Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 695/2017/24
номер провадження 2-о/695/87/24
17 жовтня 2024 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Середи Л.В.,
за участю
секретаря Оніщенко Н.В.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника адвоката Бруса С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золотоноші цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Гельмязівська сільська рада Золотоніського району Черкаської області про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин між померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіком ОСОБА_2 та його батьком ОСОБА_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Свої вимоги заявник мотивує тим, що після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на земельну частку (пай), розміром 3.10 умовних кадастрових гектари у ВАТ «Русь» у с. Гельмязів Золотоніського району Черкаської області. Спадкоємцем його майна за законом був його син ОСОБА_2 , який фактично спадщину прийняв, але юридично не оформив та помер. Заявниця звернудась до нотаріальної контори для оформлення спадщини після смерті свого чоловіка, але нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину, так як документів, які стверджували родинні відносини між її померлим чоловіком та його померлим батьком відсутні. Таким чином, вказана обставина не дає можливості оформити свідоцтво про право на спадщину, і таких обставин ОСОБА_1 змушена була звернутись до суду з відповідною заявою.
У судовому засіданні представник заявника адвокат Брус С.М. повністю ствердив вимоги заяви з підстав, які зазначені у письмовому варіанті заяви та просив їх задовольнити та встановити факт родинних відносин між ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , докази на ствердження вимог долучені до письмової заяви.
Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні повністю підтримала заяву та просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Гельмязівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області сільський голова Іван Тітаренко у судове засідання не прибув, скерував до суду заяву, в якій проти задоволення вимог ОСОБА_1 не заперечував та надав архівну довідку за вих. № 119 від 28.06.2024 року з додатками: копіями записів у погосподарських книгах Гельмязівської сільської ради.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 повідомив суд, що йому достеменно відомо, що ОСОБА_2 проживав разом із ОСОБА_1 . Також йому відомо, що батьком ОСОБА_6 був ОСОБА_7 , а матір його звали ОСОБА_8 . У них крім ОСОБА_6 більше дітей не було.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_9 повідомила, що їй відомо, що ОСОБА_4 жив із дружиною ОСОБА_10 без реєстрації шлюбу. У них був син ОСОБА_11 . З ОСОБА_2 свідок навчалась в одній школі у с. Гельмязів Золотоніського району. У школі у нього було прізвище ОСОБА_12 , потім став ОСОБА_13 .
Суд, заслухавши пояснення учасників справи та вивчивши письмові докази, приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України - кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи; ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України).
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого подружжя № 00044799170 від 01.05.2024 року ОСОБА_2 та ОСОБА_14 зареєстрували шлюб 26.08.1989 року у виконавчому комітеті Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області за актовим записом №23. Після одруження дружині присвоєно прізвище ОСОБА_13 .
Згідно із свідоцтвом про смерть (серії НОМЕР_1 від 25.01.2006 року) ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 37 років.
Як вбачається з Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00034310713 від 21.12.2021 року ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 10.02.1999 року виконкомом Гельмязівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області вчинено відповідний актовий запис № 17.
Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 04.04.1968 року ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , його матір`ю записана ОСОБА_15 , у графі «батько» відомості відсутні.
Відповідно до Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧР № 0251018, виданого на підставі рішення Золотоніської районної державної адміністрації від 19.06.1997 року № 173, ОСОБА_4 за життя мав право на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності відкритого с/г акціонерного товариства «Русь» розміром 3.10 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Постановою завідувача Другої Золотоніської державної нотаріальної контори м. Золотоноша Гавриленко Н.П. від 01.03.2024 року за вих. № 169 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право наспадщину за законом на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 із-за відсутності документів про родинні стосунки між померлим ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .
Згідно з даними довідки за вих. № 119 від 28.06.2024 року, виданою виконавчим комітетом Гельмязівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, на підставі погосподарських книг за 1967-1969 роки, 1972-1973 роки, 1974-1976 роки, 1977-1979 роки, 1980-1982 роки, 1986-1990 роки ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживав за адресою: АДРЕСА_1 разом із ОСОБА_10 , яка із 1974 року була головою сім`ї, ОСОБА_4 , який зазначений чоловіком голови сім`ї, та ОСОБА_17 , який зазначений сином голови сім`ї.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України - суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" №5 від 31 березня 1995 року, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Виникнення особистих, майнових прав громадян, їх зміну і припинення закон пов`язує з настанням чи зміною певних обставин, тобто з юридичними фактами, які підтверджуються різними свідоцтвами, довідками та іншими документами, що видаються громадянам в адміністративному порядку. Не завжди заінтересована особа має можливість довести документально, що той чи інший факт мав місце (неможливість поновлення втраченого документа або виправлення наявних у ньому помилок тощо), тому допускається судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника.
Юридичні факти - це обставини чи життєві факти, з якими норми права пов`язують виникнення, зміну або припинення правовідносин; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети.
При вирішенні питання про встановлення факту родинних відносин, суд виходить з фактичних, встановлених в судовому засіданні обставин. Суд враховує, що законодавчо питання врегульовано положеннями Цивільного кодексу України щодо сприяння у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для підтвердження такого факту. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Згідно з ч. 1 ст. 89 ЦПК України - суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів; ч.1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Суд вважає, що доводи заявника знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, а факт родинних відносин підтверджується наявними доказами по справі, дослідженими безпосередньо у судовому засіданні, а також показаннями допитаних в судовому засіданні свідків.
Таким чином оцінивши належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності наявних у справі доказів, в розумінні ст.,ст. 76-81 ЦПК України, обставини справи, на які заявник послався як на підставу своїх вимог, з`ясувавши відомості про встановлений факт та мету його встановлення, яка перешкоджає заявниці в оформленні спадкових прав після смерті свого чоловіка, у суду не виникає жодних сумнівів щодо родинних відносин померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , який є батьком померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 .
Оскільки заявниця звернулась із заявою до суду про встановлення факту родинних відносин з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, і встановлення факту не пов`язується з іншим вирішенням спору про право суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає до задоволення в повному об`ємі.
При вирішенні питання розподілу між сторонами судових витрат, суд враховує, що відповідно до ч. 7 ст. 297 ЦПК України при ухваленні судом рішення в справах окремого провадження - судові витрати не відшкодовуються.
Статтею 129-1 Конституції України визначено: Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Відповідно до ч.1 ст. 18 ЦПК України - судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України (суд ураховує також роз`яснення Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» - рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання).
На підставі зазначеного та керуючись ст. ст. 293, 294,
ст.ст. 315, 319 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Гельмязівська сільська рада Золотоніського району Черкаської області про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Суддя: Середа Л.В.
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122395983 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Середа Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні