Рішення
від 11.09.2024 по справі 925/689/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2024 року Черкаси справа №925/689/24

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І., із секретарем судового засідання Лисенко О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу

за позовом Акціонерного товариства «БАНК АЛЬЯНС» (вул.Січових Стрільців, 50, м.Київ, 04053, ідентифікаційний код 14360506)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» (вул.Шевченка, 335, кв.20, м.Черкаси, 18005, ідентифікаційний код 43808814)

та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення 438 541,67 грн,

представники сторін у судове засідання не з`явились,

30.05.2024 Акціонерне товариство «БАНК АЛЬЯНС» звернулося у Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» та ОСОБА_1 , у якому просить суд солідарно стягнути з відповідачів заборгованість за кредитним договором №ID2852085 від 14.02.2022 у розмірі 438 541,67 грн з яких: 90277,88 строкова заборгованість за кредитом; 159 722,12 грн прострочена заборгованість за кредитом; 7083,33 грн строкова заборгованість за процентами; 181 452,34 грн прострочена заборгованість за процентами. У позовній заяві позивач також просить суд стягнути з відповідачів на свою користь судові витрати зі сплати судового збору. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачами своїх зобов`язань за кредитним договором та договором поруки, а саме непогашення кредиту у визначений кредитним договором термін. Позивач звертався до відповідачів із листами-вимогами, у яких просив погасити в повному обсязі прострочену заборгованість за кредитним договором, проте відповідачі ці листи проігнорували, що і стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду за примусовим стягненням заборгованості у судовому порядку.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 05.06.2024 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. В задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження відмовлено. Встановлено відповідачам строк 15 днів з дня вручення ухвали про прийняття справи до свого провадження для подання суду відзиву на позовну заяву та усіх письмових та електронних доказів, що підтверджують заперечення проти позову. Цією ж ухвалою призначено підготовче засідання у справі о 10 год 00 хв 02.07.2024.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 02.07.2024 суд відклав підготовче засідання до 12 год 00 хв 13.08.2024.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 13.08.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті о 10 год 15 хв 11.09.2024.

Позивач (його представник) у судове засідання не з`явився, надіславши суду заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідачі у судове засідання 11.09.2024 не з`явилися, хоча про розгляд справи судом неодноразово повідомлялися у встановленому законодавством України порядку шляхом направлення на адресу їх адреси відповідних ухвал суду, про що є відомості у матеріалах справи.

Відповідачі у встановлений судом строк, відзив на позов суду не надали. Ухвала Господарського суду Черкаської області від 05.06.2024 про відкриття провадження у справі була направлена судом на адресу відповідачів, яка вказана позивачем у позовній заяві та відповідає адресі місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» (судом був замовлений Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань) та на адресу місця реєстрації ОСОБА_1 (судом була отримана відповідь з Єдиного демографічного реєстру щодо місця реєстрації відповідачки №622334) рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштового відправлення. Ухвала суду вручена відповідачам не була та 20.06.2024 повернулась до суду із відміткою Акціонерного товариства «Укрпошта» «адресат відсутній за вказаною адресою».

З метою належного повідомлення відповідачів про дату, час і місце проведення судових засідань, ухвали Господарського суду Черкаської області від 02.07.2024 та від 13.08.2024 також направлялась судом на адреси відповідачів та повернулися до суду із відміткою Акціонерного товариства «Укрпошта» «за закінченням терміну зберігання» та «адресат відсутній за вказаною адресою» відповідно.

Про відкриття провадження у справі судом також було повідомлено відповідачів шляхом розміщення на офіційному сайті Господарського суду Черкаської області оголошення про повідомлення учасника справи у порядку статті 120 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - витяг) - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі. Згідно з частиною 1 статті 10 цього Закону якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Як слідує з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцем реєстрації відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» є АДРЕСА_1 . Судом також було здійснено запит до Єдиного державного демографічного реєстру про адресу місця реєстрації ОСОБА_1 та згідно з відповіддю №622334 від 03.06.2024, адресою місця реєстрації останньої також є АДРЕСА_1 . На цю адресу суд і направляв ухвали суду про відкриття провадження, відкладення підготовчого засідання та закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

Днем вручення судового рішення відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Відповідно до частини 4 статті 122 Господарського процесуального кодексу України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу.

Суд зазначає, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу.

Примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції або повернуті органами зв`язку з позначками «адресат відсутній», «закінчення терміну зберігання» тощо з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій. Відсутність сторони за адресою чи незабезпечення одержання за такою адресою кореспонденції створює саме для учасника справи негативні наслідки, які він зобов`язаний передбачити та самостійно вжити заходи щодо їх ненастання.

Отже, судом вжито належних заходів про повідомлення відповідачів про розгляд справи, але останні не скористалися своїм правом на подання відзиву на позов.

З огляду на положення частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Рішенням Правління Акціонерного товариства «БАНК АЛЬЯНС», яке оформлено протоколом №3 від 17.01.2022 затверджено редакцію договору банківського обслуговування корпоративних клієнтів АТ «БАНК АЛЬЯНС».

За умовами договору банківського обслуговування корпоративних клієнтів АТ «БАНК АЛЬЯНС» (далі публічний договір, а.с.11-79) цей договір, заява про приєднання, тарифи, а також усі додатки до нього разом складають єдиний документ договір банківського обслуговування корпоративних клієнтів.

Договір є системою затверджених і оприлюднених норм, що встановлюють порядок та умови надання банком клієнту послуг, перелік та склад яких визначений укладеним з ним договором та цим договором. Договір розміщують на інформаційних стендах у доступних для клієнтів приміщеннях банку та на сайті банку в електронній формі, в тому числі в файлі, який доступний для вільного копіювання засобами Сайту та збереження на комп`ютерній техніці будь-якої особи (пункт 3.1 публічного договору).

Погашення кредиту здійснюється позичальником відповідно до графіку погашення та не пізніше кінцевого терміну повернення заборгованості, зазначеного в графіку погашення. Повернення кредиту здійснюється позичальником щомісяця шляхом забезпечення позичальником позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних платежів, зазначених у графіку погашення (банк здійснює договірне списання грошових коштів з поточного рахунку позичальника в строки і в розмірах, передбачених графіком погашення або шляхом безготівкового перерахування коштів з рахунку позичальника (відкритого в банку або відкритого в іншій банківській установі) на рахунок 2909 в банку. Остаточний строк погашення заборгованості за кредитом є дата повернення позичальником кредиту (пункт 10.2.4 публічного договору).

Зобов`язання за кредитом можуть бути виконані іншою ніж позичальник особою, про що позичальник зобов`язаний письмово повідомити Банк. Нарахування процентів по кредиту здійснюється щомісячно на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за отриманими коштами, виходячи з процентної ставки у розмірі, визначеному в заяві про приєднання. При розрахунку процентів використовується метод «факт/факт», враховуючи перший день надання та не враховуючи день погашення кредиту (пункт 10.2.6 публічного договору).

Проценти нараховуються з моменту видачі кредиту до дати фактичного повернення кредиту (пункт 10.2.7 публічного договору).

У разі прострочення повернення заборгованості за кредитом, проценти нараховуються також на суму простроченої заборгованості за кредитом за весь період прострочення до моменту її повного погашення (пункт 10.2.8 публічного договору).

Сплата позичальником процентів здійснюється щомісячно в строк, зазначений в заяві про приєднання. В разі наявності простроченої заборгованості за кредитом, проценти, які будуть нараховуватися за такою заборгованістю будуть вважатися простроченими в день їх нарахування і віднесені на відповідні рахунки простроченої заборгованості. Проценти, нараховані за останній період користування кредитом, сплачуються одночасно з погашенням кредиту. Позичальник повертає кредит та сплачує проценти за його користування у національній валюті України гривні (пункт 10.2.9 публічного договору).

Сторони встановлюють наступну черговість погашення заборгованості за кредитним договором: 1) в першу чергу сплачуються прострочені проценти за користування кредитом; 2) в другу чергу сплачуються прострочені комісії; 3) в третю чергу сплачується прострочена заборгованість по сплаті кредиту; 4) в четверту чергу сплачуються нараховані проценти за користування кредитом; 5) в п`яту чергу сплачуються нараховані комісії; 6) в шосту чергу сплачується строкова заборгованість по кредиту; 7) в сьому чергу сплачуються штрафні санкції; 8) в восьму чергу сплачуються інші платежі за кредитним договором (пункт 10.2.10 публічного договору).

Кредитор має право вимагати дострокового повернення всієї заборгованості позичальника за кредитним договором, у випадку, зокрема, порушення останнім будь-яких умов кредитного договору та/або будь-яких інших зобов`язань за кредитним договором, та/або невиконання грошового зобов`язання з погашення належних платежів по кредиту більше ніж на 90 календарних днів (пункт 10.2.15.2.6 публічного договору).

14.02.2022 між Акціонерним товариством «БАНК АЛЬЯНС» (далі банк, кредитор, позивач у цій справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» (далі - позичальник, відповідач 1 у справі) із використанням електронного цифрового підпису підписано заяву №ID2852085 про приєднання до договору банківського обслуговування корпоративних клієнтів (далі - кредитний договір) (а.с.80-82). За умовами цього договору, банк в порядку та на умовах, визначених в даному договорі та цієї заяви про приєднання, за наявності вільних коштів надає позичальнику кредит, а позичальник зобов`язується прийняти кредит, використати відповідно до цільового призначення та повернути кредит і сплатити проценти за користування кредитом, а також інші платежі відповідно до умов цього договору (пункт 1.1 кредитного договору).

Кредит надається позичальнику шляхом зарахування грошових коштів у сумі кредиту на поточний рахунок позичальника НОМЕР_2 , відкритий у Акціонерному товаристві «БАНК АЛЬЯНС», з цільовим призначенням: на поповнення обігових коштів, придбання основних засобів, рефінансування кредиту іншого банку (пункт 1.2 кредитного договору).

Розмір кредиту: 250 000,00 грн; валюта кредиту: гривня; строк кредиту: 36 місяців (пункти 2.1, 2.2 та 2.3 кредитного договору).

Вартість кредиту: розмір процентної ставки за користування кредитом (далі - проценти): 34% річних; розмір щомісячної комісійної винагороди: не передбачено; розмір комісійної винагороди за видачу кредиту: не передбачається; розмір комісійної винагороди за дострокове/часткове дострокове погашення кредиту: 1% від суми, яка перевищує плановий платіж згідно з графіком, протягом перших 4 місяців з дати видачі кредиту, за кожен факт порушення графіку погашення кредиту (пункт 2.4 кредитного договору).

Погашення основної суми кредиту, сплата процентів - щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем укладення договору, згідно з графіком погашення кредиту до даного договору (пункт 2.5.1 кредитного договору).

Сторони узгодили, що графік погашення кредиту надається позичальнику в день укладення даного договору у вигляді додатку 1, який є невід`ємною його частиною (пункт 2.6 кредитного договору).

Кредит надається на умовах забезпечення порукою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) (пункт 2.8 кредитного договору).

Позичальник забезпечує наявність на своєму поточному рахунку грошових коштів у сумі, необхідній для сплати щомісячних платежів згідно з графіком погашення кредиту (пункт 3.1 кредитного договору).

Позичальник підписанням цієї заяви погоджується, що ця заява про приєднання, договір та тарифи банку є кредитним договором (пункт 4.1 кредитного договору).

Цей договір є договором приєднання у визначенні статтями 634, 642 Цивільного кодексу, в зв`язку з чим: умови цього договору визначаються банком та доводяться загалу шляхом розміщення його на офіційному сайті банку https://bankaliance./rules та укладається лише шляхом приєднання до договору в цілому; особа, що виявила намір укласти договір, не може запропонувати банку внести зміни до запропонованих умов договору або запропонувати включення до договору своїх умов; у випадку незгоди зі змістом та формою цього договору чи окремих його положень особа, яка виявляє намір укласти договір, має право відмовитись від його укладення; вимоги щодо зміни або розірвання цього договору, після набрання ним чинності, пред`являються і підлягають задоволенню відповідно до положень цього договору та законодавства України (пункт 4.2 кредитного договору).

Дата підписання заяви про приєднання шляхом накладення електронних підписів обох сторін вважається датою укладання договору та відображається в такому підписі (пункт 4.4 кредитного договору).

У додатку №1 до кредитного договору банк та позичальник виклали графік погашення кредиту з розбивкою фіксованих платежів на основну заборгованість та проценти. У графіку погашення визначено строк погашення кредиту: з 14.03.2022 до 13.02.2025.

Кредитний договір підписаний уповноваженим представником банку та директором відповідача 1 ОСОБА_1 кваліфікованими електронними підписами, що підтверджене протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису (а.с.82).

В цей же день, 14.02.2022 між Акціонерним товариством «БАНК АЛЬЯНС» (банк) та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки №ID2852085/П1 (далі договір поруки, а.с.84-86), за умовами якого, поручитель поручається перед банком за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» (позичальник) зобов`язань за заявою №ID2852085 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «Банк Альянс» (продукт «Кредит Зручний»), включаючи всі зміни та доповнення до нього (в тому числі, але не виключно й ті, що збільшують розмір основного зобов`язання), які будуть укладені в майбутньому між банком та позичальником (далі - кредитний договір) (пункт 1 договору поруки).

Порукою забезпечуються наступні зобов`язання позичальника, що випливають з кредитного договору: повернути отримані кредитні кошти (далі - кредит) в розмірі 250 000,00 грн в порядку та на умовах, передбачених кредитним договором, у строки (погашення кредиту здійснюється не пізніше 13.02.2025 (включно), в тому числі з урахуванням випадків авто пролонгації кредитного договору), передбачені кредитним договором; щомісячно сплачувати проценти за користування кредитом в розмірі 34% процента річних, інші проценти, як це передбачено кредитним договором; сплатити будь-які комісії, передбачені кредитним договором; використати грошові кошти (кредит) на цілі, передбачені кредитним договором; у разі порушення умов кредитного договору сплатити неустойку, штраф, пеню в строки, у розмірі та у випадках, передбачених кредитним договором; відшкодувати збитки, витрати та іншу заборгованість, що можуть виникнути у банку, в зв`язку з укладенням та виконанням кредитного договору, та які передбачені умовами кредитного договору; виконати інші зобов`язання позичальника, які випливають з кредитного договору (пункт 2 договору поруки).

За виконання зобов`язань за кредитним договором поручитель та позичальник відповідають перед банком як солідарні боржники (пункт 4 договору поруки).

Поручитель відповідає перед банком у тому ж обсязі, що і позичальник, включаючи сплату кредиту, процентів за користування кредитом, комісій, пені, інших платежів та витрат, передбачених кредитним договором, відшкодування збитків (пункт 5 договору поруки).

Поручитель зобов`язаний виконати зобов`язання (в тому числі про дострокове погашення заборгованості), як солідарний боржник, протягом 5 календарних днів з дати відправлення (надсилання) банком поручителю вимоги або з дати отримання поручителем вимоги банка, в залежності від того, яка із зазначених дат настала раніше (пункт 8 договору поруки).

Порука за цим договором припиняється після закінчення 3 років з дня настання терміну виконання основного зобов`язання, передбаченого кредитним договором, але в будь-якому разі до повного виконання зобов`язань за кредитним договором (пункт 15 договору поруки).

Договір поруки підписаний уповноваженим представником банком та поручителем ОСОБА_1 особисто кваліфікованими електронними підписами, що підтверджене протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису (а.с.86).

11.04.2022 між банком та позичальником шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів було підписано додатковий договір №1 про внесення змін та доповнень до заяви №ID2852085 про приєднання до договору банківського обслуговування корпоративних клієнтів, згідно з яким сторони за договором домовилися викласти додаток 1 до кредитного договору в редакції додатку 1 до цього додаткового договору У графіку погашення визначено строк погашення кредиту: з 14.06.2022 до 13.02.2025. Новий графік погашення кредиту та нові зобов`язання встановлені додатковим договором, починають діяти з дати набрання чинності цим додатковим договором. Дата підписання додаткового договору шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів обох сторін, вважається датою набрання чинності додатковим договором (а.с.83).

14.02.2022 позивачем відповідно до умов кредитного договору надано позичальнику (відповідачу 1) кредитні кошти у сумі 250 000,00 грн шляхом зарахування вказаних грошових коштів на поточний рахунок позичальника НОМЕР_2 , відкритий у Акціонерному товаристві «БАНК АЛЬЯНС», що підтверджене випискою по особовому рахунку за період з 14.02.2022 до 10.05.2024 (а.с.87-108).

Позичальник належним чином не дотримувався графіку повернення кредитних коштів та процентів, чим порушив свої зобов`язання перед банком. За весь період дії договору позичальником сплачено 5591,05 грн.

12.02.2024 позивач направив на адресу позичальника - Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777», лист-вимогу про усунення порушення №32/726 від 09.02.2024, у якому зазначив про порушення позичальником умов кредитного договору в частині своєчасного погашення заборгованості. У вимозі банк вимагав терміново погасити прострочену заборгованість у розмірі 298 861,02 грн за кредитним договором у строк до 25.02.2024 (а.с.109-110).

У цей же день, 12.02.2024 позивач також направив лист-вимогу №32/724 від 09.02.2024 на адресу поручителя, ОСОБА_1 , у якій посилаючись на укладений між банком та ОСОБА_1 , як поручителем договір поруки №ID2852085/П1 від 14.02.2022, вимагав від поручителя протягом 5 календарних днів погасити заборгованість за кредитним договором в повному обсязі у сумі 417 291,67 грн (а.с.111-112).

За розрахунком позивача заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» станом на 30.04.2024 становить 438 541,67 грн, яка складається з 90277,88 грн строкової заборгованості по кредиту, 159722,12 грн простроченої заборгованості по кредиту, 7083,33 грн строкової заборгованості за процентами та 181 458,34 грн простроченої заборгованості за процентами, за стягненням якої позивач і звернувся до суду за примусовим стягненням.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при прийнятті рішення та оцінка аргументів учасників справи.

Предметом спору у цій справі є вимога позивача про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості, яка виникла за зобов`язаннями позичальника перед банком.

За правилами статті 638 Цивільного Кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відносини, які виникли між позивачем та відповідачем 1 за своєю правовою природою є фінансовими зобов`язаннями. Правовим регулюванням таких правовідносин є норми встановлені у §1 Фінанси і банківська діяльність Господарського кодексу України та Главі 71 Цивільного кодексу України.

Підставою виникнення таких правовідносин, відповідно до положень закону є укладення письмового договору. Так, відповідно до частини 2 статті 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Згідно з положеннями статті 1054 Цивільного Кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до статті 1048 Цивільного Кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

У відповідності до приписів статті 1049 Цивільного Кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Судом встановлено, що згідно з умовами кредитного договору, заяви про приєднання банк надав позичальнику кредит, а позичальник зобов`язався повернути кредит і сплатити проценти за користування кредитом, розмір кредиту 250 000,00 грн, строк кредиту 36 місяців, розмір процентної ставки за користування кредитом 34% річних.

Надання позичальнику - відповідачу 1, кредитних коштів у сумі 250000,00 грн підтверджено належними доказами, зокрема, випискою по особовому рахунку за період з 14.02.2022 до 10.05.2024, що свідчить про виконання зобов`язань банку перед позичальником.

Виписки з особового рахунка клієнта банку (банківські виписки з рахунку позичальника) є належними та допустимими доказами у справі, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій.

Відповідно до частини першої статті 68 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банки зобов`язані вести бухгалтерський облік та складати фінансову звітність відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та міжнародних стандартів фінансової звітності.

Частиною другою статті 68 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено, що бухгалтерський облік має забезпечувати своєчасне та повне відображення всіх банківських операцій та надання користувачам достовірної інформації про стан активів і зобов`язань, результати фінансової діяльності та їх зміни.

Згідно із частиною третьою статті 69 Закону України «Про банки і банківську діяльність» Національний банк України встановлює для банків, банківських груп: перелік, форми звітності або вимоги до форм, періодичність та строки подання звітності, порядок подання та оприлюднення фінансової звітності (річної фінансової звітності, річної консолідованої фінансової звітності, проміжної фінансової звітності, консолідованої проміжної фінансової звітності), консолідованої та субконсолідованої звітності.

Перелік первинних документів, які складаються банками залежно від виду операції, та їх обов`язкові реквізити, визначений Положенням про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 №254 (далі Положення №254).

Подібне нормативне регулювання організації бухгалтерського обліку в банках наразі визначено Положенням про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.07.2018 №75 (далі Положення №75).

Згідно із пунктом 1.10 Положення №254 первинний документ документ, який містить відомості про операцію та підтверджує її здійснення.

За підпунктом 14 пункту 1 Положення №75 первинний документ документ, який містить відомості про операцію.

Пунктом 4.4 Положення №254 визначено, що залежно від виду операції первинні документи банку (паперові та електронні) за змістом поділяються на касові, якими оформлюються операції з готівкою та меморіальні, які використовуються для здійснення безготівкових розрахунків із банками, клієнтами, списання коштів з рахунків та внутрішньобанківських операцій.

Відповідно до пункту 5.1 Положення №254 інформація, що міститься в первинних документах, систематизується в регістрах синтетичного та аналітичного обліку. Регістри синтетичного та аналітичного обліку ведуться на паперових носіях або в електронній формі. Запис у регістрах аналітичного обліку здійснюється лише на підставі відповідного санкціонованого первинного документа (паперового або електронного).

Схоже регулювання щодо обліку первинних документів містить пункт 57 Положення №75, який визначає, що інформація, що міститься в прийнятих для обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку. Регістри синтетичного та аналітичного обліку ведуться на паперових носіях або в електронній формі. Запис у регістрах аналітичного обліку здійснюється лише на підставі відповідного санкціонованого первинного документа (паперового або електронного).

Відповідно до пункту 5.3 Положення №254, підпункту 1 пункту 59 Положення №75 банки обов`язково мають складати на паперових та/або електронних носіях такі регістри як особові рахунки та виписки з них.

Пунктом 5.4 Положення №254, пунктом 60 Положення №75 визначено, що особові рахунки є регістрами аналітичного обліку, що вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня.

Згідно із пунктом 5.6 Положення №254, пунктом 62 Положення №75 виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту.

З огляду на це виписки по особовому рахунку (картковому рахунку) можуть бути належним доказом заборгованості щодо тіла кредиту за кредитним договором.

Суд зазначає, що у частині 2 статті 1050 Цивільного кодексу України передбачено пряму норму закону, відповідно до якої встановлено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Отже, у разі прострочення повернення чергової частини банк має право вимагати у позичальника повернути частину позики, яка не була сплачена та сплатити проценти, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідно із розрахунком заборгованості позивача, станом на 16.04.2024 залишок простроченої заборгованості за кредитом становить 159 722,12 грн, строкової заборгованості по кредиту - 90277,88 грн, а разом 250 000,00 грн.

Уклавши кредитний договір, сторони мають легітимні очікування щодо належного його виконання. Зокрема, позичальник розраховує, що протягом певного часу він може правомірно користуватися кредитом, натомість кредитор розраховує, що він отримає плату (проценти за користування кредитом) за надану позичальнику можливість не повертати всю суму кредиту одразу.

Відповідно до частин 2, 3 статті 10561 Цивільного Кодексу України розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.

Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Встановлений договором розмір фіксованої процентної ставки не може бути збільшено кредитодавцем в односторонньому порядку. Умова договору щодо права кредитодавця змінювати розмір фіксованої процентної ставки в односторонньому порядку є нікчемною.

Як вже було зазначено вище, пунктом 2.4.1 кредитного договору сторони погодили, що позичальник за користування кредитними коштами сплачує проценти за процентною ставкою 34 % річних.

Нарахування процентів по кредиту здійснюється щомісячно на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за отриманими коштами, виходячи з процентної ставки у розмірі, визначеному в заяві про приєднання. При розрахунку процентів використовується метод «факт/факт», враховуючи перший день надання та не враховуючи день погашення кредиту (пункт 10.2.6 публічного договору).

Пунктом 10.2.7 публічного договору визначено, що проценти нараховуються з моменту видачі кредиту до дати фактичного повернення кредиту за цим договором.

Відповідно до пункту 10.2.8 публічного договору у разі прострочення повернення заборгованості за кредитом, проценти нараховуються також на суму простроченої заборгованості за кредитом за весь період прострочення до моменту її повного погашення.

Згідно з пунктом 2.5.1 кредитного договору погашення основної суми кредиту, сплата процентів щомісячно, починаючи з місяця, наступного за місяцем укладення договору, згідно Графіку погашення кредиту Додаток 1 до кредитного договору.

Так, згідно з наданим позивачем розрахунком станом на 30.04.2024, сума процентів за користування кредитом склала 184 541,67 грн, яка складається з 181 458,34 грн суми простроченої заборгованості за процентами та 7083,33 суми строкової заборгованості за процентами.

Відповідно до частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Статтями 553, 554 Цивільного кодексу України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно з положеннями статті 543 Цивільного кодексу України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі.

Отже, при солідарному обов`язку кредиторові надається право за своїм розсудом вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного окремо.

Умовами договору поруки передбачено право кредитодавця вимагати від поручителя виконання зобов`язань у разі порушення позичальником строків виконання зобов`язань, поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що й позичальник, включаючи сплату основного боргу; процентів, неустойки, відшкодування збитків.

З метою виконання основного зобов`язання між банком та другим відповідачем, як поручителем, було укладено договір поруки, за умовами якого поручитель поручається перед банком за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» (позичальник) зобов`язань за кредитним договором. За умовами договору поруки порукою забезпечуються зобов`язання позичальника, що випливають з кредитного договору: повернути отримані кредитні кошти (далі - кредит) в розмірі 250 000,00 грн в порядку та на умовах, передбачених кредитним договором, у строки (погашення кредиту здійснюється не пізніше 13.02.2025 (включно), в тому числі з урахуванням випадків авто пролонгації кредитного договору), передбачені кредитним договором; щомісячно сплачувати проценти за користування кредитом в розмірі 34% процента річних, інші проценти, як це передбачено кредитним договором; сплатити будь-які комісії, передбачені кредитним договором; використати грошові кошти (кредит) на цілі, передбачені кредитним договором; у разі порушення умов кредитного договору сплатити неустойку, штраф, пеню в строки, у розмірі та у випадках, передбачених кредитним договором; відшкодувати збитки, витрати та іншу заборгованість, що можуть виникнути у банку, в зв`язку з укладенням та виконанням кредитного договору, та які передбачені умовами кредитного договору; виконати інші зобов`язання позичальника, які випливають з кредитного договору

Отже, оскільки поручитель поручилася за зобов`язаннями боржника у повному обсязі, позивач набув право вимоги до поручителя щодо погашення заборгованості за кредитним договором.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, зокрема виписками по особовому рахунку, перший відповідач належним чином не виконував свої зобов`язання з повернення кредитних коштів та у визначені графіком строки не сплачував на користь позивача основну заборгованість та проценти. З наданих позивачем доказів слідує, що перший відповідач сплатив на користь позивача лише 5591,05 грн, які були зараховані позивачем у рахунок погашення простроченої заборгованості за процентами.

Невиконання першим відповідачем своїх зобов`язань за кредитним договором стало підставою для звернення позивача до позичальника із листом-вимогою про усунення порушень №32/726 від 09.02.2024.

Матеріали справи також містять і докази направлення позивачем листа-вимоги №32/724 від 09.02.2024 на адресу поручителя, згідно з яким позивач вимагав від другої відповідачки протягом 5 календарних днів погасити заборгованість за кредитним договором в повному обсязі у сумі 417 291,67 грн.

Право вимагати дострокового повернення кредитних коштів передбачено і в публічному договорі, зокрема в пункті 10.2.15.2.6, згідно з яким кредитор має право вимагати дострокового повернення всієї заборгованості позичальника за кредитним договором, у випадку, зокрема, порушення останнім будь-яких умов кредитного договору та/або будь-яких інших зобов`язань за кредитним договором, та/або невиконання грошового зобов`язання з погашення належних платежів по кредиту більше ніж на 90 календарних днів.

Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у цьому випадку позивач має законні та обґрунтовані підстави для стягнення з позичальника та поручителя заборгованості за кредитом та процентів за користування кредитом.

За розрахунком позивача, станом на 16.04.2024 прострочена заборгованість першого відповідача як позичальника за кредитом становить 438541,67 грн, яка складається з строкової заборгованості по кредиту у сумі 90277,88 грн, простроченої заборгованості по кредиту у сумі 159 722,12 грн, строкової заборгованості за процентами у сумі 7083,33 грн та простроченої заборгованості за процентами у сумі 181 458,34 грн. Доказів сплати цієї заборгованості матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 193 Господарського Кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Отже, оскільки порука має похідний характер від забезпеченого нею зобов`язання, а відповідачами не надано жодних належних та допустимих доказів щодо виконання позичальником чи поручителем договірних зобов`язань за кредитним договором, наявність і розмір заборгованості за кредитом доведені позивачем належними, достатніми та допустимими доказами, вимоги позивача відповідачами не спростовані, суд дійшов висновку про солідарне стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за кредитним договором у розмірі 438 541,67 грн заборгованості, яка складається з строкової заборгованості по кредиту у сумі 90277,88 грн, простроченої заборгованості по кредиту у сумі 159 722,12 грн, строкової заборгованості за процентами у сумі 7083,33 грн та простроченої заборгованості за процентами у сумі 181 458,34 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі, сума судового збору у розмірі 6578,13 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідачів у рівних частинах, а саме по 3289,07 грн з кожного.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» (вул.Шевченка, 335, кв.20, м.Черкаси, 18005, ідентифікаційний код 43808814) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «БАНК АЛЬЯНС» (вул.Січових Стрільців, 50, м.Київ, 04053, ідентифікаційний код 14360506) розмірі 438 541,67 грн заборгованості, яка складається з строкової заборгованості по кредиту у сумі 90277,88 грн, простроченої заборгованості по кредиту у сумі 159 722,12 грн, строкової заборгованості за процентами у сумі 7083,33 грн та простроченої заборгованості за процентами у сумі 181 458,34 грн.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ-ТОРГ-777» (вул.Шевченка, 335, кв.20, м.Черкаси, 18005, ідентифікаційний код 43808814) на користь Акціонерного товариства «БАНК АЛЬЯНС» (вул.Січових Стрільців, 50, м.Київ, 04053, ідентифікаційний код 14360506) 3289,07 грн судового збору.

4.Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «БАНК АЛЬЯНС» (вул.Січових Стрільців, 50, м. Київ,04053, ідентифікаційний код 14360506) 3289,07 грн судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складене 17.10.2024.

Суддя О.І.Кучеренко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення11.09.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122406881
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —925/689/24

Судовий наказ від 22.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Судовий наказ від 22.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Судовий наказ від 22.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Судовий наказ від 22.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Рішення від 11.09.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 13.08.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 02.07.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 05.06.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні