Рішення
від 16.10.2024 по справі 184/532/23
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 184/532/23

Номер провадження 2/184/14/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2024 рокум. Покров

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді - Томаша В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Попівніч Н.І.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Шаврової Н.М. ,

представника третьої особи - Андреєвої Н.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Покров цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного професійно-технічного навчального закладу «Покровський центр підготовки і перепідготовки робітничих класів», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області про стягнення одноразової грошової допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про стягнення одноразової грошової допомоги. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що є особою із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, якій рішенням виконавчого комітету Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області від 22.02.2012 №44/1, ОСОБА_1 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування та влаштовано під опіку гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач зазначає, що за рішенням виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області від 22.07.2020 №280, на базі родини гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 було створено дитячий будинок сімейного типу за адресою: АДРЕСА_1 , де виховувалось сім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі і особа з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який був здобувачем освіти ДПТНЗ "ПЦППРК" (відповідач) та у 24.06.2022 році закінчив вищевказаний заклад. Відповідно до рішення виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області від 02.08.2022 №195/06-53-22, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , особу із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, було виведено з числа вихованців дитячого будинку сімейного типу гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На підставі частиною 7 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, проте листом від 27.10.2022 відповідач відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги. На думку позивача, така відмова є протиправною, внаслідок чого позивач звертається до суду з цим позовом і спосіб захисту, визначений позивачем - стягнення одноразової грошової допомоги у розмірі шести прожиткових мінімумів, що становить 16464,00 грн..

В останнє судове засідання позивач та його представник ОСОБА_5 не з`явилися, представник позивача надала заяву, за змістом якої позовні вимоги підтримують, справу просять розглянути без їх участі.

Представник відповідача адвокат Шаврова Н.М., в судовому засідання проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позов.

Представник третьої особи опіки та піклування Виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є особою із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Відповідно до рішення виконавчого комітету Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області від 22.02.2012 №44/1, ОСОБА_1 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування та влаштовано під опіку гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За рішенням виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області від 22.07.2020 №280, на базі родини гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 було створено дитячий будинок сімейного типу за адресою: АДРЕСА_1 , де виховувалось сім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі і особа з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який був здобувачем освіти ДПТНЗ "ПЦППРК" (відповідач) та у 24.06.2022 році закінчив вищевказаний заклад. Відповідно до рішення виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області від 02.08.2022 №195/06-53-22, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , особу із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, було виведено з числа вихованців дитячого будинку сімейного типу гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Листом від 27.10.2022 відповідач відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги, про виплату якої просив позивач, посилаючись на вимоги частиною 7 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Встановивши фактичні обставини справи, суд керується наступним.

У відповідності до статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Згідно зі статтею 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (частина 1 статті 19 ЦПК України).

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 52 Конституції України, утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу.

Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа визначаються Законом України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" .

Статтею 1 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" визначено, що: статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, це визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування; особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування; форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування це усиновлення; встановлення опіки, піклування; передача до прийомної сім`ї, дитячих будинків сімейного типу, до закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; передача до дитячого будинку сімейного типу це прийняття в окрему сім`ю, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, на виховання та для спільного проживання не менш як п`яти дітей-сиріт та/або дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей, включаючи рідних, у такій сім`ї не може перевищувати десяти осіб; діти-вихованці це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовані до дитячого будинку сімейного типу; батьки-вихователі це подружжя або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли на виховання та для спільного проживання не менш як п`ять дітей-сиріт та/або дітей, позбавлених батьківського піклування, та яким, за рішенням органів опіки та піклування, надано статус батьків-вихователів; заклади для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування це медичні, навчальні, виховні заклади, інші заклади та установи, в яких проживають діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування.

Відповідно до п.2 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 №564, дитячий будинок сімейного типу - окрема сім`я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Статтями 3, 4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено, що основними засадами державної політики щодо соціального захисту осіб з числа дітей, позбавлених батьківського піклування є, зокрема захист їх майнових, житлових та інших прав та інтересів, належне матеріально-технічне забезпечення незалежно від форми влаштування та утримання такої категорії дітей на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку. Заходи соціального захисту осіб з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, гарантуються, забезпечуються та охороняються державою. Державні соціальні стандарти і нормативи встановлюються, зокрема, до мінімального стандарту разової державної фінансової допомоги при закінченні такими дітьми виховного, навчального закладу.

Крім того, ч.1 ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком.

Абзацом 16 статті 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено, що випускники закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи, які перебували на повному державному забезпеченні у закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, і закінчили своє перебування у зазначеному закладі у зв`язку із закінченням навчання.

Частиною 7 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено, що випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

Як вбачається з вищевикладеного, ч.7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» встановлено обов`язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії. Усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування незалежно від форми їх утримання та виховання гарантовано перебувають на повному державному утриманні. Даний правовий висновок висловлений Верховним Судом у постановах від 18 вересня 2018 року у справі № 493/407/16-а, від 03 жовтня 2019 року у справі № 303/5849/16-а, від 26 травня 2020 року у справі №303/5848/16-а.

З огляду на зазначене, відповідач зобов`язаний був здійснити нарахування одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, а також виплатити випускнику ДПТНЗ "ПЦППРК", ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідні кошти.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік», прожитковий мінімум для осіб віком від 6 до 18 року у період з липня по грудень 2022 становить 2744 грн.

Статтею 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Відповідно, розмір одноразової грошової допомоги, який відповідач повинен був сплатити позивачу, становить 2744х6=16464 грн..

Суд дає критичну оцінку доводам представника відповідача, висловлені ним у відзиві та в судовому засіданні, оскільки вони є безпідставними та недоведеними, спрямованими на уникнення від виплати одноразової грошової допомоги на користь позивача та спростовуються наданими позивачем доказами, доводами представника третьої особи, матеріалами справи в їх сукупності.

Таким чином, з огляду на встановлені в судовому засіданні обставини, що підтверджуються належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задоволено у повному обсязі, суд стягує з відповідача на користь позивача понесені останнім судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1073,60 грн.

Керуючись ст.ст.10,11,12,13,141,259,263-265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державного професійно-технічного навчального закладу «Покровський центр підготовки і перепідготовки робітничих класів», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області про стягнення одноразової грошової допомоги - задовольнити.

Стягнути з Державного професійно-технічного навчального закладу «Покровський центр підготовки і перепідготовки робітничих класів» (53300, Дніпропетровська обл., місто Покров, вул.. Джонсона Бориса, буд 17, ЄДРПОУ 02541792) на користь ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) одноразову грошову допомогу в розмірі 16464 грн.

Стягнути з Державного професійно-технічного навчального закладу «Покровський центр підготовки і перепідготовки робітничих класів» (53300, Дніпропетровська обл., місто Покров, вул.. Джонсона Бориса, буд 17, ЄДРПОУ 02541792) на користь ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 16.10.2024р.

Суддя Орджонікідзевського міського суду В. І. Томаш

СудОрджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення16.10.2024
Оприлюднено22.10.2024
Номер документу122415971
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —184/532/23

Рішення від 16.10.2024

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

Ухвала від 30.05.2023

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

Ухвала від 15.03.2023

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні