Справа № 174/692/24
п/с № 2/174/258/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2024 року м. Вільногірськ
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Ілюшик І.А.,
за участю: секретаря Шарапової О.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
третьої особи ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження, в залі суду в м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про позбавленнябатьків-ських правта стягненняаліментів наутримання неповнолітньоїдитини, третіособи: ОСОБА_2 , Виконавчий комітет Вільногірської міської ради Дніпропетровської області,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, треті особи ОСОБА_2 , виконавчий комітет Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, як орган опіки та піклування.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що він є рідним сином відповідача та ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Шлюб між батьками розірваний 14.01.2009 року. Після розірвання шлюбу батько не піклується про позивача, не проявляє заінтересованості в його подальшій долі, не цікавиться його життям, станом здоров`я, фізичним та духовним розвитком, навчанням та підготовкою до самостійного життя. Не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що негативно впливає на його фізичний розвиток, не спілкується з ним, та таким чином не виконує свої батьківські обов`язки. Всі питання щодо виховання вирішуються його бабусею ОСОБА_2 , на утриманні якої він знаходиться. На даний час позивач навчається на 1 курсі, на державній основі, на денній формі в Державному професійно-технічному навчальному закладі «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти» за професією «Машиніст екскаватора, Електрослюсар (слюсар) черговий та з ремонту устаткування», отримує стипендію в розмірі 1250,00 грн., щомісячно.
Позивач письмово звернувся до служби у справах дітей УСС для сім`ї, дітей та молоді ДСГП Вільногірської міської ради Дніпропетровської області з заявою щодо складення висновку про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав та 22.05.2024 року виконавчим комітетом Вільногірської міської ради Дніпропетровської області винесено рішення за № 279/0/7-24 «Про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно неповнолітнього ОСОБА_5 ».
Відповідач проти позбавлення його батьківських прав не заперечує, про що 26.04.2024 року подав відповідну заяву до УСССДМ ДСГП.
Просить позбавити батьківських прав ОСОБА_3 у відношенні неповнолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , передати дитину органу опіки та піклування виконавчому комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області для вжиття заходів щодо подальшого її влаштування відповідно до вимог чинного законодавства, стягнути з відповідача аліменти у розмірі 1/4 частки з усіх видів його доходу (заробітку), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на одну дитину відповідного віку, щомісячно, до досягнення дитиною повноліття, на користь закладу або особи, до якого/якої буде влаштовано дитину.
Ухвалою Вільногірського міського суд Дніпропетровської області від 22.07.2024 року звільнено позивача від сплати судового збору.
Ухвалою Вільногірського міського суд Дніпропетровської області від 22.07.2024 року відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі та призначено підготовче засідання та запропоновано відповідачу подати відзив на позов з доказами його обґрунтування. Копію ухвали та копію позовної заяви із додатками було надіслано відповідачу за зареєстрованим місцем проживання.
У визначений в ухвалі строк відповідачем відзив не подано.
Ухвалою Вільногірськогоміського судДніпропетровської областівід 05.09.2024 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Позивач та третя особа ОСОБА_2 в судове засідання з`явилися, позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили їх задовольнити, підтвердили, кожен окремо, викладені в позовній заяві обставини.
Відповідачвсудовезасідання не з`явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином за зареєстрованим місцем проживання, причини неявки суду не повідомив, відзиву, заяв, заперечень до суду не надав, у зв`язку з чим, враховуючи, що позивач не заперечував проти ухвалення заочного рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення, відповідно до вимог ст.ст. 280-282 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.
Представник третьоїособи органуопіки тапіклування виконавчогокомітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області,яка дієна підставідовіреності,в судове засідання не з`явилась, подала заяву в якій позов підтримала, просила його задовольнити.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази у їх сукупності та взаємозв`язку, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження НОМЕР_1 виданого 14.03.2007 року Відділом реєстрації актівцивільного стану Вільногірського міськогоуправління юстиціїу Дніпропетровськійобласті батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 8).
Шлюб між батьками позивача розірвано 14.01.2009 року, що підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 (а.с. 9).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть мати позивача ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10).
Позивач ОСОБА_1 звертався до начальника ССД Вільногірської міської ради Дніпропетровської області з заявою про надання висновку про доцільність позбавлення батьківських прав його батька ОСОБА_3 відносно нього (а.с. 11).
Рішення виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області від 22.05.2024 року, визнано доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно його сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 12).
Батько позивача ОСОБА_3 не заперечував проти позбавлення його батьківських прав відносно його сина ОСОБА_1 , про що зазначив в своїй заяві начальнику ССД Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (а.с. 13).
Відповідно до копії витягу про реєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 1309 від 19.04.2024 року за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрований ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 (а.с. 14).
Працівниками КУ «ЦНСП» Вільногірської міської ради складено Акт оцінки потреб сім`ї/особи та висновок оцінки потреб сім`ї ОСОБА_2 та за результатами оцінювання з`ясовано, що в сім`ї наявні складні життєві обставини (СЖО), які виникли через смерть матері, відсутність спілкування дитини з батьком, який не приймає участі у його вихованні, задоволенні його потреб в розвитку та навчанні, не проводить з дитиною час та не цікавиться життям. Зі слів ОСОБА_2 , після смерті доньки обов`язки з виховання та утримання онука повністю полягли на неї, батько дитини фінансової допомоги не надає, участі у житті та розвитку дитини не бере (а.с. 15-21).
Згідно довідки від 18.04.2024 року № 01-16/39, ОСОБА_1 навчається в Державному професійно-технічному навчальному закладі «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти» за професією «Машиніст екскаватора, Електрослюсар (слюсар) черговий та з ремонту устаткування. Електрогазозваник», на 1 курсі, на державній основі, форма навчання денна, з 01.09.2023 року по 15.02.2027 року (а.с. 22).
Відповідно до характеристики від 18.04.2024 року, виданої завідувачкою відділення вищезазначеного навчального закладу, ОСОБА_1 проживає з бабусею ОСОБА_2 , батько за період навчання в навчальному закладі жодного разу не з`явився та не підтримує комунікацію з викладачами, зі слів бабусі, участі у вихованні та матеріальному утриманні сина він не приймає. У ОСОБА_7 сприятлива психологічна атмосфера в родині, поважне ставлення один до одного, він допомагає в побуті, ввічливий та чемний, постійно контактує з оточуючими, націлений на спілкування, відкритий, негативним впливам не піддається (а.с. 23).
Відповідно до довідки про доходи виданої ДПТНЗ «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти», ОСОБА_1 отримує стипендію в розмірі 1250,00 грн. щомісячно (а.с. 24).
Виходячи з положень ст. 12 та ст. 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, які мають рівні права щодо подання доказів та доведення перед судом їх переконливості, при цьому суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог та на підставі доказів поданих учасниками справи.
У статті 8 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Згідно із ч. 7 ст. 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Відповідно до ст. 18 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно дост. 165 СК Україниправо на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно до ст. 141, ч. 2 ст. 150 СК Українимати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, при цьому батьки зобов`язані піклуватись про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до ч. 4ст. 155 СК Україниухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до положеньСімейного кодексу Українидо батьків, які ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків передбачено застосування правових санкцій, які можуть вважатися юридичною відповідальністю, і, зокрема, це позбавлення батьківських прав.
Статтею 164 СК Українивизначено виключний перелік підстав, за наявності яких, а також винної поведінки, - мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав.
До таких підстав закон відносить, зокрема, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини має місце, коли вони свідомо не піклуються про фізичний та духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, хоча мають реальну можливість для цього. Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав і інтересів дитини, направлений на позитивний результат у долі неповнолітньої дитини.
Отже, особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбаченихст. 164 СК України. Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом і може мати місце при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Як на правову підставу для позбавлення відповідача батьківських прав ОСОБА_1 , який на час розгляду справи досяг віку передбаченого ст. 165 СК України, тобто має право самостійно звертатись до суду із відповідним позовом, посилається на ухилення відповідача від виконання своїх батьківських обов`язків по його вихованню.
В даному випадку, згідно з наданими доказами суд доходить висновку, що відповідач дійсно ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню своєї дитини, не піклується про фізичний і духовний розвиток сина, не спілкується з ним та не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до внутрішнього світу дитини, тобто з власної волі ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини. Вказане підтверджується, безпосередньо дослідженими в судовому засіданні доказами. Також, оцінивши в сукупності з іншими доказами висновок про доцільність позбавлення батьківських прав, суд вважає його достатнього обґрунтованим та таким, що відповідає інтересам дитини.
Отже,приймаючи доуваги інтереси ОСОБА_1 ,які єпріоритетом прирозгляді даногоспору,враховуючи такожнаявність обставин,з якимизакон,що регулюєсімейні відносини,пов`язує позбавленнябатьківських прав, позицію відповідача висловлену в письмовій заяві до УСССДМ ДСГП, суд вважає, що вимога про позбавлення батьківських прав є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню з позбавленням відповідача батьківських прав відносно неповнолітньої дитини, що відповідатиме інтересам дитини.
При цьому, судом відзначається, що відповідно ч. 1ст. 169 СК Українимати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
За приписами ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
За правилами ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно ч. 1, 2 ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що встановленим обставинам справи, принципам розумності та справедливості, усталеній судовій практиці буде відповідати стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 , аліментів на його утримання у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 06.06.2024 року. Підстав для стягнення аліментів в іншому розмірі не вбачається. Відомостей про стан здоров`я відповідача та наявність у нього інших дітей, а також непрацездатних осіб матеріали справи не містять.
Відповідно до ст. 141ЦПК України,враховуючи, що позивач при подачі позову звільнений від сплати судового збору за його клопотанням, тому судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2422,40 грн. слід стягнути з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 81, 133, 137, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст.ст. 19, 150, 155, 164, 165, 166 СК України суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про позбавленнябатьківських правта стягненняаліментів наутримання неповнолітньоїдитини, третіособи: ОСОБА_2 , Виконавчий комітет Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав у відношенні неповнолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Передати неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , органу опіки та піклування - виконавчому комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, для вжиття заходів щодо подальшого його влаштування відповідно до вимог чинного законодавства.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти в розмірі 1/4 частини його заробітку (доходу), але неменше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з06червня 2024року і до досягнення дитиною повноліття, на користь закладу або особи, до якого/якої буде влаштовано дитину.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь держави судовий збір у розмірі 2422 грн. 40 коп.
Відповідно до ч. 6ст . 164 Сімейного кодексу Українирішення суду про позбавлення батьківських прав, після набрання ним законної сили, надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану, за місцем реєстрації народження дитини.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його постановив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана до Вільногірського міського суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду.
Повний текст виготовлено 17.10.2024 року.
Суддя І.А.Ілюшик
Суд | Вільногірський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122390053 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області
Ілюшик І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні