Справа № 681/498/24
Провадження 2-др/681/7/24
УХВАЛА
"17" жовтня 2024 р. м.Полонне
Полонський районний суд Хмельницької області в складі головуючої судді Горгулько Н.А.,
розглянувши в м.Полонному за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін заяву представникапозивача ОСОБА_1 адвокатаВишковського ЄвгенаЛеонідовичапро ухваленнядодаткового рішеннящодо стягненнявитрат направничу допомогуу цивільнійсправі запозовом ОСОБА_1 до товаристваз обмеженоювідповідальністю «Фінансовакомпанія «Кредит-Капітал»,треті особибез самостійнихвимог:приватний нотаріусКиївського міськогонотаріального округуОстапенко ЄвгенМихайлович,Полонський відділдержавної виконавчоїслужби уШепетівському районіХмельницької областіЦентрального міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Хмельницький)про визнаннявиконавчого написунотаріуса таким,що непідлягає виконанню,
в с т а н о в и в:
10.10.2024 року від представника позивача ОСОБА_1 адвоката Вишковського Є.Л. надійшла до суду заява, яка сформована в системі «Електронний суд», про ухвалення додаткового рішення у даній справі, відповідно до якої заявник просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» витрати, пов`язані із наданням правничої допомоги у розмірі 8000 грн, оскільки вказане питання не було вирішено судом при ухваленні рішення.
Суд, розглянувши подану заяву про ухвалення додаткового рішення дійшов до такого висновку.
Судом встановлено, що 05.06.2024 Полонським районним судом Хмельницької області ухвалено рішення, яким позов задоволено повністю - визнано таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис від 26.05.2021, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Євгеном Михайловичем зареєстрований в реєстрі за № 61570, за яким з ОСОБА_1 стягнуто на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал»» заборгованість в сумі 17330 грн, а також стягнуто з ТОВ «Фінансова компанія «Кредит - Капітал» на користь ОСОБА_1 1816 грн 80 коп витрат по сплаті судового збору.
Як з`ясовано судом позивачем у поданій ним 18.04.2024 до суду позовній заяві було вказано, що попередній (орієнтовний) розрахунок витрат, які позивач поніс і які очікує понести в процесі розгляду справи за позовом складає в тому числі 8000 грн витрат на правову допомогу.
Як вбачається з матеріалів справи позивач разом з позовною заявою надав договір №10-04-24/1 від 10.04.2024 про надання правової допомоги, укладений з адвокатом Вишковським Є.Л., акт прийому передачі наданих послуг та детальний опис робіт.
Однак жодних документів (квитанції, платіжного доручення), які б підтверджували факт оплати ОСОБА_1 наданих їй послуг до позовної заяви не додано.
За таких обставин, суд при ухваленні рішення у справі дійшов висновку, що вимога позивача щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу до задоволення не підлягає.
Таким чином, судом в ухваленому рішенні на підставі поданих доказів було вирішено вимогу щодо стягнення заявлених позивачем судових витрат.
У відповідності до пункту 3 частини першоїстатті 270 ЦПК Українисуд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до частини першої, третьої статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
За змістомстатті 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до частини третьоїстатті 137 ЦПК Українидля визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з пунктом 2 частини другоїстатті 141 ЦПК Україниінші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові на позивача.
Відповідно до частини восьмоїстатті 141 ЦПК Українирозмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно з частиною першою статті 246 ЦПК України, якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (стаття 126, частина перша статті 127 ЦПК України).
Отже, нормами ЦПК України визначений порядок звернення до суду із відповідною заявою про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, який передбачає умову подання до суду попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, а також відповідних доказів, які подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. Передбачена процесуальними нормами можливість подати суду протягом п`яти днів докази на підтвердження витрат на правничу допомогу з метою розподілу цих витрат й ухвалення з цього питання додаткового судового рішення є не способом заявити суду про необхідність вирішення цього питання (про яке сторона не висловлювалася раніше), а механізмом довести суду факт понесення цих витрат, як умову для їх розподілу.
Якщо ж до завершення розгляду сторона не заявила суду про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв`язку з розглядом справи у суді, й, відповідно, не надала документів, які ці витрати підтверджують, суд у такому випадку не має підстав розподіляти ці витрати. Не виникне підстав для їх розподілу шляхом ухвалення додаткового судового рішення відповідно до статті 270 ЦПК України й тоді, коли заява про розподіл витрат на правничу допомогу, як і докази, які ці витрати підтверджують, будуть подані суду вже після того, як цей суд розгляне справу й ухвалить відповідне рішення.
Саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони.
Подібний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2022 у справі № 753/7130/20.
При цьому про необхідність дотримання вказаного частиною восьмою статті 141 ЦПК України порядку подання доказів неодноразово вказував Верховний Суд.
У постанові Верховного Суду від 13.10.2021 у справі № 520/8662/19 зазначено, що сторона може подати докази на підтвердження розміру витрат, які вона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, у тому числі і після судових дебатів, але виключно за сукупності двох умов: по-перше, ці докази повинні бути подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, і по-друге, сторона зробила відповідну заяву про розподіл судових витрат до закінчення судових дебатів.
У додатковій постанові Верховного Суду від 22.03.2018 у справі № 910/9111/17 вказано, що відшкодування судових витрат, у тому числі на професійну правничу допомогу, здійснюється за наявності відповідної заяви (клопотання) сторони, яку вона зробила до закінчення судових дебатів, а в суді касаційної (апеляційної) інстанції - до прийняття постанови у справі. Відповідно, якщо учасник справи до закінчення судових дебатів (в суді апеляційної інстанції - до прийняття постанови у справі) не заявив клопотання про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу, суд не має підстав для розгляду питання про розподіл здійснених учасником витрат на професійну правничу допомогу (постанова Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 927/26/18).
Судом встановлено, що рішення суду у справі №681/498/24ухвалено 05.06.2024, про дату його винесення стороні позивача було достеменно відомо, оскільки копію вказаного рішення було доставлено до електронного кабінету представника позивача адвоката Вишковського Є.Л. в цей же день - 05.06.2024, що підтверджено даними довідки про доставку електронного документа (а.с.59). Проте, у порушення вимог частини восьмої статті 141 ЦПК України, заяву про ухвалення додаткового рішення представником позивача було подано до суду 10.10.2024, тобто з пропуском строку для звернення, без клопотання про його поновлення та пояснення причин його пропуску.
За таких обставин, дану заяву належить залишити без розгляду, оскільки така надана представником відповідача поза межами строку, встановленого частиною восьмоюстатті 141 ЦПК України(аналогічна правова позиція викладена у додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц).
На підставі викладеного, керуючись статтями258-261, 353, 354 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Заявупредставника позивача адвоката Вишковського Євгена Леонідовича про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі № 681/498/24за позовом ОСОБА_1 дотовариства зобмеженою відповідальністю «Фінансовакомпанія «Кредит-Капітал»,треті особибез самостійнихвимог:приватний нотаріусКиївського міськогонотаріального округуОстапенко ЄвгенМихайлович,Полонський відділдержавної виконавчоїслужби уШепетівському районіХмельницької областіЦентрального міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Хмельницький)про визнаннявиконавчого написунотаріуса таким,що непідлягає виконанню, залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.А.Горгулько
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122408281 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Горгулько Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні