ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2024 року Чернігів Справа № 620/11502/24
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Виконуючий обов`язки керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави до Остерської міської рада Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Крехаївська гімназія Остерської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Виконуючий обов`язки керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з адміністративним позовом до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Крехаївська гімназія Остерської міської ради, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Остерської міської ради щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Крехаївської гімназії Остерської міської ради, яка розташована за адресою: провулок Шкільний, 7, с.Крехаїв, Чернігівського району, Чернігівської області, 17073, орієнтовною площею 2,3 га, оціночною вартістю 2881 1776,31 грн., зобов`язавши Остерську міську раду вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Крехаївської гімназії Остерської міської ради, орієнтовною площею 2,3 га, оціночною вартістю 28811776,31 грн., яка розташована за адресою: провулок Шкільний, 7, с.Крехаїв, Чернігівського району, Чернігівської області, 17073.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Козелецькою окружною прокуратурою під час вивчення стану додержання органами влади та місцевого самоврядування вимог законодавства України в частині належного оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки закладів освіти, реєстрації цих прав, встановлено порушення вимог Цивільного та Земельного кодексів України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», допущені Остерською міською радою, що проявилося у протиправній бездіяльності даного органу з наведеного питання. Вказує, що не може бути правомірним обґрунтування використання об`єктів нерухомого майна закладів освіти без належного оформлення правовстановлюючих документів, невиконання відповідачем своїх зобов`язань щодо такого оформлення, відсутністю видатків на здійснення вказаних дій.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду сторонам надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.
Вказану ухвалу суду відповідач отримав 27.08.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.93), однак відзив на позов не подав.
Вказану ухвалу суду третя особа отримала 05.09.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.94), однак правом подачі пояснень не скористалась.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 730-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської області» Крехаївська сільська рада, у тому числі с. Крехаїв, ввійшла до складу Остерської міської ради.
На території Остерської об`єднаної територіальної громади за адресою: провулок Шкільний, 7, с. Крехаїв Чернігівського району Чернігівської області знаходиться заклад освіти Крехаївська гімназія Остерської міської ради (далі - заклад освіти), правовстановлюючі документи на землю під будівлями якого не оформлені.
Відповідно до рішення І сесії 8 скликання Остерської міської ради від 24.12.2020 № 07-03-01/VI11 «Про прийняття об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Козелецького району до комунальної власності Остерської міської ради» прийнято безоплатно зі спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Козелецького району до комунальної власності Остерської міської ради заклади освіти та закріплене за ними майно (зокрема і Крехаївську загальноосвітню школу 1-11 ступенів).
Відповідно Статуту Крехаївської гімназії Остерської міської ради, затвердженого рішенням 10 сесії 8 скликання №25-10/VIІІ від 04.08.2022 Остерської міської ради Крехаївську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів перейменовано на Крехаївську гімназію Остерської міської ради (п. 1.1. Розділу І Статуту).
Крехаївська гімназія є юридичною особою, має свій ідентифікаційний код, печатку встановленого зразка, рахунок в установі банку і державного казначейства. Засновником навчального закладу є Остерська міська рада (п.1.3., п. 1.4. Розділу І Статуту).
Безпосереднє керівництво діяльністю закладу освіти здійснюється керівником в межах повноважень, визначених законами та установчими документами даного закладу (п.6.1. Розділу VI Статуту).
У відповідності до п.8.1. Розділу VIII Статуту матеріально-технічна база закладу включає будівлі, споруди, земельну ділянку, комунікації, обладнання, інші матеріальні цінності.
Згідно п.п. 8.6., 8.7., 8.8. Розділу VIII Статуту фінансування закладу освіти здійснюється його засновником або уповноваженим ним органом відповідно до чинного законодавства. Фінансово-господарська діяльність закладу освіти здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України, Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» та іншими нормативно-правовими актами.
Джерелами формування кошторису закладу є: кошти місцевого бюджету Остерської міської ради, що надходять у розмірі, передбаченому нормативами фінансування; кошти фізичних, юридичних осіб; благодійні внески юридичних і фізичних осіб; інші джерела надходження коштів, не заборонені законодавством України.
Згідно п. 8.1 І. Розділу VIII бухгалтерський облік здійснюється через централізовану бухгалтерію уповноваженого органу у сфері освіти.
Відповідно до інформації Остерської міської ради від 19.06.2024 вих.№1111/03-09 встановлено, що Крехаївська гімназія Остерської міської ради знаходиться за адресою: с. Крехаїв Чернігівського району Чернігівської області, провулок Шкільний, 7 правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні у зв`язку з відсутністю коштів. Навчальний заклад користується земельною ділянкою орієнтовною площею 2.30 га.
Зважаючи на те, що правовстановлюючі документи на об`єкти нерухомого майна тривалий час залишаються не оформленими, реєстрація права комунальної власності на земельну ділянку не здійснена, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до норм Закону України Про прокуратуру прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні інтереси держави, що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Оскільки повноваження органів влади, зокрема і щодо здійснення захисту законних інтересів держави, є законодавчо визначеними, суд згідно з принципом jura novit curia (суд знає закони) під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Велика Палата Верховного Суду у своєму рішенні також послалася на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, згідно з яким Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, зокрема зазначив, що за змістом частини третьої статті 23 Закону № 1697-VІІ прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.
Враховуючи, що інтереси держави до цього часу залишаються не захищеними, наявні підстави для представництва прокурором інтересів держави у спірних правовідносинах.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.
Конституція України (ст. 14) визначає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Земельного Кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Відповідно до ч. 1 ст. З Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпорядження землями територіальних громад.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення, відповідно до Закону, питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про освіту», державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Частинами 1, 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, серед іншого, належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, заклади освіти, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про освіту», управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.
Частинами 2, 6 статті 25 Закону України «Про освіту» визначено, що засновник закладу освіти або уповноважена ним особа, зокрема: затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством; здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти. Засновник закладу освіти зобов`язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.
Статтею 79 Закону України «Про освіту» встановлено, що джерелами фінансування суб`єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути, зокрема, як державний бюджет, так і місцеві бюджети, а також інші джерела, не заборонені законодавством.
Крім того, статтею 80 Закону України «Про освіту» передбачено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи, земельні ділянки, будівлі, споруди комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Згідно зі статтею 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Відповідно до ст.ст. 32, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління закладами освіти; організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю.
Управління закладами освіти, які належать територіальним громадам відповідно до підп. 1 п. а ч. 1 ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема щодо надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель.
З аналізу викладених норм вбачається, що управління об`єктами освіти, у т.ч. прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об`єкти комунальної власності є обов`язком відповідної ради.
Враховуючи вищевикладене, право користування земельною ділянкою, на якій розташований заклад освіти має бути оформлено відповідно до вимог ст.ст. 1 16, 123, 125, 126 Земельного кодексу України.
Зокрема, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання регулювання земельних відносин.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам лише на праві постійного користування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч. І ст.92 Земельного кодексу України).
Згідно з п.п. «а», «г» ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; заклади освіти незалежно від форми власності.
17.10.2012 Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов`язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.
Тому необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки закладу освіти прямо передбачена вищевказаними нормами.
Отже, управління об`єктами освіти, у тому числі прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об`єкти комунальної власності є обов`язком відповідної ради.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпорядження землями територіальних громад.
Приписи ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Також, п. 812 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, передбачено, що для державної реєстрації права власності та права постійного користування на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у постійне користування із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у постійне користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у постійне користування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державною реєстрацією прав є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 3, ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ст. 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливо без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Отже, речові права на нерухоме майно вказаного закладу освіти, зокрема, земельну ділянку підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
З наведеного вбачається, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених відповідно до вимог закону. При цьому відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель і призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.
При цьому, Остерською міською радою реальних дій з метою оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та споруди Крехаївської гімназії Остерської міської ради та її державної реєстрації не здійснено.
Суд зазначає, що не може бути правомірним обґрунтування використання об`єктів нерухомого майна закладів освіти без належного оформлення правовстановлюючих документів, невиконання Відповідачем своїх зобов`язань щодо такого оформлення, відсутністю видатків на здійснення вказаних дій.
Таким чином, відсутність бюджетних асигнувань та відсутність коштів, як причина невиконання своїх зобов`язань, не можуть бути підставою для невиконання вимог закону.
Відповідно до Інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, інформаційна довідка № 379637041 від 22.05.2024 відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності (користування) на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , під Крехаївською гімназією Остерської міської ради.
Водночас, як вбачається з інформаційної довідки №379637041 від 22.05.2024 право комунальної власності на будівлі та споруди закладу освіти - Крехаївської гімназії за адресою: провулок Шкільний, 7, с.Крехаїв, Чернігівського району, Чернігівської області оформлено за Остерською міською радою.
Оціночна вартість вказаної земельної ділянки, згідно довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 05.07.2024 становить 28811776,31 грн.
Крім цього, за результатами моніторингу відомостей Публічної кадастрової карти України встановлено відсутність будь-якої інформації щодо земельної ділянки під об`єктами нерухомості за адресою АДРЕСА_1 , що свідчить про те, що питання щодо виготовлення правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку залишається протягом тривалого часу не вирішеним.
Згідно інформації Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 10-25-0.5-3097/2-24 від 23.05.2024, правовстановлюючі документи на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 на якій розташована Крехаївська гімназія Остерської міської ради відсутні.
За таких обставин земельна ділянка під будівлями Крехаївської гімназії Остерської міської ради використовується без оформлення відповідних правовстановлюючих документів, а Остерською міською радою упродовж тривалого часу не здійснено належних та достатніх дій і заходів з оформлення права комунальної власності на землю закладу освіти та її державної реєстрації, чим допущено протиправну бездіяльність.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку закладу освіти - Крехаївської гімназії Остерської міської ради створює передумови зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики нормального функціонування закладу та навчального процесу, що можуть призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Крім того, оформлення комунальної власності на земельну ділянку гімназії дозволить покращити роботу закладу, привести її у відповідність до вимог чинного законодавства та унеможливити зловживання щодо розпорядження майном закладу освіти.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що на земельну ділянку на якій розташована Крехаївська гімназія Остерської міської ради за адресою провулок Шкільний, 7, с.Крехаїв, Чернігівського району, Чернігівської області не оформлено правовстановлюючі документи та право комунальної власності на земельну ділянку, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеними об`єктами нерухомості і ризики для нормального функціонування закладу освіти та здійснення учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків, в зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов виконуючого обов`язки керівника Козелецької окружної прокуратури підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Виконуючий обов`язки керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави до Остерської міської рада Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Крехаївська гімназія Остерської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Остерської міської ради щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Крехаївської гімназії Остерської міської ради, яка розташована за адресою: провулок Шкільний, 7, с.Крехаїв, Чернігівського району, Чернігівської області, 17073, орієнтовною площею 2,3 га, оціночною вартістю 2881 1776,31 грн.
Зобов`язати Остерську міську раду вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Крехаївської гімназії Остерської міської ради, орієнтовною площею 2,3 га, оціночною вартістю 28811776,31 грн., яка розташована за адресою: провулок Шкільний, 7, с.Крехаїв, Чернігівського району, Чернігівської області, 17073.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Виконуючий обов`язки керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Є. Лоскота, 1, сел. Козелець, Чернігівська область, 17000, код ЄДРПОУ 02910114).
Відповідач: Остерська міська рада Чернігівського району Чернігівської області (вул. Незалежності, 21,м. Остер,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,17044, код ЄДРПОУ 04061754).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Крехаївська гімназія Остерської міської ради (17073, Чернігівська область, Чернігівський район, с.Крехаїв, провулок Шкільний, 7, код ЄДРПОУ 33482213).
Повне судове рішення складено 18.10.2024.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122411723 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Оксана ТИХОНЕНКО
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні