"18" жовтня 2024 р. Справа № 363/5239/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2024 року суддя Вишгородського районного суду Київської області Олійник С.В.,розглянувши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 до Споживчого товариства «МІЖНАРОДНЕ СПОЖИВЧЕ ТОВАРИСТВО «ГОЛДЕН АКСІС» про виключення зі складу співзасновників та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою про виключення його зі складу співзасновників споживчого товариства, визнання реєстрації його особи у складі співзасновників недійсною та зобов`язання внести відповідні зміни до реєстру юридичних осіб, щоб відобразити фактичний склад співзасновників без його участі.
Як вбачається із змісту позову, позивач звернувся із вказаними позовними вимогами для захисту своїх законних прав та інтересів у зв`язку із тим, що він ніколи не мав наміру брати участь у діяльності вказаного споживчого товариства та не надавав жодних документів, що підтверджують його згоду на вступ до цього товариства.
Суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.
Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Разом з тим стаття 20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначає коло справ, які підлягають розгляду в господарському суді, до якого віднесено справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
При визначенні підвідомчості (предметної та суб`єктної юрисдикції) справ, що виникають з корпоративних відносин, слід виходити з таких міркувань.
За змістом положень статті 167 Господарського кодексу України (далі - ГК України) редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, корпоративні відносини - це відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Стаття 55 ГК України визначає господарські організації як юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Господарською діяльністю у ГК України вважається діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (стаття 3).
Особливості ведення господарської діяльності споживчими кооперативами визначаються законами України «Про кооперацію» (зокрема, статтями 2, 6, 11, 12, 23, 27), «Про споживчу кооперацію» (зокрема, статтями 1, 2, 5-7, 9, 12) та ГК України (зокрема, статтями 94, 111).
За змістом зазначених норм споживча кооперація в Україні - добровільне об`єднання громадян для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану. Вона здійснює торговельну, заготівельну, виробничу та іншу діяльність, не заборонену чинним законодавством України, сприяє соціальному і культурному розвитку села, народних промислів і ремесел, бере участь у міжнародному кооперативному русі.
Первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство (споживчий кооператив) - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об`єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану. Кожний член споживчого товариства має свою частку в його майні. Споживче товариство діє на основі статуту, вважається створеним, визнається юридичною особою і може здійснювати господарську та іншу діяльність з дня його державної реєстрації (стаття 2 Закону України «Про кооперацію», стаття 5 Закону України «Про споживчу кооперацію», стаття 111 ГК України).
Таким чином, споживче товариство є юридичною особою та здійснює господарську діяльність з моменту його державної реєстрації на підставі закону та свого статуту.
Кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах. Рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами. При створенні кооперативу складається список членів та асоційованих членів кооперативу, який затверджується загальними зборами. Вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, які й приймають статут, визначають розміри вступного і обов`язкового пайового внеску, обирають керівні та контрольні органи товариства, а також вирішують інші питання, пов`язані з його діяльністю (статті 7, 11 Закону України «Про кооперацію», статті 5-7 Закону України «Про споживчу кооперацію»).
За змістом положень статті 12 Закону України «Про кооперацію», статті 6 Закону України «Про споживчу кооперацію» член споживчого товариства має право, у тому числі брати участь в господарській діяльності споживчого кооперативу, а також в управлінні ним, обирати і бути обраним до його органів управління і контролю, вносити пропозиції щодо поліпшення діяльності товариства та усунення недоліків у роботі його органів і посадових осіб; одержувати частку прибутку, що розподіляється за результатами господарської діяльності між членами споживчого товариства відповідно до їх пайового внеску.
З аналізу наведених вище норм можна дійти висновку, що члени споживчого товариства (споживчого кооперативу), яке є господарською організацією, беруть участь в управлінні ним, мають право одержувати частку прибутку, що розподіляється за результатами господарської діяльності між членами споживчого товариства відповідно до їх пайового внеску, та інші правомочності, встановлені законом і статутними документами такого товариства.
Такі ознаки відповідають поняттю корпоративних прав, наданому в статті 167 ГК України, а тому спори між учасниками споживчого товариства або між споживчим товариством і його членом, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності цього товариства, є такими, що виникають з корпоративних відносин.
Звертаючись до суду із цим позовом до СТ «МІЖНАРОДНЕ СПОЖИВЧЕ ТОВАРИСТВО «ГОЛДЕН АКСІС», позивач ОСОБА_1 посилався на порушення його прав як особи, що не давала згоди на участь у споживчому товаристві. Тобто між юридичною особою та її учасником (членом) виник спір, пов`язаний зі створенням та діяльністю цієї юридичної особи.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постанові від 27 лютого 2019 року у справі №738/1772/17.
Аналізуючи наведені норми та роз`яснення, надані Верховним Судом, суд дійшов висновку, що заявник не може звертатися до суду із вказаними позовними вимогами в порядку цивільного судочинства, оскільки спір виник з корпоративних відносин, а тому справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Позовна заява ОСОБА_1 до Споживчого товариства «МІЖНАРОДНЕ СПОЖИВЧЕ ТОВАРИСТВО «ГОЛДЕН АКСІС» про виключення зі складу співзасновників та зобов`язання вчинити певні дії підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Таким чином, у відкритті провадження слід відмовити.
Керуючись ст. 186ЦПК України, суддя
ухвалив:
У відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Споживчого товариства «МІЖНАРОДНЕ СПОЖИВЧЕ ТОВАРИСТВО «ГОЛДЕН АКСІС» про виключення зі складу співзасновників та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Роз`яснити позивачу, що він в праві звернутися із вказаною заявою у порядку господарського судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення.
Суддя С.В. Олійник
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122392646 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Олійник С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні