ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.10.2024м. ДніпроСправа № 904/3484/24
Господарський суд Дніпропетровської області
у складі судді Дупляка С.А.,
без повідомлення (виклику) учасників справи,
дослідивши у спрощеному позовному провадженні матеріали справи №904/3484/24
за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Макарівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"
до Фізичної особи-підприємця Рукас Ігор Анатолійович
про стягнення грошових коштів,
в с т а н о в и в:
1. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі філії "Макарівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (далі - позивач) звернулося до господарського суду з позовною заявою від 31.07.2024 за вих. №б/н до Фізичної особи-підприємця Рукас Ігор Анатолійович (далі - відповідач) про стягнення 104.844,29 грн, з яких: 95.069,59 грн основної заборгованості, 8.639,56 грн пені, 945,00 грн трьох процентів річних, 190,14 грн інфляційних втрат.
Судові витрати позивач просить суд стягнути з відповідача.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №904/3484/24 визначено суддю ДУПЛЯКА Степана Анатолійовича, що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.08.2024.
Ухвалою від 09.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та без виклику учасників справи за наявними у ній матеріалами (в порядку письмового провадження).
Як вбачається з матеріалів справи, ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 09.08.2024 надсилалася відповідачу на адресу: 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. Бутова, будинок 93, за трек-номером 0600282111214.
Зазначена кореспонденція повернулась на адресу господарського суду 26.08.2024 з відміткою про отримання 16.08.2024.
Правильність адреси місця проживання відповідача підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Господарський суд також бере до уваги і те, що ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 09.08.2024 була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень невідкладно.
Суд вважає за необхідне зазначити, що статтями 42, 43 ГПК України передбачено, що учасники справи мають право ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; а також повинні добросовісно користуватися процесуальними правами.
Сторони мають цікавитися станом відомих їм судових проваджень.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (частина третя статті 13 ГПК України).
Згідно частини четвертої статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов`язком не тільки для держави, а й в осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Як зазначила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 січня 2023 року у справі № 9901/278/21, ініціювавши судовий розгляд справи, позивач насамперед повинен активно використовувати визначені законом процесуальні права, здійснювати їх з метою, з якою такі права надано. Реалізація особою процесуальних прав невіддільна від виконання нею процесуального обов`язку щодо сприяння встановленню в судовому процесі дійсних обставин у справі з метою отримання правосудного судового рішення.
Так, суд встановив, що ухвала від 09.08.2024 вважається врученою відвідачу, коли зазначена кореспонденція повернулась на адресу господарського суду 26.08.2024 з відміткою про отримання 16.08.2024.
Відповідачу(ам) в ухвалі від 09.08.2024 встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач(і) має(ють) право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 165 ГПК України, власні заяви чи клопотання, подання яких передбачене положеннями ГПК України, (у разі наявності), а також всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 165 ГПК України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду копія відзиву та доданих до нього документів, в т.ч. заяв чи клопотань, відповідач(і) зобов`язаний(і) надіслати іншим учасникам справи, докази чого надати суду разом з відзивом (розрахунковий чек, опис вкладення до цінного листа).
Крім цього, відповідачу(ам) роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем(ами) відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).
Отже, строк для подачі відзиву відповідачем тривав до 31.08.2024.
Станом на час винесення рішення відзив відповідачем не надано.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийняв рішення у справі.
З урахуванням режиму воєнного стану та можливості повітряної тривоги в місті Дніпрі у Господарському суді Дніпропетровської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи. Відтак, справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.
Стислий виклад позиції позивача
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору купівлі-продажу необробленої деревини №UEEX-5213-8 від 16.02.2024 щодо своєчасної та повної оплати за отриманий товар.
Стислий виклад позиції відповідача
Відповідач відзив не надав.
2. ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
Предметом доказування у справі, відповідно до ч. 2 ст. 76 ГПК України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У даному випадку до предмета доказування входять такі обставини: правонаступництва позивача від постачальника товару; укладення договору; поставки товару; настання строку оплати товару; наявності/відсутності повної/часткової оплати товару; наявності/відсутності заборгованості; правомірності нарахування пені, процентів річних та інфляційних втрат.
Суд встановив, що 16.02.2024 між Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" в особі філії "Макарівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (далі продавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Рукас Ігорем Анатолійовичем (далі покупець, відповідач) був укладений договір купівлі-продажу необробленої деревини №UEEX-5213-8 (далі - договір), відповідно до п. 1.1 умов якого за результатами аукціону з продажу необробленої деревини на підставі укладеної біржової угоди, продавець зобов`язується передати у власність покупця, а покупець зобов`язується прийняти необроблену деревину, реалізовану під час такого аукціону, яка відповідає умовам даного логовору і оплатити його вартість відповідно до умов визначених розділом 4 даного договору.
Товар породи твердолистяні, склад продавця-проміжний, об`єм лоту - 1000, куб.м, ціна продажу за 1 куб.м. 1.201,76 грн, разом 1.201.760,00 грн.
Відповідно до п. 1.3. у даному договорі використовуються міжнародні правила тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати «Інкотермс» (у редакції 2020 року).
Згідно п.1.4 договору право власності на товар за цим договором переходить до покупця з моменту виконання умов поставки відповідно до цього договору.
Термін поставки згідно з цим договором: до 31 березня 2024 року включно (п. 3.1. договору).
Поставка товару за даним договором здійснюється на умовах FCA (нижній/проміжний склад продавця) / EXW (верхній склад продавця) окремими частинами (партіями товару) відповідно до графіку поставки, сформованому та укладеному в електронній торговій системі біржі за формою, наведеною у додатку №1, який є невід`ємною частиною даного договору (п. 3.2. договору).
Відповідно до п. 4.5 договору покупець зобов`язаний протягом 5 (п`яти) робочих днів після отримання рахунку на оплату партії товару здійснити оплату (на умовах 100% передоплати) вартості кожної партії товару виключно у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок продавця у розмірі, визначеному продавцем в рахунку з урахуванням умов, встановлених п. 4.3. договору, якщо інше не обумовлено сторонами згідно п. 4.7 договору.
Пунктом 5.1. договору приймання-передача партії товару здійснюється :
- за умовами FCA (нижній/проміжний склад Продавця) / EXW (верхній склад продавця),
- за якістю - відповідно до п. 2.1. цього договору;
- за кількістю - відповідно до товарно-транспортних чи залізничних накладних та специфікацій до них за підписом уповноваженої особи та печаткою продавця.
Пунктом 6.4.1 договору покупець зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплатити продавцеві грошові кошти в якості оплати за товар на умовах та способом, передбаченим цим договором.
У разі несвоєчасної або неповної оплати товару, зокрема і у випадку здійснення оплати парти товару покупцем на умовах відтермінування платежу згідно п. 4.7 цього договору, покупець сплачує продавцеві пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день такого прострочення (п.7.4 договору).
Даний договір діє до 31 березня 2024 року. Закінчення строку даного договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього договору (10.2., 10.3. договору).
Також позивач зазначає, що поставка була здійснена за умовами FCA (нижній/проміжний склад продавця).
За умовами поставок FCA - відповідальність знімається з вантажовідправника у той момент, коли він передає товар перевізнику, якого найняв покупець. Подальші ризики за транспортування вантажу покупець несе самостійно.
Умови цієї поставки застосовуються до перевезень всіх видів транспорту: залізничний, повітряний, автомобільний, морський або водний внутрішній. Також вони дІКШ», якщо використовується змішаний тип доставки.
За умовами поставки FCA продавець зобов`язується доставити другій стороні вантаж, який вже пройшов митне очищення, доставивши його в зазначений ним місце. Від обраного місця залежить і розподіл між сторонами ризиків і витрат, оскільки саме в цей момент вони переходять від продавця до покупця. Так, якщо поставка оформляється в приміщенні продавця або в іншому нейтральному місці, то за навантаження товару несе відповідальність продавець.
Таким чином, у момент отримання товару водієм, про що є відповідні підписи у товаро-транспортних накладних вся відповідальність перейшла до покупця.
Глава 11 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.
11.3.Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним
транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках.
Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом.
11.4.Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною
водій (експедитор) підписує всі її примірники.
Згідно пункту 11.5. Правил у разі використання товарно-транспортної накладної у паперовій формі перший примірник товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - водій (експедитор) передає вантажоодержувачу, третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається перевізнику.
Поставка товару відповідачу підтверджується товарно-транспортними накладними на загальну суму 293.105,51 грн, а саме:
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ460723 від 22.02. 2024 на суму 26. 390,74 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ460724 від 22.02.2024 на суму 22.819,09 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ481351 від 22.02.2024 на суму 13.219,40 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ481353 від 22.02.2024 на суму 27.712,68 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ290932 від 24.02.2024 на суму 48.910,61 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ290933 від 24.02.2024 на суму 53.109,59 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ290934 від 24.02.2024 на суму 53.478,52 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ410258 від 26.02.2024 на суму 47.464,88 грн.
Однак, як у позові зазначає позивач, відповідачем не в повній мірі здійснено оплату, розмір заборгованості складає 95.069,59 грн.
Позивачем також було складено актом звірки взаєморозрахунків за договором за період 01.02.2024 - 25.04.2024 на загальну суму 95.069,59 грн. Акт підписаний та скріплений печаткою лише з боку позивача.
З метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача з вимогою про сплату суми заборгованості №215/20,22-2024 від 30.04.2024, у якій позивач вимагав у відповідача терміново перерахувати на його /позивача/ розрахунковий рахунок залишок заборгованості за отриманий товар у розмірі 95.069,59 грн. Також позивач повідомив відповідача, що разі несплати заборгованості позивач звернеться до господарського суду з позовною заявою про примусове стягнення заборгованості, в тому числі штрафних санкцій. Також разом з вимогою позивач направив відповідачу акт звірки за період 01.02.2024 - 25.04.2024.
В якості доказів направлення вимоги позивач долучив до справи опис вкладення у цінний лист від 01.05.2024 та фіскальний чек №0800100414917 від 01.05.2024. Суд здійсним перевірку за трекінг №0800100414917, відповідно до інформації, що містить на офіційному сайті Укрпошта направлення було вручено особисто 07.05.2024.
Наведені вище обставини і зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
3. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Предметом спору у даній справі є вимоги позивача до відповідача про стягнення 95.069,59 грн основної заборгованості, 8.639,56 грн пені, 945,00 грн трьох процентів річних, 190,14 грн інфляційних втрат.
Згідно з нормами ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. ст. 625, 628, 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України, ч. 1 ст. 173 ГК України).
Відповідно до ст. 638 ЦК України, яка кореспондується зі ст. 180 ГК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
В ч. 3 ст. 180 ГК України визначено, що при укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Оцінивши зміст договору, господарський суд встановив, що сторонами погоджено його істотні умови.
Договір підписаний уповноваженими особами та скріплено печатками.
Договір у встановленому порядку не оспорений; не розірваний; не визнаний недійсним.
Таким чином, укладений між сторонами договір є дійсним, укладеним належним чином та є обов`язковим для виконання сторонами.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором купівлі-продажу.
Отже, двосторонній характер договору зумовлює взаємне виникнення у кожної зі сторін прав та обов`язків. Тобто, з укладенням такого договору постачальник бере на себе обов`язок поставити певний товар і, водночас, покупець зобов`язується прийняти та оплатити такий товар.
Відповідно до ч. 1ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
За приписами ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Поставка товару відповідачу підтверджується товарно-транспортними накладними на загальну суму 293.105,51 грн, а саме:
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ460723 від 22.02.2024 на суму 26. 390,74 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ460724 від 22.02.2024 на суму 22.819,09 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ481351 від 22.02.2024 на суму 13.219,40 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ481353 від 22.02.2024 на суму 27.712,68 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ290932 від 24.02.2024 на суму 48.910,61 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ290933 від 24.02.2024 на суму 53.109,59 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ290934 від 24.02.2024 на суму 53.478,52 грн;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ410258 від 26.02.2024 на суму 47.464,88 грн.
Однак, як у позові зазначає позивач, відповідачем не в повній мірі здійснено оплату, розмір заборгованості складає 95.069,59 грн.
Позивачем також було складено актом звірки взаєморозрахунків за договором за період 01.02.2024 - 25.04.2024 на загальну суму 95.069,59 грн. Акт підписаний та скріплений печаткою лише з боку позивача.
З метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача з вимогою про сплату суми заборгованості №215/20,22-2024 від 30.04.2024, у якій позивач вимагав у відповідача терміново перерахувати на його /позивача/ розрахунковий рахунок залишок заборгованості за отриманий товар у розмірі 95.069,59 грн. Також позивач повідомив відповідача, що разі несплати заборгованості позивач звернеться до господарського суду з позовною заявою про примусове стягнення заборгованості, в тому числі штрафних санкцій. Також разом з вимогою позивач направив відповідачу акт звірки за період 01.02.2024 - 25.04.2024.
В якості доказів направлення вимоги позивач долучив до справи опис вкладення у цінний лист від 01.05.2024 та фіскальний чек №0800100414917 від 01.05.2024. Суд здійсним перевірку за трекінг №0800100414917, відповідно до інформації, що містить на офіційному сайті Укрпошта направлення було вручено особисто 07.05.2024.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі договору купівлі-продажу, є господарськими зобов`язаннями і згідно з приписами статті 193 ГК України, статей 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 662 ЦК України визначено, що продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу (стаття 663 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи постачальник обов`язок з передачі товару покупцю виконав належним чином.
Доказів щодо наявності заперечень стосовно кількості або вартості поставленого постачальником товару матеріали справи не містять.
Частиною 1 статті 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Враховуючи зазначений вид договорів, вбачається, що він є оплатним, і обов`язку постачальника за договором поставити товар відповідає обов`язок покупця оплатити його вартість.
Строк оплати є таким, що настав одразу після прийняття товару, що прямо врегульовано спеціальною нормою Цивільного кодексу України (ст. 692).
Відповідно до п. 4.5. договору покупець зобов`язаний протягом 5 банківських днів після отримання рахунку на оплату партії товару здійснити оплату (на умовах 100% передоплати) вартості кожної партії товару виключно у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок продавця у розмірі, визначеному продавцем в рахунку з урахуванням умов, встановлених п. 4.3 договору, якщо інше не обумовлено сторонами згідно п. 4.7 договору.
Згідно з п. 4.7 договору сторони можуть домовитись про здійснення покупцем оплати партії товару після поставки, але в строк не більше, ніж 10 банківських днів з моменту поставки відповідної партії товару. Зміна умов оплати допускається лише шляхом укладення сторонами додаткової угоди до даного договору.
Однак, у матеріалах справи відсутні докази досягнення сторонами домовленості щодо узгодження строку оплати в термін не більше 10 календарних днів після відвантаження лісопродукції, як це передбачено п. 4.7 договору.
Частиною 2 статті 530 Цивільного кодексу України, визначено, що якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Отже, строк виконання відповідного грошового зобов`язання визначається за правилами, встановленими ч. 1 ст. 692 ЦК України.
В пункті 1.7. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 № 14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань" роз`яснено, що якщо у договорі або законі не встановлено строку (терміну), у який повинно бути виконано грошове зобов`язання, судам необхідно виходити з приписів частини другої статті 530 ЦК України. Цією нормою передбачено, між іншим, і можливість виникнення обов`язку негайного виконання; такий обов`язок випливає, наприклад, з припису частини першої статті 692 ЦК України, якою визначено, що покупець за договором купівлі-продажу повинен оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього; відтак якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлено інший строк оплати товару, відповідна оплата має бути здійснена боржником негайно після такого прийняття, незалежно від того, чи пред`явив йому кредитор пов`язану з цим вимогу. При цьому передбачена законом відповідальність за невиконання грошового зобов`язання підлягає застосуванню починаючи з дня, наступного за днем прийняття товару, якщо інше не вбачається з укладеного сторонами договору. Відповідні висновки випливають зі змісту частини другої статті 530 ЦК України.
З огляду на наведене, оскільки строк оплати товару за фактично поставлений товар сторонами встановлений не був, то відповідно до приписів ст. 692 ЦК України, відповідач зобов`язаний оплатити поставлений позивачем товар після його прийняття. За таких обставин, строк оплати поставленого відповідачу товару настав.
Відповідач частково здійснив оплату товару у сумі 198.035,92 грн, що підтверджується актом звірки взаємних розрахунків.
Відповідач у порушення взятих на себе зобов`язань, повну оплату поставленого позивачем товару, а саме на суму 95.069,59 грн, не здійснив.
Згідно із ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічна правова норма передбачена частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України.
Згідно з ч.1 ст. 598 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Зобов`язання припиняється виконанням проведеним належним чином (стаття 599 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частинами 3, 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У відповідності до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказів оплати товару в сумі 95.069,59 грн відповідач не надав.
Доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, відповідач жодними доказами не спростував. Більш того, відповідач не скористався і правом на подачу відзиву.
Доказів повернення вказаного товару позивачу матеріали справи не містять.
Отже, позовна вимога про стягнення з відповідача на користь позивача 95.069,59 грн є доведеною та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо вимог про стягнення пені
Згідно з ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.
За визначенням ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 6 ст. 232 ГК України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Пунктом 7.4. договору передбачено, що у разі несвоєчасної або неповної оплати товару, зокрема і у випадку здійснення оплати парти товару покупцем на умовах відтермінування платежу згідно п. 4.7 цього договору, покупець сплачує продавцеві пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день такого прострочення.
Однак, як судом було встановлено вище, за змістом договору сторони не погодили строків оплати за фактично поставлений товар, за відсутності передоплати за такий товар.
Частиною 1 статті 692 ЦК України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Строк оплати є таким, що настав одразу після прийняття товару, що прямо врегульовано спеціальною нормою Цивільного кодексу України (ст. 692).
Виходячи з вищевикладеного, поставка товару відповідачу підтверджується товарно-транспортними накладними на загальну суму 293.105,51 грн, а саме:
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ460723 від 22.02.2024 на суму 26. 390,74 грн, обов`язок оплати за якою виник 22.02.2024 прострочення платежу з 23.02.2024;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ460724 від 22.02.2024 на суму 22.819,09 грн, обов`язок оплати за якою виник 22.02.2024 прострочення платежу з 23.02.2024;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ481351 від 22.02.2024 на суму 13.219,40 грн, обов`язок оплати за якою виник 22.02.2024 прострочення платежу з 23.02.2024;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ481353 від 22.02.2024 на суму 27.712,68 грн, обов`язок оплати за якою виник 22.02.2024 прострочення платежу з 23.02.2024;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ290932 від 24.02.2024 на суму 48.910,61 грн, обов`язок оплати за якою виник 24.02.2024 прострочення платежу з 25.02.2024;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ290933 від 24.02.2024 на суму 53.109,59 грн, обов`язок оплати за якою виник 24.02.2024 прострочення платежу з 25.02.2024;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ290934 від 24.02.2024 на суму 53.478,52 грн, обов`язок оплати за якою виник 24.02.2024 прострочення платежу з 25.02.2024;
- товарно-транспортною накладною ЮЖЖ410258 від 26.02.2024 на суму 47.464,88 грн, обов`язок оплати за якою виник 26.02.2024 прострочення платежу з 27.02.2024;
Позивач нарахував пеню за загальний період прострочення з 01.04.2024 до 31.07.2024 на загальну суму 8.639,56 грн.
Здійснивши власний перерахунок пені, суд встановив, що розмір за ним має складати 8.561,46 грн.
Відтак, в частині вимог про стягнення 78,10 грн пені слід відмовити.
Відповідач контррозрахунку не надав, незгоди щодо арифметичної правильності розрахунку у відзиві не висловив, вимогу не заперечив.
Згідно з приписами ч. 4 ст. 165 ГПК України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті.
Щодо вимог про стягнення трьох процентів річних та інфляційних втрат
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач нарахував три проценти річних за загальний період прострочення з 01.04.2024 до 31.07.2024 на загальну суму 945,00 грн та інфляційні втрати за загальний період прострочення з квітня 2024 року до липня 2024 року на загальну суму 190,14 грн.
Здійснивши власний перерахунок трьох процентів річних та інфляційних втрат вони мають бути більшими ніж нараховано позивачем, оскільки суд не може виходити за межі позовних вимог, стягненню підлягають три відсотки річних у розмірі 945,00 грн та інфляційні втрати у розмірі заявленому позивачем у позові 190,14 грн.
Відповідач контррозрахунку не надав, незгоди щодо арифметичної правильності розрахунку у відзиві не висловив, вимогу не заперечив.
Згідно з приписами ч. 4 ст. 165 ГПК України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті.
На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Беручи до уваги усе наведене у його сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги є частково доведеними та такими, що підлягають задоволенню частково.
Судові витрати
Згідно зі ст. 129 ГПК України витрати зі сплаті судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме у розмірі 3.015,89 грн, з урахуванням того, що 99,60 % позовних вимог позивача судом задоволено.
Керуючись ст.ст. 73 - 79, 86, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Рукаса Ігоря Анатолійовича ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (01601, місто Київ, вул. Руставелі Шота, будинок 9-А; ідентифікаційний код 44768034) в особі філії "Макарівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (08001, Київська область, Бучанський район, смт. Макарів, буд. 17/1; ідентифікаційний код 45125514) 95.069,59 грн (дев`яносто п`ять тисяч шістдесят дев`ять грн 59 к.) основної заборгованості, 8.561,46 грн (вісім тисяч п`ятсот шістдесят одну грн 46 к.) пені, 945,00 грн (дев`ятсот сорок п`ять грн 00 к.) трьох відсоткыв річних, 190,14 грн (сто дев`яносто грн 14 к.) інфляційних втрат, 3.015,89 грн (три тисячі п`ятнадцять грн 89 к.) судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог (про стягнення пені у розмірі 78,10 грн) відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.А. Дупляк
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122406094 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні