Рішення
від 21.10.2024 по справі 905/1207/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21.10.2024 Справа №905/1207/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Аксьонової К.І., розглянувши справу

за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк», м.Київ,

до відповідача-1 Селянського (фермерського) господарства «Чисті Пруди», смт Ялта, Донецька область,

до відповідача-2 ОСОБА_1 , смт Ялта, Донецька область,

про солідарне стягнення заборгованості за кредитом у сумі 231273,17грн, заборгованості за процентами у вигляді щомісячної комісії у сумі 19600,00грн, всього 250873,17грн,

без виклику сторін

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк», м. Київ, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача-1, Селянського (фермерського) господарства «Чисті Пруди», смт Ялта, Донецька область, та відповідача-2, ОСОБА_1 , смт Ялта, Донецька область, про солідарне стягнення заборгованості за кредитом у сумі 231273,17грн, заборгованості за процентами у вигляді щомісячної комісії у сумі 19600,00грн, всього 250873,17грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання відповідачем-1 прийнятих на себе зобов`язань за кредитним договором від 01.07.2021 в частині повернення кредитних коштів, сплати процентів у вигляді щомісячної комісії та неналежним виконанням відповідачем-2 прийнятих на себе зобов`язань за договором поруки №POR1624527173586 від 24.06.2021, укладеним у забезпечення виконання відповідачем-1 зобов`язань за кредитним договором від 01.07.2021.

Провадження у справі відкрито ухвалою суду від 19.09.2024, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в порядку ч.5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомлення відповідачів про відкриття провадження у справі №905/1207/24 суд здійснив в порядку ст.12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» шляхом розміщення 25.09.2024 відповідного оголошення на офіційному вебсайті судової влади України.

Електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі відповідачами не зареєстровані.

Зв`язок з відповідачем-1 за телефонним номером згідно з даними ЄДРПОУ не встановлений.

Суд вчинив всі можливі дії з метою повідомлення відповідачів про судове провадження у справі. Відповідачі також мали можливість ознайомитись з процесуальними документами у справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua), який є відкритим для доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Правом на подання відзиву на позовну заяву у встановлений в ухвалі про відкриття провадження у справі строк відповідачі не скористались; клопотань про продовження цього строку відповідачі не заявили.

Відповідно до ч.ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Зважаючи на те, що під час розгляду справи судом було створено необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених ст.ст. 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу по суті.

Враховуючи ненадання відповідачами відзивів у встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі строк, суд згідно з положеннями ст.178 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

23.07.2020 Селянським (фермерським) господарством «Чисті Пруди» підписано з використанням електронного цифрового підпису анкету-заяву клієнта юридичної особи-резидента про приєднання до Умов і правил надання банківських послуг, відповідно до якої позичальник приєднався до Умов та правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному веб-сайті АТ КБ «Приватбанк» http://privatbank.ua.

01.07.2021 між Акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк» (банк) та Селянським (фермерським) господарством «Чисті Пруди» підписано заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг «КУБ» (далі Заява), згідно з якою на підставі ст.634 Цивільного кодексу України Селянське (фермерське) господарство «Чисті Пруди» приєдналося до розділу « 1.1 Загальні положення» та підрозділу « 3.2.8. Умови та правила надання послуги «КУБ» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на сайті АТ КБ «Приватбанк» pb.ua на дату укладення договору (далі Умови та правила). Заява і Умови та правила разом складають кредитний договір між банком та клієнтом.

Заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг «КУБ» від 01.07.2021 складено в електронній формі та підписано кваліфікованим електронним підписом відповідача-1, що підтверджується копією відповідного електронного протоколу, та прирівнюється до укладання договору у письмовій формі.

Розділом 1 Заяви визначені істотні умови кредитного договору.

Відповідно до п.1.1 договору банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності клієнта та\або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та інших винагород в обумовлені цим договором терміни.

Розмір кредиту становить 280000грн, строк кредиту 12 місяців з дати видачі кредитних коштів (п.п.1.2, 1.3 договору).

У період з дати підписання заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом 1.4% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту) (п.1.4 договору).

Проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитом 4% в місяць від суми простроченої заборгованості (п.1.5 договору).

Пунктом 1.6 договору визначений такий порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця, передбачено адаптований графік (на вибір клієнта та за узгодженням з Банком): 6 місяців користування кредитом погашення тільки процентів до календарного числа місяця, в якому було надано кредит, включно із цим числом; інші 6 місяців користування кредитом погашення основного боргу з процентами рівними частинами щомісяця, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (додаток 1 до заяви) є невід`ємною частиною договору.

Пунктом 1.7 договору сторони узгодили, що в разі порушення строку повернення кредиту, визначеного п.1.3 цієї заяви, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строк; настання обставин, передбачених п.3.2.8.3.1.3 умов, починаючи з дня що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, визначеного у повідомленні банку; настання обставин, передбачених п.3.2.8.6.2, п.3.2.8.6.6 умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту клієнт зобов`язується сплатити на користь банку заборгованість по кредиту, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі 4% в місяць від простроченої суми заборгованості.

Згідно з п.3.2.8.3.1 Умов та правил, повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві.

Відповідно до п.3.2.8.3.1.2 умов та правил, строк користування кредитом зазначено у заяві про приєднання, максимальний строк користування кредитом не може перевищувати 12 місяців з дати видачі кредитних коштів.

Клієнт доручає банку щомісячно у строки, зазначені в заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих у банку, на погашення заборгованості за послугою у кількості та розмірі, зазначеному в кредитному договорі. Остаточним терміном погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту.

Згідно зі ст.ст. 212, 651 Цивільного кодексу України при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим договором, банк на свій розсуд, починаючи з 91-ого дня порушення будь-якого із зобов`язань, має право змінити умови договору, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому банк направляє клієнту повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту (Банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку та Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет-клієнт-банк, sms-повідомлення або інших)). При непогашенні заборгованості за цим договором у термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість за кредитним договором, починаючи з наступного дня від дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань, терміном повернення кредиту є дата останнього платежу (п.3.2.8.3.1.4 умов та правил).

Підпунктами 3.2.8.3.2-3.2.8.3..3 умов та правил визначено, що за користування послугою клієнт сплачує щомісячно протягом всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору згідно з п. 3.2.8.6.2.). У разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому тарифами.

За приписами п.3.2.8.4.1 умов та правил банк зобов`язується надати клієнту кредит за умови погодження можливості надання кредиту у відповідності до внутрішньобанківських методик оцінки фінансового стану та методик оцінки ризиків, з подальшим перерахуванням коштів, відповідно до заяви, на поточний рахунок клієнта або шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.

Відповідно до п.п. 3.2.8.5.2, 3.2.8.5.3 умов та правил клієнт зобов`язується оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2; повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені договором, у терміни і в сумах, як встановлено в п.п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2., 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.

За умовами п.3.2.8.5.6 умов та правил, клієнт доручає банку списувати кошти з усіх своїх поточних рахунків у валюті кредиту для виконання зобов`язань з погашення кредиту, сплати процентів за його використання, а також з усіх своїх поточних рахунків у гривні для виконання зобов`язань з погашення штрафів та неустойки, в межах сум, що підлягають сплаті банку за цим договором, при настанні термінів платежів згідно з заявою (здійснювати договірне списання). Списання грошових коштів здійснюється відповідно до встановленого порядку, при цьому оформлюється меморіальний ордер. У разі недостатньої кількості коштів для оплати чергового платежу щодо послуги, сума неоплаченого платежу виноситься на прострочення до моменту погашення.

Черговий платіж по кредиту «КУБ» може списуватися з поточного рахунку клієнта лише за рахунок його власних коштів (п. 3.2.8.5.7 умов та правил).

Підрозділом 3.2.8.9 умов та правил визначається порядок розрахунків за договором кредитування.

Так підпунктом 3.2.8.9.1 встановлено, що за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п.п. 3.2.8.1, 3.2.8.3 цього договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.

Нарахування процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на початковий розмір кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується (п. 3.2.8.9.2 умов та правил).

Сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у заяві. Якщо повне погашення кредиту здійснюється в дату, що відрізняється від зазначеної в цьому пункті, то останньою датою погашення процентів, розрахованої від попередньої дати погашення по день фактичного повного погашення кредиту, є дата фактичного погашення кредиту. У разі, якщо дата погашення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, винагороди, неустойки за цим Договором припадає на вихідний або святковий день, зазначені платежі повинні бути здійснені в банківський день, що передує вихідному або святковому дню. Банківський день день, у який банківські установи України відкриті для проведення операцій з переказу грошових коштів із використанням каналів взаємодії з НБУ. Погашення кредиту, сплата процентів за цим договором здійснюються у валюті кредиту. Погашення неустойки за цим договором здійснюються у гривні відповідно до умов цього договору (п.3.2.8.9.3-3.2.8.9.5 умов та правил).

Відповідно до п.3.2.8.9.6 умов та правил, зобов`язання за цим договором виконуються в такій послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших уповноважених органів/осіб, для погашення заборгованості за цим договором, перш за все спрямовуються для відшкодування витрат/збитків банку згідно з п.п. 3.2.8.5.14 цього договору, далі для погашення неустойки згідно з підрозділом 3.2.8.10 цього договору, далі процентів згідно з п.3.2.8.3.4 цього договору, далі прострочених процентів згідно з п.3.2.8.3.3 цього договору, далі простроченого кредиту, далі процентів, далі кредиту. Остаточне погашення заборгованості за цим договором проводиться не пізніше дати, зазначеної в п. 3.2.8.9.3 цього договору. У разі несплати процентів у відповідні дати сплати, визначені в цьому договорі, вони вважаються простроченими. У разі розрахунку витрат банку згідно з п.п.3.2.8.5.14 цього договору за згодою сторін можлива зміна термінів погашення кредиту.

Згідно до п.3.2.8.9.7 умов та правил розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюється у терміни, вказані в заяві, кожного місяця, на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту.

Договір є чинним з моменту підписання клієнтом заяви про приєднання. Строк дії договору встановлюється з дня його укладання і до повного виконання сторонами зобов`язань за договором (п.3.2.8.11).

Додатком № 1 до Заяви про приєднання до умов та правил надання послуг «КУБ» визначено графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом.

У забезпечення виконання кредитного договору між Акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк» (кредитор) та фізичною особою ОСОБА_1 (поручитель) укладено договір поруки №POR1624527173586 від 24.06.2021. 01.07.2021 договір підписано кваліфікованим електронним підписом відповідача-2, що підтверджується копією електронного протоколу.

Предметом договору є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання підприємством СФГ «Чисті Пруди», зобов`язань за угодами-приєднання до роздiлу 3.2.8. «Кредит КУБ» Умов та правил надання банківських послуг, далі Угода 1, по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом згідно з п.3.2.8.3.2 Угоди 1 перші 6 місяців 1,6 відсотка (одна ціла шість десятих) в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця 1,4 відсотка (одна ціла чотири десятих) від початкового розміру кредиту; за період користування кредитом згідно з п.3.2.8.3.3 Угоди 1 4,0% (чотири) відсотки в місяць від суми простроченої заборгованості; б) кредиту в розмірі 280 000 (двiстi вiсiмдесят тисяч) грн.

Якщо під час виконання «Угоди1» зобов`язання Боржника, що забезпечені цим Договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності Поручителя, Поручитель при укладанні цього Договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за «Угодою1» в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з Поручителем не потрібні (п.1.1.1 договору поруки).

Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності (п.1.2 договору поруки).

Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання позичальником та/або поручителем всіх зобов`язань за кредитним договором цей договір припиняє свою дію (п.4.1 договору поруки).

У виконання умов договору від 01.07.2021 позивач надав відповідачу-1 кредитні кошти в розмірі 280000,00грн, що підтверджується платіжним дорученням №HSAV1BMWH2 від 01.07.2021 на суму 280000,00грн та банківською випискою за період з 01.07.2021 по 30.08.2024.

Відповідач-1 своєю чергою здійснив платежі з повернення кредитних коштів на суму 48726,83грн, що підтверджується банківською випискою по рахунку відповідача-1.

Доказів сплати решти суми кредиту у розмірі 231273,17грн матеріали справи не містять.

Крім того за розрахунком позивача відповідач має заборгованість по відсоткам у вигляді щомісячної комісії у розмірі 19600,00грн.

Розглядаючи спір по суті, суд виходить з такого.

Згідно з ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.

Відповідно до ч.1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Частиною другою цієї статті встановлено, що суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

З огляду на вимоги ч.ч.1, 3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України).

За приписами ч.1 ст.76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Згідно з ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до вимог ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, платити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.

Пунктом 1 ч. ст.11 Цивільного кодексу України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір.

Відповідно до приписів ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Як визначено ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Згідно з ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст.1048 Цивільного кодексу України).

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави /§ 1. Позика/, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч.2 ст.1054 Цивільного кодексу України).

Кредитний договір укладається у письмовій формі, а недодержанням письмової форми договору зумовлює його нікчемність (ст.1055 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.1056-1 Цивільного кодексу України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.

За змістом ч.1 ст.1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі) у строк та в порядку, що встановлені договором

Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч.3 ст.1049 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

За приписами ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст. ст. 525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускаються, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 Цивільного кодексу України.

З наявних в матеріалах справи платіжного доручення №HSAV1BMWH2 від 01.07.2021 та банківських виписок вбачається, що позивач у виконання умов договору від 01.07.2021 надав відповідачу-1 кредит у сумі 280000,00грн шляхом перерахування грошових коштів на рахунок позичальника. Факт отримання грошових коштів у розмірі 280000,00грн відповідач-1 не заперечив.

Своєю чергою відповідачем-1 частково повернуто кредит у сумі 48726,83грн, що підтверджується банківськими виписками по рахунку відповідача-1.

Решту кредитних коштів у сумі 231273,17грн у встановлений договором від 01.07.2021 строк до 01.07.2022 відповідач-1 не повернув, чим порушив прийняті на себе зобов`язання за кредитним договором та у зв`язку з чим утворилась заборгованість у сумі 231273,17грн. Доказів протилежного матеріали справи не містять.

За період користування кредитом позивачем також були нараховані проценти за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії, залишок простроченої заборгованості за якими з урахуванням часткової сплати позичальником складає 19600,00грн.

Доказів сплати заявлених до стягнення відсотків у вигляді щомісячної комісії відповідачем-1 не надано, наявність заборгованості не спростовано.

Таким чином невиконання відповідачем-1, Селянським (фермерським) господарством «Чисті Пруди», зобов`язань з остаточного повернення кредиту та сплати нарахованих відсотків у вигляді щомісячної комісії є порушенням зобов`язання (неналежним виконанням) в розумінні ст.610 Цивільного кодексу України.

Вказане зумовлює висновок, що відповідач-1 згідно з ч. 1 ст.612 Цивільного кодексу України є боржником, який прострочив виконання зобов`язання.

Слід вказати, що положеннями Цивільного кодексу України передбачені спеціальні способи захисту майнових інтересів кредитора на випадок невиконання чи неналежного виконання своїх зобов`язань боржником, які є видами забезпечення виконання зобов`язання. Одним із видів такого акцесорного зобов`язання є порука (ч.1 ст. 546 Цивільного кодексу України).

В силу ст.553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно зі ст.543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.559 Цивільного кодексу України порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки. Якщо такий строк не встановлено, порука припиняється у разі виконання основного зобов`язання у повному обсязі або якщо кредитор протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання основного зобов`язання не пред`явить позову до поручителя. Якщо строк (термін) виконання основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор протягом трьох років з дня укладення договору поруки не пред`явить позову до поручителя. Для зобов`язань, виконання яких здійснюється частинами, строк поруки обчислюється окремо за кожною частиною зобов`язання, починаючи з дня закінчення строку або настання терміну виконання відповідної частини такого зобов`язання.

Строк звернення з позовом до поручителя обмежується строком поруки відповідно до ч.4 ст.559 Цивільного кодексу України.

Як встановлено судом з матеріалів справи в забезпечення виконання зобов`язань Селянського (фермерського) господарства «Чисті Пруди за кредитним договором від 01.07.2022 між позивачем та відповідачем-2 укладено договір поруки №POR1624527173586 від 24.06.2021.

Враховуючи умови розділу 1 договору поруки, сторонами визначено обсяг зобов`язань відповідача-2 як поручителя за всіма зобов`язаннями за кредитним договором від 01.07.2021.

Пунктом 4.1 договору поруки передбачено, що сторони взаємно домовились, що порука за договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання позичальником та/або поручителем всіх зобов`язань за кредитним договором договір поруки припиняє свою дію.

З урахуванням умов договору поруки позивач набув право вимоги до поручителя, відповідача-2, як солідарного з відповідачем-1 боржником щодо погашення заборгованості за кредитним договором від 01.07.2021.

Судом встановлено, що позивач реалізував права кредитора за договором поруки як видом забезпечення основного зобов`язання у строк дії поруки шляхом пред`явлення позовної заяви з вимогою до поручителя протягом зазначеного у п.4.1 договору поруки строку.

З урахуванням відсутності в матеріалах справи доказів виконання відповідачами зобов`язань перед позивачем зі сплати заявленої до стягнення заборгованості, виникнення якої доведено матеріалами справи, суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача про стягнення з відповідача-1 та солідарного з ним боржника, відповідача-2, заборгованості за кредитом у сумі 231273,17грн, заборгованості процентами у вигляді щомісячної комісії у сумі 19600,00грн, отже позов підлягає задоволенню.

З урахуванням задоволення позовних вимог згідно з п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача зі сплати судового збору, належний розмір якого становить 3347,36грн покладаються на відповідачів в рівних частинах. Інших судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, до розподілу між сторонами заявлено не було.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 233, 236-237, 239-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «Чисті Пруди» (87450, Донецька область, смт. Ялта, вул. Котовського, буд.8, код ЄДРПОУ 21983490) та солідарного з ним боржника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд.1-Д, код ЄДРПОУ 14360570) заборгованість за кредитом у сумі 231273,17грн та заборгованість за процентами у вигляді щомісячної комісії у сумі 19600,00грн.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «Чисті Пруди» (87450, Донецька область, смт Ялта, вул.Котовського, буд.8, код ЄДРПОУ 21983490) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд.1-Д, код ЄДРПОУ 14360570) витрати зі сплати судового збору у сумі 1505,24грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул.Грушевського, буд. 1-Д, код ЄДРПОУ 14360570) витрати зі сплати судового збору у сумі 1505,24грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення суд склав та підписав 21.10.2024.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суд підписав без його проголошення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст.241 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з ч.1 ст.256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів; зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя К.І. Аксьонова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено22.10.2024
Номер документу122427019
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —905/1207/24

Судовий наказ від 19.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Аксьонова Катерина Іллівна

Судовий наказ від 19.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Аксьонова Катерина Іллівна

Судовий наказ від 19.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Аксьонова Катерина Іллівна

Судовий наказ від 19.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Аксьонова Катерина Іллівна

Рішення від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Аксьонова Катерина Іллівна

Ухвала від 10.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Аксьонова Катерина Іллівна

Ухвала від 19.09.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Аксьонова Катерина Іллівна

Ухвала від 19.09.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Аксьонова Катерина Іллівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні