Рішення
від 10.10.2024 по справі 723/3457/24
СТОРОЖИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 723/3457/24

Провадження № 2/723/4196/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2024 року м.Сторожинець

Сторожинецький районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Дедик Н.П.,

за участю секретаря судового засідання Бундюр Б.В.,

розглянувши у порядку спрощеногопозовного провадження в залі суду в м. Сторожинець цивільну справу за позовом Чернівецької окружної прокуратури, що діє в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа Комунальне некомерційне підприємство «Сторожинецька БЛІЛ» відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

Керівник Чернівецькоїокружної прокуратуризвернувся досуду зпозовом вінтересах державив особіНаціональної службиздоров`я Українидо ОСОБА_1 ,третя особа Комунальне некомерційне підприємство «Сторожинецька БЛІЛ» відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Посилається на ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», згідно якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №14/99 (про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно з ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви в порядку цивільного судочинства надається керівникам місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Керуючись вищевказаними правовими нормами, керівник Чернівецької окружної прокуратури звертається до суду з даним позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Сторожинецької районної державної адміністрації, виходячи з наступного.

Зазначає, що вироком Сторожинецькогорайонного судуЧернівецької областівід 15.06.2023року ОСОБА_1 визнано винуватимв скоєннікримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.286-1 КК Українита призначенойому зацією статтею,узгоджену сторонамиугоди від05.05.2023року,міру основногопокарання іззастосуванням вимогст.69КК Україниу видіштрафу вдохід державив розмірі1500неоподатковуваних мінімумів доходівгромадян,що складає25500(двадцятьп`ять тисячп`ятсот) грн. з позбавленням його права керувати транспортними засобами строком на 3 роки.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 29 січня 2023 року біля 18-30 год. с. Нові Бросківці Чернівецького району Чернівецької області, керуючи автомобілем марки «Skoda» моделі «Fabia» д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, не врахував дорожню обстановку, проявивши неуважність та самовпевненість у своїх діях, не впевнившись, що дії по керуванню вказаним автомобілем будуть безпечними для інших учасників руху, діючи в порушення та невиконання п.1.5., п.2.3.б і д, та п.10.1 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року, здійснив виїзд на зустрічну смугу руху, в результаті чого відбулось зіткнення із автомобілем марки «ВАЗ» моделі «21074» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , внаслідок чого пасажир автомобіля марки «ВАЗ» ОСОБА_3 отримала тілесні ушкодження у вигляді струсу головного мозку та закритого перелому 1 пальця лівої кисті без зміщення, які відповідно до висновку судово-медичного експерта №27-Е-мдж від 30.03.2023 року відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, як такі, що спричинили тривалий розлад здоров`я.

ОСОБА_3 знаходилася на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні Комунального некомерційного підприємства «Сторожинецька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» в період з 29.01.2023 року по 06.02.2023 року. Сума витрат, понесених медичним закладом на лікування потерпілої від кримінального правопорушення складає 4697,40 грн.

Посилаючись на вищевикладене, просив стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України витрати на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення в сумі 4697,40 грн.

Прокурор ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник третьої особи КНП «СторожинецькаБЛІЛ» Фрунза А.Е. в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, будучи належно повідомленим про час та місце його проведення за зареєстрованим місцем проживання, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позов не подавав.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що з копії вироку Сторожинецького районного суду від 15.06.2023 року вбачається, що ОСОБА_1 визнано винниму вчиненнікримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.286-1КК Українита призначенойому зацією статтею,узгоджену сторонамиугоди від05.05.2023року,міру основногопокарання іззастосуванням вимогст.69КК Україниу видіштрафу вдохід державив розмірі1500неоподатковуваних мінімумів доходівгромадян,що складає25500(двадцятьп`ять тисячп`ятсот) грн. з позбавленням його права керувати транспортними засобами строком на 3 роки.

Вироком суду встановлено, що ОСОБА_1 29 січня 2023 року біля 18-30 год. с. Нові Бросківці Чернівецького району Чернівецької області, керуючи автомобілем марки «Skoda» моделі «Fabia» д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, не врахував дорожню обстановку, проявивши неуважність та самовпевненість у своїх діях, не впевнившись, що дії по керуванню вказаним автомобілем будуть безпечними для інших учасників руху, діючи в порушення та невиконання п.1.5., п.2.3.б і д, та п.10.1 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року, здійснив виїзд на зустрічну смугу руху, в результаті чого відбулось зіткнення із автомобілем марки «ВАЗ» моделі «21074» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , внаслідок чого пасажир автомобіля марки «ВАЗ» ОСОБА_3 отримала тілесні ушкодження у вигляді струсу головного мозку та закритого перелому 1 пальця лівої кисті без зміщення, які відповідно до висновку судово-медичного експерта №27-Е-мдж від 30.03.2023 року відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, як такі, що спричинили тривалий розлад здоров`я.

З копії витягу із розшифровки НСЗУ по КНП «Сторожинецька БЛІЛ» за лютий 2023 року вбачається, що ОСОБА_3 перебувала на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні КНП «Сторожинецька БЛІЛ» в період з 29.01.2023 року по 06.02.2023 року. Загальна вартість лікування становить 4697,40 грн.

Згідно листа Національної службиздоров`я України від 27.02.2024 року встановлено, що послуги КНП «Сторожинецька БЛІЛ», пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч.2 ст.1191 ЦК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні злочину, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього злочину.

Відповідно до ч.7 ст.128 Кримінального процесуального кодексу України особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.

Згідно зі статтею 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено вищевказаною статтею, а також ст.45 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), ст.23 Закону України «Про прокуратуру».

За змістом положень ст.127 КПК України витрати, понесені закладом охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, віднесено до збитків, завданих державі внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Статтею 128 КПК України передбачено, що цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором. Особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.

Згідно із ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч.2 ст.1191 ЦПК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.

Вимогами частини 3 статті 1206 ЦК України передбачено, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 07.07.1995 року «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993 року.

Відповідно до п.2 вищевказаного Порядку сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував налікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення» (КПКВК 2308060), визначено Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року за №1086.

НСЗУ є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми.

В той же час, оскільки НСЗУ витратила державні (бюджетні) кошти при наданні медичних послуг - лікування потерпілого, який перебував на стаціонарному лікуванні з вини ОСОБА_1 , на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеного між НСЗУ (замовник) та Комунальним некомерційним підприємством «Сторожинецька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області у 2023 році за №3698-Е124-Р000, дані кошти необхідно стягнути з нього та зарахувати до Державного бюджету України.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 був засуджений вироком суду за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286-1 КК України, внаслідок якого ОСОБА_3 були спричинені тілесні ушкодження, в зв`язку з чим вона знаходилася на лікуванні в КНП «Сторожинецька БЛІЛ» в період з 29.01.2023 року по 06.02.2023 року. Таким чином, витрати на лікування потерпілої від злочину в сумі 4697,40 грн. підлягають стягненню з ОСОБА_1 як особи, яка вчинила злочин.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь держави судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 4, 5, 12, 13, 19, 23, 76, 81, 141, 263-265, 279, 280-282 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Чернівецької окружної прокуратури, що діє в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа Комунальне некомерційне підприємство «Сторожинецька БЛІЛ» відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (жит. АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь держави в особі Національної служби здоров`я України витрати на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення в сумі 4697 (чотири тисячі шістсот дев`яносто сім) грн. 40 коп., які перерахувати на рахунок UA 688999980313010115000024407, одержувач: Чернівецький ГУК/Чернівецький район/24060300 «інші надходження», код отримувача: 37836095.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (жит. АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь держави судовий збірпо справів сумі1211,20 грн., перерахувавши вказану суму стягувачу Державній судовій адміністрації України (01601, м.Київ, вул. Липська, 18/5).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Сторожинецького районного суду:

СудСторожинецький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення10.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122407380
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

Судовий реєстр по справі —723/3457/24

Рішення від 10.10.2024

Цивільне

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Дедик Н. П.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Дедик Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні