ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.10.2024 Справа №905/863/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Кучерявої О.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу № 905/863/24,
за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», м.Покровськ в особі Слов`янського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», м.Слов`янськ, Донецька обл.,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комунальний комбінат», смт.Нью-Йорк, м.Торецьк, Донецька обл.,
про стягнення 229 943,63 гривень
без виклику представників сторін
СУТЬ СПОРУ
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Слов`янського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комунальний комбінат» про стягнення 229 943,63 гривень, яка складається з: основного боргу у сумі 219 940,75 гривень, інфляційних втрат у сумі 7 797,45 гривень та 3% річних у сумі 2 205,43 гривень.
Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором №97/97 від 23.12.2019 на послуги з централізованого питного водопостачання в частині оплати за надані послуги.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.06.2024 для розгляду даної справи визначено суддю Кучеряву О.О.
Ухвалою суду від 17.06.2024 позовну заяву Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Слов`янського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» залишено без руху. Встановлено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.
01.07.2024 на виконання ухвали суду від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом з додатковими документами.
Ухвалою суду від 08.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/863/24, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання). Встановлено строк сторонам для подання заяв по суті справи, доказів.
Згідно спільного розпорядження голови та керівника апарату Господарського суду Донецької області від 25.05.2023 № 6-р, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів і працівників суду, продовжено особливий режим роботи суду в умовах воєнного стану з урахуванням Рішення зборів суддів від 13.06.2022 №1, а саме: суддям та працівникам апарату суду виконання посадових обов`язків в змішаному режимі, учасникам судових засідань рекомендовано утримуватись від відвідування приміщення суду, свої процесуальні права та обов`язки реалізовувати з використанням альтернативних способів подачі документів та участі в судових засіданнях.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року № 1137 затверджено Положення про Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Згідно із п. 3 Загальної частини Положення Портал Дія призначений для реалізації права кожного на доступ до електронних послуг та інформації про адміністративні та інші публічні послуги, звернення до органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (у тому числі відповідно до Закону України «Про звернення громадян»), отримання інформації з національних електронних інформаційних ресурсів, яка необхідна для надання послуг, а також для проведення моніторингу та оцінки якості послуг у випадках, визначених цим Положенням.
Суд зазначає, що 17.06.2024 судом було здійснено підписку позивача та відповідача на отримання процесуальних документів електронною поштою по справі №905/863/24, зокрема, за електронними адресами позивача: ІНФОРМАЦІЯ_2., ІНФОРМАЦІЯ_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, за електронною адресою відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 (вказані електронні пошти зазначені позивачем на титульному аркуші позовної заяви).
Суд вбачає за необхідне зазначити, що після підписання електронним цифровим підписом судді процесуальних документів по справі, програма «Діловодство спеціалізованого суду» направляє автоматично всім учасникам справи всі процесуальні рішення на їх електронні пошти. При цьому, відомості у програмі «Діловодство спеціалізованого суду» містяться щодо дати доставки.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно з частиною одинадцятою статті 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Судом встановлено, що відповідач не зареєстрував свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модуль).
Одночасно, означена ухвала була направлена позивачу на його відому електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа до електронної скриньки від 09.07.2024.
Судом встановлено, що місцезнаходженням відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комунальний комбінат» (код ЄДРПОУ 38102472) згідно із відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є наступна адреса: 85295, Донецька область, м.Торецьк, смт.Нью-Йорк (Новгородське(пн)), вул. Квіткова, будинок 1.
Таким чином, останнім відомим місцезнаходженням відповідача є м.Торецьк, смт.Нью-Йорк. Відповідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 Торецька міська територіальна громада є територією активних бойових дій.
За розміщеною на офіційному веб-сайті поштового оператора АТ «Укрпошта» інформацією відділення поштового зв`язку 85295 у смт.Нью-Йорк та у м.Торецьк тимчасово не функціонує.
З метою повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі №905/863/24 та надання останньому можливості реалізувати власні процесуальні права, ухвала суду від 08.07.2024 про відкриття провадження у справі була направлена відповідачу на його відому електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа до електронної скриньки від 09.07.2024.
Окрім того, ухвала суду від 08.07.2024 розміщена в ЄДРСР, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 ЗУ «Про доступ до судових рішень»), та відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись з нею у цьому реєстрі.
Одночасно, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи, судом було здійснено передачу йому телефонограми на телефонний номер 050-829-75-23, що зазначений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, але встановити зв`язок не вдалося, що підтверджується телефонограмою від 10.07.2024.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи №905/863/24 на офіційній сторінці Господарського суду Донецької області веб-порталу «Судова влада України» (розділ «Повідомлення для учасників судового процесу») розміщено відповідне оголошення.
Суд зазначає, що станом на дату винесення цього рішення у встановлений строк відповідачем не надано відзиву на позовну заяву, про причини та/або намір вчинити відповідні дії суд не повідомив.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).
Інших доказів на підтвердження своїх вимог та заперечень, а також заяв та клопотань процесуального характеру, окрім наявних в матеріалах справи, сторонами на час розгляду справи суду не надано.
Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.
Положеннями частини 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо доказів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Рішення складено 18.10.2024 у зв`язку із веденням на території України воєнного стану та об`єктивною неможливістю розгляду справи у строк, встановлений ст.248 ГПК України, з урахуванням роботи суду в умовах воєнного стану.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті.
В С Т А Н О В И В
23.12.2019 між Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу», в особі Слов`янського регіонального виробничого управління (далі - виробник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новгородський комунальний комбінат» (далі-споживач, відповідач) укладено договір № 97/97 на послуги з централізованого питного водопостачання (далі-договір), відповідно до п.1.1 якого, виробник зобов`язується надати споживачеві послуги з централізованого питного водопостачання в узгоджених обсягах (Додаток №1 до договору), у межах технічних можливостей виробника, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами в строки і на умовах, передбачених цим договором.
Виробник подає споживачеві питну воду протягом усього періоду дії договору рівномірно в межах узгоджених розрахункових обсягів, зазначених у Додатку № 1 до цього договору (2.1 договору).
Згідно п.2.2 договору зміна обумовленої договором кількості води, що подається у бік зменшення або збільшення, проводиться на підставі заявки споживача і оформляється додатковою угодою до цього договору, або обміном листами.
За умовами п. 2.3 договору, обсяг надання послуг водопостачання по підключеннях на період з 01.10.2019 р. по 30.04.2020 р. вказуються у Додатку № 1 до цього договору.
Споживач здійснює водоспоживання рівномірно протягом місяця і доби відповідно до узгодженого розрахункового обсягу надання послуг. Споживач регулює водоспоживання власними засувками (п.4.1 договору).
Відповідно до п.4.13 договору кількість наданих послуг з централізованого питного водопостачання оформляється двостороннім актом із зазначенням місяця, в якому відбулася поставка води, номера договору, показань приладів обліку або розрахунків відповідно до п.4.7 або п.4.8 даного договору. Якщо у споживача використовуються електронні прилади обліку води, в актах додатково вказуються (або в додатку до акту який є невід`ємною частиною акту) покази лічильника обліку відпрацьованого часу і розрахунком кількості води за період часу невідпрацьованого приладами обліку згідно з показами інтегратора приладів обліку. Для складання акту споживач направляє не пізніше останнього числа поточного місяця свого представника з належним чином оформленою довіреністю на право підпису акту, за адресою виробника. При неявці представника споживача до зазначеного числа або необґрунтованої його відмови від підпису акту, виробник складає односторонній акт, один примірник якого в 3-х денний строк надсилається споживачеві, який є підставою для оплати. У разі необґрунтованої відмови в підписанні двостороннього акту про кількість спожитої води, виробник, попередньо попередивши споживача шляхом передачі телефонограми, має право припинити надання послуг водопостачання до врегулювання питання про обсяги води, переданої виробником і отриманою споживачем.
Пунктом 5.1 договору передбачено, що надані виробником у відповідності з цим договором послуги централізованого водопостачання споживач оплачує відповідно з тарифами, встановленими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.08.2017 №1014 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16.06.2016р. №1141».
На момент підписання цього договору виробником тариф на послуги централізованого водопостачання становить за 1 куб.м. води питної: - споживачам, які є суб`єктами господарювання в сфері централізованого водопостачання та водовідведення 5,21 грн за 1 куб.м. (без ПДВ).
Орієнтовна сума договору на період з 01.10.2019 року по 30.04.2020 року розрахована за тарифом діючим на дату підписання цього договору виробником становить 2 468 498,00 грн, ПДВ 20% - 493 699,60 грн, разом з ПДВ-2 962 197,60 грн (п.5.2 договору).
Споживач згідно заявленого обсягу послуг з централізованого питного водопостачання на поточний місяць, самостійно здійснює платежі за діючими тарифами на протязі поточного місяця (п. 5.4 договору).
Відповідно до п.5.5 договору, остаточний розрахунок за надані послуги за поточний місяць споживач здійснює самостійно на підставі підписаного сторонами акту надання послуг платіжним дорученням, з урахуванням поточних оплат, не пізніше останнього банківського дня місяця.
При оформленні платіжного доручення в графі «призначення платежу» споживач зобов`язаний вказати період, за який проводиться оплата з посиланням на договір. У разі відсутності у платіжному дорученні цих даних, перерахована споживачем оплата зараховується виробником за будь-який період утворення заборгованості на його розсуд (п.5.6 договору).
За умовами п.6.6 договору, споживач зобов`язаний зокрема, своєчасно вносити плату за послуги питного водопостачання згідно умов договору.
Згідно п.7.3 договору у разі несвоєчасної оплати послуг водопостачання споживач зобов`язаний сплатити виробникові пеню за кожен день прострочення у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п. 7.4 договору, споживач, у разі прострочення виконання грошового зобов`язання, повинен сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.
Договір набуває чинності при досягненні сторонами цього договору угоди з усіх його істотних умов і діє до 30.04.2020 включно. На підставі ч. 3 ст.631 ЦК України сторони цього договору домовились, що усі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини, які склалися між сторонами цього договору з 01.10.2019 року (п.11.1 договору).
Цей договір вважається продовженим і діє на цих же умовах на період оформлення і узгодження розбіжностей наступного договору (додаткової угоди) (п. 11.2 договору).
Договір підписаний представниками сторін та скріплений печатками підприємств.
Додатковими угодами від 29.04.2020, 29.05.2020, 27.08.2020, 28.12.2020 сторони вносили зміни, зокрема, до п.11.1 договору №97 від 23.12.2019, якими продовжували строк дії договору до 31.05.2020, 31.08.2020, 31.12.2020, 31.03.2021; відповідно до п.5.2 г орієнтованої суми договору; також доповнювали договір Додатком № 1в: Узгоджені обсяги надання послуг з централізованого питного водопостачання по точкам водозабору ТОВ «Новгородський комунальний комбінат» на період з 01.05.2020 по 31.05.2020, з 01.06.2020 по 31.08.2020, 01.09.2020 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.03.2021. Додаткові угоди складені та підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені їх печатками.
Рішенням господарського суду Донецької області від 19.11.2020 у справі №905/1311/20, яке набрало законної сили, визнано укладеною додаткову угоду б/н від 04.06.2020 до договору №97/97 від 23.12.2019 на послуги з централізованого питного водопостачання між Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу», м.Маріуполь в особі Слов`янського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новгородський комунальний комбінат» у наступній редакції:
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», іменоване надалі «Виробник», в особі директора Слов`янського регіонального виробничого управління Клочко А.М., що діє від імені «Виробника» на підставі Положення №5 «Про Слов`янське регіональне виробниче управління», затвердженого КП «Компанія «Вода Донбасу» від « 12» листопада 2015р. №196 та довіреності від 16.12.2019р. №03-05 з одного боку, та Товариство з обмеженою відповідальністю «Новгородський комунальний комбінат», іменоване надалі «Споживач», в особі директора Супруна І.Ф., що діє на підставі Статуту, з другого боку, уклали цю додаткову угоду до договору про наступне:
1. Викласти пункт 4.8 договору в наступній редакції:
п.4.8. «У разі відсутності або несправності приладу обліку води з вини «Споживача», в тому числі несвоєчасного введення його в експлуатацію (з викликом представника «Виробника» і складанні акта), порушення цілісності пломб, номерного антимагнітного індикатора і деталей пломбування, втручання в його роботу, у разі закінчення терміну дії повірки приладу обліку, а також при виявленні зовнішнього впливу постійним магнітним полем на прилад обліку води - розрахунок витрати води визначається по пропускній здатності труби вводу в точці підключення при швидкості руху води в ній 2 м/сек і дії її повним перерізом протягом 24 годин на добу.
У разі закінчення терміну дії повірки приладу обліку - «Споживач» зобов`язаний за 1 місяць до закінчення терміну повірки звернутися до «Виробника» із заявою про необхідність вивести з експлуатації прилад обліку на період проведення повірки. За період повірки приладу обліку води, але не більше 1 місяця, розрахунок за спожиту воду здійснюється за середньодобовими витратами за попередні два розрахункові місяці.
У разі непроведення своєчасної повірки приладу обліку і не введення його в експлуатацію протягом місяця після зняття приладу обліку води на повірку або після закінчення міжповірочного інтервалу витрата води визначається за пропускною спроможністю труби вводу в точці підключення при швидкості руху води в ній 2 м/сек і дії її повним перерізом протягом 24 годин на добу».
2. Не обумовлені цією додатковою угодою пункти договору залишаються дійсними до закінчення виконання зобов`язань за договором.
3. Ця додаткова угода вступає в силу з моменту набрання рішенням господарського суду Донецької області від 19.11.2020р. у справі №905/1311/20 законної сили, та є невід`ємною частиною договору №97/97 від 23.12.2019р. на послуги з централізованого питного водопостачання, складена в 2-х примірниках по одному для кожної із сторін, що мають однакову юридичну силу. Умови цієї додаткової угоди розповсюджують свою дію з 01.10.2019 року».
14 січня 2021 року сторонами було підписано протокол розбіжностей до додаткової угоди до договору № 97/97 від 23.12.2019 на послуги централізованого питного водопостачання.
27.01.2021 сторони не врегулювали викладені відповідачем у протоколі розбіжностей від 14.01.2021 до договору №97/97 від 23.12.2019 розбіжності на підставі чого склали протокол врегулювання розбіжностей від 27.01.2021.
З огляду на не врегулювання розбіжностей в досудовому порядку позивач звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом про прийняття спірних пунктів додаткової угоди від 28.12.2020 до договору №97/97 від 23.12.2019 на послуги з централізованого питного водопостачання та додаток №1г до договору №97/97 від 23.12.2019 на послуги з централізованого питного водопостачання в редакції позивача.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 21.04.2021 позов задоволено частково, яке залишено постановою Східного апеляційного господарського суду від 12.07.2021 без змін. Вирішено викласти спірні пункти додаткової угоди від 28.12.2020 до договору №97/97 від 23.12.2019 на послуги з централізованого питного водопостачання та Додаток №1г до договору №97/97 від 23.12.2019 в наступній редакції:
- Виключити з додаткової угоди від 28.12.2020 до договору №97/97 від 23.12.2019 на послуги з централізованого питного водопостачання умову щодо доповнення договору №97/97 від 23.12.2019 пунктом « 4.8.а» (в редакції споживача згідно з протоколом розбіжностей від 14.01.2021 до додаткової угоди від 28.12.2020 до договору №97/97 від 23.12.2019 на послуги з централізованого питного водопостачання).
- П.4. Доповнити договір пунктом « 2.3.г», виклавши його в редакції: « 2.3.г Обсяг надання послуг водопостачання по підключеннях на період з 01.01.2021 по 30.06.2021 вказуються у Додатку №1г до цього Договору».
- П.6. Доповнити договір пунктом « 5.2.г», виклавши його в редакції: « 5.2.г. Орієнтовна сума договору на період з 01.01.2021 року по 30.06.2021 року розрахована за тарифом, діючим на дату підписання Виробником цієї додаткової угоди, складає - 1983447,00грн, ПДВ 20% - 396689,40грн, усього з ПДВ - 2380136,40грн».
- П.7. «Внести зміни до п.11.1 договору, змінивши цифри « 31.12.2020» на « 30.06.2021».
- П.9. «Ця додаткова угода вступає в силу з моменту її підписання сторонами, та є невід`ємною частиною договору №97/97 від 23.12.2019 на послугу з централізованого питного водопостачання, складена в 2-х примірниках по одному для кожної із сторін, що мають однакову юридичну силу. Умови цієї додаткової угоди поширюють свою дію з 01.01.2021».
- Додаток №1г до договору №97/97 від 23.12.2019 на послуги з централізованого питного водопостачання.
Узгоджені обсяги надання послуг з централізованого питного водопостачання по точкам водозабору ТОВ «Новгородський комунальний комбінат» на період з 01.01.2021 по 30.06.2021
В подальшому, 30.06.2021 Додатковою угодою до договору № 97/97 від 23.12.2019 на послуги централізованого питного водопостачання, сторони погодили зміни, зокрема:
Відповідно до п.1 додаткової угоди, сторони узгодили доповнити договір Додатком № 1д: Узгоджені обсяги надання послуг з централізованого питного водопостачання по точкам водозабору ТОВ «Новгородський комунальний комбінат» на період з 01.07.2021 р. по 30.09.2021 р. (додається).
За умовами п.4 додаткової угоди, сторони доповнили договір пунктом 2.3.д, виклавши його у наступній редакції: «П.2.3.д Обсяг надання послуг водопостачання по підключеннях на період з 01.07.2021 р. по 30.09.2021 р. вказуються у Додатку № 1д до цього договору».
Пунктом 6 додаткової угоди сторони доповнили договір п. 5.2.д: «Орієнтовна сума договору на період з 01.07.2021 року по 30.09.2021 року розрахована за тарифом, діючим на дату підписання виробником цієї додаткової угоди, складає - 709 440,49 грн., ПДВ 20% - 141 888,10 грн., усього з ПДВ - 851 328,59 грн.».
Відповідно до п. 7 додаткової угоди сторони внесли зміни до п. 11.1 договору, змінивши цифри « 30.06.2020р.» на « 30.09.2021 р.».
Ця додаткова угода вступає в силу з моменту її підписання сторонами, та є невід`ємною частиною договору № 97/97 від 23.12.2019 р. на послугу з централізованого питного водопостачання, складена в 2-х примірниках по одному для кожної із сторін, що мають однакову юридичну силу. Умови цієї додаткової угоди поширюють свою дію з 01.07.2021 р. (п. 9 додаткової угоди).
Додаткова угода складена та підписана уповноваженими представниками сторін та скріплена їх печатками.
На виконання умов договору, позивач надав відповідачу послуги з централізованого питного водопостачання у серпні 2021 року в кількості 44798 м3 на загальну суму 280 077,10 грн, що підтверджується актом-рахунком №189 та актом надання послуг.
З наданого акту вбачається, що він підписаний виробником послуг, споживачем не підписаний. В докази направлення зазначеного акту надання послуг відповідачу, позивач надав копію листа №5.04/1256 від 30.08.2021, на якому міститься відбиток штампу вхідної кореспонденції ТОВ «Новгородський Комунальний комбінат» зареєстрованої 30.08.2021 за номером 183 про отримання акту за серпень 2021 року.
Виробником згідно п.4.15 договору №97/97 від 23.12.2019, а також з метою дотримання балансу води за 2021 рік Слов`янське РВУ у грудні 2021 року відкорегувало обсяги подачі питної води ТОВ «Новгородський комунальний комбінат» шляхом зменшення на кількість, що транспортувалась Торецькому ВУВКГ з серпня по листопад 2021 року в розмірах за даними Торецького ВУВКГ, зокрема, за серпень 2021 року 5349 м3 (різниця між 8027м3 за лічильником та 2678м3, що були проведені). В докази зазначеного позивачем надано лист №504/1914 від 23.12.2021.
На підставі перерахунку суми послуг по централізованому водопостачанню за серпень 2021 року, виробником виставлено споживачу акт-рахунок №296 від 31.12.2021, відповідно до якого послуги з централізованого питного водопостачання за серпень 2021 року зменшились на 5349 м3, що складає 33 441,95 грн.
З урахуванням уточнень обсягів наданих послуг та виконаного 31.12.2021 перерахунку послуг з централізованого питного водопостачання у серпні 2021 відповідачу було надано 39449 м3 питної води на суму 246 635,15 грн.
Відповідно до платіжної інструкції №114 від 27.08.2021 ТОВ «Новгородський комунальний комбінат» сплатило на користь Слов`янськ РВУ КП «Компанія Вода Донбасу» 26 694,40 грн з призначенням платежу: «За послуги по централізованому водопостачанню (вода питна) за серпень 2021 р згідно договору реструктуризації у т.ч. ПДВ 4449,07грн».
Посилаючись на неналежне виконання відповідачем обов`язку з своєчасної та повної оплати послуг по централізованому водопостачанню, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 229 943,63 грн, яка складається з: основного боргу у сумі 219 940,75 грн, інфляційних втрат у сумі 7 797,45 грн та 3% річних у сумі 2 205,43 грн.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об`єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача до відповідача такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до частини першої статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Судом встановлено, що сторони уклали договір №97/97 від 23.12.2019 на послуги з централізованого питного водопостачання який за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Докази розірвання чи припинення договору в матеріалах справи відсутні, чинність договору відповідачем не заперечується.
Отже, договір на послуги з централізованого питного водопостачання є належною підставою для виникнення у сторін відповідних прав та обов`язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
На підтвердження виконання обов`язку з надання послуг з централізованого питного водопостачання до договору №97/97 від 23.12.2019 у серпні 2021 року на загальну суму 246 635,15 грн позивачем надані акт наданих послуг від 31.08.2021, акт-рахунок №189 від 31.08.2021 та акт-рахунок (перерахунок обсягів) №296 від 31.12.2021.
Наявний в матеріалах справи акт наданих послуг по централізованому водопостачанню у серпні 2021 року підписаний лише з боку виконавця (позивача), споживачем (відповідачем) не підписані. Проте, наявний відбиток штампу вхідної кореспонденції ТОВ «Новгородський Комунальний комбінат» зареєстрованої 30.08.2021 за номером 183, який міститься на листі №5.04/1256 від 30.08.2021 свідчить про отримання відповідачем акту надання послуг у серпні 2021 року.
Відповідно до п. 4.13 договору кількість наданих послуг з централізованого питного водопостачання оформляється двостороннім актом із зазначенням місяця, в якому відбулася поставка води, номера договору, показань приладів обліку або розрахунків відповідно до п. 4.7 або п.4.8 даного договору. Якщо у споживача використовуються електронні прилади обліку води, в актах додатково вказуються (або в додатку до акту який є невід`ємною частиною акту) покази лічильника обліку відпрацьованого часу і розрахунком кількості води за період часу невідпрацьованого приладами обліку згідно з показами інтегратора приладів обліку. Для складання акта споживач направляє не пізніше останнього числа поточного місяця свого представника з належним чином оформленою довіреністю на право підпису акту, за адресою виробника. При неявці представника споживача до зазначеного числа або необґрунтованої його відмови від підпису акту, виробник складає односторонній акт, один примірник якого в 3-х денний строк надсилається споживачеві, який є підставою для оплати. У разі необґрунтованої відмови в підписанні двостороннього акту про кількість спожитої води, виробник, попередньо попередивши споживача шляхом передачі телефонограми, має право припинити надання послуг водопостачання до врегулювання питання про обсяги води, переданої виробником і отриманою споживачем.
Відповідач вмотивовану відмову від підписання актів наданих послуг виконавцю не надав, до суду від відповідача будь-яких заперечень щодо неотримання акту надання послуг за серпень 2021 року, обсягу надання послуг або тарифів, що застосовувались ані під час підписання актів, ані у наступному під час розгляду справи відповідачем не надано.
За приписами частин першої, другої статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (частина 1 статті 530 Цивільного кодексу України).
Статтею 599 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ч.1 ст.903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Споживач згідно заявленого обсягу послуг з централізованого питного водопостачання на поточний місяць, самостійно здійснює платежі за діючими тарифами на протязі поточного місяця (п. 5.4. договору).
Відповідно до п.5.5 договору, остаточний розрахунок за надані послуги за поточний місяць споживач здійснює самостійно на підставі підписаного сторонами акту надання послуг платіжним дорученням, з урахуванням поточних оплат, не пізніше останнього банківського дня місяця.
Отже, строк оплати наданих послуг з централізованого питного водопостачання за актом наданих послуг за серпень 2021 року є таким, що настав 31.08.2021.
Відповідач частково здійснив оплату за отримані послуги у спірний період, що підтверджується наявною в матеріалах справи платіжною інструкцією №114від 27.08.2021 на суму 26 694,40грн. Доказів оплати за отримані послуги у серпні 2021 року у розмірі 219 940,75 грн відповідач не надав.
Відповідно факт отримання від позивача послуг з централізованого питного водопостачання у серпні 2021 року за вищевказаним договором відповідачем не спростований, матеріали справи містять докази часткової оплати за надані послуги у спірний період, що підтверджує факт отримання відповідачем послуг з централізованого питного водопостачання у серпні 2021 року.
Таким чином, відповідач взяті зобов`язання щодо здійснення повної та своєчасної оплати за отримані послуги з централізованого питного водопостачання у серпні 2021 року за договором на послуги з централізованого питного водопостачання №97/97 від 23.12.2019 не виконав, у зв`язку з чим за останнім утворилась заборгованість перед позивачем в розмірі 219 940,75 грн, яка підлягає стягненню.
У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем обов`язків за договором №97/97 від 23.12.2019 в частині своєчасної та повної оплати за надані послуги у серпні 2021 року, позивач просить суд стягнути з відповідача суму 3% річних у розмірі 2 205,43 грн, суму інфляційних втрат у розмірі 7 797,45 грн.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений законом або договором.
За змістом ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за неналежне виконання зобов`язання.
За умовами п.7.4 договору, споживач, у разі прострочення виконання грошового зобов`язання, повинен сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.
Розрахунок 3% річних, який здійснений позивачем перевірено судом та встановлено, що він є арифметично вірним. Таким чином, сума 3 % річних, що належить до стягнення з відповідача на користь позивача складає в 2 205,43 грн, нарахована на борг у сумі 219 940,75 грн за серпень 2021 року (з урахуванням часткової оплати) за період з 01.09.2021 по 31.12.2021.
Суд зазначає, що індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу. При цьому сума боргу, яка сплачується з 1 по 15 день відповідного місяця, індексується з врахуванням цього місяця, а якщо сума боргу сплачується з 16 по 31 день місяця, розрахунок починається з наступного місяця. Аналогічно, якщо погашення заборгованості здійснено з 1 по 15 день відповідного місяця, інфляційні втрати розраховуються без врахування цього місяця, а якщо з 16 по 31 день місяця, то інфляційні втрати розраховуються з врахуванням даного місяця. Для визначення індексу інфляції за будь-який період необхідно помісячні індекси, які складають відповідний період, перемножити між собою з урахуванням відповідних оплат.
Подібна за змістом правова позиція викладена у постанові Об`єднаної Палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.11.2020р. у справі №910/13071/19 та постановах Верховного Суду від 17.10.2018р. у справі №916/1883/16, від 08.05.2019р. у справі №904/2156/18, від 20.09.2019р. у справі №904/4342/18, від 14.01.2020р. у справі №924/532/19, від 29.04.2020р. у справі №910/1193/19, від 18.06.2020р. у справі №904/3491/19, від 01.10.2020р. у справі №910/11820/18, від 10.02.2021р. у справі №910/14257/19.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат, суд дійшов висновку, що він є арифметично вірним.
Таким чином, сума інфляційних витрат, що підлягає стягненню з відповідача складає 7 797,45 грн, нарахована на борг в сумі 219 940,75 грн за серпень 2021 року (з урахуванням часткової оплати за період з вересня 2021 року по грудень 2021 року.
На підставі ст. 129 ГПК України, у зв`язку із задоволенням позову, витрати позивача щодо сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Слов`янського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комунальний комбінат» про стягнення 229 943,63 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комунальний комбінат» (85295, Донецька обл., м.Торецьк, смт.Нью-Йорк (Новгородське(пн)), вул.Квіткова, буд.1; код ЄДРПОУ 38102472) на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (85307, м.Покровськ, вул. Захисників України, буд.11; код ЄДРПОУ 00191678) в особі Слов`янського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (84122, Донецька обл., м.Слов`янськ, вул.Університетська, 13; код ЄДРПОУ 35397869) основний борг у сумі 219 940,75 грн, інфляційні втрати у сумі 7 797,45 грн, 3% річних у сумі 2 205,43 грн, витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 449,15 грн.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено та підписано 18.10.2024.
Суддя О.О. Кучерява
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2024 |
Оприлюднено | 22.10.2024 |
Номер документу | 122427063 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Кучерява Оксана Олександрівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Кучерява Оксана Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні