Справа №295/5792/24
Категорія 35
2/295/1755/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.09.2024 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі
Головуючої судді Воробйової Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Опанасюк В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу
за позовом Адвокатського бюро «Соломонюк та Партнери»
до ОСОБА_1
про стягнення коштів за договором про надання правової допомоги,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить стягнути з відповідача кошти за договором про надання правової допомоги у сумі 100 000,00 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що 14.09.2018 між Адвокатським бюро «Соломонюк та Партнери» та ОСОБА_1 було укладено договір про надання правової допомоги №15. Відповідно до п. 1.1 договору предметом договору є доручення клієнта та зобов`язання адвокатського бюро надати юридичну допомогу в обсязі та на умовах, передбачених договором. Предметом зазначеного договору є первинна консультація та вивчення документів, підготовка адвокатських запитів, складання позовної заяви про встановлення факту родинних відносин з попереднім складанням родинного дерева та отриманням документів на підтвердження, представництво в суді першої інстанції у справі №295/17428/19, складання позовної заяви про визнання права власності на спадкове майно, представництво в суді першої інстанції по справі №295/17596/19, складання апеляційної скарги та представництво в суді апеляційної інстанції у справі №295/17596/19, реєстрація права власності на нерухоме майно та земельну ділянку у встановленому порядку, виготовлення технічної документації на нерухоме майно. Визначені послуги надані АБ «Соломонюк та Партнери» в повному обсязі. Пункт 4.5 договору передбачає, що за результатами юридичної допомоги складається акт, що підписується представниками кожної зі сторін. В акті вказується обсяг наданої юридичної допомоги та її вартість. Так, 19.05.2020 позивачем та відповідачем складений та підписаний акт прийому-передачі виконаних робіт відповідно до договору про надання правової допомоги №15 від 14.09.2018. Крім того, зазначеним актом прийому-передачі виконаних робіт передбачено, що у випадку несплати або несвоєчасної чи неповної сплати гонорару клієнт зобов`язується сплатити штраф у розмірі 100% від суми гонорару. Згідно з п. 4.2 договору оплата за договором здійснюється не пізніше 3-х днів з моменту отримання клієнтом рахунку. Пунктом 6.1 договору передбачено, що у випадку порушення своїх зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність, визначену договором та чинним законодавством України. 03.10.2023 та 07.11.2023 АБ «Соломонюк та Партнери» надсилало на адресу ОСОБА_1 рекомендованими листами листи-вимоги про сплату заборгованості за договором про надання правової допомоги. Станом на 08.04.2024 юридичні послуги, зазначені в акті прийому-передачі виконаних робіт від 19.05.2020, відповідачем не оплачені. Враховуючи, що ОСОБА_1 кореспонденцію не отримує, на телефонні дзвінки не відповідає, позивач вимушений звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 21.05.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.
Інших заяв по суті справи до суду не надійшло.
У судове засідання позивач та його представник не з`явилися, про розгляд справи повідомлені належним чином, від представника позивача ОСОБА_2 до суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі, відповідно до змісту якої позивач позов підтримує.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Стосовно складення повного тексту рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, суд бере до уваги висновки щодо визначення дати ухвалення судового рішення Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, наведені у відповідній постанові Верховного Суду від 05.09.2022 у справі №1519/2-5034/11 (провадження № 61-175сво21).
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 14.09.2018 між Адвокатським бюро «Соломонюк та Партнери» та ОСОБА_1 було укладено договір про надання правової допомоги №15 (далі договір) (а.с.16-18).
Відповідно до п. 1.1 договору, клієнт доручає, а адвокатське бюро приймає на себе зобов`язання надавати юридичну допомогу в обсязі та на умовах, передбачених договором.
Згідно з умовами договору, адвокатське бюро на підставі звернення клієнта приймає на себе зобов`язання з надання наступної юридичної допомоги: представляє у встановленому порядку права та інтереси клієнта в судах загальної юрисдикції з усіма правами сторони, передбаченими Цивільним процесуальним кодексом України, Господарським процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України. Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кримінальним процесуальним кодексом України; представництво інтересів клієнта здійснюється в усіх без виключення підприємствах, установах та організаціях незалежно від їх форм власності та підпорядкування, а також в усіх без виключення державних та недержавних органах (п. 2.1.1, 2.1.2 договору).
Згідно з п. 3.2 договору, клієнт зобов`язується прийняти належним чином виконану роботу адвокатського бюро та оплатити її у розмірі та строки, встановлені в даному договорі.
Вартість наданих юридичних послуг адвокатське бюровизначає самостійно після одержання від клієнта замовлення на надання юридичної допомоги, та виставляє клієнту відповідний рахунок (п. 4.1 договору).
Оплата за даним договором здійснюється не пізніше 3-х днів з моменту отримання клієнтом рахунку від адвокатського бюро. Такий рахунок за вибором адвокатського бюроможе бути надіслано поштовою кореспонденцією та/або електронним листом на електронну поштову скриньку клієнта. Рахунок вважається отриманим клієнтом з моменту його надходження до поштового відділення, яке обслуговує адресу місця проживання (реєстрації) клієнта та/або з моменту надходження електронного листа на електронну поштову скриньку клієнта (п. 4.2 договору).
За результатами надання юридичної допомоги складається акт, що підписується представниками кожної зі сторін. В акті вказується обсяг наданої адвокатським бюроюридичної допомоги і її вартість. Акт надсилається клієнту адвокатським бюро факсимільним зв`язком або поштою. На письмову вимогу клієнта адвокатське бюро може надавати акти про надання юридичної допомоги, в яких буде вказано наданої юридичної допомоги із ідентифікацією (п. 4.5 договору).
Акт про надання юридичної допомоги вважається підписаним, якщо протягом 5 днів з моменту його отримання клієнтом, останній не надав адвокатському бюро письмові аргументовані заперечення на акт (п. 4.6 договору).
Умовами розділу 6 договору передбачено, що у випадку порушення своїх зобов`язань за даним договором сторони несуть відповідальність, визначену даним договором та чинним в Україні законодавством. Порушенням зобов`язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Сторони не несуть відповідальності за порушення своїх зобов`язань за даним договором, якщо воно сталося не з їх вини. Сторона вважається невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів для належного виконання зобов`язання. Усі спори, що пов`язані із даним договором та його укладанням, або такі, що виникають в процесі виконання умов даного договору, вирішуються шляхом переговорів між сторонами. Якщо спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору у порядку, визначеному відповідним чинним в Україні законодавством.
Даний договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2018 або до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за даним договором. У разі якщо за 30 календарних днів до закінчення терміну дії договору жодна зі сторін не повідомить іншу про бажання розірвати договір, він вважається продовженим на той же самий термін та на тих же умовах, без обмеження кількості продовжень (п. 7.1 договору).
Після закінчення строку дії договору, якщо сторони продовжують виконувати його умови, договір вважається поновлений на невизначений термін. При цьому кожна сторона має право його розірвати, попередивши про це іншу сторону за два місяці (п. 7.9 договору).
19.05.2020 керуючим АБ «Соломонюк та Партнери» Соломонюком С.А. та ОСОБА_1 підписано акт прийому-передачі виконаних робіт згідно з договором про надання правової допомоги №15 від 14.09.2020, відповідно до якого ОСОБА_1 надано наступний обсяг правової допомоги: первинна юридична консультація 16.05.2020 з 14:00; підготовка адвокатських запитів; складання позовної заяви; представництво в суді 1 інстанції; складання апеляційної скарги; представництво в суді апеляційної інстанції. Загальна сума гонорару за надані адвокатом послуги складає 50000,00 грн. Зауважень до роботи адвоката клієнт не має. З сумою гонорару клієнт погоджується повністю. У випадку несплати або несвоєчасної або неповної сплати гонорару клієнт зобов`язується сплатити штраф у розмірі 100% від суми гонорару (а.с. 19).
03.10.2023 та 07.11.2023 АБ «Соломонюк та Партнери» направило на адресу ОСОБА_1 листи-вимоги про сплату заборгованості за надані послуги у розмірі 100000,00 грн (а.с. 20-23).
Відповідно до частин першої та п`ятої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (частина перша статті 901 ЦК України).
За змістом пункту 4 статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Аналогічні положення містяться і у статті 28 Правил адвокатської етики, затверджених звітно-виборним з`їздом адвокатів України 2017 року 09.06.2017 (далі - Правила адвокатської етики).
Відповідно до частин третьої, четвертої та шостої статті 28 Правил адвокатської етики розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання), розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
Не погодження клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розміру гонорару при наданні доручення адвокату або в ході його виконання є підставою для відмови адвоката від прийняття доручення клієнта або розірвання договору на вимогу адвоката.
Адвокат, який надає безоплатну правову допомогу, отримує винагороду виключно за рахунок держави у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що, договір про надання правової допомоги, як і будь-який договір про надання послуг, може бути оплатним або безоплатним.
За змістом частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).
Згідно з частиною першою статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
У постанові Верховного Суду від 18.12.2019 у справі №522/17845/15-ц вказано, що «Вирішуючи спір та стягуючи з ОСОБА_2 грошові кошти в розмірі 68 650,00 грн як гонорар за здійснення адвокатом ОСОБА_1 правової допомоги, суди не взяли до уваги, що угода №121 про надання правової допомоги від 24 червня 2015 року (у матеріалах справи наявна її копія) не визначає порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо. Зміст цієї угоди (форма його викладу) не може свідчити про безумовну домовленість сторінпро порядок обчислення гонорару та порядок його сплати, враховуючи, що відповідач заперечує визначений розмір гонорару. Верховний Суд зазначає, що визнаним міжнародним стандартом здійснення адвокатської діяльності є принципи чесності та добропорядної репутації адвоката,який відображений в етичних кодексах поведінки адвокатів та якийрозповсюджується на всі напрями професійної діяльності адвоката. Договір про надання правової допомоги має відповідати вимогам Закону та Правилам, а також визнаним міжнародним та національним стандартам надання правової допомоги. Верховний Суд виходить з того, що правові підстави для стягнення винагороди адвоката за надані послуги (гонорар) мають підтверджуватися належними та допустимими доказами, а саме договором про надання правової допомоги,письмовими документами про проведені розрахунки між сторонами договору. У цій справі такі докази позивач суду не надала, не надала будь-якого розрахунку на підтвердження обсягу виконаної нею роботи (фіксований розмір, погодинна оплата). Тому суди дійшли помилкового висновку про задоволення позову».
Позивач у позові посилається на укладений між сторонами договір про надання правової допомоги №15 від 14.09.2018, п. 4.1 якого визначено, що вартість наданих юридичних послуг адвокатське бюро визначає самостійно після одержання від клієнта замовлення на надання юридичної допомоги, та виставляє клієнту відповідний рахунок.
Отже, умовами договору не визначено порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), тому відсутні підстави вважати, що сторони дійшли згоди щодо розміру гонорару адвоката.
Також матеріали справи не містять доказів того, що відповідачу був виставлений відповідний рахунок, як передбачено умовами п. 4.1 договору.
Як на підтвердження вартості наданих адвокатом послуг, позивач посилається на акт прийому-передачі виконаних робіт від 19.05.2020 до договору про надання правової допомоги №15 від 14.09.2018.
Разом з тим, у наявному у матеріалах справи акті зазначено, що акт прийому-передачі виконаних робіт складено згідно з договором про надання правової допомоги №15 від 14.09.2020.
Суд припускає, що у акті наявна описка, однак відповідно до приписів ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Крім того, зміст зазначеного акту містить і інші невідповідності.
Так, договір про надання правової допомоги між ОСОБА_1 та АБ «Соломонюк та Партнери» укладений 14.09.2018.
У позові позивач посилається на те, що предметом зазначеного договору є первинна консультація та вивчення документів, підготовка адвокатських запитів, складання позовної заяви про встановлення факту родинних відносин з попереднім складанням родинного дерева та отриманням документів на підтвердження, представництво в суді першої інстанції у справі №295/17428/19, складання позовної заяви про визнання права власності на спадкове майно, представництво в суді першої інстанції по справі №295/17596/19, складання апеляційної скарги та представництво в суді апеляційної інстанції у справі №295/17596/19, реєстрація права власності на нерухоме майно та земельну ділянку у встановленому порядку, виготовлення технічної документації на нерухоме майно.
Хоча зі змісту самого договору не вбачається, що його предметом є саме зазначені роботи та послуги адвоката, представництво інтересів ОСОБА_1 у справах №295/17596/19 та №295/17596/19.
При цьому, у акті прийому-передачі виконаних робіт від 19.05.2020 серед робіт, виконаних адвокатом, зазначено: первинна юридична консультація 16.05.2020 з 14:00.
Отже, договір про надання правової допомоги між ОСОБА_1 та АБ «Соломонюк та Партнери» було укладено 14.09.2018, за твердженням позивача, ним надавалась правова допомога у справах №295/17596/19 та №295/17596/19 (цифри 19 у кінці номеру справи свідчать про те, що вони були зареєстровані у суді у 2019 році), при цьому, згідно з актом, первинна юридична консультація була надана ОСОБА_1 16.05.2020.
Зважаючи на наведені невідповідності, суд вважає недоведеним, що відповідно до договору про надання правової допомоги №15 від 14.09.2018 позивач надав ОСОБА_1 послуги, які зазначені в акті від 19.05.2020, та що цим актом між сторонами погоджений гонорар адвоката відповідно до вказаного договору.
Окрім того, позивачем не надано жодних доказів на підтвердження того, що ним були виконані будь-які роботи чи надані послуги на виконання договору про надання правової допомоги №15 від 14.09.2018, про які зазначено у позовній заяві, зокрема не надано доказів, що позивач здійснював адвокатські запити, складав позовну заяву, родинне дерево, отримував документи, здійснював представництво у суді у справах №295/17428/19, №295/17596/19, складав апеляційну скаргу, здійснював реєстрацію права власності, тощо.
Також, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина перша статті 628 ЦК України).
Нормами статті 638ЦК Українивстановлено, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша статті 651 ЦК України).
Позивач просить стягнути з відповідача 100000,00 грн, у тому числі 50000,00 грн штрафу.
При цьому, відповідно до умов договору про надання правової допомоги №15 від 14.09.2018, така відповідальність клієнта не погоджена та умовами договору не передбачено, що штрафні санкції можуть бути додатково погоджено у акті прийому-передачі виконаних робіт, що акт прийому-передачі виконаних робіт є частиною цього договору або додатковою угодою до нього.
Клієнт є слабшою стороною у відносинах з адвокатом, та адвокат не повинен діяти недобросовісно по відношенню до клієнта, використовуючи нечіткі умови складеного ним же договору.
На підставі вищевикладеного суд доходить висновку, що позивач не довів погодження між сторонами гонорару адвоката, його розміру та порядку нарахування, що відповідачу було виставлено відповідний рахунок, не довів, що на виконання договору про надання правової допомоги позивачем були виконані певні роботи та дані послуги, а також не доведено правомірність нарахування штрафу у сумі 50000,00 грн, у зв`язку з чим позов задоволенню не підлягає.
За таких підстав, судові витрати, згідно зістаттею 141 ЦПК України,покладаються на позивача, з урахуванням відмови у задоволенні позову.
Керуючись ст. 47, 116, 117, КЗпП України, ст. 12, 13, 76, 77, 82, 83, 89, 141, 247, 258, 263-265, 279 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в:
У задоволенні позову Адвокатського бюро «Соломонюк та Партнери» до ОСОБА_1 про стягнення коштів за договором про надання правової допомоги відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Адвокатське бюро «Соломонюк та Партнери» (м. Житомир, вул. Покровська, 18, оф. 64).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повний текст рішення складено 24.09.2024.
Суддя Т.А.Воробйова
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122382990 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Воробйова Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні