Рішення
від 18.10.2024 по справі 350/1583/24
РОЖНЯТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 350/1583/24

Номер провадження 2/350/571/2024

Р ІШ ЕН НЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2024 року селище Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

в складі :

головуючого судді Бейка А.М.,

секретаря судового засідання Маєвської С.П.,

розглянувши увідкритому підготовчомусудовому засіданнів залісудового засіданняРожнятівського районногосуду Івано-Франківськоїобласті упорядку загальногопозовного провадженняцивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Перегінської селищної ради Івано-Франківської області про визнання права власності,

в с т а н о в и в:

І. Стислий виклад позицій сторін:

позивач ОСОБА_1 звернувся доРожнятівського районногосуду Івано-Франківськоїобласті ізпозовною заявоюдо Перегінськоїселищної ради,у якій просив визнати за ним право власності на спадкове майно за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на домоволодіння, яке знаходиться в АДРЕСА_1 .

В основу своїх позовних вимог позивач зіслалася на те, що його мама ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батько ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому належало будинковолодіння, яке розташоване в АДРЕСА_1 .

Після смерті його батька відкрилася спадщина на домоволодіння, що складається з житлового будинку площею 73,0 кв.м., сараю площею 18,6 кв.м., сараю площею 22,3 кв.м., вбиральні площею 1,2 кв.м., літньої кухні площею 54,0 кв.м., погріба площею 20,1 кв.м., огорожі з металевої сітки на металевих стовпах площею 24,1 кв.м., металевих воріт площею 6,3 кв.м., яке знаходиться в АДРЕСА_1 . Він є єдиним спадкоємцем першої черги за законом. На момент смерті батька він проживав разом з ним, і подавши до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, таким шляхом прийняв спадщину.

Бажаючи оформити прийняття спадщини юридично та отримати свідоцтво про право на спадщину, він звернувся з заявою до нотаріальної контори, проте листом державного нотаріуса Другої нотаріальної контори № 106/02-14 від 21.07.2023 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність документа власності на спадкове домоволодіння.

Позивач через відсутність документа власності не може в повній мірі володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю та здійснювати право приватної власності. У зв`язку з цим, він змушений звернутись із позовом до суду про визнання права власності.

У судове засідання позивач не прибув, подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи провести у його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує.

Предствник відповідача Перегінської селищної ради у судове засідання також не прибула, подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи провести у її відсутності, також зазначила що заперечень проти задоволення позовних вимог не мають.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дотримуючись вимог вищезазначених норм процесуального закону, розгляд справи проводиться у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом на підставі письмових доказів, які долучені до матеріалів цивільної справи.

ІІ. Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:

ухвалою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 19.09.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, відкрив провадження у справі та призначив підготовче судове засідання з повідомленням учасників справи.

18.10.2024 до Рожнятівського районногосуду Івано-Франківськоїобласті відпозивача поступилазаява пророзгляд справиу йоговідсутності,у якійвін такожзазначив,що позові вимоги підтримує та просить позов задоволити.

18.10.2024 до Рожнятівського районногосуду Івано-Франківськоїобласті від представника відповідача поступила заява про розгляд справи у її відсутності, у якій вона також зазначила, що заперечень проти задоволення позовних вимог не мають.

Частиною 1 статті 206 ЦПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно із вимогами ч. 4 ст. 206 ЦПК України, судом перевірено, що визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи, що відповідачка позов визнала, визнання нею позову не суперечить інтересам сторін, тому суд приймає визнання нею позову та приходить до висновку про можливість ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

Відповідно до копії паспортну громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.3), позивач у справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.16) установлено, що батьками позивача є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

З копій свідоцтв про смерть серії НОМЕР_3 від 05.05.1986 року (а.с.18), серії НОМЕР_4 від 13.09.2024 року (а.с. 19), суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 48 років помер ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4 .

З копії будинкової книги для прописки громадян (а.с.14), що проживають в буд. АДРЕСА_1 , вбачається, що головою домоволодіння був ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі №72025402 від 04.04.2023 (а.с.20) підтверджено, що 04.04.2023 до спадкового реєстру внесено реєстраційний запис про реєстрацію спадкової справи №70479687, спадкодавцем у якій є ОСОБА_2 , 1937 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Довідкою Перегінської селищної ради №1270/0276 від 13.08.2023 року (а.с. 10), підтверджено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті проживав та був зареєстрований згідно реєстру територіальних громад по АДРЕСА_1 .

Згідно довідки виданої ФОП « ОСОБА_5 » №25 від 25.08.2023 року (а.с.8), інвентаризаційна вартість будинковолодіння по АДРЕСА_1 облаті станом на 10.01.2022 становить 136769 грн.

Копією довідки ОКП Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації №00042 від 30.04.2023 року (а.с.9), підтверджено, що станом на 30.04.2023 до складу домоволодіння по АДРЕСА_1 входили: житловий будинок площею 73,0 кв.м., сарай площею 18,6 кв.м., сарай площею 22,3 кв.м., вбиральня площею 1,2 кв.м., літня кухня площею 54,0 кв.м., погріб площею 20,1 кв.м., огорожа площею 26,4 кв.м., огорожа площею 24.1 кв.м., ворота площею 6,3 кв.м., також зазначено, що реєстрація права власності на дане домоволодіння в ОКП «Івано-Франківська ОБТІ» не проводилась.

Копією листа державного нотаріуса Другої Рожнятівської державної нотаріальної контори №106/02-14 від 21.07.2023 (а.с.17), адресованого ОСОБА_1 підтверджено, що державний нотаріус повідомив позивача, що видати йому Свідоцтво про право на спадщину за законом, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на домоволодіння, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , не можна тому, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, які посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, така інформація відсутня згідно запиту нотаріуса наданої Івано-Франківським БТІ 30.04.2023 за №00042. Зазначив, що для вирішення питання щодо права власності на спадкове майно він має право звернутися до суду.

Отже, між сторонами виник спір з приводу визнання права власності на будтнковолодіння в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 ,, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІV. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування:

беручи до уваги позицію позивача та визнання позову відповідачем, проаналізувавши матеріали цивільної справи, дослідивши та оцінивши в судовому засіданні письмові докази в їх сукупності, встановивши таким чином фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити з таких підстав.

Відповідно до змісту ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є невід`ємною частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.

Відповідно до ст.ст.1-4 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом ЦПК України), завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною першою ст.15, частиною 1 ст.16ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду України, який міститься у постанові Судової палати у цивільних справах від 18 лютого 2015 р. у справі № 6-244цс14, за правилами статті 392 ЦК України позов про визнання права власності може бути пред`явлено, по-перше, якщо особа є власником майна, але її право оспорюється або не визнається іншою особою; по друге, якщо особа втратила документ, який засвідчує її право власності.

Положеннями ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Як визначено ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Отже, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому спадкове майно, яке описано вище.

Серед матеріалів справи немає відомостей про інших спадкоємців, які б в установленому законом порядку звернулись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини в порядку ст. 1269 ЦК України та спадкоємців, передбачених ст.1261 ЦК України, які претендують на обов`язкову частку в спадщині, передбачену ст. 1241 ЦК України.

Згідно з ч. 1 ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Як визначено ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Відповідно до п.4.18 Глави 10 Розділу ІІ "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" від 22.02.2012 № 296/5, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Позивач звернувся до нотаріуса з заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину, яку він прийняв після смерті свого батька ОСОБА_2 , однак у видачі свідоцтва про право власності на спадщину йому було відмовлено у зв`язку з тим, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, які посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, однак така інформація відсутня згідно запиту нотаріуса наданої Івано-Франківським БТІ 30.04.2023 за №00042. Зазначив, що для вирішення питання щодо права власності на спадкове майно він має право звернутися до суду.

Як роз`яснено у п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Як роз`яснено у п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Особа яка не має змоги реалізувати своє право на отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальному порядку набуває право на звернення до суду у порядку позовного провадження із вимогами щодо визнання права на спадщину.

Позивач прийняв спадщину у встановленому законом порядку, але отримати свідоцтво про право власності в порядку спадкування на будинковолодіння в нотаріальній конторі не може, а тому його право підлягає захисту в судовому порядку.

Встановлені обставини справи і відповідні їм правовідносини підтверджуються сукупністю вивчених судом фактичних даних, у зв`язку з чим, враховуючи також визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку, що з метою реалізації спадкового права на спадкування за законом позовні вимоги позивачки ОСОБА_1 підлягають до задоволення, шляхом визнання за ним права приватної власності на домоволодіння, в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст. 200, 247, 258, 259, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Перегінської селищної ради Івано-Франківської області про визнання права власності задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 право приватної власності в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на спадкове майно, а саме домоволодіння яке знаходиться в АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя А.М. Бейко

СудРожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення18.10.2024
Оприлюднено22.10.2024
Номер документу122416211
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —350/1583/24

Рішення від 18.10.2024

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні