітуту, договорах про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою.

Набрання чинності відповідними законодавчими змінами означає, що вимога про укладення додаткового договору (угоди) в порядку поновлення договору не є належною, адже стаття 126-1 ЗК України передбачає для процедури поновлення інший механізм, за якого правочин щодо поновлення не укладається взагалі (натомість договір вважається поновленим, якщо жодна із сторін не заявила до реєстру про виключення відомостей про поновлення).

Разом з тим, як вже вказано вище, умова про поновлення договору взагалі не може встановлюватися в договорі оренди землі щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, крім випадків, визначених частиною першою статті 126-1 ЗК України. Тобто, поновлення договорів оренди земель державної та комунальної власності в процедурі, зазначеній в статті 126-1 ЗК України, за загальним правилом заборонено.

Сторони уклали Додаткову угоду до Договору від 21.02.2022, якою виклали п. 6 Договору в редакції "Договір укладено на 15 років до 01 листопада 2022 року", тим самим виключивши як положення про переважне право орендаря на поновлення договору на новий строк так і положення про поновлення на той самий строк і на тих самих умовах в разі відсутності заперечень орендодавця.

З наведеного випливає, що зміст поняття "поновлення договору оренди", про яке йдеться у абзаці 4 розділу Перехідних положень Закону України "Про оренду землі" базується саме на положеннях стаття 126-1 ЗК України, що пов`язує можливість поновлення існуючого договору з наявністю у цьому договорі обов`язкової умови про його поновлення. У разі наявності такої умови договір поновлюється на такий самий строк і на таких саме умовах.

Натомість укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), яке передбачене частиною першою статті 33 Закону України "Про оренду землі" у редакції, чинній до внесення змін Законом України від 05.12.2019 № 340-IX, базується на встановленому законом переважному праві добросовісного орендаря та надає сторонам при застосуванні цієї процедури можливість змінювати істотні умови договору.

Тому поняття "поновлення договору оренди", про яке йдеться у абзаці 4 Розділу Перехідні положення Закону України "Про оренду землі" та поняття "поновлення договору оренди", яке містилось у Законі України "Про оренду землі" у попередній редакції, є змістовно різними.

Відповідно до правовідносин щодо процедури укладення договору оренди землі на новий строк в порядку реалізації переважного права орендаря на укладення договору оренди на новий строк не є застосовними положення абзацу 4 Розділу Перехідні положення Закону України "Про оренду землі". Натомість за загальним правилом дії законів у часі застосуванню підлягає стаття 33 Закону України "Про оренду землі" в редакції, чинній на момент звернення з вимогою про укладення договору оренди на новий строк в порядку реалізації переважного права орендаря, адже вказівки про інше положення законодавства не містять.

До таких правових висновків дійшов Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у постанові від 23.11.2023 у справі № 906/1314/21.

За частинами першою-п`ятою статті 33 Закону України "Про оренду землі" в редакції, чинній, як на час звернення з клопотанням від 29.09.2022 так із клопотанням від 08.09.2023 після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.

При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 ЗК України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді (частина дев`ята цієї ж статті).

Господарський суд констатує, що ст. 33 Закону України "Про оренду землі" встановлює певний алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру укласти договір на новий строк, використовуючи переважне право.

У своїх клопотаннях від 29.09.2022 та 08.09.2023, які є ідентичними , СТОВ "Говтва" посилається на п. 6 Договору, у якому зазначено про переважне право орендаря, проте, як встановлено вище, додатковою угодою від 21.02.2022 сторони виклали п. 6 Договору в редакції "Договір укладено на 15 років до 01 листопада 2022 року.".

Тобто СТОВ "Говтва" підписало угоду, відповідно до якої виключено переважне право орендаря на укладення договору.

Відтак таке посилання у клопотанні є безпідставним.

Також СТОВ "Говтва" посилається безпосередньо на ч. 1, 2 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", проте у прохальній частині зазначає про поновлення терміну дії договору, а не укладення договору на новий строк, як то передбачено у ст. 33 Закону України "Про оренду землі" і додає проект додаткової угоди, а не проект договору, як передбачено у ч. 3 ст. 33 Закону України "Про оренду землі".

Клопотання від 29.09.2022 надійшло до Чигиринської міської ради 11.10.2022, що підтверджується вхідним номером Чигиринської міської ради. Інших доказів вручення клопотання суду не надано.

Незважаючи на невірне посилання на нечинний пункт Договору та нечітке виконання норм ст. 33 Закону України "Про оренду землі" орендарем Чигиринська міська рада розглянула клопотання від 29.09.2022.

Так на ХХХІІ сесії міської ради VІІІ скликання Чигиринської міської ради ухвалено рішення від 15.11.2022 № 1131-32/VІІІ "Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із СТОВ "Говтва"", у якому зазначено, що відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись статтею 33 Закону України "Про оренду землі", статтею 122 Земельного кодексу України, розглянувши лист СТОВ "Говтва" від 29.09.2022 № 639/1, міська рада вирішила відмовити в продовженні Договору оренди землі від 26.11.2007 року, зареєстрованого у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року під № 040779801172 (із змінами), в порядку переважного права на укладення договору оренди на новий строк відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Суд враховує, що 24.03.2022 прийнято Закон України "Щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022. Відповідно до п. 1 розділу І такого Закону розділ Х Перехідних положень Земельного кодексу України доповнено пунктами 27, 28.

Відповідно до пп. а) п. 1 п. 27 під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення: державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель" внесено зміни до п. 27 розділу X "Перехідні положення" ЗК України: "абзац перший підпункту 1 після слів "воєнного стану" доповнити словами "до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель"

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель" набрав чинності 19.11.2022.

Отже на час звернення із клопотанням від 29.09.2022 вже діяв пп. а) п. 1 п. 27 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України, відповідно до якого під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення: державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування.

Далі, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель", який набрав чинності 19.11.2022, було обмежено коло договорів оренди, які вважалися поновленими на один рік без волевиявлення сторін, а саме таке поновлення стосувалось тільки тих договорів, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель", тобто до 19.11.2022.

Оскільки відповідно до п. 6 Договору строк його дії до 01.11.2022, такий договір відповідно до пп. а) п. 1 п. 27 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України вважається поновленим на один рік, тобто до 01.11.2023.

У подальшому СТОВ "Говтва" звернулося із ідентичним клопотанням від 08.09.2023, на яке Чигиринська міська рада надала відповідь - лист від 02.10.2023, у якому зазначено, що відповідно до рішення від 15.11.2022 Чигиринська міська рада не має намірів продовжувати термін дії Договору шляхом укладання додаткової угоди, повторно направлено копію рішення від 15.11.2022. Оцінка правомірності дій Чигиринської міської ради надана у рішенні від 09.04.2024 у справі № 925/1650/23 за позовом СТОВ "Говтва" до Чигиринської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії. Суд дійшов висновку, що Чигиринська міська рада не зобов`язана, за наявності однієї відповіді, надавати відповідь у формі рішення міської ради на кожне клопотання орендаря. Рішення не оскаржувалося сторонами та набрало законної сили 09.05.2024.

В обґрунтування необхідності визнання протиправним та скасувати рішення Чигиринської міської ради СТОВ "Говтва" зазначає, що останнє ухвалене з порушенням встановленого порядку розгляду листа-повідомлення орендаря щодо поновлення договору оренди, а також за відсутності будь-яких мотивів відмови у поновленні договору.

Щодо зазначених аргументів СТОВ "Говтва" господарський суд зазначає, що як уже встановлено судом вище, орендодавець на виконання ч. 5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" розглянув таке клопотання і надав відповідь - відмовив у продовженні договору. Незначне прострочення надання відповіді, враховуючи недотримання і орендарем порядку звернення, визначеного у ст. 33 Закону України "Про оренду землі", не може бути достатньою підставою для визнання такої відмови неправомірною.

З приводу відсутності належного обґрунтування такої відмови, то суд зазначає, що Чигиринська міська рада з 2020 року розсилала існуючим орендарям листи про необхідність збільшення орендної плати до 12%. Також, як зазначає відповідач за первісним позовом, відповідно до п. 288.5.2. ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки, проте відповідно до п. 288.5.3. цієї ж статті, може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Відтак очевидним є вигідність для територіальної громади, представником якої є Чигиринська міська рада, продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності загальною площею 201 га на земельних торгах.

Також суд враховує, що переважне право орендар має лише у випадку належного виконання обов`язків за договором оренди землі. Як встановлено судом вище орендарем не повністю вносилась орендна плата у 2018 році, інші платежі вносились із незначним порушенням строку, орендар не виконав вимогу додаткової угоди від 05.09.2017 до Договору, що є його невід`ємною частиною стосовно замовлення та проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок протягом шести місяців з моменту державної реєстрації права оренди земельних ділянок.

Орендар сам підписав додаткову угоду від 21.02.2022, відповідно до умов якої фактично відмовився від переважного права на укладення договору на новий строк.

Господарський суд враховує позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 10.09.2024 у справі № 922/3826/23 (п. 5.40) про те, що переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк, не може домінувати над виключним правом орендодавця, як власника земельної ділянки, щодо користування та розпорядження нею на власний розсуд після закінчення строку дії договору оренди землі.

Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 28.05.2024 у справі № 604/648/23, від 12.04.2024 у справі № 131/970/23, від 12.01.2021 у справі № 908/454/17.

З викладеного випливає, що розглядаючи пропозиції щодо переважного права орендаря на укладення договору оренди на новий строк, орендодавець має право відмовитися від укладання договору на новий строк шляхом направлення орендарю листа-повідомлення про свою відмову. Господарський суд звертає увагу, що Законом України "Про оренду землі" не визначено зміст та форму такого повідомлення орендаря, проте, зі змісту рішення Чигиринської міської ради від 15.11.2022 № 1131-32/VIII однозначно випливає позиція орендодавця.

Підсумовуючи викладене, господарський суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення тридцять другої сесії восьмого скликання Чигиринської міської ради Черкаської області від 15.11.2022 року "Про відмову в продовженні договору оренди землі від 26.11.2007 року, укладеного із СТОВ "Говтва".

Як наслідок відсутні підстави для задоволення другої вимоги СТОВ "Говтва" - про визнання укладеною між Чигиринською міською радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Говтва" Додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 26 листопада 2007 року, зареєстрованого у Чигиринському РВ Черкаської РФ ДП "Центр ДЗК" 07.12.2007 року.

Отже, суд відмовляє і у задоволенні первісного позову.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір за подання первісного позову покладається на СТОВ "Говтва" та на підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір за подання зустрічного позову покладається на Чигиринську міську раду.

Також господарський суд встановив, що ухвалою від 17.01.2024 суд за заявою СТОВ "Говтва" вжив заходи забезпечення позову, які замінені ухвалою суду від 01.02.2024 шляхом:

- заборони Чигиринській міській раді вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо укладення договорів купівлі-продажу та/або оренди чи емфітевзису щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1760, площею 6,5449 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1554, площею 175,8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1555, площею 18,5817 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області, земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1912, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1913, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1914, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1915, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1916, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1917, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1918, площею 15.8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1919, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1920, площею 20 га, які знаходяться на території Чигиринської міської ради Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту с. Тіньки до набрання чинності рішенням у справі №925/1512/23;

- заборони органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, нотаріусам проводити будь-які реєстраційні дії у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації, припинення, зміни права, іншого речового права земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1760, площею 6,5449 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1554, площею 175,8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1555, площею 18,5817 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Чигиринської міської ради Черкаського району (колишньої Тіньківської сільської ради Чигиринського району) Черкаської області, земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7125486500:01:000:1912, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1913, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1914, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1915, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1916, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1917, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1918, площею 15.8976 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1919, площею 20 га; кадастровий номер 7125486500:01:000:1920, площею 20 га, які знаходяться на території Чигиринської міської ради Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту с. Тіньки до набрання чинності рішенням у справі №925/1512/23.

У випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову. (ч. 9 ст. 145 ГПК України)

В такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням або ухвалою суду. (ч. 10 ст. 145 ГПК України)

На підставі викладеного, у зв`язку з ухваленням рішення про відмову в задоволенні первісного позову, господарський суд скасовує заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17.01.2024 та замінені ухвалою Господарського суду Черкаської області від 01.02.2024.

Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 145, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні первісного позову відмовити повністю.

У задоволенні зустрічного позову відмовити повністю.

Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17.01.2024 та замінені ухвалою Господарського суду Черкаської області від 01.02.2024.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам за допомогою системи "Електронний суд".

Повне рішення складено та підписано 16.10.2024.

СуддяЗоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122378255
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди