Рішення
від 10.10.2024 по справі 273/1527/22
БАРАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БАРАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 273/1527/22

Провадження № 2/273/44/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2024 року м.Баранівка

Баранівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючої судді Самойленко Л.М.,

при секретарі судових засідань Муравській М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубрівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

УСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

В обґрунтування вимог позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після її смерті залишилося спадкове майно. 23.02.2006 ОСОБА_2 склала заповіт, яким на випадок смерті заповіла усе майно позивачці, заповіт не змінений і не скасований. Позивачка є єдиним спадкоємцем померлої, інших спадкоємців за законом чи за заповітом немає. Вважає, що строк пропустила з поважних причин, оскільки 23.02.2022 року склала в приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу заяву про прийняття спадщини та мала намір 24.02.2022 року направити її до Баранівської нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Однак 24.02.2022 почалася агресія з боку Російської Федерації проти України. У зв`язку з бойовими діями поштові відділення у м. Києві не працювали, що позбавило її можливості відправити заяву.

Ухвалою судді Баранівського районного суду Житомирської області Васильчук О.В. від 20.09.2022 відкрито загальне позовне провадження у справі.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 05.09.2023 №870/0/15-23 суддя Васильчук О.В. звільнена з посади судді у відставку.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.12.2023 головуючим суддею визначено Самойленко Л.М.

Ухвалою від 28.02.2024 суддею Самойленко Л.М. справу прийнято до свого провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 04.07.2024 року підготовче судове засідання закрито та призначено справу до судового розгляду по суті

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, в позовній заяві просила розглядати справу у її відсутності.

Відповідач Дубрівська сільська рада свого представника в судове засідання не направила, в матеріалах справи містяться заяви про розгляд справи без їх представника, позовні вимоги визнають повністю.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оцінивши зібрані по справі докази в сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, а тому підлягають задоволенню.

Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі мати вказано " ОСОБА_2 "(а.с.6).

Згідно копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 від 06.05.1981 р. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уклали шлюб 06.05.1981 року, після одруження прізвище дружини " ОСОБА_5 " ( а.с.7).

Згідно копії заповіту від 23.02.2006 року ОСОБА_2 заповіла все своє майно ОСОБА_1 ( а.с. 8).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 11.10.2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Києві (а.с.10).

23.02.2022 року ОСОБА_1 склала заяву про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , яка була зереєстрована в реєстрі за №102 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу (а.с.11)

Згідно повідомлення завідувача Баранівської державної нотаріальної контори Паламарчук О. від 06.09.2022 року № 417/01-16 ОСОБА_1 пропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ( а.с. 9).

Померла 10.10.2021 ОСОБА_2 постійно проживала і була зареєстрована на день смерті в с.Радулин Новоград-Волинського району Житомирської області. З нею на день смерті проживав та був зареєстрований ОСОБА_6 , що підтверджується довідкою Дубрівської сільської ради від 15.02.2022 №45 (а.с.12).

Згідно відповіді на запит суду завідувача Баранівської державної нотаріальної контори від 08.05.2024 року №374/01-16 спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 не заводилася (а.с. 40). У спадковому реєстрі інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину відсутня (а.с.41).

Також в матеріалах справи міститься заява ОСОБА_6 про те, що він не є спадкоємцем по даній справі та не заперечує щоб спадщину приймала ОСОБА_1 (а.с.45).

За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях; 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).

За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно достатті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Подання заяви про прийняття спадщини є дією, яку повинен вчинити спадкоємець, який бажає прийняти спадщину тоді, коли такий спадкоємець не проживав на час відкриття спадщини постійно зі спадкодавцем.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

У постанові Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17 зроблено висновок, що «право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними».

Згідно з правовим висновком, викладеним Верховним Судом України у постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17, під час вирішення питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Складаючи заповіт, спадкодавець виражає свою волю на набуття спадкоємцем права на визначене в ньому майно. Водночас прийняття спадщини є правом, а не обов`язком спадкоємця, який, відмовляючись від прийняття спадщини, не порушує свободи заповіту, а діє у власних інтересах. Відмова від прийняття спадщини може бути виражена як у формі подання заяви про відмову від прийняття спадщини, так і шляхом невчинення спадкоємцем дій, потрібних для прийняття спадщини. Натомість, за загальним правилом, прийняття спадщини потребує активних дій спадкоємця.

Позивач в іншому порядку, ніж судовий, не може захистити свої права щодо прийняття спадщини, а завданням судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд та вирішення цивільної справи з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб. Доводи позивача ОСОБА_1 про поважність причини пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини суд вважає такими, які заслуговують на увагу, а тому вважає необхідним визначити останній додатковий строк для подання заяви.

Ураховуючи викладене, вирішуючи питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, суд врахував свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права та установив, що після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем за заповітом є позивач, інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини в нотаріальну контору не звертались, позивач мала намір вчасно звернутись до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини, заяву склала заздалегідь - 23.02.2024, однак збройна агресія та військові дії російської федерації на території України завадили їй це зробити.

Суд приходить до висновку, що за наведених обставин, позов підлягає задоволенню.

Згідно позовної заяви, витрати, що підлягають стягненню, відсутні.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 81, 247, 258-259, 263 -268, 352 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дубрівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після померлої матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи до Житомирського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Суддя Людмила САМОЙЛЕНКО

СудБаранівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення10.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122382929
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —273/1527/22

Рішення від 10.10.2024

Цивільне

Баранівський районний суд Житомирської області

Самойленко Л. М.

Ухвала від 04.07.2024

Цивільне

Баранівський районний суд Житомирської області

Самойленко Л. М.

Ухвала від 28.02.2024

Цивільне

Баранівський районний суд Житомирської області

Самойленко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні